Προς το περιεχόμενο

Red Dead Redemption 2 [PC]


ADHD
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Για να αποφύγουμε νέο κλείδωμα του νήματος, θα ισχύσουν άμεσα τα εξής, κάποια από τα οποία είναι επιπρόσθετα των βασικών όρων χρήσης του forum:

  • Spoilers για την υπόθεση και το φινάλε θα μπαίνουν αυστηρά σε spoiler tags!
  • Δεν θα έχουμε πλέον άλλα μηνύματα για FPS στο νήμα, ούτε καν μετά από patch!
  • Μην είστε επαναλαμβανόμενα αρνητικοί στα μηνύματά σας, μια φορά αρκεί.
  • Όπως πάντα κρατήστε ήπιους τόνους και αποφύγετε χαρακτηρισμούς και τσουβαλιάσματα προς άλλους χρήστες
  • Κάντε αναφορά τα προβληματικά μηνύματα, μην απαντάτε σε αυτά

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

και φθηνοτερα θα βγαινε  αν το χατε παρει με preorder.

η ultimate εβγαινε στην τιμη της special, και η special στην τιμη της απλης. και διναν και 50 gold bars και μερικα bonuses ακομα.

τεσπα ακομα καλη τιμη ειναι.

τουλαχιστον σημερα μια χαρα μου παει δεν εχω ctd, οποτε με σιγουρια πλεον εφταιγε ο launcher για μενα.

 

Επεξ/σία από rofl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, naruto14 είπε

Με την 1070 ο i7 δεν θα έχει απλά μικρότερη διαφορά. Θα έχει μηδαμινή όπως σου είπα. Και οι 2 είναι ισχυροί επεξεργαστές που σηκώνουν άνετα το συγκεκριμένο παιχνίδι. Το μεγαλύτερο ζόρι έχοντας τέτοια setups το τρώει με διαφορά η GPU. Και η 1070 δεν είναι 2080ti. Απέχει μάλιστα πολύ από αυτήν. Και τέλος για να μην ξαναλέω τα ίδια. Το ότι τα παιχνίδια βγαίνουν unoptimized δεν σημαίνει ότι δε μπορείς να τα φέρεις στα μέτρα σου. Σπάνια είναι τα παιχνίδια τόσο broken που δεν τρέχουν με τίποτα όπως πχ ήταν το Arkham Knight. Τα τελευταία χρόνια τα μόνα κακά ports που μπορώ να θυμηθώ είναι της ubisoft, που ρίχνοντας κάποια χαζά settings με μικρό αντίκτυπο στα visuals έχεις τεράστια κέρδη σε performance. Τώρα αν εσύ από την άλλη θες απλά να τα βάζεις όλα ultra για να δικαιολογείς την αγορά σου, no problem.

Aγαπητε. Overkill, ορισμος: Η περισσεια σε υπερβολικο βαθμο ενος πραγματος ή μιας δρασης σε σχεση με αυτο που απαιτειται ή θεωρειται καταλληλο.

Δεν σημαινει επαρκης ή ανετος. Οverkill ειναι να κυνηγας παπιες με μπαζουκα. Overkill ειναι να νοικιαζεις φορτηγο μετακομισεων για μια βαλιτσα.

Οverkill για 1080p gaming αντιστοιχα σημαινει τρεχει τα παντα για πλακα με ολα στο φουλ, δεν ζοριζεται και εχει αλλο τοσο να δωσει. Αυτο σημαινει overkill. Δεν σημαινει ανετο 1080p gaming οπως δειχνεις να νομιζεις. Να ειναι οverkill και να ριχνεις ρυθμισεις επειδη ζοριζεται ειναι ασυμβατα πραγματα μεταξυ τους εξ ορισμου.

Λιγα βγαινουν unoptimised? AC Origins, AC Oddyssey, PUBG, Metro Exodus, Final Fantasy XV, Deus Ex Mankind Divided, Control (αλλα περισοτερο, αλλα λιγοτερο) ειναι μερικα μονο παραδειγματα που εχω παιξει εγω προσωπικα. Oλοι οι ΑΑΑ τιτλοι που επαιξα τελευταια με αλλα λογια. Για ποιες εξαιρεσεις μιλας?

Προφανως και θα ριξεις ρυθμισεις για καλυτερη εμπειρια οπου χρειαζεται. Προφανως και θα ερθουν στα μετρα σου τα παιχνιδια με πειραματισμους. Προφανως δεν θα σκασεις αν δεν τα παιζεις ολα στα ultra. Aλλα να ριχνεις ενα σωρο ρυθμισεις, να παιζεις με 40ρια και να μου λες ειναι overkill? Απλα οχι.

Αναφορά σε κείμενο

Αλλά μη μου λες πως η 1070, κάρτα που η αντίστοιχη αυτή τη στιγμή παραμένει κόντα στα 300€ εδώ και 3.5 χρόνια φτιάχτηκε για 1080p gaming.:)

Οι επιχειρηματικες πρακτικες των εταιριων και το marketing τους ειναι αλλο θεμα. Αυτοι προφανως θα σου πουν ειναι 1440p καρτα. Τους συμφερει. Θελουν με το που βγει η επομενη σειρα τους να εχεις λογο να αναβαθμισεις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχως εχω μεχρι τις γιορτες outer worlds, kingdom come και witcher 3, οποτε τα bugs θα εχουν φτιαξει ως τοτε. Η ερωτηση ειναι η εξης: Downscale απο 1440p monitor σε 1080p αναλυση θα βλεπεται? Περιμενω την οθονη απο βδομαδα και ειμαι με 2700X / RX 580 8GB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απορία μου είναι αν έχει δοκιμάσει κάποιος σε max settings 4K με 2080Τi να μας πει εντυπώσεις, δεν αγόρασα το RDR2 απλά από περιέργεια με 45fps που δίνουν τα reviews πόσο smooth ή οχι είναι, σαν αναφορά εγώ σε 4Κ@60hz με 45fps avg στο metro exodus είμαι απολύτως ικανοποιημένος με κίνηση εντελώς smooth και δεν τρέχει το παραμικρό σε βαθμό που αν κλείσω το overlay του ab να μην καταλαβαίνω κατι π.χ.

 

01.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, AliasAndrew είπε

Aγαπητε. Overkill, ορισμος: Η περισσεια σε υπερβολικο βαθμο ενος πραγματος ή μιας δρασης σε σχεση με αυτο που απαιτειται ή θεωρειται καταλληλο.

Δεν σημαινει επαρκης ή ανετος. Οverkill ειναι να κυνηγας παπιες με μπαζουκα. Overkill ειναι να νοικιαζεις φορτηγο μετακομισεων για μια βαλιτσα.

Οverkill για 1080p gaming αντιστοιχα σημαινει τρεχει τα παντα για πλακα με ολα στο φουλ, δεν ζοριζεται και εχει αλλο τοσο να δωσει. Αυτο σημαινει overkill. Δεν σημαινει ανετο 1080p gaming οπως δειχνεις να νομιζεις. Να ειναι οverkill και να ριχνεις ρυθμισεις επειδη ζοριζεται ειναι ασυμβατα πραγματα μεταξυ τους εξ ορισμου.

Λιγα βγαινουν unoptimised? AC Origins, AC Oddyssey, PUBG, Metro Exodus, Final Fantasy XV, Deus Ex Mankind Divided, Control (αλλα περισοτερο, αλλα λιγοτερο) ειναι μερικα μονο παραδειγματα που εχω παιξει εγω προσωπικα. Oλοι οι ΑΑΑ τιτλοι που επαιξα τελευταια με αλλα λογια. Για ποιες εξαιρεσεις μιλας?

Προφανως και θα ριξεις ρυθμισεις για καλυτερη εμπειρια οπου χρειαζεται. Προφανως και θα ερθουν στα μετρα σου τα παιχνιδια με πειραματισμους. Προφανως δεν θα σκασεις αν δεν τα παιζεις ολα στα ultra. Aλλα να ριχνεις ενα σωρο ρυθμισεις, να παιζεις με 40ρια και να μου λες ειναι overkill? Απλα οχι.

Οι επιχειρηματικες πρακτικες των εταιριων και το marketing τους ειναι αλλο θεμα. Αυτοι προφανως θα σου πουν ειναι 1440p καρτα. Τους συμφερει. Θελουν με το που βγει η επομενη σειρα τους να εχεις λογο να αναβαθμισεις.

Πες μου ένα παιχνίδι που ρίχνεις ρυθμίσεις και παίζεις με τη 1070 σε 1080p σε 40 fps. Οι τίτλοι που ανέφερες παίζονται ανετότατα όχι με τη 1070, αλλά με κάρτες όπως η 580 και η 1660 σε 1080p 60Ηz. Ναι μπορεί να χρειαστεί να κατεβάσεις ένα broken setting από ultra σε high. Και τι έγινε? Και για να προσθέσω μια υποκειμενική γνώμη. Θεωρώ αμαρτία να σκας 400 ευρώ για κάρτα γραφικών και να περιορίζεσαι σε 60Hz 1080p monitor των 150 ευρώ. Trust me, περισσότερο θα εντυπωσιαστείς με τα γραφικά ενός παιχνιδιού όταν αυτά παίζουν σε ένα καλό monitor, παρά από το να βάζεις κάποια settings ultra αντί για high.

Και η 1070 είναι κάρτα 3μιση χρονών όπως είπα. Οι μόνοι τίτλοι που πραγματικά τη ζορίζουν είναι μετρημένοι στα δάχτυλα και αφορούν κυρίως το τελευταίο έτος. Και αν θες τη γνώμη μου, μόνο το Metro και το Control αξίζουν αυτές τις απαιτήσεις. Τώρα αν κάποιος αγοράζει μια κάρτα γραφικών για να βγάλει τα λεφτά της 3 χρόνια μετά τότε κάτι πάει λάθος. Δηλαδή δίνεις σχεδόν το διπλάσιο ποσό για να έχεις την ίδια εμπειρία και να αρχίσεις να βλέπεις τις ουσιαστικές διαφορές μετά από 3 χρόνια. 3 χρόνια δηλαδή δεν αξιοποιήθηκε το ποσό που έδωσες στο 100%. I call this a bad investment.

Και για το τελευταίο κομμάτι. Ναι προφανώς και φτιάχτηκε για 1440p gaming. Καλώς η κακώς η κάρτα γραφικών είναι κάτι που βλέπει γρήγορα εξελίξεις. Και η 970 στην εποχή της, μια χαρά σήκωνε σε 1440p τα περισσότερα games. Η 1070 ακόμα καλύτερα. Προφανώς αφορούν τη ζωή τους που είναι 2-3 χρόνια. Αλλιώς θα σου πω πάρε μια 2080ti για να σε καλύψει για 1440p gaming για 3 γενιές. Το ίδιο πράγμα είναι. Καλύτερα να ακολουθείς  πάντως τις εξελίξεις παρά να κρατάς όμως μια κάρτα για 5-6 χρόνια. Ήδη οι turing κάρτες έχουν σημαντικά ανώτερες βελτιώσεις σε πολλούς σύγχρονους τίτλους από τις pascal αντίστοιχες τους, κυρίως λόγω της νέας αρχιτεκτονικής. Αλλά βγαίνουμε αρκετά off topic οπότε το λήγω εδώ.

Πάντως η πρόταση να γίνουν κάποια σημαντικά posts για το optimization sticky στη πρώτη σελίδα είναι πολύ καλή και θα άξιζε αν είναι εφικτό να γίνει και για άλλα θέματα στο μέλλον. Και θα βοηθήσει πολύ κόσμο, και θα περιοριστεί η επανάληψη των posts.

Επεξ/σία από naruto14
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Για την ώρα επιστρέψτε αυστηρά on-topic. 

Αφήστε να περάσει λίγος χρόνος να σταθεροποιηθεί λίγο η κατάσταση με τα πρώτα patches/updates και θα αξιολογηθεί αν χρειάζεται να μπουν κάποιες οδηγίες στο πρώτο post. 

Επίσης οι κανόνες που υπάρχουν στο sticky, έχουν τεθεί για να μην κλειδώσει το topic. Παρακαλώ για τη συνεργασία όλων.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια!

Εχω το εξης προβλημα το οποιο απο οτι διαβαζω υπαρχει και σε αλλους.

Μου κολλαει για 2-4δλ συχνα...καποιες φορες μπορει να κολλησει μεσα σε 5λ, 2-3 φορες.

εχω i5 6500, 8gb ram, gtx 1060 3gb

Δεν εχω αλλα προβληματα, να crasharei κτλ...αυτο το κολλημα μονο.

Υπαρχει καποια λύση ή περιμενουμε Patch?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
12 λεπτά πριν, atlasjd είπε

Καλησπερα παιδια!

Εχω το εξης προβλημα το οποιο απο οτι διαβαζω υπαρχει και σε αλλους.

Μου κολλαει για 2-4δλ συχνα...καποιες φορες μπορει να κολλησει μεσα σε 5λ, 2-3 φορες.

εχω i5 6500, 8gb ram, gtx 1060 3gb

Δεν εχω αλλα προβληματα, να crasharei κτλ...αυτο το κολλημα μονο.

Υπαρχει καποια λύση ή περιμενουμε Patch?

Δοκίμασε να αλλάξεις από Dx12 σε Vulkan ή το ανάποδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, atlasjd είπε

Καλησπερα παιδια!

Εχω το εξης προβλημα το οποιο απο οτι διαβαζω υπαρχει και σε αλλους.

Μου κολλαει για 2-4δλ συχνα...καποιες φορες μπορει να κολλησει μεσα σε 5λ, 2-3 φορες.

εχω i5 6500, 8gb ram, gtx 1060 3gb

Δεν εχω αλλα προβληματα, να crasharei κτλ...αυτο το κολλημα μονο.

Υπαρχει καποια λύση ή περιμενουμε Patch?

προφανως η ram είναι το πρόβλημα...16gb χρειαζεσαι minimum

https://www.polygon.com/2019/11/7/20952369/red-dead-redemption-2-rdr2-pc-gameplay-freeze-crash

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικα πριν τα παρατησω ειπα να δοκιμασω αλλη μια τελευταία λυση, εβαλα  TAA αντι για MSAA, εριξα το upscale στο monitor που μου δημιουργουσε άπειρα θέματα με aliasing, εβαλα sharpen απο nvidia και μπορω να πω επιτελους πως εχω locked 60 fps χωρις δειγμα aliasing, ουτε shimmering.

Επίσης το grass και τα δεντρα ειναι απιστευτα ομορφα οπτικα με TAA ακομη καλυτερα και απο MSAA, σε vulkan παντα γιατι το dx12 ειναι τελειως χαλασμενο.

Σε λιγο καιρο που παιζει να χτυπήσω 2070 super ελπιζω να μπορώ να κρατησω 60αρι και με 2x MSAA με ολα τα settings low

Spoiler

Fap8iSG.jpg

 

Επεξ/σία από giorgosmcmc
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, atlasjd είπε

Καλησπερα παιδια!

Εχω το εξης προβλημα το οποιο απο οτι διαβαζω υπαρχει και σε αλλους.

Μου κολλαει για 2-4δλ συχνα...καποιες φορες μπορει να κολλησει μεσα σε 5λ, 2-3 φορες.

εχω i5 6500, 8gb ram, gtx 1060 3gb

Δεν εχω αλλα προβληματα, να crasharei κτλ...αυτο το κολλημα μονο.

Υπαρχει καποια λύση ή περιμενουμε Patch?

 

 

οι ι5 βγαζουν περιστασιακο stuttering/ freezes λογω  4 threads.

ξερω οτι το χουν πολλοι κι αυτο το θεμα.

δεν το χω παρακολουθησει το θεμα, κατι πηρε το ματι μου να προτεινουν ενα limiter για καθε core στο 98/99% η να το βαζουν τα τρεχει στους 3 πυρηνες.

αλλα νταξ σε δουλεια να βρισκονται με πατεντες, ειναι θεμα μερων να λυθουν αυτα.

Επεξ/σία από rofl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...