Προς το περιεχόμενο

Ενδοδαπέδια θέρμανση ή καλοριφέρ;


xronis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, Son^Goku είπε

Είμαι στην Κύπρο και μέσο του net metering έρχεται λογαριασμός ανά δίμηνο. Αν έχω μεγαλύτερη παραγωγή απόσο κατανάλωση έχω πλεόνασμα. Αυτό μεταφέρεται στην επόμενη διμηνια με μέγιστο το πρώτο δίμηνο του επόμενου χρόνου όπου μηδενίζεται.

Hitachi yutaki m rasm4ne

194 τμ

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Έχουμε την ίδια αντλία. Το δικό μας σπίτι είναι 150 τ.μ. και είμαστε παραθαλάσσια Κεντρική Ελλάδα.

Για ζεστό νερό χρησιμοποιείς την αντλία ή έχεις μπόιλερ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 375
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, SB_1957 είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Έχουμε την ίδια αντλία. Το δικό μας σπίτι είναι 150 τ.μ. και είμαστε παραθαλάσσια Κεντρική Ελλάδα.

Για ζεστό νερό χρησιμοποιείς την αντλία ή έχεις μπόιλερ?

Ηλιακό, αντλια και μποιλερ για ΖΝΧ. Η αντλία διαχειρίζεται 2 κυκλώματα ισόγειο και όροφο και δε μπορεί να δίνει και για ΖΝΧ ταυτόχρονα μπορεί να στείλει μόνο σε 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Son^Goku είπε

Ηλιακό, αντλια και μποιλερ για ΖΝΧ. Η αντλία διαχειρίζεται 2 κυκλώματα ισόγειο και όροφο και δε μπορεί να δίνει και για ΖΝΧ ταυτόχρονα μπορεί να στείλει μόνο σε 2.

Εμάς παρόλο που είναι διόροφο είναι ένα κύκλωμα και για τα δύο επίπεδα.

Έχουμε μπόιλερ τριπλής ενέργειας, και είναι συνδεμένο με την αντλία σαν ένα ακόμα σώμα που πρέπει να το ζεσταίνει. Δεν έχουμε κάτι που να ρυθμίζει πότε να δώσει ή να κόψει. Ζεστό νερό έχουμε κυρίως από τα ηλιακά πάνελ και μόνο σε παρατεταμένη συννεφιά ζεσταίνεται από την αντλία.

Όπως είπα είναι πρώτος χειμώνας. Η περιοχή δεν έχει παγωνιές, το πολύ να κατέβει στο 0 τη νύχτα αλλά όχι για πολλές μέρες. Οπότε με την αντιστάθμιση δεν έχει φτάσει 50 βαθμούς. Μέχρι 47 έχει πάει!

Για μας πάντως ήταν μονόδρομος η αντλία και φαίνεται να μην είναι υπερβολικό το ετήσιο  κόστος για θέρμανση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, SB_1957 είπε

Εμάς παρόλο που είναι διόροφο είναι ένα κύκλωμα και για τα δύο επίπεδα.

Έχουμε μπόιλερ τριπλής ενέργειας, και είναι συνδεμένο με την αντλία σαν ένα ακόμα σώμα που πρέπει να το ζεσταίνει. Δεν έχουμε κάτι που να ρυθμίζει πότε να δώσει ή να κόψει. Ζεστό νερό έχουμε κυρίως από τα ηλιακά πάνελ και μόνο σε παρατεταμένη συννεφιά ζεσταίνεται από την αντλία.

Όπως είπα είναι πρώτος χειμώνας. Η περιοχή δεν έχει παγωνιές, το πολύ να κατέβει στο 0 τη νύχτα αλλά όχι για πολλές μέρες. Οπότε με την αντιστάθμιση δεν έχει φτάσει 50 βαθμούς. Μέχρι 47 έχει πάει!

Για μας πάντως ήταν μονόδρομος η αντλία και φαίνεται να μην είναι υπερβολικό το ετήσιο  κόστος για θέρμανση.

Μια χαρά! Να ξέρεις τις ζεστές μέρες με λιακάδα, παίζει να κάνεις και ηλιοθερμία, έτσι που το'χεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, mechpanos είπε

Μια χαρά! Να ξέρεις τις ζεστές μέρες με λιακάδα, παίζει να κάνεις και ηλιοθερμία, έτσι που το'χεις!

Χαίρομαι που το ακούω. Όταν έχει ήλιο λόγω σωστού προσανατολισμού το σπίτι ζεσταίνεται από τον ήλιο και τα φανκοιλς δουλεύουν ελάχιστα ή και καθόλου! Αλλά σίγουρα κάθε "βοήθεια" ευπρόσδεκτη! 

Όμως έχω μία, ίσως χαζή, απορία. Μήπως τη νύχτα ή όταν έχει συννεφιά, και πέφτει η θερμοκρασία στα ηλιακά πάνελ, αυτά "θερμαίνονται" από την αντλία και έτσι έχω απώλειες, αφού είναι ένα κύκλωμα όλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SB_1957 είπε

Χαίρομαι που το ακούω. Όταν έχει ήλιο λόγω σωστού προσανατολισμού το σπίτι ζεσταίνεται από τον ήλιο και τα φανκοιλς δουλεύουν ελάχιστα ή και καθόλου! Αλλά σίγουρα κάθε "βοήθεια" ευπρόσδεκτη! 

Όμως έχω μία, ίσως χαζή, απορία. Μήπως τη νύχτα ή όταν έχει συννεφιά, και πέφτει η θερμοκρασία στα ηλιακά πάνελ, αυτά "θερμαίνονται" από την αντλία και έτσι έχω απώλειες, αφού είναι ένα κύκλωμα όλα?

Ε ναι, το τίμημα του να έχεις συνέχεια ζεστό νερό με το δοχείο έξω, είναι να ζεσταίνεις λίγο και τον ουρανό... ιδανικά με α.θ. πιστεύω ότι συνδυάζεται δοχείο με βεβιασμένη κυκλοφορία, με αισθητήριο διαφορικής θερμοκρασίας...αλλά και έτσι όπως το έχεις είναι η πιο απλή και εύκολη λύση...πόσες μέρες πια θα είναι οι εντελώς συννεφιασμένες και παγωμένες!!! Τις υπόλοιπες το έχεις όφελος!

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Ε ναι, το τίμημα του να έχεις συνέχεια ζεστό νερό με το δοχείο έξω, είναι να ζεσταίνεις λίγο και τον ουρανό... ιδανικά με α.θ. πιστεύω ότι συνδυάζεται δοχείο με βεβιασμένη κυκλοφορία, με αισθητήριο διαφορικής θερμοκρασίας...αλλά και έτσι όπως το έχεις είναι η πιο απλή και εύκολη λύση...πόσες μέρες πια θα είναι οι εντελώς συννεφιασμένες και παγωμένες!!! Τις υπόλοιπες το έχεις όφελος!

 

 

 

Δεν έχουμε δοχείο στη στέγη, αλλά  μπόιλερ στο υπόγειο, τριπλής ενέργειας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Δεν έχουμε δοχείο στη στέγη, αλλά  μπόιλερ στο υπόγειο, τριπλής ενέργειας. 

Μια χαρά τότε! Δεν έχεις πίνακα με αισθητήριο θερμοκρασίας στους συλλέκτες, για να ανάψει τον κυκλοφορητή; Έτσι παίρνει μόνο όποτε έχει ζεστάνει το νερό και δεν έχεις ουσιαστικά απώλειες! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, mechpanos είπε

Μια χαρά τότε! Δεν έχεις πίνακα με αισθητήριο θερμοκρασίας στους συλλέκτες, για να ανάψει τον κυκλοφορητή; Έτσι παίρνει μόνο όποτε έχει ζεστάνει το νερό και δεν έχεις ουσιαστικά απώλειες! 

Οι ηλιακοί συλλέκτες συνδέονται με το μπόιλερ με αυτά:

02.jpg.9e92ce569a906bccc1ee3a17dab1e39e.jpg01.jpg.88c2d51c67ce38b131af7b8ba11f790e.jpg

Η σύνδεση με την αντλία δεν έχει τίποτε άλλο εκτός από βάνες στους μονωμένους σωλήνες εισόδου/εξόδου χωρίς τίποτε άλλο ενδιάμεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα σε όλους, διάβασα με πολύ προσοχή όλο το thread και φαίνεται πως υπάρχουν αρκετοί εδώ με μεγάλη εμπειρία στο θέμα της ενδοδαπέδιας. Η ερώτηση που θα ήθελα να θέσω έχει περισσότερο να κάνει με το μακροχρόνιο κομμάτι της συντήρησης (και πιθανώς μείωσης απόδοσης) της ενδοδαπέδιας. Η κατανόηση μου είναι πως σε γενικές γραμμές έχουμε: μπετόπλακα + κάποια μόνωση + μορφόπλακα ενδοδαπέδιας (πιθανώς με διάφορα "πλαστικά" πάνω κάτω) + σωλήνες + θερμομπετό + πάτωμα.

Είμαστε σε φάση σχεδιασμού καινούργιας κατοικίας στην Αθήνα. Η ερώτηση που προσπαθώ να απαντήσω είναι τι γίνεται με τις διάφορες μονώσεις που βάζουμε για ένα τέτοιο σύστημα σε βάθος χρόνου. Στην αρχή σύμφωνοι η ενδοδαπέδια είναι φανταστική (αν και είμαι σίγουρος οι απόψεις διίστανται αλλά ας πούμε πως μας κάνει). Σε 10 χρόνια? Σε 15? Οι μονώσεις αυτές χάνουν την αποτελεσματικότητα τους με το χρόνο? Υπάρχει κάποιος π.χ. που έχει ενδοδαπέδια για 10+ χρόνια και παρατήρησε (ή δεν παρατήρησε) κάποια μείωση της απόδοσης (π.χ. ζεσταίνεται ο από κάτω), ή π.χ. κάποια υγρασία (όχι από διαρροή, μπορεί να είναι π.χ. από το περιβάλλον και να δημιουργηθεί γύρω από τις σωλήνες). 

 

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εξηλασμένη πολυστερίνη δεν παθαίνει τίποτα, είναι πολύ συμπαγής και παρουσιάζει μεγάλη αντίσταση ακόμα και στην διάχυση υδρατμών, οπότε επηρεάζεται ελάχιστα και από την υγρασία, έχοντας σχετικά σταθερά θερμοφυσικά χαρακτηριστικά...

Η διογκωμένη επίσης είναι αρκετά σταθερή, αλλά έχει μεγαλύτερη διάχυση υδρατμών. Αυτό δεν είναι κακό γιατί την διαπνοή μερικές φορές το θέλουμε. Αλλά γενικά νομίζω, εξηλασμένη μπαίνει σαν υπόστρωμα κάτω από την ενδοδαπέδια.

Εγώ πιο πολύ θα φοβόμουν μην αστοχήσει κάποια σωλήνωση, και άντε να σπας δάπεδα, μετά...μια στο εκατομμύριο, βέβαια, αλλά έμπλεξες!...Το ίδιο ισχύει βέβαια, και με τις προμονωμένες των fan coils, αν υπάρξει πρόβλημα, δεν τραβιούνται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, hydor είπε

Καλησπέρα σε όλους, διάβασα με πολύ προσοχή όλο το thread και φαίνεται πως υπάρχουν αρκετοί εδώ με μεγάλη εμπειρία στο θέμα της ενδοδαπέδιας. Η ερώτηση που θα ήθελα να θέσω έχει περισσότερο να κάνει με το μακροχρόνιο κομμάτι της συντήρησης (και πιθανώς μείωσης απόδοσης) της ενδοδαπέδιας. Η κατανόηση μου είναι πως σε γενικές γραμμές έχουμε: μπετόπλακα + κάποια μόνωση + μορφόπλακα ενδοδαπέδιας (πιθανώς με διάφορα "πλαστικά" πάνω κάτω) + σωλήνες + θερμομπετό + πάτωμα.

Είμαστε σε φάση σχεδιασμού καινούργιας κατοικίας στην Αθήνα. Η ερώτηση που προσπαθώ να απαντήσω είναι τι γίνεται με τις διάφορες μονώσεις που βάζουμε για ένα τέτοιο σύστημα σε βάθος χρόνου. Στην αρχή σύμφωνοι η ενδοδαπέδια είναι φανταστική (αν και είμαι σίγουρος οι απόψεις διίστανται αλλά ας πούμε πως μας κάνει). Σε 10 χρόνια? Σε 15? Οι μονώσεις αυτές χάνουν την αποτελεσματικότητα τους με το χρόνο? Υπάρχει κάποιος π.χ. που έχει ενδοδαπέδια για 10+ χρόνια και παρατήρησε (ή δεν παρατήρησε) κάποια μείωση της απόδοσης (π.χ. ζεσταίνεται ο από κάτω), ή π.χ. κάποια υγρασία (όχι από διαρροή, μπορεί να είναι π.χ. από το περιβάλλον και να δημιουργηθεί γύρω από τις σωλήνες). 

 

Ευχαριστώ πολύ

τα συγχρονα standards για ενδοδαπέδια θέρμανση και τα υλικα τους εχουν συνηθως 50χρόνια ζωής στο σύστημα, με πιθανότητες να φτασει τα 100. Γενικα απο τα υλικα σπανια θα βγει προβλημα, αν βγει προβλημα ειναι στην εγκατασταση ή από κάποια γερή καθίζηση του κτιριου/σεισμο.
Στα 15 χρονια θα αλλάξεις boiler προφανως αλλα απο εκει κ περα το βασικο συστημα κραταει πολυ καιρο.
Απλα δωσε λεφτα να σου κανει την εγκατασταση σοβαρη εταιρια και οχι ο υδραυλικος της γειτωνιας μαζι με 3-4 εργατες ;) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ θερμά και τον @mechpanos και τον @Skywalker333

Χωρίς να ανοίξουμε θέμα για εξηλασμένη (XPS)  vs διογκωμένη(EPS) γιατί αυτό είναι άλλο ατελείωτο θέμα, όντως είχα καταλάβει κι εγώ πως συνήθως στο πάτωμα βάζουμε XPS. Μάλιστα για τη διογκωμένη ένας τεχνίτης μου είπε πως όντως μπορεί το πατώμα με την ενδοδαπέδια να κάτσει κάποια στιγμή ελάχιστα. Από την άλλη από όσο επίσης διάβασα η θερμική αγωγιμότητα της XPS αλλάζει με το χρόνο, και από εκεί ήταν και η αρχική ερώτηση. Το ερώτημα ήταν πώς αλλάζει μέσα σε ένα πάτωμα. Καταλαβαίνω από αυτό που έγραψε ο @mechpanos πώς δεν υπάρχει θέμα σε βάθος χρόνου (ή διαφορετικά αν συνδυάσω και την απάντηση του @Skywalker333 αν υπάρξει θέμα απλά και μόνο από τις φυσικές ιδιότητες του υλικού αυτό ειναι ερκετά μακριά ~50 χρόνια).

@Skywalker333 σκεφτόμαστε να βάλουμε ΑΘ. Είναι σωστό νομίζω υποθέσω και αυτή πως θα θέλει αλλαγή σε 15 χρόνια περίπου για να κάνω μια ανάλυση κόστους έτσι; (λογικό μου φαίνεται το 15 χρόνια και υποθέτω πως τότε παίζει να έχουν και καλύτερο value  for money).

Ευχαριστώ και πάλι

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, hydor είπε

Ευχαριστώ θερμά και τον @mechpanos και τον @Skywalker333

Χωρίς να ανοίξουμε θέμα για εξηλασμένη (XPS)  vs διογκωμένη(EPS) γιατί αυτό είναι άλλο ατελείωτο θέμα, όντως είχα καταλάβει κι εγώ πως συνήθως στο πάτωμα βάζουμε XPS. Μάλιστα για τη διογκωμένη ένας τεχνίτης μου είπε πως όντως μπορεί το πατώμα με την ενδοδαπέδια να κάτσει κάποια στιγμή ελάχιστα. Από την άλλη από όσο επίσης διάβασα η θερμική αγωγιμότητα της XPS αλλάζει με το χρόνο, και από εκεί ήταν και η αρχική ερώτηση. Το ερώτημα ήταν πώς αλλάζει μέσα σε ένα πάτωμα. Καταλαβαίνω από αυτό που έγραψε ο @mechpanos πώς δεν υπάρχει θέμα σε βάθος χρόνου (ή διαφορετικά αν συνδυάσω και την απάντηση του @Skywalker333 αν υπάρξει θέμα απλά και μόνο από τις φυσικές ιδιότητες του υλικού αυτό ειναι ερκετά μακριά ~50 χρόνια).

@Skywalker333 σκεφτόμαστε να βάλουμε ΑΘ. Είναι σωστό νομίζω υποθέσω και αυτή πως θα θέλει αλλαγή σε 15 χρόνια περίπου για να κάνω μια ανάλυση κόστους έτσι; (λογικό μου φαίνεται το 15 χρόνια και υποθέτω πως τότε παίζει να έχουν και καλύτερο value  for money).

Ευχαριστώ και πάλι

 

Υπάρχει διογκωμένη που είναι για φορτία και δεν κάθεται καθόλου. Δεν είναι εκεί το θέμα, αλλά στην διάχυση υδρατμών!
Μην αγχώνεσαι για τον χρόνο ζωής των xps, eps, ειδικά για το δάπεδο!!! 1ον, διότι δεν θα πάθουν κάτι, είναι εγκιβωτισμένα καλά χωρίς επίδραση υγρασίας - ακτινοβολίας... τι να πουν δηλαδή, οι θερμοπροσόψεις! :)
ΑΘ μπορεί και να μην αλλάξεις ούτε σε 20 χρόνια... Με τις συντηρήσεις τους ίσως αλλάξεις κάποια εξαρτήματα, αλλά ολόκληρη την αντλία δεν νομίζω να χρειαστεί να την αλλάξεις εκτός αν σου βγάλει σοβαρή βλάβη (που και πάλι...).
Είναι (σχεδόν) σαν τα κλιματιστικά...έχω στο γραφείο κλιματιστικό inverter Mitsubishi 25ετίας ψύξη-θέρμανση που δουλεύει άριστα, σκυλί!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε επιθεωρηση καινουριας κατοικιας με fancoil  σε λειτουργια παρατηρησα οτι ο θορυβος της εσωτερικης μοναδας ηταν αρκετος, ακομη και στη χαμηλη manual σκαλα ανεμιστηρα. Στο δωματιο που υπηρχε το μηχανημα πρακτικα δεν ειναι αποδεκτο, στα υπολοιπα δεν ξερω αν ειναι ενοχλητικο στον υπνο, θεωρω θα διογκωνεται η φασαρια εχοντας κλειστα τα παραθυρα.  Η διαχυση γινοταν με καναλια  σε ολα τα δωματια.

Ισχυει αυτο με τα fancoils; Ειχα την εντυπωση οτι ειναι εντελως αθορυβα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...