Προς το περιεχόμενο

Ενδοδαπέδια θέρμανση ή καλοριφέρ;


xronis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1.

Είναι σίγουρα σωστό αυτό που λέτε για την αυτονομία του κάθε διαμερίσματος και το δέχομαι ως επιχείρημα "κατ' αρχήν".

Αυτό που ισχύει όμως στην περίπτωση της δικής μου υλοποίησης όμως είναι ότι είναι ο ΙΔΙΟΣ κληρονόμος/ιδιοκτήτης και των 2 αυτών διαμερισμάτων. Δεν τίθεται θέμα διαφωνίας γιατί ο ενδιαφερόμενος έχει υπό την κατοχή του και τα 2 αυτά (διπλανά) διαμερίσματα.

Απλά το ένα θα το εκμεταλλεύεται επί μονίμου βάσεως σε air-bnb και στο άλλο θα κατοικεί αυτός. Και επειδή η αντλία θερμότητας είναι ακριβό σπορ γίνεται προσπάθεια με ένα μηχάνημα να καλυφθούν (ενεργειακά αποδοτικά) και τα 2 διαμερίσματα, τα οποία φέρουν 2 διαφορετικές τεχνολογίες (το ένα ενδοδαπέδια, το άλλο πανελς καλοριφέρ)

Δεν το είχα πει προηγούμενως και έχετε δίκαιο να αναρωτιέστε γιατί θέλω να κάνω κάτι τέτοιο, αλλά τώρα νομίζω ότι το εξήγησα κάπως για να μπείτε στην θέση μου.

 

2.

Το εναλλακτικό σενάριο να αντικατασταθούν τα σώματα-πανελ των καλοριφέρ (στο παλιό διαμέρισμα) με fan-coil θα δούλευε; Σε αυτή την περίπτωση θα είχα ένα διαμέρισμα με ενδοδαπέδια και ένα άλλο διαμέρισμα με fan coil, με σκοπό και τα δύο να τροφοδοτούνται από την ίδια αντλία. Θα δούλευε κάτι τέτοιο; 

 

3.

Λέμε ότι η ενδοδαπέδια θέλει νερό 35-40 βαθμούς το πολύ για να θερμάνει το χώρο. Το ίδιο νερό προσαγωγής θέλουν και τα fan coil για να θερμάνουν τον χώρο ή θέλουν νερό υψηλότερης θερμοκρασίας;

 

YΓ. Είμαι απολύτως σίγουρος ότι από αυτή τη συζήτηση μαθαίνουν / μαθαίνουμε όλοι, ακόμα και οι κρυφοί αναγνώστες που δεν σχολιάζουν και σας ευχαριστώ όλους για αυτό

Επεξ/σία από glenngould
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 375
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

32 λεπτά πριν, glenngould είπε

Αυτό που ισχύει όμως στην περίπτωση της δικής μου υλοποίησης όμως είναι ότι είναι ο ΙΔΙΟΣ κληρονόμος/ιδιοκτήτης και των 2 αυτών διαμερισμάτων. Δεν τίθεται θέμα διαφωνίας γιατί ο ενδιαφερόμενος έχει υπό την κατοχή του και τα 2 αυτά (διπλανά) διαμερίσματα.

Τώρα ναι... σε 10-15 χρόνια όμως τι γίνεται;

33 λεπτά πριν, glenngould είπε

Το εναλλακτικό σενάριο να αντικατασταθούν τα σώματα-πανελ των καλοριφέρ (στο παλιό διαμέρισμα) με fan-coil θα δούλευε; Σε αυτή την περίπτωση θα είχα ένα διαμέρισμα με ενδοδαπέδια και ένα άλλο διαμέρισμα με fan coil, με σκοπό και τα δύο να τροφοδοτούνται από την ίδια αντλία. Θα δούλευε κάτι τέτοιο;

Και γιατί να δώσεις τα χρήματα για fan coils και όχι για 2η αντλία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, glenngould είπε

1.

Είναι σίγουρα σωστό αυτό που λέτε για την αυτονομία του κάθε διαμερίσματος και το δέχομαι ως επιχείρημα "κατ' αρχήν".

Αυτό που ισχύει όμως στην περίπτωση της δικής μου υλοποίησης όμως είναι ότι είναι ο ΙΔΙΟΣ κληρονόμος/ιδιοκτήτης και των 2 αυτών διαμερισμάτων. Δεν τίθεται θέμα διαφωνίας γιατί ο ενδιαφερόμενος έχει υπό την κατοχή του και τα 2 αυτά (διπλανά) διαμερίσματα.

Απλά το ένα θα το εκμεταλλεύεται επί μονίμου βάσεως σε air-bnb και στο άλλο θα κατοικεί αυτός. Και επειδή η αντλία θερμότητας είναι ακριβό σπορ γίνεται προσπάθεια με ένα μηχάνημα να καλυφθούν (ενεργειακά αποδοτικά) και τα 2 διαμερίσματα, τα οποία φέρουν 2 διαφορετικές τεχνολογίες (το ένα ενδοδαπέδια, το άλλο πανελς καλοριφέρ)

Δεν το είχα πει προηγούμενως και έχετε δίκαιο να αναρωτιέστε γιατί θέλω να κάνω κάτι τέτοιο, αλλά τώρα νομίζω ότι το εξήγησα κάπως για να μπείτε στην θέση μου.

 

2.

Το εναλλακτικό σενάριο να αντικατασταθούν τα σώματα-πανελ των καλοριφέρ (στο παλιό διαμέρισμα) με fan-coil θα δούλευε; Σε αυτή την περίπτωση θα είχα ένα διαμέρισμα με ενδοδαπέδια και ένα άλλο διαμέρισμα με fan coil, με σκοπό και τα δύο να τροφοδοτούνται από την ίδια αντλία. Θα δούλευε κάτι τέτοιο; 

 

3.

Λέμε ότι η ενδοδαπέδια θέλει νερό 35-40 βαθμούς το πολύ για να θερμάνει το χώρο. Το ίδιο νερό προσαγωγής θέλουν και τα fan coil για να θερμάνουν τον χώρο ή θέλουν νερό υψηλότερης θερμοκρασίας;

 

YΓ. Είμαι απολύτως σίγουρος ότι από αυτή τη συζήτηση μαθαίνουν / μαθαίνουμε όλοι, ακόμα και οι κρυφοί αναγνώστες που δεν σχολιάζουν και σας ευχαριστώ όλους για αυτό

Βάλε 2η αντλία. Ειδικά αν έχεις αυτονομία με διαφορετικές περιόδους λειτουργίας (ή μή λειτουργίας) και τεράστιους ετεροχρονισμούς, θα έχεις καταλήξει σε μια μεγάλη αντλία θερμότητας που θα λειτουργεί πρακτικά σαν on off και επιπλέον μακρυά από το σημείο βέλτιστου cop της.

Με fan coils μπορεί να γίνει αυτό, ναι. Μπορούν κι αυτά να δουλέψουν στις χαμηλές αν διαστασιολογηθούν κατάλληλα. Επιπλέον με fc έχεις και ψύξη (όχι απλά δροσισμό)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταλαβαίνω αυτό που λέτε για την ξεχωριστή αντλία. Αναγνωρίζω σίγουρα ότι είναι μια future-proof, αυτόνομη, ανεξάρτητη, "καθαρή" λύση, απλά είναι το άτιμο το κόστος της αντλίας που με οδηγεί στις σκέψεις αυτές.

 

Η μία ερώτηση φέρνει την άλλη:

Πιστεύετε ότι είναι προτιμότερο (για το διαμέρισμα που λειτουργεί με πετρέλαιο με panel-καλοριφέρ):

1. Να βάλω μια ξεχωριστή αντλία θερμότητας υψηλής θερμοκρασίας εκεί (για να τροφοδοτεί με νερό υψηλής θερμοκρασίας τα υπάρχοντα panels-καλοριφέρ) ; Έτσι εξασφαλίζω μόνο θέρμανση

2. Να ξηλωθούν τα παλιά panels-καλοριφέρ και να μπουν στην θέση τους επιδαπέδια/επιτοίχια fan coil (στις υπάρχουσες σωληνώσεις των παλιών panels-καλοριφέρ) σε συνδυασμό με μια αντλία θερμότητας χαμηλών θερμοκρασιών ; Οπότε έτσι εξασφαλίζω ψύξη+θέρμανση.

3. Να αγνοήσω όλες τις εξεζητημένες λύσεις και να κινηθώ μόνο στην κάλυψη των αναγκών με air condition μόνο και να μην ασχοληθώ καν με οποιαδήποτε αλλαγή (πέραν του ότι θα τοποθετήσω 3 air condition) ; Το παλιό διαμέρισμα που λειτουργεί με πετρέλαιο-καλοριφέρ είναι στην πραγματικότητα τρία υπνοδωμάτια με ξεχωριστό μπάνιο το καθένα, και το κάναμε έτσι ώστε να είναι ιδανικά για air-bnb. Οπότε έτσι εξασφαλίζω ψύξη+θέρμανση.

Εσείς τι θα κάνατε;

Ευχαριστώ

 

Επεξ/σία από glenngould
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, glenngould είπε

3. Να αγνοήσω όλες τις εξεζητημένες λύσεις και να κινηθώ μόνο στην κάλυψη των αναγκών με air condition μόνο και να μην ασχοληθώ καν με οποιαδήποτε αλλαγή (πέραν του ότι θα τοποθετήσω 3 air condition) ; Το παλιό διαμέρισμα που λειτουργεί με πετρέλαιο-καλοριφέρ είναι στην πραγματικότητα τρία υπνοδωμάτια με ξεχωριστό μπάνιο το καθένα, και το κάναμε έτσι ώστε να είναι ιδανικά για air-bnb. Οπότε έτσι εξασφαλίζω ψύξη+θέρμανση.

Εσείς τι θα κάνατε;

Αυτό είναι με διαφορά η πιο οικονομική λύση, αλλά εξαρτάται (γνώμη μου) από τις συνθήκες της περιοχής. Για την Αθήνα ας πούμε είναι ιδανικό, για τη Λάρισα καλό, για τη Φλώρινα δεν... επίσης και το υψόμετρο παίζει το ρόλο του.

Τα χρήματα που θα περισσέψουν δώστε τα σε μονώσεις, πιο πολύ τόπο θα πιάσουν (επίσης γνώμη μου).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, glenngould είπε

Καταλαβαίνω αυτό που λέτε για την ξεχωριστή αντλία. Αναγνωρίζω σίγουρα ότι είναι μια future-proof, αυτόνομη, ανεξάρτητη, "καθαρή" λύση, απλά είναι το άτιμο το κόστος της αντλίας που με οδηγεί στις σκέψεις αυτές.

 

Η μία ερώτηση φέρνει την άλλη:

Πιστεύετε ότι είναι προτιμότερο (για το διαμέρισμα που λειτουργεί με πετρέλαιο με panel-καλοριφέρ):

1. Να βάλω μια ξεχωριστή αντλία θερμότητας υψηλής θερμοκρασίας εκεί (για να τροφοδοτεί με νερό υψηλής θερμοκρασίας τα υπάρχοντα panels-καλοριφέρ) ; Έτσι εξασφαλίζω μόνο θέρμανση

2. Να ξηλωθούν τα παλιά panels-καλοριφέρ και να μπουν στην θέση τους επιδαπέδια/επιτοίχια fan coil (στις υπάρχουσες σωληνώσεις των παλιών panels-καλοριφέρ) σε συνδυασμό με μια αντλία θερμότητας χαμηλών θερμοκρασιών ; Οπότε έτσι εξασφαλίζω ψύξη+θέρμανση.

3. Να αγνοήσω όλες τις εξεζητημένες λύσεις και να κινηθώ μόνο στην κάλυψη των αναγκών με air condition μόνο και να μην ασχοληθώ καν με οποιαδήποτε αλλαγή (πέραν του ότι θα τοποθετήσω 3 air condition) ; Το παλιό διαμέρισμα που λειτουργεί με πετρέλαιο-καλοριφέρ είναι στην πραγματικότητα τρία υπνοδωμάτια με ξεχωριστό μπάνιο το καθένα, και το κάναμε έτσι ώστε να είναι ιδανικά για air-bnb. Οπότε έτσι εξασφαλίζω ψύξη+θέρμανση.

Εσείς τι θα κάνατε;

Ευχαριστώ

 

Το νοικιάζεις airbnb τον χειμώνα; Κάθονται οι ενοικιαστές πολλή ώρα μέσα ή ρίχνουν έναν ύπνο και την κάνουν...Το νοικιάζεις πιο πολύ καλοκαίρι; Από τις απαντήσεις σε όλα αυτά τα ερωτήματα εξαρτάται πολύ τι συμφέρει περισσότερο τεχνικά και οικονομικά, να κάνεις.
Το 2. με τις υπάρχουσες σωληνώσεις δεν θα το πετύχεις, θέλει σωληνώσεις μονωμένες για να μην σου κάνει υγροποίηση στο πάτωμα και αρχίζει το "πατινάζ"...δεν θες να φας μήνυση από ένοικο επειδή γλίστρησε και έσπασε χέρι-πόδι στο βρεγμένο πλακάκι, πίστεψέ με... χώρια που θα θέλει και μεγαλύτερη διατομή για την ψύξη, κατά 99%!
 

Το 3. για airbnb και ειδικά αν ενοικιάζονται και καλοκαίρι, είναι μια καλή λύση. Όχι η ιδανική σε αίσθηση θέρμανσης, αλλά καλή για διακοπτόμενη χρήση σε ανεξάρτητες ζώνες χρήσης. 

Οπότε ανάλογα την χρήση ίσως συμφέρει:
α) Να πας στο 3. Κρατάς και το πετρέλαιο καβάτζα για την θέρμανση, αν ποτέ χρειαστεί.
β) Το 1 για μεγαλύτερη χρήση όπου θα αποσβέσεις από τον μεγαλύτερο βαθμό απόδοσης...αλλά πάλι θα θες το 3 για να έχεις ψύξη....
Οπότε δεν κάνεις το 3 να δεις πώς πάει, και βλέπεις;;; -> Εννοείται στο 3 θα βάλεις και αυτοματισμό να σβήνει όταν έχει αποχωρήσει ο airbnb μην σου το αφήνει να "καίει"!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις συμβουλές.

Άραγε καίει πολύ ρεύμα ένα inverter air condition σε σχέση με μια αντλία θερμότητας για να επιτελέσει τον ίδιο έργο στον ίδιο χώρο (τμ επιφανείας) ; 

Γιατί σε αυτή την περίπτωση το θέμα ανάγεται μόνο στην "ποιότητα της θέρμανσης" και όχι στο ενεργειακό κόστος. 

Τι πιστεύετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, glenngould είπε

Ευχαριστώ για τις συμβουλές.

Άραγε καίει πολύ ρεύμα ένα inverter air condition σε σχέση με μια αντλία θερμότητας για να επιτελέσει τον ίδιο έργο στον ίδιο χώρο (τμ επιφανείας) ; 

Γιατί σε αυτή την περίπτωση το θέμα ανάγεται μόνο στην "ποιότητα της θέρμανσης" και όχι στο ενεργειακό κόστος. 

Τι πιστεύετε;

Νομιζω πως ειναι πολλοι παραγοντες. Αν θες να ζεστανεις μονο ενα δωματιο 20 τετραγωνικα ομως με αντλία πχ 16kw ονομαστικη και να κανει βολτα το νερο πολλα μετρα ισως ειναι πιο αποδοτικο ενα καλο κλιματιστικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εάν είχατε να επιλέξετε (για να καλύψετε τις κλιματικές ανάγκες ενός χώρου) μεταξύ των κάτωθι επιλογών:

1. Air condition (άρα ψύξη + θέρμανση + αφύγρανση + χαμηλό κόστος εγκατάστασης) 

ή

2. Αντλία θερμότητας υψηλών θερμοκρασιών για να μπορεί να κουμπώσει στα υπάρχοντα panels-καλοριφέρ και να παράξει νερό 70oC (άρα μόνο θέρμανση + μεγάλο κόστος κτήσης + ανάγκη κάποιων τροποποιήσεων της εγκατάστασης χώρου για να κουμπώσει η αντλία στα υπάρχοντα καλοριφέρ)

δεν είναι μονόδρομος το πρώτο;

 

Επεξ/σία από glenngould
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, glenngould είπε

Εάν είχατε να επιλέξετε (για να καλύψετε τις κλιματικές ανάγκες ενός χώρου) μεταξύ των κάτωθι επιλογών:

1. Air condition (άρα ψύξη + θέρμανση + αφύγρανση + χαμηλό κόστος εγκατάστασης) 

ή

2. Αντλία θερμότητας υψηλών θερμοκρασιών για να μπορεί να κουμπώσει στα υπάρχοντα panels-καλοριφέρ και να παράξει νερό 70oC (άρα μόνο θέρμανση + μεγάλο κόστος κτήσης + ανάγκη κάποιων τροποποιήσεων της εγκατάστασης χώρου για να κουμπώσει η αντλία στα υπάρχοντα καλοριφέρ)

δεν είναι μονόδρομος το πρώτο;

 

Και τώρα θα βγουν (σωστά) οι μηχανικοί και θα σου πουν "ότι σου πει ο μηχανικός σου" και η συζήτηση αυτή θα κάνει έναν ακόμα κύκλο εκεί που ήταν πάλι. Στην αρχή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σέβομαι απόλυτα την άποψη του μηχανικού, αλλά ως πελάτη με ενδιαφέρει η αιτιολόγησή της. Αυτό το κάνεις και με έναν δικηγόρο, και με έναν ιατρό κλπ. Δεν νομίζω να είναι κακό, να αναλύεται ένα σκεπτικό.

Θα γλιτώνω πιο πολλά χρήματα με μια αντλία θερμότητας ΥΨΗΛΩΝ θερμοκρασιών (τονίζω το υψηλών γιατί νομίζω αυτό οδηγεί στο να αυξάνει το λειτουργικό κόστος της αντλίας σε kwh δηλαδή σε €€€) ή θα γλιτώνω πιο πολλά με air condition ανά δωμάτιο (3 air condition συνολικά).

Διότι αν βάλεις το κόστος των 3 inverter air condition +εγκατάσταση τους ψιλοπλησιάζει το κόστος μια αντλίας θερμότητας όπως το βλέπω, γι' αυτό είναι λίγο δίλημμα. Το γεγονός όμως ότι δεν θα μπορώ να προσφέρω ψύξη, οδηγεί στην λύση των κλιματιστικών μοιραία.

Νομίζω το σημείο κλειδί στην εγκατάστασή μου είναι ότι είναι 3 υπνοδωμάτια με 3 μπάνια (ένα μπάνιο το κάθε υπνοδωμάτιο), με εντελώς ανεξάρτητη χρήση το κάθε ένα (airbnb). Δηλαδή 3 καταλύματα. Μιλάμε για 25τμ περίπου το κάθε "υπνοδωμάτιο+μπάνιο". (25τμ x 3 διαμερίσματα = 75τμ συνολικά).

Δεν σας κρύβω ότι έχω αντικρουόμενες απόψεις από δεύτερο μηχανικό που ρώτησα πριν λίγο καιρό (γεγονός που δεικνύει ότι δεν υπάρχει "μία" σωστή λύση, αλλά ακόμα και οι επαγγελματίες αμφιταλαντεύονται κάπως ως προς το τι θα προτείνουν). Με όλο τον σεβασμό στον κλάδο, δεν είναι κακό, απλά ο καθένας το εκτιμά διαφορετικά.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που πρεπει να σκεφτείς καταρχας ειναι οτι αλλο ειναι η θερμανση του αερα με το αιρκοντισιον και αλλο η υπέρυθρη του καλοριφερ που ειναι κατα πολυ αποδοτικότερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, glenngould είπε

Σέβομαι απόλυτα την άποψη του μηχανικού, αλλά ως πελάτη με ενδιαφέρει η αιτιολόγησή της. Αυτό το κάνεις και με έναν δικηγόρο, και με έναν ιατρό κλπ. Δεν νομίζω να είναι κακό, να αναλύεται ένα σκεπτικό.

Θα γλιτώνω πιο πολλά χρήματα με μια αντλία θερμότητας ΥΨΗΛΩΝ θερμοκρασιών (τονίζω το υψηλών γιατί νομίζω αυτό οδηγεί στο να αυξάνει το λειτουργικό κόστος της αντλίας σε kwh δηλαδή σε €€€) ή θα γλιτώνω πιο πολλά με air condition ανά δωμάτιο (3 air condition συνολικά).

Διότι αν βάλεις το κόστος των 3 inverter air condition +εγκατάσταση τους ψιλοπλησιάζει το κόστος μια αντλίας θερμότητας όπως το βλέπω, γι' αυτό είναι λίγο δίλημμα. Το γεγονός όμως ότι δεν θα μπορώ να προσφέρω ψύξη, οδηγεί στην λύση των κλιματιστικών μοιραία.

Νομίζω το σημείο κλειδί στην εγκατάστασή μου είναι ότι είναι 3 υπνοδωμάτια με 3 μπάνια (ένα μπάνιο το κάθε υπνοδωμάτιο), με εντελώς ανεξάρτητη χρήση το κάθε ένα (airbnb). Δηλαδή 3 καταλύματα. Μιλάμε για 25τμ περίπου το κάθε "υπνοδωμάτιο+μπάνιο". (25τμ x 3 διαμερίσματα = 75τμ συνολικά).

Δεν σας κρύβω ότι έχω αντικρουόμενες απόψεις από δεύτερο μηχανικό που ρώτησα πριν λίγο καιρό (γεγονός που δεικνύει ότι δεν υπάρχει "μία" σωστή λύση, αλλά ακόμα και οι επαγγελματίες αμφιταλαντεύονται κάπως ως προς το τι θα προτείνουν). Με όλο τον σεβασμό στον κλάδο, δεν είναι κακό, απλά ο καθένας το εκτιμά διαφορετικά.

 

 

Καλά, κάνεις τόση φασαρία για 3 δωματιάκια; Αν δεν είναι σε περιοχή με περίεργα κρύο κλίμα εννοείται ότι θα βάλεις 3Χ12αρια κλιματιστικά με δυνατότητα hotel λειτουργίας ( υπάρχουν κάποια Inventor). Με 1500€ καθάρισες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Doubt είπε

Off topic, αλλά τι κάνει ακριβώς το hotel mode?

Μεταξύ των άλλων, δίνει τη δυνατότητα να περιορίσει το εύρος πχ θέρμανση όχι πάνω από 23 , ψύξη όχι κάτω από 24 κτλ

https://www.inventoraircondition.gr/ypiresia-diaxeirisis-klimatistikon-monadon-hotel-menu

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...