Προς το περιεχόμενο

Ενδοδαπέδια θέρμανση ή καλοριφέρ;


xronis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

30 λεπτά πριν, bjj-p είπε

Για το θεμα της οικονομιας, συγκρινοντας τα συστηματα μεταφορας καλοριφερ-φανκοιλ-ενδοδαπεδια στο  θεμα της ποσοτητας νερου η ενδοδαπεδια δεν εχει το χειροτερο συντελεστη δεδομενου οτι εχει μεγαλυτερη ποσοτητα νερου να διαχειριστει το συστημα παραγωγης θερμοτητας;

εχει μεγαλυτερες ποσοτητες νερου αλλα χαμηλοτερες θερμοκρασιες. Η δικια μου με -2 εξω ελαχιστη δε περασε τους 40 βαθμους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 375
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

29 λεπτά πριν, fredd0 είπε

εχει μεγαλυτερες ποσοτητες νερου αλλα χαμηλοτερες θερμοκρασιες. Η δικια μου με -2 εξω ελαχιστη δε περασε τους 40 βαθμους.

Περα απο την αρχικη θερμανση της ποσοτητας του νερου, η διατηρηση της θερμοκρασιας δεν αλλαζει την καταναλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 18/1/2021 στις 6:15 ΜΜ, bjj-p είπε

Για το θεμα της οικονομιας, συγκρινοντας τα συστηματα μεταφορας καλοριφερ-φανκοιλ-ενδοδαπεδια στο  θεμα της ποσοτητας νερου η ενδοδαπεδια δεν εχει το χειροτερο συντελεστη δεδομενου οτι εχει μεγαλυτερη ποσοτητα νερου να διαχειριστει το συστημα παραγωγης θερμοτητας;

Με κάθε επιφύλαξη θα σου πω ότι μπορεί και να μην έχει τον χειρότερο συντελεστή γιατί οι σωληνώσεις είναι πολύ λεπτές. Τουλάχιστον στην "ξηράς δόμησης" που έχω εγώ. Πάντως ο λόγος που θεωρείται πιο οικονομική η ενδοδαπέδια είναι η διαφορετική θερμοκρασία στην οποία ζεσταίνει το νερό. Δεν τα θυμάμαι καλά τώρα, αλλά νομίζω έχει πάνω από 15 βαθμμούς διαφορά προς τα κάτω. Άρα έχει να ζεστάνει ένα σώμα (κι ας είναι πολυ΄μεγαλύτερο) σε χαμηλότερη θερμοκρασία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, xronis είπε

Με κάθε επιφύλαξη θα σου πω ότι μπορεί και να μην έχει τον χειρότερο συντελεστή γιατί οι σωληνώσεις είναι πολύ λεπτές. Τουλάχιστον στην "ξηράς δόμησης" που έχω εγώ. Πάντως ο λόγος που θεωρείται πιο οικονομική η ενδοδαπέδια είναι η διαφορετική θερμοκρασία στην οποία ζεσταίνει το νερό. Δεν τα θυμάμαι καλά τώρα, αλλά νομίζω έχει πάνω από 15 βαθμμούς διαφορά προς τα κάτω. Άρα έχει να ζεστάνει ένα σώμα (κι ας είναι πολυ΄μεγαλύτερο) σε χαμηλότερη θερμοκρασία

αν δεις το τελευταιο μηνυμα απαντησα σε αυτο. Περα απο την αρχικη θερμανση του νερου που σαφως διαφερει λογω της χαμηλοτερης θερμοκρασιας που λες, απο εκει και περα το να διατηρησεις τη θερμοκρασια ειτε απο 35 να πας 40, ειτε απο 60 να πας 65 ειναι το ιδιο πραγμα.

Και εγω απορια εξεφρασα γιατι υπαρχουν και μηχανικοι που συμμετεχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από άποψης οικονομίας ο όγκος του νερού σαν μέσο μεταφοράς, δεν παίζει ρόλο. Ρόλο παίζει στην απόκριση του συστήματος. Πιο πολύ ρόλο από άποψη οικονομίας έχει σε τι θερμοκρασίες σχεδιάζεις να έχεις την προσαγωγή - επιστροφή του νερού, ώστε να δουλεύει η αντλία σου ή το οποιοδήποτε σύστημα παροχής θερμότητας σου, με τον βέλτιστο βαθμό απόδοσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα φίλοι και πάλι,

Η αντλία θερμότητας πότε έχει νόημα να είναι

α) χαμηλών

β) μεσαίων

γ) υψηλών θερμοκρασιών;

Το ρωτάω γιατί θα μπω σε διαδικασία επιλογής.

Ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, glenngould είπε

Καλησπέρα φίλοι και πάλι,

Η αντλία θερμότητας πότε έχει νόημα να είναι

α) χαμηλών

β) μεσαίων

γ) υψηλών θερμοκρασιών;

Το ρωτάω γιατί θα μπω σε διαδικασία επιλογής.

Ευχαριστώ

 

εχει νοημα να ειναι Χ  με βαση τις θερμικες σου απωλειες και τη  μελετη που  σου εκανε ο μηχανικος μηχαλογος σου ο οποιος θα κρινει τι θα χρειαστεις.

Κανενας δεν θα σου κανει μελετη μεσα απο ενα φορουμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, glenngould είπε

Καλησπέρα φίλοι και πάλι,

Η αντλία θερμότητας πότε έχει νόημα να είναι

α) χαμηλών

β) μεσαίων

γ) υψηλών θερμοκρασιών;

Το ρωτάω γιατί θα μπω σε διαδικασία επιλογής.

Ευχαριστώ

 

την επιλογη δεν θα την κανεις εσυ, δεν ειναι τζινακι να αποφασισεις αν θα παρεις στενο, boot cut η ξερωγω. Την αποφαση θα την παρει ο μηχανολογος σου, που θα δει τις θερμικες απωλειες του χωρου, θα δει το εγκατεστημενο συστημα θερμανσης και θα σου πει σε τι θερμοκρασιες πρεπει να λειτουργει για να αποδωσει τις απαραιτητες θερμιδες στο χωρο. Και παντα εχεις τη δυνατοτητα να πας σε αποδοτικοτερο συστημα θερανσης (μεγαλυτερα σωματα, φαν κοιλ κλπ) και να κατεβεις θερμοκρασιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, glenngould είπε

Καλησπέρα φίλοι και πάλι,

Η αντλία θερμότητας πότε έχει νόημα να είναι

α) χαμηλών

β) μεσαίων

γ) υψηλών θερμοκρασιών;

Το ρωτάω γιατί θα μπω σε διαδικασία επιλογής.

Ευχαριστώ

 

Αν έχεις παλιά σώματα που δεν αποδίδουνε καθόλου και δεν μπεις στη διαδικασία να τα αλλάξεις ή δεν γίνεται να αλλαχθούν για τον Α Β λόγο, πας σε υψηλών.

Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις χαμηλών-μεσαίων.

Ρώτα μηχανικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις (μια πιο ιδιαίτερη ευχαριστία στον mechpanos που είναι πάντα to the point με 100% συγκεκριμένη απάντηση).

Υπάρχει ήδη εγκατάσταση με καυστήρα πετρελαίου που τροφοδοτεί σώματα που μπήκαν προ 5ετίας (άρα δεν τα λες και "παλιάς τεχνολογίας" σώματα. Είναι σχετικά πρόσφατα).

Η ζέστη που παράγεται αυτή την στιγμή είναι ικανοποιητικότατη με αυτό το setup, δηλαδή με αυτά τα σώματα (αλλά ενεργειακά προφανώς είναι κοστοβόρο το υπάρχον setup γιατί καις πετρέλαιο). Δεν χρειάζεται να αλλάξουν τα σώματα δεν είναι παλιά, και αποδίδουν πολύ καλή ζέστη με το πετρέλαιο.

Ο μηχανικός (με φάγατε! εννοείται μίλησα με μηχανικό, δεν θα μπορούσα μόνος μου) μου είπε να μπουν μεσαίων θερμοκρασιών. 

 

1. Σε ποιο σενάριο χρήσης θα απαιτούνταν άραγε υψηλών θερμοκρασιών; Εκπαιδευτική ερώτηση πιο πολύ.

2. Και άλλη μια ερώτηση, ποιος θα το ρίσκαρε να βάλει "χαμηλών" θερμοκρασιών, με κίνδυνο να μην είναι αρκούντως ζεστά τα νερά που παράγονται για την χρήση που θέλει; Θέλω να πω... δεν είναι πιο safe option να πας σε υψηλότερης θερμοκρασίας αντλία θερμότητας ακόμα κι αν δεν χρειάζεσαι τόσο καυτά νερά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, glenngould είπε

1. Σε ποιο σενάριο χρήσης θα απαιτούνταν άραγε υψηλών θερμοκρασιών; Εκπαιδευτική ερώτηση πιο πολύ.

Στην περίπτωση που τα καλοριφέρ είναι για υψηλές θερμοκρασίες.

2. Και άλλη μια ερώτηση, ποιος θα το ρίσκαρε να βάλει "χαμηλών" θερμοκρασιών, με κίνδυνο να μην είναι αρκούντως ζεστά τα νερά που παράγονται για την χρήση που θέλει; Θέλω να πω... δεν είναι πιο safe option να πας σε υψηλότερης θερμοκρασίας αντλία θερμότητας ακόμα κι αν δεν χρειάζεσαι τόσο καυτά νερά;

Η διαστασιολόγηση του συστήματος πηγή θερμότητας-μέγεθος/είδος τερματικών μονάδων (καλοριφέρ-ενδοδαπέδια) γίνεται λαμβάνοντας υπόψη την θερμοκρασία λειτουργίας (χαμηλή-μέση-υψηλή). Οπότε όχι δεν είναι πιο safe.

 

Επεξ/σία από acomaedo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, glenngould είπε

1. Σε ποιο σενάριο χρήσης θα απαιτούνταν άραγε υψηλών θερμοκρασιών; Εκπαιδευτική ερώτηση πιο πολύ.

2. Και άλλη μια ερώτηση, ποιος θα το ρίσκαρε να βάλει "χαμηλών" θερμοκρασιών, με κίνδυνο να μην είναι αρκούντως ζεστά τα νερά που παράγονται για την χρήση που θέλει; Θέλω να πω... δεν είναι πιο safe option να πας σε υψηλότερης θερμοκρασίας αντλία θερμότητας ακόμα κι αν δεν χρειάζεσαι τόσο καυτά νερά;

οι εγκαταστάσεις δεν κατασκευάζονται με χρήση trial&error (οι κανονικές τουλάχιστον), τα σώματα που έχεις μπορεί να υπολογιστούν τι ισχύ θα έχουν συναρτήσει της θερμοκρασίας της αντλίας όπως και τι ισχύ χρειάζεται το σπίτι σου οπότε κάποιος μπορεί να βρει τι αντλία χρειάζεται το σπίτι σου με δεδομένα σώματα. Ο κάποιος εννοείται ότι δεν είσαι εσύ αλλά ο μηχανικός σου.

Επεξ/σία από nvel
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, glenngould είπε

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις (μια πιο ιδιαίτερη ευχαριστία στον mechpanos που είναι πάντα to the point με 100% συγκεκριμένη απάντηση).

Υπάρχει ήδη εγκατάσταση με καυστήρα πετρελαίου που τροφοδοτεί σώματα που μπήκαν προ 5ετίας (άρα δεν τα λες και "παλιάς τεχνολογίας" σώματα. Είναι σχετικά πρόσφατα).

Η ζέστη που παράγεται αυτή την στιγμή είναι ικανοποιητικότατη με αυτό το setup, δηλαδή με αυτά τα σώματα (αλλά ενεργειακά προφανώς είναι κοστοβόρο το υπάρχον setup γιατί καις πετρέλαιο). Δεν χρειάζεται να αλλάξουν τα σώματα δεν είναι παλιά, και αποδίδουν πολύ καλή ζέστη με το πετρέλαιο.

Ο μηχανικός (με φάγατε! εννοείται μίλησα με μηχανικό, δεν θα μπορούσα μόνος μου) μου είπε να μπουν μεσαίων θερμοκρασιών. 

 

1. Σε ποιο σενάριο χρήσης θα απαιτούνταν άραγε υψηλών θερμοκρασιών; Εκπαιδευτική ερώτηση πιο πολύ.

2. Και άλλη μια ερώτηση, ποιος θα το ρίσκαρε να βάλει "χαμηλών" θερμοκρασιών, με κίνδυνο να μην είναι αρκούντως ζεστά τα νερά που παράγονται για την χρήση που θέλει; Θέλω να πω... δεν είναι πιο safe option να πας σε υψηλότερης θερμοκρασίας αντλία θερμότητας ακόμα κι αν δεν χρειάζεσαι τόσο καυτά νερά;

Η παραγωγη θερμανσης διαστασιολογειται αναλογα με το συστημα θερμανσης. Αν τα σωματα ειναι ακαν (φετες - που δεν αποδιδουν καλα σε χαμηλες θερμοκρασιες προσαγωγης) η μικρα για τις απωλειες του χωρου, μπαινει αντλια υψηλων.

Εγω πχ εγχ ενδοδαπεδια. Και να θελω δεν μπορω να στειλω νερο θερμοκρασιας μεγαλυτερης των 55 βαθμων. Αντιστοιχα καποιος με σωστα διαστασιολογημενα fancoil δε χρειαζεται παραπανω. Δεν ειναι θεμα "ασφαλειας", ειναι τι χρειαζεται το καθε κτιριο αναλογα με το εγκατεστημενο συστημα θερμανσης.

ΥΓ η σωστη λειτουργια του συστηματος θερμανσης ειναι η  μεγιστη θερμοκρασια προσαγωγης να  υπαρχει μονο οταν η εξωτερικη θερμοκρασια ειναι η ελαχιστη δυνατη για την περιοχη που ειναι εγκατεστημενο το συστημα (και συνεπως οι απωλειες οι μεγιστες). Δηλαδη για την Αττικη αντε 5 μερες το χρονο. Οποτε αν πας σε αντλια, ξεχασε τη λογικη "τα σωματα ειναι αρκουντως ζεστα". Τα σωματα θα ειναι χλιαρα για περισσοτερες ωρες την ημερα, απο εκει ερχεται η οικονομια στο κοστος χρησης. Η δουλεια του συστηματος θερμανσης ειναι να αναπληρωνει τις απωλειες. Αν θες συστημα θερμανσης που λειτουργει 2-3 ωρες την ημερα και μπουμπουνιζουν τα σωματα, κατσε στο πετρελαιο. Αυτα πρεπει να στα εξηγησει ο μηχανικος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατάλαβα, ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Μια καταληκτική ερώτηση, υπάρχει κάτι που μπορείς να κάνεις με μια υψηλών θερμοκρασιών αντλία θερμότητας που ΔΕΝ μπορεί να γίνει με μια μεσαίων θερμοκρασιών; (τα σώματα δεν είναι αυτά τα παλιά τύπου φέτες, αλλά ορθογώνια με ζιγκ-ζαγκ κατασκευή μέσα τους (δεν ξέρω την ορολογία).

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από glenngould
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, glenngould είπε

Κατάλαβα, ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Μια καταληκτική ερώτηση, υπάρχει κάτι που μπορείς να κάνεις με μια υψηλών θερμοκρασιών αντλία θερμότητας που ΔΕΝ μπορεί να γίνει με μια μεσαίων θερμοκρασιών; (τα σώματα δεν είναι αυτά τα παλιά τύπου φέτες, αλλά ορθογώνια με ζιγκ-ζαγκ κατασκευή μέσα τους (δεν ξέρω την ορολογία).

Ευχαριστώ

NAI. Έστω ότι τα σώματά σου ζεσταίνουν πράγματι ικανοποιητικά με θερμοκρασία ας πούμε, 55oC (μέση θερμοκρασία) και η Α/Θ σου μπορεί πράγματι, στις συνθήκες σχεδιασμού της κατοικίας (εξωτερική-εσωτερική θερμοκρασία μελέτης) να φτάσει τους 55oC, θέλει προσοχή αυτή την θερμοκρασία με τι COP την πιάνει. Αυτό θα το εξετάσει ο μηχανικός, από την καμπύλη λειτουργίας της εκάστοτε αντλίας, καθώς το COP πέφτει συναρτήσει της εξωτερικής θερμοκρασίας και της θερμοκρασίας προσαγωγής. Αυτό που δίνουν οι κατασκευαστές (κάτι 5άρια κλπ) είναι συνήθως με πολύ χαμηλή θερμοκρασία, για ενδοδαπέδιες, τύπου 35ο... Οι αντλίες αυτές είναι σχεδιασμένες ώστε να φτάνουν τους 50-55 αλλά για λίγη ώρα για να καλύψουν τις αιχμές της ζήτησης και όχι για να δουλεύουν συστηματικά σε τέτοιες θερμοκρασίες, βγαίνουν αντιοικονομικές.
Εκεί θα πρέπει είτε να επιλεγεί άλλη αντλία που να είναι σχεδιασμένη να δουλεύει ως μέσων (δηλαδή η θερμοκρασία λειτουργίας της με το βέλτιστο COP να είναι στους 55-60) ή να πάει κάποιος σε υψηλών, που είναι de facto στο βέλτιστο COP τους σε υψηλές θερμοκρασίες.

Γι΄αυτό πρέπει να ασχοληθεί ένας μηχανικός και να σου κάνει μελέτη, αλλιώς ότι άλλο σου πει είναι στο επίπεδο γνώμης που σου λέμε κι εμείς εδώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...