Προς το περιεχόμενο

Ενδοδαπέδια θέρμανση ή καλοριφέρ;


xronis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ok εννοείται υπάρχει μηχανικός, απλά θέλω να καταλαβαίνω τι γίνεται και γιατί επιλέγεται κάτι. Σε ευχαριστώ.

 

Να ρωτήσω κάτι:

1. Συνδυασμός αντλίας θερμότητας χαμηλών θερμοκρασιών που θα τροφοδοτεί σώματα καλοριφέρ δεν μπορεί να υφίσταται. Σωστά; (γιατί το νερό που κυκλοφορεί στα σώματα του καλοριφέρ πρέπει να είναι πιο υψηλής θερμοκρασίας). Είναι σωστό αυτό το συμπέρασμα;

2. Μπορεί μια αντλία θερμότητας μεσαίων θερμοκρασιών να τροφοδοτεί ταυτόχρονα: α) σώματα καλοριφέρ σε ένα διαμέρισμα και β) ενδοδαπέδιους σωλήνες σε ένα άλλο διπλανό διαμέρισμα; Έχουμε έναν όροφο δηλαδή με δύο διαμερίσματα. Το ένα διαμέρισμα έχει σώματα καλοριφέρ που τροφοδοτούνται από πετρέλαιο θέρμανσης, ενώ το άλλο διαμέρισμα (το πιο σύγχρονο) έχει τα ενδοδαπέδια. Μπορούν να εξυπηρετηθούν και οι δύο με ΜΙΑ αντλία θερμότητας; Γι' αυτό ρωτάω.

thank you

Επεξ/σία από glenngould
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 375
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 21/7/2020 στις 8:15 ΜΜ, xronis είπε

Τα fancoil τα έβαλα γιατί πίστευα ότι δεν θα με καλύπτει η ενδοδαπέδια στο κομμάτι του δροσισμού. Οκ είναι πάρα πολύ νωρίς ακόμα, αλλά για την ώρα τα βάζω απλά για να δουλέψουν κι αυτά λίγο... Για την ώρα, με καλύπτει ο δροσισμός και δεν του το'χα. Να σημειώσω ότι το σπίτι το θέλω ψυγείο γενικά. Οκ λόγω παιδιού δεν το κάνω, αλλά κι αν δεν υπήρε το παιδί, πάλι τις λειτουργίς που σου είπα πιο πάνω, πάλι αυτό θα έκανα. Για την ώρα είναι κομπλέ. Αλλά δεν έχει κάνει και τρελές ζέστες βέβαια

Καλησπέρα xronis, διότι είμαι και εγώ σε αυτήν την φάση της θέρμανσης στην δίκη μού οικοδομή και σκέφτομαι και εγώ ενδοδαπεδια ξηράς δόμησης Θέρμανση δροσισμου  θα θελα να σε ρωτήσω ποιας εταιρίας ενδοδαπεδια εγκατέστησες εσύ στο σπίτι σου? Και ποιο ηταν το κόστος της ?

ΜΦΧ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μερικές ακόμα ερωτήσεις που προκύπτουν συνεχώς:

3. Αντλία μεσαίων θερμοκρασιών μπορεί να προσφέρει δροσισμό μέσω ενδοδαπέδιας Ή μόνο μια αντλία χαμηλών θερμοκρασιών μπορεί να επιτύχει δροσισμό;

4. Monobloc ή split αντλία θερμότητας;

5. Ποιες μάρκες αντλία θερμότητας θεωρούνται καλές και έχουν υποστήριξη;

6. Την αντλία θερμότητας να την βάλω στο υπόγειο (μεγάλο υπόγειο 150τμ με άπλετο χώρο, προστατευμένο) ή στην αυλή;

7. Αν στο εξοικονομώ κατ' οίκον δήλωσα (και εγκρίθηκα) ότι θα βάλω αντλία θερμότητας 16KW, μπορώ κατά την υλοποίησω του έργου (πληρώνοντας από την τσέπη μου την διαφορά) να βάλω πιο ισχυρή αντλία θερμότητας (π.χ. 20KW) ή δεσμεύομαι από αυτό που δήλωσα (στο έντυπο παρεμβάσεων) ότι θα τοποθετήσω και πλέον δεν αλλάζει;

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από glenngould
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/2/2021 στις 7:10 ΜΜ, di_ba είπε

Καλησπέρα xronis, διότι είμαι και εγώ σε αυτήν την φάση της θέρμανσης στην δίκη μού οικοδομή και σκέφτομαι και εγώ ενδοδαπεδια ξηράς δόμησης Θέρμανση δροσισμου  θα θελα να σε ρωτήσω ποιας εταιρίας ενδοδαπεδια εγκατέστησες εσύ στο σπίτι σου? Και ποιο ηταν το κόστος της ?

ΜΦΧ

Καλησπέρα. Τυχαία είδα το θέμα και ως υδραυλικός , από όσο ξέρω από την εταιρεία που δουλεύω και ρίχνουμε παρά πολλές ενδοδαπεδιες τον μήνα, οι τιμές με σωλήνα και πλάκες rehau είναι περίπου 30-40 το τετραγωνικό μαζι με το θερμομπετο που θα πέσει από πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, glenngould είπε

Μερικές ακόμα ερωτήσεις που προκύπτουν συνεχώς:

3. Αντλία μεσαίων θερμοκρασιών μπορεί να προσφέρει δροσισμό μέσω ενδοδαπέδιας Ή μόνο μια αντλία χαμηλών θερμοκρασιών μπορεί να επιτύχει δροσισμό;

4. Monobloc ή split αντλία θερμότητας;

5. Ποιες μάρκες αντλία θερμότητας θεωρούνται καλές και έχουν υποστήριξη;

6. Την αντλία θερμότητας να την βάλω στο υπόγειο (μεγάλο υπόγειο 150τμ με άπλετο χώρο, προστατευμένο) ή στην αυλή;

7. Αν στο εξοικονομώ κατ' οίκον δήλωσα (και εγκρίθηκα) ότι θα βάλω αντλία θερμότητας 16KW, μπορώ κατά την υλοποίησω του έργου (πληρώνοντας από την τσέπη μου την διαφορά) να βάλω πιο ισχυρή αντλία θερμότητας (π.χ. 20KW) ή δεσμεύομαι από αυτό που δήλωσα (στο έντυπο παρεμβάσεων) ότι θα τοποθετήσω και πλέον δεν αλλάζει;

Ευχαριστώ

Υποθέτω ότι ακόμα δεν έχεις πάει σε μηχανικό, ή έχεις πάει σου έχει πει 5 πράγματα και τον αμφισβητείς, ή έχεις πάει σου έχει πει 2 πράγματα αλλά θέλει και μια αμοιβή για να σου πει όσα χρειάζονται για να λύσεις τις απορίες σου εμπεριστατωμένα και όχι στον αέρα.

Πήγαινε σε μηχανικό, ώστε οι απορίες σου να λυθούν!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα σε μηχανικό φίλε μου, τον πλήρωσα, συζητήσαμε, απλά προσπαθώ να βρω απαντήσεις σε κάποια ερωτήματα που υπάρχουν αντικρουόμενες πληροφορίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, glenngould είπε

Πήγα σε μηχανικό φίλε μου, τον πλήρωσα, συζητήσαμε, απλά προσπαθώ να βρω απαντήσεις σε κάποια ερωτήματα που υπάρχουν αντικρουόμενες πληροφορίες.

Στον μηχανικό δεν πας για να κάνεις συζήτηση, συζήτηση κάνεις εδώ. Στον μηχανικό πληρώνεις και παίρνεις μελέτη που σου απαντά σε ΟΛΑ τα ερωτήματα αυτά σωστά και υπεύθυνα. Και για επιλογή χαμηλών - υψηλών, και για monobloc/split και για ΟΛΑ. Ακριβώς επειδή όλα είναι αντικρουόμενα και αλληλοεξαρτώμενα, δεν εξαντλείται η επιλογή τους ούτε και μπορείς να βγάλεις άκρη μόνος σου, παρά μόνο με την συμβουλή ενός μηχανικού που εμπιστεύεσαι και έχει την σχετική εμπειρία.

Edit: Δεν δέχομαι πχ ότι πήγες σε μηχανικό, τον ρώτησες αν μπορεί να μπει η Α/Θ στο υπόγειο, και σου είπε ΝΑΙ!!!

Επεξ/σία από mechpanos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, glenngould είπε

Πήγα σε μηχανικό φίλε μου, τον πλήρωσα, συζητήσαμε, απλά προσπαθώ να βρω απαντήσεις σε κάποια ερωτήματα που υπάρχουν αντικρουόμενες πληροφορίες.

δηλαδη πηγες σε μηχανικο και ελαβες αντικρουομενες απαντησεις για το αν η ΑΘ μεσαιων θερμοκρασιων κανει δροσισμο, και αν στο εξοικονομω σε δεσμευει το εντυπο παρεμβασεων που υπεβαλες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mechpanos είπε

Edit: Δεν δέχομαι πχ ότι πήγες σε μηχανικό, τον ρώτησες αν μπορεί να μπει η Α/Θ στο υπόγειο, και σου είπε ΝΑΙ!!!

αν μελετηθεί μπορεί να μπει και σε υπόγειο που έχει τις κατάλληλες προϋποθέσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο μηχανικός μου είπε να την βάλουμε σε εξωτερικό χώρο, απλά εγώ έχω την απορία αν πρέπει να προστατεύεται το ακριβό μηχάνημα, σε στεγασμένο χώρο (όταν λέω υπόγειο φανταστείτε χώρο 200τμ ανοιχτό ύψους 2.5μ

Επίσης σε ένα άλλο site είδα ότι δεν μπορεί να παραχθεί ψυχρό νερό (για δροσισμό μέσω ενδοδαπέδιας) από μεσαίων ή υψηλών θερμοκρασιών αντλία, παρά μόνο από χαμηλών.  Σε άλλο site τελικά είδα μια LG μεσαίων αντλία ότι μπορεί να παράξει νερό από 7oC μέχρι 65οC άρα μάλλον παράγουν ψυχρό νερό και οι αντλίες μεσαίων θερμοκρασιών

Για το έντυπο παρεμβάσεων, έχω μάθει από γνωστό ότι μπορεί "άλλο να φανεί ότι βάζεις" και άλλο να βάλεις, αρκεί να τα "βρεις" με τον έμπορο.

 

Όλες οι ερωτήσεις που κάνω, έχουν κάποιο νόημα υπό την έννοια ότι είναι μερικές φορές γκρίζες ή πιο σπάνιες διευκρινίσεις επί κάποιων θεμάτων. Αν θέλει κάποιος να βοηθήσει θα το εκτιμούσα. Δεν μπορώ να φανταστώ ότι κάποιος έχει την γνώση και μπορεί να απαντήσει με ναι ή όχι σε κάποια ερωτήματα από τα ανωτέρω, αλλά δεν το κάνει. Τι να πω.

Επεξ/σία από glenngould
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, glenngould είπε

Ο μηχανικός μου είπε να την βάλουμε σε εξωτερικό χώρο, απλά εγώ έχω την απορία αν πρέπει να προστατεύεται το ακριβό μηχάνημα, σε στεγασμένο χώρο (όταν λέω υπόγειο φανταστείτε χώρο 200τμ ανοιχτό ύψους 2.5μ

Επίσης σε ένα άλλο site είδα ότι δεν μπορεί να παραχθεί ψυχρό νερό (για δροσισμό μέσω ενδοδαπέδιας) από μεσαίων ή υψηλών θερμοκρασιών αντλία, παρά μόνο από χαμηλών.  Σε άλλο site τελικά είδα μια LG μεσαίων αντλία ότι μπορεί να παράξει νερό από 7oC μέχρι 65οC άρα μάλλον παράγουν ψυχρό νερό και οι αντλίες μεσαίων θερμοκρασιών

Για το έντυπο παρεμβάσεων, έχω μάθει από γνωστό ότι μπορεί "άλλο να φανεί ότι βάζεις" και άλλο να βάλεις, αρκεί να τα "βρεις" με τον έμπορο.

 

Όλες οι ερωτήσεις που κάνω, έχουν κάποιο νόημα υπό την έννοια ότι είναι μερικές φορές γκρίζες ή πιο σπάνιες διευκρινίσεις επί κάποιων θεμάτων. Αν θέλει κάποιος να βοηθήσει θα το εκτιμούσα. Δεν μπορώ να φανταστώ ότι κάποιος έχει την γνώση και μπορεί να απαντήσει με ναι ή όχι σε κάποια ερωτήματα από τα ανωτέρω, αλλά δεν το κάνει. Τι να πω.

Φίλε glengould, αυτά που σου γράφω σου τα γράφω φιλικά. Γιατί ψάχνοντας στα forum άκρη δεν θα βγάλεις, η κάθε περίπτωση είναι μοναδική με διαφορετικές παραμέτρους οπότε καθένας οδηγείται σε διαφορετικές επιλογές και θα σου πει μια διαφορετική γνώμη βάσει της δικής του χρήσης και εμπειρίας. Κάτι που μπορεί να είναι σωστό για την μια περίπτωση αλλά λάθος για την δική σου.
Στα τεχνικά δεν είναι όλα ΝΑΙ ή ΟΧΙ (κάποια όμως είναι, και με προβληματίζει το ότι τα ρωτάς ενώ είναι ξεκάθαρα) γι' αυτό και απαιτείται μια προσέγγιση από κάποιον που θα μελετήσει την κατοικία με όλες τις παραμέτρους και θα σε οδηγήσει στην σωστή κατεύθυνση υπεύθυνα. Ότι ερωτήματα ή απορίες έχεις επιβάλλεται να του τις κάνεις και επιβάλλεται να σου τις απαντήσει. Όπως σου είπα εδώ θα πάρεις μόνο γνώμες σε επίπεδο καφενείου, τίποτα παραπάνω.
Στο καφενείο του Πάνου λοιπόν οι αντλίες μεσαίων κάνουν και ψύξη, βάζουνε μονομπλόκ συνήθως εκτός ορισμένων περιπτώσεων χωροταξικού και λειτουργικού χαρακτήρα, δεν βάζουνε αντλίες σε υπόγεια ούτε σε ταράτσες εκτός αν είναι καλά αεριζόμενα μεν στην μια και προστατευμένα στην άλλη περίπτωση, και βάζουνε ότι μέγεθος αντλία τους έχει βγάλει η μελέτη απωλειών και ποτέ ένα νούμερο παραπάνω. Μερικοί στο καφενείο του Πάνου βάζουνε δοχείο αδράνειαςκαι τσακώνονται με τον Πάνο που τους λέει τί πληρώσανε τότε αντλία ινβέρτερ για να δουλεύει στο ΦΟΥΛ να ζεσταίνει το δοχείο δεν παίρνανε μια ΟΝ - ΟΦΦ την ίδια δουλειά θα κάνανε...αλλά αφού το έκανε ο ξάδερφος Μήτσος στο σπίτι του στην Κοζάνη και του βγαίνει πολύ οικονομικά η θέρμανση θα είναι καλό... Αυτά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνω ότι τα λες όλα φιλικά και το έχω αναγνωρίσει στο παρελθόν ότι είναι πολύ χρήσιμη ή συνεισφορά σου και το εκτιμώ πολύ και σου το έχω πει παλαιότερα νομίζω. Συζήτηση κάνουμε σε τελική ανάλυση και τίποτα παραπάνω, γνώμες παίρνουμε και ιδέες ανταλλάσσουμε. Δεν είπα ποτέ ότι αυτό το thread υποκαθιστά τον ρόλο του επαγγελματία.

Φυσικά και η συζήτηση αυτή δεν υποκαθιστά τον ρόλο του δικού μου μηχανικού, απλά προσπαθώ να μάθω, να λύσω γρήγορα κάποιες απορίες εκμεταλλευόμενος την ιδιότητά σου. Εννοείται ότι κάθε εγκατάσταση είναι εξατομικευμένη και γι' αυτό τον έχω πληρώσει ήδη €600 τον μηχανικό και θα του δώσω κι άλλα.

 

Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις που μου έδωσες μέσα στο κείμενό σου. Είσαι επιστήμονας και φαίνεται, καμία σχέση με καφενείο πάντως. (Καταλαβαίνω πώς το λες). Αυτό που κάπως δεν έχει απαντηθεί από τις δικές μου τουλάχιστον απορίες είναι το κάτωθι:

 

Μπορεί μια αντλία θερμότητας μεσαίων θερμοκρασιών (μέχρι 65οC) να τροφοδοτεί ταυτόχρονα:

α) σώματα καλοριφέρ (πάνελς) σε ένα διαμέρισμα και

β) ενδοδαπέδιους σωλήνες σε ένα άλλο διπλανό διαμέρισμα;

Έχουμε έναν όροφο δηλαδή με δύο διαμερίσματα. Το ένα διαμέρισμα έχει σώματα panel-καλοριφέρ που τροφοδοτούνται από πετρέλαιο θέρμανσης, ενώ το άλλο διαμέρισμα (το πιο σύγχρονο) έχει τα ενδοδαπέδια. Μπορούν να εξυπηρετηθούν και οι δύο με ΜΙΑ αντλία θερμότητας;

Απ' ό,τι καταλαβαίνω από αυτά που έχω μάθει διαβάζοντας μόνος μου, το νερό στην ενδοδαπέδια (για σκοπούς θέρμανσης) πρέπει να είναι 35-40oC ενώ στα σώματα καλοριφέρ πρέπει να είναι 70oC. Χοντρικά όλα αυτά. Η αντλία όμως δεν μπορεί να παράγει ταυτόχρονα δύο διαφορετικές θερμοκρασίες νερών για δύο διαφορετικά κυκλώματα / διαμερίσματα.

Θα μπορούσε μήπως όμως να παράγει συνεχώς νερό 65οC η αντλία (για να κυλά στα πανελς-καλοριφέρ του ενός διαμερίσματος) και ένας μίκτης να κάνει downregulate την θερμοκρασία του νερού στους 35οC (πριν να μπει στην ενδοδαπέδια του άλλου διαμερίσματος) ;

Ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυ

25 λεπτά πριν, glenngould είπε

Καταλαβαίνω ότι τα λες όλα φιλικά και το έχω αναγνωρίσει στο παρελθόν ότι είναι πολύ χρήσιμη ή συνεισφορά σου και το εκτιμώ πολύ και σου το έχω πει παλαιότερα νομίζω. Συζήτηση κάνουμε σε τελική ανάλυση και τίποτα παραπάνω, γνώμες παίρνουμε και ιδέες ανταλλάσσουμε. Δεν είπα ποτέ ότι αυτό το thread υποκαθιστά τον ρόλο του επαγγελματία.

Φυσικά και η συζήτηση αυτή δεν υποκαθιστά τον ρόλο του δικού μου μηχανικού, απλά προσπαθώ να μάθω, να λύσω γρήγορα κάποιες απορίες εκμεταλλευόμενος την ιδιότητά σου. Εννοείται ότι κάθε εγκατάσταση είναι εξατομικευμένη και γι' αυτό τον έχω πληρώσει ήδη €600 τον μηχανικό και θα του δώσω κι άλλα.

 

Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις που μου έδωσες μέσα στο κείμενό σου. Είσαι επιστήμονας και φαίνεται, καμία σχέση με καφενείο πάντως. (Καταλαβαίνω πώς το λες). Αυτό που κάπως δεν έχει απαντηθεί από τις δικές μου τουλάχιστον απορίες είναι το κάτωθι:

 

Μπορεί μια αντλία θερμότητας μεσαίων θερμοκρασιών (μέχρι 65οC) να τροφοδοτεί ταυτόχρονα:

α) σώματα καλοριφέρ (πάνελς) σε ένα διαμέρισμα και

β) ενδοδαπέδιους σωλήνες σε ένα άλλο διπλανό διαμέρισμα;

Έχουμε έναν όροφο δηλαδή με δύο διαμερίσματα. Το ένα διαμέρισμα έχει σώματα panel-καλοριφέρ που τροφοδοτούνται από πετρέλαιο θέρμανσης, ενώ το άλλο διαμέρισμα (το πιο σύγχρονο) έχει τα ενδοδαπέδια. Μπορούν να εξυπηρετηθούν και οι δύο με ΜΙΑ αντλία θερμότητας;

Απ' ό,τι καταλαβαίνω από αυτά που έχω μάθει διαβάζοντας μόνος μου, το νερό στην ενδοδαπέδια (για σκοπούς θέρμανσης) πρέπει να είναι 35-40oC ενώ στα σώματα καλοριφέρ πρέπει να είναι 70oC. Χοντρικά όλα αυτά. Η αντλία όμως δεν μπορεί να παράγει ταυτόχρονα δύο διαφορετικές θερμοκρασίες νερών για δύο διαφορετικά κυκλώματα / διαμερίσματα.

Θα μπορούσε μήπως όμως να παράγει συνεχώς νερό 65οC η αντλία (για να κυλά στα πανελς-καλοριφέρ του ενός διαμερίσματος) και ένας μίκτης να κάνει downregulate την θερμοκρασία του νερού στους 35οC (πριν να μπει στην ενδοδαπέδια του άλλου διαμερίσματος) ;

Ευχαριστώ

 

Αυτό που λες σε πρώτη φάση σκέφτομαι ότι δεν γίνεται, δεν το έχω υπόψη μου. Το πρόβλημα είναι το μιξάρισμα διαφορετικών θερμοκρασιών νερών στην επιστροφή. Ίσως μπορεί να γίνει σε συνδυασμό με ένα δοχείο αδράνειας κατόπιν μελέτης εφαρμογής. Προβλήματα και σκοτούρες βλέπω, γιατί βγαίνεις εκτός του προτεινόμενου τρόπου λειτουργίας κάθε κατασκευαστή. Και πας σε ON-OFF αντλία βέβαια, δεν έχει νόημα το inverter. Ξεχνάς και αντισταθμίσεις, και όλα.
Ίσως σε συμφέρει και οικονομικά, 2 ανεξάρτητες μικρές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Αυ

Αυτό που λες σε πρώτη φάση σκέφτομαι ότι δεν γίνεται, δεν το έχω υπόψη μου. Το πρόβλημα είναι το μιξάρισμα διαφορετικών θερμοκρασιών νερών στην επιστροφή. Ίσως μπορεί να γίνει σε συνδυασμό με ένα δοχείο αδράνειας κατόπιν μελέτης εφαρμογής. Προβλήματα και σκοτούρες βλέπω, γιατί βγαίνεις εκτός του προτεινόμενου τρόπου λειτουργίας κάθε κατασκευαστή. Και πας σε ON-OFF αντλία βέβαια, δεν έχει νόημα το inverter. Ξεχνάς και αντισταθμίσεις, και όλα.
Ίσως σε συμφέρει και οικονομικά, 2 ανεξάρτητες μικρές!

τετραοδη, επιστροφες σε ιδια θερμοκρασια

και προφανως υδραυλικος διαχωρισμος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/2/2021 στις 7:59 ΜΜ, glenngould είπε

Μπορεί μια αντλία θερμότητας μεσαίων θερμοκρασιών να τροφοδοτεί ταυτόχρονα: α) σώματα καλοριφέρ σε ένα διαμέρισμα και β) ενδοδαπέδιους σωλήνες σε ένα άλλο διπλανό διαμέρισμα; Έχουμε έναν όροφο δηλαδή με δύο διαμερίσματα. Το ένα διαμέρισμα έχει σώματα καλοριφέρ που τροφοδοτούνται από πετρέλαιο θέρμανσης, ενώ το άλλο διαμέρισμα (το πιο σύγχρονο) έχει τα ενδοδαπέδια. Μπορούν να εξυπηρετηθούν και οι δύο με ΜΙΑ αντλία θερμότητας; Γι' αυτό ρωτάω.

Πέρα από το αν γίνεται και πόσο πρακτικό και οικονομικό θα είναι, νομίζω ότι είναι λάθος το να υπάρχει κοινό σύστημα θέρμανσης για δύο ανεξάρτητα διαμερίσματα για πολλούς λόγους, που έχουν αναφερθεί σε άλλα σχετικά νήματα.

Όσο καλές σχέσεις και αν έχετε, όσο αγαπημένοι και αν είστε, κάποια στιγμή στο μέλλον το ένα σπίτι μπορεί να νοικιαστεί ή να πουληθεί.

Γιατί να θέλει κάποιος σήμερα να βάλει "κεντρική" θέρμανση όταν όλοι κάνουν αγώνα για να φύγουν από κεντρική ακόμη και αυτόνομη θέρμανση και να πάνε σε ατομική, ώστε να έχουν τον απόλυτο έλεγχο για το πότε και πόσο θα λειτουργεί η θέρμανση?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...