Προς το περιεχόμενο

Ενδοδαπέδια θέρμανση ή καλοριφέρ;


xronis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 ώρες πριν, glenngould είπε

Σέβομαι απόλυτα την άποψη του μηχανικού, αλλά ως πελάτη με ενδιαφέρει η αιτιολόγησή της. Αυτό το κάνεις και με έναν δικηγόρο, και με έναν ιατρό κλπ. Δεν νομίζω να είναι κακό, να αναλύεται ένα σκεπτικό.

Θα γλιτώνω πιο πολλά χρήματα με μια αντλία θερμότητας ΥΨΗΛΩΝ θερμοκρασιών (τονίζω το υψηλών γιατί νομίζω αυτό οδηγεί στο να αυξάνει το λειτουργικό κόστος της αντλίας σε kwh δηλαδή σε €€€) ή θα γλιτώνω πιο πολλά με air condition ανά δωμάτιο (3 air condition συνολικά).

Διότι αν βάλεις το κόστος των 3 inverter air condition +εγκατάσταση τους ψιλοπλησιάζει το κόστος μια αντλίας θερμότητας όπως το βλέπω, γι' αυτό είναι λίγο δίλημμα. Το γεγονός όμως ότι δεν θα μπορώ να προσφέρω ψύξη, οδηγεί στην λύση των κλιματιστικών μοιραία.

Νομίζω το σημείο κλειδί στην εγκατάστασή μου είναι ότι είναι 3 υπνοδωμάτια με 3 μπάνια (ένα μπάνιο το κάθε υπνοδωμάτιο), με εντελώς ανεξάρτητη χρήση το κάθε ένα (airbnb). Δηλαδή 3 καταλύματα. Μιλάμε για 25τμ περίπου το κάθε "υπνοδωμάτιο+μπάνιο". (25τμ x 3 διαμερίσματα = 75τμ συνολικά).

Δεν σας κρύβω ότι έχω αντικρουόμενες απόψεις από δεύτερο μηχανικό που ρώτησα πριν λίγο καιρό (γεγονός που δεικνύει ότι δεν υπάρχει "μία" σωστή λύση, αλλά ακόμα και οι επαγγελματίες αμφιταλαντεύονται κάπως ως προς το τι θα προτείνουν). Με όλο τον σεβασμό στον κλάδο, δεν είναι κακό, απλά ο καθένας το εκτιμά διαφορετικά.

 

 

Πρέπει να ξεκαθαρίσεις τι θέλεις, γιατί όπως βλέπεις τεχνικές λυσεις υπάρχουν πολλές. Θες ποιοτική θέρμανση; Θες διακοπτόμενη λειτουργία; Θες και ψύξη; Θες την απόλυτα οικονομική;... Ανάλογα με τις προτεραιότητες που θα βάλεις, θα πάρεις και διαφορετικές λύσεις. Στα τεχνικά δεν υπάρχουν μονόδρομοι, ούτε αδιέξοδα.
Τέλος πάντων εγώ την λύση σου την είπα: σε airbnb στην Ελλάδα δεν νοείται να μην δίνεις κλιματισμό. Οπότε βάλε εκεί, inverter ψύξης-θέρμανσης σε κάθε χώρο και είσαι ΟΚ. Αν θες να δεις μια εκτίμηση κόστους, σύγκρινε το COP ενός κλιματιστικού, με το COP μιας αντλίας υψηλών θερμοκρασιών. Μετά σκέψου ότι η υψηλών θερμοκρασιών θα σου θερμαίνει όλο το οίκημα και για αρκετή ώρα, ενώ το AC σου προσφέρει διαχωρισμό σε ζώνες θέρμανσης και διακοπτόμενη λειτουργία ανάλογα με την προσέλευση αποχώρηση των ενοίκων σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 375
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε ευχαριστώ mechpanos και λοιποί για τις πολύ χρήσιμες απόψεις σας.

Νομίζω καταλήγω σιγά σιγά στην απόφασή μου. Πρέπει πράγματι να το δω πιο απλά το θέμα. Η επιτακτική ανάγκη (συμφωνώ μαζί σου) να μπορώ να προσφέρω ψύξη για τους καλοκαιρινούς μήνες (που θα υπάρχει η μεγαλύτερη κίνηση των επισκεπτών / τα περισσότερη κέρδη) επιβάλλει 100% να εγκαταστήσω κάτι καινούριο (στην υπάρχουσα εγκατάσταση) γιατί τα διαμερίσματα αυτή την στιγμή έχουν μόνο panels καλοριφέρ και τίποτα άλλο. Δηλαδή δεν προσφέρουν ψύξη. Ακόμα και αν έκανα optimal το κομμάτι της θέρμανσης (με τα εξεζητημένα τύπου αντλία θερμότητας υψηλών θερμοκρασιών κουμπωμένη στα σώματα καλοριφέρ, μετά από ειδικά μελέτη θερμίδων κλπ κλπ) ΚΑΙ ΠΑΛΙ το κομμάτι της ψύξης δεν θα καλύπτονταν για τους επισκέπτες μου. Άρα απλά κάνω "optimization" της θέρμανσης, αλλά θα συνέχιζα να μένω ακάλυπτος στο κομμάτι της ψύξης.

Άρα η πιο απλή και φθηνή λύση νομοτελειακά είναι να βάλω 3 inverter air condition που είναι συμβατά με το σενάριο της διακοπτόμενης χρήσης (που ταιριάζει για τον τύπο του airbnb φιλοξενούμενου καθότι είναι μικρός ο χρόνος αδράνειας), δεν απαιτούν καμία απολύτως "βαριά" αλλαγή ή λεπτομερή μελέτη, αποκτώ δυνατότητα να παρέχω ψύξη στους φιλοξενούμενος ΚΑΙ κρατάω τα καλοριφέρ με τον λέβητα πετρελαίου σαν 2η μέθοδο θέρμανσης (π.χ. σε περίπτωση μακροχρόνιας μίσθωσης και των 3 διαμερισμάτων ταυτόχρονα κλπ.). 

Άρα AIR CONDITION.

 

Άλλη ερώτηση γενικού ενδιαφέροντος τώρα για το διπλανό διαμέρισμα των 100τμ που έχει την ενδοδαπέδια στο οποίο θα ιδιοκατοικώ (εδώ θα κουμπώσει η αντλία μεσαίων θερμοκρασιών με την ενδοδαπέδια):

Από αυτά που διαβάζω στο διαδίκτυο, με τον δροσισμό-όχι ψύξη που προφέρει η ενδοδαπέδια μπορείς να ρίξεις την θερμοκρασία του εσωτερικού περιβάλλοντος του σπιτιού μόνο 5-6οC. Κάπου το είχα διαβάσει, δεν κράτησα την πηγή. Αντιλαμβάνομαι ότι είναι σύνθετο θέμα και εξαρτάται από τις μονώσεις, τις απώλειες, την εγκατάσταση κλπ αλλά "χοντρικά" η ικανότητα δροσισμού της ενδοδαπέδιας εξαντλείται συνήθως στο να καταφέρει να σου ρίξει την θερμοκρασία μόλις 5-6oC (σε σχέση με το εξωτερικό περιβάλλον) όπως διαβάζω στο internet;

Δηλαδή αν έξω θα έχει 40oC, με τον ενδοδαπέδιο δροσισμό, θα επιτυγχάνω να το ρίξω το πολύ μέχρι 35οC μέσα στο σπίτι; Δεν μπορεί να κάνει κάτι καλύτερο ο δροσισμός (π.χ. 30oC) ;

Ευχαριστώ πολύ

 

edit:

Το βρήκα, εδώ το λέει (πηγή 2013, δεν ξέρω αν έχουν κάπως βελτιωθεί οι εγκαταστάσεις και τα υλικά τα τελευταία 8 χρόνια) ότι με δροσισμό μπορείς να ρίξει την θερμοκρσία 4-7οC το πολύ 

https://m.naftemporiki.gr/story/685812/drosismos-dapedou-i-ipia-enallaktiki-tou-klasikou-klimatismou

Επεξ/σία από glenngould
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, glenngould είπε

Σε ευχαριστώ mechpanos και λοιποί για τις πολύ χρήσιμες απόψεις σας.

Νομίζω καταλήγω σιγά σιγά στην απόφασή μου. Πρέπει πράγματι να το δω πιο απλά το θέμα. Η επιτακτική ανάγκη (συμφωνώ μαζί σου) να μπορώ να προσφέρω ψύξη για τους καλοκαιρινούς μήνες (που θα υπάρχει η μεγαλύτερη κίνηση των επισκεπτών / τα περισσότερη κέρδη) επιβάλλει 100% να εγκαταστήσω κάτι καινούριο (στην υπάρχουσα εγκατάσταση) γιατί τα διαμερίσματα αυτή την στιγμή έχουν μόνο panels καλοριφέρ και τίποτα άλλο. Δηλαδή δεν προσφέρουν ψύξη. Ακόμα και αν έκανα optimal το κομμάτι της θέρμανσης (με τα εξεζητημένα τύπου αντλία θερμότητας υψηλών θερμοκρασιών κουμπωμένη στα σώματα καλοριφέρ, μετά από ειδικά μελέτη θερμίδων κλπ κλπ) ΚΑΙ ΠΑΛΙ το κομμάτι της ψύξης δεν θα καλύπτονταν για τους επισκέπτες μου. Άρα απλά κάνω "optimization" της θέρμανσης, αλλά θα συνέχιζα να μένω ακάλυπτος στο κομμάτι της ψύξης.

Άρα η πιο απλή και φθηνή λύση νομοτελειακά είναι να βάλω 3 inverter air condition που είναι συμβατά με το σενάριο της διακοπτόμενης χρήσης (που ταιριάζει για τον τύπο του airbnb φιλοξενούμενου καθότι είναι μικρός ο χρόνος αδράνειας), δεν απαιτούν καμία απολύτως "βαριά" αλλαγή ή λεπτομερή μελέτη, αποκτώ δυνατότητα να παρέχω ψύξη στους φιλοξενούμενος ΚΑΙ κρατάω τα καλοριφέρ με τον λέβητα πετρελαίου σαν 2η μέθοδο θέρμανσης (π.χ. σε περίπτωση μακροχρόνιας μίσθωσης και των 3 διαμερισμάτων ταυτόχρονα κλπ.). 

Άρα AIR CONDITION.

 

Άλλη ερώτηση γενικού ενδιαφέροντος τώρα για το διπλανό διαμέρισμα των 100τμ που έχει την ενδοδαπέδια στο οποίο θα ιδιοκατοικώ (εδώ θα κουμπώσει η αντλία μεσαίων θερμοκρασιών με την ενδοδαπέδια):

Από αυτά που διαβάζω στο διαδίκτυο, με τον δροσισμό-όχι ψύξη που προφέρει η ενδοδαπέδια μπορείς να ρίξεις την θερμοκρασία του εσωτερικού περιβάλλοντος του σπιτιού μόνο 5-6οC. Κάπου το είχα διαβάσει, δεν κράτησα την πηγή. Αντιλαμβάνομαι ότι είναι σύνθετο θέμα και εξαρτάται από τις μονώσεις, τις απώλειες, την εγκατάσταση κλπ αλλά "χοντρικά" η ικανότητα δροσισμού της ενδοδαπέδιας εξαντλείται συνήθως στο να καταφέρει να σου ρίξει την θερμοκρασία μόλις 5-6oC (σε σχέση με το εξωτερικό περιβάλλον) όπως διαβάζω στο internet;

Δηλαδή αν έξω θα έχει 40oC, με τον ενδοδαπέδιο δροσισμό, θα επιτυγχάνω να το ρίξω το πολύ μέχρι 35οC μέσα στο σπίτι; Δεν μπορεί να κάνει κάτι καλύτερο ο δροσισμός (π.χ. 30oC) ;

Ευχαριστώ πολύ

 

edit:

Το βρήκα, εδώ το λέει (πηγή 2013, δεν ξέρω αν έχουν κάπως βελτιωθεί οι εγκαταστάσεις και τα υλικά τα τελευταία 8 χρόνια) ότι με δροσισμό μπορείς να ρίξει την θερμοκρσία 4-7οC το πολύ 

https://m.naftemporiki.gr/story/685812/drosismos-dapedou-i-ipia-enallaktiki-tou-klasikou-klimatismou

Ναι ισχύει και είναι ο λόγος που στο σπίτι μου ΔΕΝ έβαλα ενδοδαπέδια και έβαλα fan coils, γιατί αν έβαζα ενδοδαπέδια, πάλι θα χρειαζόμουν fcu για κλιματισμό. Αν έχεις βέβαια ένα σπίτι σούπερ μονωμένο, είναι εφικτό ακόμα και ο δροσισμός της ενδοδαπέδιας να είναι επαρκής (εδώ πλέον μιλάμε για παθητικά σπίτια, χωρίς κανένα μέσο ψύξης/θέρμανσης)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4-7 βαθμους απο την εξωτερικη; γιατι αν εξω εχει 34 οC , ενα  μετριο σπιτι εχει 30-31 μεσα χωρις ψυξη.

 

19 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Ναι ισχύει και είναι ο λόγος που στο σπίτι μου ΔΕΝ έβαλα ενδοδαπέδια και έβαλα fan coils, γιατί αν έβαζα ενδοδαπέδια, πάλι θα χρειαζόμουν fcu για κλιματισμό. Αν έχεις βέβαια ένα σπίτι σούπερ μονωμένο, είναι εφικτό ακόμα και ο δροσισμός της ενδοδαπέδιας να είναι επαρκής (εδώ πλέον μιλάμε για παθητικά σπίτια, χωρίς κανένα μέσο ψύξης/θέρμανσης)!

Τα fancoils εχουν σκαλες ροης; γιατι ενα air condition μπορει να δουλεψει στο αυτοματο και να αλλαζει συμφωνα με τη ζητηση. Επισης,με την τοποθετηση πως επιτυγχανεται η βελτιστη ροη δηλ  ο ψυχρος αερας να διοχετευεται ψηλα και ο θερμος χαμηλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, bjj-p είπε

4-7 βαθμους απο την εξωτερικη; γιατι αν εξω εχει 34 οC , ενα  μετριο σπιτι εχει 30-31 μεσα χωρις ψυξη.

 

Τα fancoils εχουν σκαλες ροης; γιατι ενα air condition μπορει να δουλεψει στο αυτοματο και να αλλαζει συμφωνα με τη ζητηση. Επισης,με την τοποθετηση πως επιτυγχανεται η βελτιστη ροη δηλ  ο ψυχρος αερας να διοχετευεται ψηλα και ο θερμος χαμηλα;

Τα air-condition δεν είναι τίποτα άλλο από fan coils με δική τους αντλία θερμότητας. Οι ίδιες αρχές διέπουν την λειτουργία τους, καθώς και οι ανάλογοι συμβιβασμοί...Βεβαίως και έχουν σκάλες (min-med-max) ροής αέρα ενώ υπάρχουν και μονάδες "dc inverter" συνεχώς μεταβλητής ροής και πλήρη πακέτα αυτοματισμού, με τα ανάλογα controller...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, glenngould είπε

Σε ευχαριστώ mechpanos και λοιποί για τις πολύ χρήσιμες απόψεις σας.

Νομίζω καταλήγω σιγά σιγά στην απόφασή μου. Πρέπει πράγματι να το δω πιο απλά το θέμα. Η επιτακτική ανάγκη (συμφωνώ μαζί σου) να μπορώ να προσφέρω ψύξη για τους καλοκαιρινούς μήνες (που θα υπάρχει η μεγαλύτερη κίνηση των επισκεπτών / τα περισσότερη κέρδη) επιβάλλει 100% να εγκαταστήσω κάτι καινούριο (στην υπάρχουσα εγκατάσταση) γιατί τα διαμερίσματα αυτή την στιγμή έχουν μόνο panels καλοριφέρ και τίποτα άλλο. Δηλαδή δεν προσφέρουν ψύξη. Ακόμα και αν έκανα optimal το κομμάτι της θέρμανσης (με τα εξεζητημένα τύπου αντλία θερμότητας υψηλών θερμοκρασιών κουμπωμένη στα σώματα καλοριφέρ, μετά από ειδικά μελέτη θερμίδων κλπ κλπ) ΚΑΙ ΠΑΛΙ το κομμάτι της ψύξης δεν θα καλύπτονταν για τους επισκέπτες μου. Άρα απλά κάνω "optimization" της θέρμανσης, αλλά θα συνέχιζα να μένω ακάλυπτος στο κομμάτι της ψύξης.

Άρα η πιο απλή και φθηνή λύση νομοτελειακά είναι να βάλω 3 inverter air condition που είναι συμβατά με το σενάριο της διακοπτόμενης χρήσης (που ταιριάζει για τον τύπο του airbnb φιλοξενούμενου καθότι είναι μικρός ο χρόνος αδράνειας), δεν απαιτούν καμία απολύτως "βαριά" αλλαγή ή λεπτομερή μελέτη, αποκτώ δυνατότητα να παρέχω ψύξη στους φιλοξενούμενος ΚΑΙ κρατάω τα καλοριφέρ με τον λέβητα πετρελαίου σαν 2η μέθοδο θέρμανσης (π.χ. σε περίπτωση μακροχρόνιας μίσθωσης και των 3 διαμερισμάτων ταυτόχρονα κλπ.). 

Άρα AIR CONDITION.

 

Άλλη ερώτηση γενικού ενδιαφέροντος τώρα για το διπλανό διαμέρισμα των 100τμ που έχει την ενδοδαπέδια στο οποίο θα ιδιοκατοικώ (εδώ θα κουμπώσει η αντλία μεσαίων θερμοκρασιών με την ενδοδαπέδια):

Από αυτά που διαβάζω στο διαδίκτυο, με τον δροσισμό-όχι ψύξη που προφέρει η ενδοδαπέδια μπορείς να ρίξεις την θερμοκρασία του εσωτερικού περιβάλλοντος του σπιτιού μόνο 5-6οC. Κάπου το είχα διαβάσει, δεν κράτησα την πηγή. Αντιλαμβάνομαι ότι είναι σύνθετο θέμα και εξαρτάται από τις μονώσεις, τις απώλειες, την εγκατάσταση κλπ αλλά "χοντρικά" η ικανότητα δροσισμού της ενδοδαπέδιας εξαντλείται συνήθως στο να καταφέρει να σου ρίξει την θερμοκρασία μόλις 5-6oC (σε σχέση με το εξωτερικό περιβάλλον) όπως διαβάζω στο internet;

Δηλαδή αν έξω θα έχει 40oC, με τον ενδοδαπέδιο δροσισμό, θα επιτυγχάνω να το ρίξω το πολύ μέχρι 35οC μέσα στο σπίτι; Δεν μπορεί να κάνει κάτι καλύτερο ο δροσισμός (π.χ. 30oC) ;

Ευχαριστώ πολύ

 

edit:

Το βρήκα, εδώ το λέει (πηγή 2013, δεν ξέρω αν έχουν κάπως βελτιωθεί οι εγκαταστάσεις και τα υλικά τα τελευταία 8 χρόνια) ότι με δροσισμό μπορείς να ρίξει την θερμοκρσία 4-7οC το πολύ 

https://m.naftemporiki.gr/story/685812/drosismos-dapedou-i-ipia-enallaktiki-tou-klasikou-klimatismou

ποιοτικά και αθόρυβα A/C.......οχι μπαχαντελες να μη μπορει να κοιμηθει ανθρωπος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
45 minutes ago, bjj-p said:

γιατι αν εξω εχει 34 οC , ενα  μετριο σπιτι εχει 30-31 μεσα χωρις ψυξη.

Αυτό δεν είναι μέτριο αλλά σχεδόν χάλι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Thresh είπε

Αυτό δεν είναι μέτριο αλλά σχεδόν χάλι...

Εξαρτάται..

Αν είναι ρετιρέ ας πούμε καλά είναι, για τα ελληνικά μέτρα και σταθμά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, Doubt said:

Εξαρτάται..

Αν είναι ρετιρέ ας πούμε καλά είναι, για τα ελληνικά μέτρα και σταθμά.

Κακά τα ψέματα η "αξιολόγηση" πάει από το αμόνωτο για χειρότερο μέχρι passive house για καλύτερο, όχι βάση του ποια είναι τα ελληνικά μέτρα και σταθμά. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ρωτήσω λίγο, επειδή το θέμα της θέρμανσης το έλυσα (εγώ ενδοδαπέδια, οι airbnb πελάτες air condition). Στο κομμάτι του δροσισμού/ψύξης τι θεωρείται ιδανικό και άνετο ως θερμοκρασία για μέσα στο σπίτι.

Δηλαδή, έχω προσέξει ότι τις προηγούμενες εβδοάδες που είχαμε χειμώνα, με θερμοκαρασία 20oC μέσα στο σπίτι εγώ αισθανόμουν πολύ άνετα (με εξωτερική θερμοκρασία 5o ή 10oC).

Για τα δεδομένα του καλοκαιριού, αν έξω έχει ας πούμε 35οC, ποια θεωρείται άνετη θερμοκρασία για μέσα στο σπίτι (προφανώς όχι το 20oC, αλλά κάτι περισσότερο. ΠΟΣΟ ΟΜΩΣ; )

Δηλαδή το καλοκαίρι ο στόχος σου για μέσα στο σπίτι είναι να έχεις π.χ. 20oc ? 25oC ? 30οC? Τι θεωρείται ιδανικό για την ανθρώπινη ζωή ως εσωτερική θερμοκρασία χώρου το καλοκαίρι;

Επεξ/σία από glenngould
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επομένως ο δροσισμός της ενδοδαπέδιας φαίνεται ότι ότι θα καλύπτει τις ανάγκες μου (ρίχνοντας 5-6oC την θερμοκρασία του χώρου) για θερμοκρασίες μέχρι 30oC στο περιβάλλον (όλα αυτά χοντρικά, να μην το επαναλαμβάνουμε συνέχεια). 

Δεν προσπαθώ να συντηρήσω την συζήτηση χωρίς λόγο, γιατί βλέπω ότι μόνο εγώ ρωτάω, αλλά έχω γνήσιες απορίες που προκύπτουν από την συζήτησή μας, το επόμενο λογικό ερώτημα λοιπόν είναι:

Πόσες μέρες τον χρόνο (το καλοκαίρι προφανώς) οι θερμοκρασίες στο περιβάλλον κυμαίνονται πάνω από 30oC; (γιατί έτσι θα βγάλω το συμπέρασμα για πόσο χρονικό διάστημα ο δροσισμός δεν θα με καλύπτει, καθότι δεν θα μπορώ να επιτύχω θερμοκρασίες <25oC μέσα στο σπίτι γιατί θα ξεπερνάνε την ικανότητα μείωσης της θερμοκρασίας που επιτυγχάνει ο ενδοδαπέδιος δροσισμός).

Λογικά θα υπάρχουν τέτοια μετεωρολογικά δεδομένα κάπου διαθέσιμα σε κάποιο site; Έχει κάποιος υπόψιν του κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

4 λεπτά πριν, glenngould είπε

Πόσες μέρες τον χρόνο (το καλοκαίρι προφανώς) οι θερμοκρασίες στο περιβάλλον κυμαίνονται πάνω από 30oC; (γιατί έτσι θα βγάλω το συμπέρασμα για πόσο χρονικό διάστημα ο δροσισμός δεν θα με καλύπτει, καθότι δεν θα μπορώ να επιτύχω θερμοκρασίες <25oC μέσα στο σπίτι γιατί θα ξεπερνάνε την ικανότητα μείωσης της θερμοκρασίας που επιτυγχάνει ο ενδοδαπέδιος δροσισμός).

 

Που ;

Στην Αθήνα (όχι ΒΠ) παίζει να είναι και 3ψηφιο το νούμερο των ημερών που έχεις κάποια στιγμή μέσα στην ημέρα θερμοκρασία άνω των 30 βαθμών

Π.χ. Πειραιάς

image.png.9232f1756106e02832b33e13128129bd.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ.

Οπότε πρόβλημα θα έχω Ιούλιο και Αύγουστο μόνο. Που η μέση θερμοκρασία είναι ~35oC. 

Άρα ενίοτε, και μόνο περιστασιακά κάποιες μέρες αυτούς τους δύο μήνες θα χρειάζεται να ανάβω το air condition για να συνεπικουρεί στον ενδοδαπέδιο δροσισμό (και να ρουφάει την υγρασία ώστε να λύνεται το πρόβλημα της υγροποίησης των δαπέδων). Νομίζω μπορώ να το υπομείνω αυτό.

Πολύ ωραίο γράφημα, ακριβώς αυτό χρειάζομαι, μπορείς να μου πεις ποιο site είναι αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, glenngould είπε

Επομένως ο δροσισμός της ενδοδαπέδιας φαίνεται ότι ότι θα καλύπτει τις ανάγκες μου (ρίχνοντας 5-6oC την θερμοκρασία του χώρου) για θερμοκρασίες μέχρι 30oC στο περιβάλλον (όλα αυτά χοντρικά, να μην το επαναλαμβάνουμε συνέχεια). 

Δεν προσπαθώ να συντηρήσω την συζήτηση χωρίς λόγο, γιατί βλέπω ότι μόνο εγώ ρωτάω, αλλά έχω γνήσιες απορίες που προκύπτουν από την συζήτησή μας, το επόμενο λογικό ερώτημα λοιπόν είναι:

Πόσες μέρες τον χρόνο (το καλοκαίρι προφανώς) οι θερμοκρασίες στο περιβάλλον κυμαίνονται πάνω από 30oC; (γιατί έτσι θα βγάλω το συμπέρασμα για πόσο χρονικό διάστημα ο δροσισμός δεν θα με καλύπτει, καθότι δεν θα μπορώ να επιτύχω θερμοκρασίες <25oC μέσα στο σπίτι γιατί θα ξεπερνάνε την ικανότητα μείωσης της θερμοκρασίας που επιτυγχάνει ο ενδοδαπέδιος δροσισμός).

Λογικά θα υπάρχουν τέτοια μετεωρολογικά δεδομένα κάπου διαθέσιμα σε κάποιο site; Έχει κάποιος υπόψιν του κάτι;

Με μπακαλιστικες υποθεσεις, θα βγαλεις μπακαλιστικα συμπερασματα = σπαταλη χρηματων (μπορει και επιπεδου διαβιωσης)

Αν βαλεις τα ποδια στο φουρνο και το κεφαλι στο ψυγειο, κατα μερο ορο εισαι μια χαρα (λογου χαριν, μην το παρεις προσωπικα).Με εναν μεσο ορο δεν βγαζεις συμπερασματα. Τι θα κανεις το καλοκαιρι σε 5ημερο καυσωνα. Θα λες δε πειραζει δροσιζομαι τον υπολοιπο καιρο;

Το πως αισθανεται ο καθενας τις ιδανικες συνθηκες ειναι υποκειμενικο, δεν μπορεις να λαμβανεις υποψιν τι θεωρειται....

πχ εγω νιωθω ιδανικα στους 27 βαθμους το καλοκαιρι. Εσυ το χειμωνα με 20  νιωθεις ικανοποιητικα, αλλος με 23.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...