Προς το περιεχόμενο

Ενδοδαπέδια θέρμανση ή καλοριφέρ;


xronis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, xronis είπε

Το όριο κάτω από 22-23 δεν θα είναι. 

Το σπίτι είνια ημιτελές αν δεν το έχω προαναφέρει. Για θέρμανση έχει κεντρική μονάδα κλιματισμού της carrier (τοποθετήθηκε προ 20ετίας) και δεν έχει δουλέψει ποτέ αφού και στο σπίτι δεν έχει μείνει κανείς ποτέ. Ούτε ρεύμα δεν υπήρχε βασικά. Ούτε ρολόι για να ακριβολογώ

Εννοείς ότι σκοπεύεις να διατηρείς μια θερμοκρασία 23 βαθμούς στο σπίτι? Τότε μιλάμε για μπόλικη ζέστη :)
Γνώμη μου, και δεν είμαι μηχανίκος ... ξεκίνα από το EPC του σπιτιού για να δεις τις μονώσεις σου. Για να κρατησεις 23 βαθμούς πρέπει να παίζεις με πολύ καλά μονωμένο σπίτι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 375
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Δηλαδη για να καταλαβω, πως θα το κανεις αυτό; θα παρεις δυο αντλίες μια για ζεστη και μια για κρυο και θα περάσεις διπλες σωληνώσεις, στα ειπε καποιος αυτα ή τα εχεις σκεφτεί μονος σου.

Μία η αντλία. Δε νδιευκρίνισα ότι τα fancoil θα είναι σε θέση ψηλά στους χώρους που θα χρησιμοποιηθούν. Αντίστοιχα και οι σωληνώσεις για αυτά.Θα καλυφθούν τα πάντα με γυψοσανίδα οπότε δεν θα φαίνεται η όλη εγκατάσταση.Από εκεί και πέρα αν μπουν τα σώματα αντί ενδοδαπέδιας, προφανώς η υδραυλική εγκατάσταση θα είναι στο πάτωμα. Υπενθυμίζω έχει ξηλωθεί όλο το πάτωμα κι έχουμε φτάσει στο μπετό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, xronis είπε

Μία η αντλία. Δε νδιευκρίνισα ότι τα fancoil θα είναι σε θέση ψηλά στους χώρους που θα χρησιμοποιηθούν. Αντίστοιχα και οι σωληνώσεις για αυτά.Θα καλυφθούν τα πάντα με γυψοσανίδα οπότε δεν θα φαίνεται η όλη εγκατάσταση.Από εκεί και πέρα αν μπουν τα σώματα αντί ενδοδαπέδιας, προφανώς η υδραυλική εγκατάσταση θα είναι στο πάτωμα. Υπενθυμίζω έχει ξηλωθεί όλο το πάτωμα κι έχουμε φτάσει στο μπετό.

Παλι δεν κατάλαβα αλλα οκ εσυ ξερεις

 

Για να λειτουργήσουν τα fancoil ή το ανάποδο, θα δουλευει η αντλια, σωστα;

Τα νερα προς τα σωματα ή την ενδοδαπεδια τι θα τα κανεις θα βάλεις ηλεκτροβανες; 

Παντως πρωτη φορα διαβαζω τετοια χρηση

Συνήθως τα fancoil ειναι και για ψύξη και για θέρμανση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Παλι δεν κατάλαβα αλλα οκ εσυ ξερεις

Για να λειτουργήσουν τα fancoil ή το ανάποδο, θα δουλευει η αντλια, σωστα;

Τα νερα προς τα σωματα ή την ενδοδαπεδια τι θα τα κανεις θα βάλεις ηλεκτροβανες; 

Παντως πρωτη φορα διαβαζω τετοια χρηση

Συνήθως τα fancoil ειναι και για ψύξη και για θέρμανση

1. Δεν ξέρω τι δεν σου λέω σωστά.

2. Ναι,θα δουλεύει η αντλία

3. Δεν γνωρίζω για το συγκεκριμένο τεχνικό θέμα. Λογικά, ναι

4. Το ξέρω ότι είναι και για τα δύο, εγώ θα τα χρησιμοποιήσω μόνο για το ένα

34 λεπτά πριν, gthe είπε

Εννοείς ότι σκοπεύεις να διατηρείς μια θερμοκρασία 23 βαθμούς στο σπίτι? Τότε μιλάμε για μπόλικη ζέστη :)
Γνώμη μου, και δεν είμαι μηχανίκος ... ξεκίνα από το EPC του σπιτιού για να δεις τις μονώσεις σου. Για να κρατησεις 23 βαθμούς πρέπει να παίζεις με πολύ καλά μονωμένο σπίτι.

 

Πιθανόν να λέω και βλακείες γιατί το θέμα είναι μακροπρόθεσμα να κάνω απόσβεση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε θα πετάξεις πολύ χρήμα για το τίποτα.

...αυτα απο μενα

.

Πληροφοριακά υπαρχει και ενδοδαπεδια με ψύξη θέρμανση.

Ψαχτο αυτο, ψάξουν γενικά, είσαι ακόμα πολύ πίσω, θα σε μαδήσουν τα μαστορια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, xronis είπε

Μία η αντλία. Δε νδιευκρίνισα ότι τα fancoil θα είναι σε θέση ψηλά στους χώρους που θα χρησιμοποιηθούν. Αντίστοιχα και οι σωληνώσεις για αυτά.Θα καλυφθούν τα πάντα με γυψοσανίδα οπότε δεν θα φαίνεται η όλη εγκατάσταση.Από εκεί και πέρα αν μπουν τα σώματα αντί ενδοδαπέδιας, προφανώς η υδραυλική εγκατάσταση θα είναι στο πάτωμα. Υπενθυμίζω έχει ξηλωθεί όλο το πάτωμα κι έχουμε φτάσει στο μπετό.

Επειδή κι εμείς σκεφτόμασταν για ενδοδαπέδια τελικά πήγαμε στα fancoils, τα οποία μπήκαν ψηλά, στα δωμάτια πάνω από τις ντουλάπες, στο καθιστικό πάνω από την βιβλιοθήκη και στην κουζίνα πάνω από τα ντουλάπια, καλυμμένα όχι με γυψοσανίδα αλλά με το ξύλο που έγιναν οι ντουλάπες, βιβλιοθήκες κ.λπ. 
Κάτι τέτοιο 

 

Σου έκανε μελέτη μηχανικός και σου είπε να βάλεις ενδοδαπέδια και fancoils?

Bedroom-Fan coils.jpg

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SB_1957 είπε

 

Σου έκανε μελέτη μηχανικός και σου είπε να βάλεις ενδοδαπέδια και fancoils?

 

Όχι. Ούτε μηχανικός ούτε αυτός που θα τα βάλει. Το μόνο που ξέρω είναι ότι η ενδοδαπέδια δεν κάνει ψύξη αλλά δροσισμό. Κι εγώ θέλω ψύξη. 

11 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Φιλε θα πετάξεις πολύ χρήμα για το τίποτα.

...αυτα απο μενα

.

Πληροφοριακά υπαρχει και ενδοδαπεδια με ψύξη θέρμανση.

Ψαχτο αυτο, ψάξουν γενικά, είσαι ακόμα πολύ πίσω, θα σε μαδήσουν τα μαστορια :)

Όσα είπες είναι αυτά που προσπαθώ να αποφύγω. Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Ξέρεις να μου απαντήσεις στο αρχικό μου ερώτημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, xronis είπε

Όχι. Ούτε μηχανικός ούτε αυτός που θα τα βάλει. Το μόνο που ξέρω είναι ότι η ενδοδαπέδια δεν κάνει ψύξη αλλά δροσισμό. Κι εγώ θέλω ψύξη. 

Πρέπει να απευθυνθείς σε έναν μηχανικό να σου κάνει μελέτη.

Η ενδοδαπέδια είναι καλή και προσφέρει ομοιόμορφη ζέστη σε όλο το σπίτι χωρίς να πιάνει χώρο όπως τα σώματα καλοριφέρ, αλλά προϋποθέτει πολύ καλό συνεργείο, γιατί αν γίνει στραβή θα ξηλώνεις πατώματα πάλι.

Τα fancoils δίνουν θέρμανση και ψύξη και δεν κάνουν και τόσο υπερβολικό θόρυβο!
Αλλά αφού σκέφτεσαι να τα βάλεις για ψύξη, ο θόρυβος δεν θα σε ενοχλεί το καλοκαίρι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Παντως πρωτη φορα διαβαζω τετοια χρηση

η χρήση fcu και ενδοδαπέδιου συστήματος είναι συνήθης λύση, το ότι δεν την έχεις διαβάσει οφείλεται στο ότι δεν έχεις γνώσεις hvac

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ενδοδαπέδια με αντλία θερμότητας και το βασικό πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι η αδράνεια του συστήματος. Πρέπει να την έχεις μόνιμα αναμμένη στο αυτόματο. Αν την σβήσεις και κρυώσει το σπίτι, μετά θέλει 1 με 3 μέρες για να έρθει η θερμοκρασία κοντά στα φυσιολογικά επίπεδα, ανάλογα βέβαια και πόσο κρύο κάνει έξω.

Επομένως, ακόμα και αν λείψεις απο το σπίτι για λίγες ημέρες, θα πρέπει να την έχεις ανοιχτή, πχ στους 18 βαθμούς αλλά σε καμία περίπτωση δέν τη σβήνεις εντελώς.

Επίσης, σε περιπτώσεις που πέφτει απο μέρα σε μέρα πολύ απότομα η θερμοκρασία, πάλι υπάρχει πρόβλημα αδράνειας και θα κρυώνεις, αλλά και το αντίστροφο, όταν ανεβαίνει απότομα η θερμοκρασία θα είναι υπερβολικά ζεστό το σπίτι. Πέρσυ την άνοιξη μας έκανε πολλές τέτοιες απότομες μεταβολές ο καιρός και ήταν λίγο σκοτσέζικο ντούζ, μία ζέστη μία κρύο.

Δεν ισχύει αυτό που γράφτηκε οτι δέν ζεσταίνει καλά, αν είναι σωστά διαστασιολογημένη μπορεί να κάνει φούρνο το σπίτι, όπως και με τα σώματα.

Επίσης ο κίνδυνος να σπάσει κάποια σωλήνα μέσα στο πάτωμα ναι μεν είναι υπαρκτός, αλλά λόγω του οτι η πίεση του νερού είναι πολύ χαμηλή, είναι μικρότερες οι πιθανότητες σε σχέση με τις σωλήνες ύδρευσης του σπιτιού.

Και δέν μπορείς να βάλεις χαλιά ή μοκέτα στα πατώματα, γιατι λειτουργούν σα μονωτικο και εμποδίζουν τη μεταφορά θερμότητας.

Το μόνο πλεονέκτημα της ενδοδαπέδιας όπως το βλέπω εγώ τουλάχιστον, είναι οτι μή έχοντας τους περιορισμούς των σωμάτων, δίνει μεγαλύτερη ελευθερία στον αρχιτεκτονικό σχεδιασμό του σπιτιού. Μπορείς πχ να έχεις μεγάλες τζαμαρίες ή τοίχους απο υαλότουβλο και να μήν είναι ένα αντιαισθητικό σώμα στη μέση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν επειδή και εγώ χτίζω το σπίτι μου ήμουν σε παρόμοιο δίλημμα. Έκλεισα προς αντλία θερμότητας και σώματα. Αν θα πας εκεί να προσέξεις η αντλία να είναι υψηλών θερμοκρασιών. Τι εννοώ. Με την ενδοδαπεδια μπαίνει αντλία που βγάζει μαξ50 βαθμούς. Για σώματα θες αντλία που να πηγαίνει γύρο στους 65.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 hours ago, Fubar.gr said:

Επομένως, ακόμα και αν λείψεις απο το σπίτι για λίγες ημέρες, θα πρέπει να την έχεις ανοιχτή, πχ στους 18 βαθμούς αλλά σε καμία περίπτωση δέν τη σβήνεις εντελώς.

Ετσι υποτίθεται ότι πρέπει να έχουμε όλα τα θερμαντικά σώματα για να υπάρχει οικονομία και να μην χρειάζεται να ανέβει πολλούς βαθμούς η θερμοκρασια όταν γυρνάμε σπίτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Fubar.gr είπε

Έχω ενδοδαπέδια με αντλία θερμότητας και το βασικό πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι η αδράνεια του συστήματος. Πρέπει να την έχεις μόνιμα αναμμένη στο αυτόματο. Αν την σβήσεις και κρυώσει το σπίτι, μετά θέλει 1 με 3 μέρες για να έρθει η θερμοκρασία κοντά στα φυσιολογικά επίπεδα, ανάλογα βέβαια και πόσο κρύο κάνει έξω.

Επομένως, ακόμα και αν λείψεις απο το σπίτι για λίγες ημέρες, θα πρέπει να την έχεις ανοιχτή, πχ στους 18 βαθμούς αλλά σε καμία περίπτωση δέν τη σβήνεις εντελώς.

γιαυτό τον λόγο όταν οι μηχανικοί σχεδιάζουν εγκαταστάσεις ενδοδαπέδιου με περιοδική  λειτουργία βάζουν και δεύτερο σύστημα θέρμανσης  (πχ fcu) ώστε να υπάρχει άμεση θέρμανση στο χώρο μέχρι να λειτουργήσει η ενδοδαπέδια. Ομοίως το καλοκαίρι επειδή η ενδοδαπέδια μπορεί να παραλάβει μόνο αισθητά φορτία (και όχι όλα) λειτουργεί πάλι το δεύτερο σύστημα για να παραβάλει τα λανθάνοντα φορτία και τα υπόλοιπα αισθητά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, xronis είπε

1. Δεν ξέρω τι δεν σου λέω σωστά.

2. Ναι,θα δουλεύει η αντλία

3. Δεν γνωρίζω για το συγκεκριμένο τεχνικό θέμα. Λογικά, ναι

4. Το ξέρω ότι είναι και για τα δύο, εγώ θα τα χρησιμοποιήσω μόνο για το ένα

Πιθανόν να λέω και βλακείες γιατί το θέμα είναι μακροπρόθεσμα να κάνω απόσβεση. 

Εχω ακριβως το συστημα που λες.

Ειναι υπεροχο, η αισθηση της ζεστης που βγαζει δεν παιζεται.

Επισης πολυ καλη λυση τα fan coil, είτε για χειμωνα οταν φυγεις ταξιδι, για να ζεστανει το χωρο γρηγορα οταν επιστρεψεις, είτε για το καλοκαιρι για ψυξη. Η λυση δροσισμου με τα πατωματα ειναι δυσκολη και εχει κινδυνους, με υγρασιες που θα μείνουν στο σπιτι. Βαζεις αυτοματη ηλεκτροβανα οταν δουλευεις την ψυξη και κλεινει το κυκλωμα για τα πατωματα, και το καλοκαιρι δουλευουν μονο τα fan coil. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον αντέχεις το κόστος και πρόκειται για ημιτελή κατοικία, προτείνω ενδοδαπέδια, όπως είπες με Α/Θ ή λέβητα αερίου (βαθμός αποδοσης 109% για χαμηλή προσαγωγή!)

Το σημαντικό της ενδοδαπέδιας, ειναι η πρωτίστως η οικονομία. Κι αυτό γιατί χρησιμοποιεί νερό χαμηλής θερμοκρασίας προσαγωγής. Οσο χαμηλότερη αυτη η θερμοκρασία, τόσο μεγαλύτερος ο βαθμός απόδοσης, άρα και οικονομία.

Το αρνητικό ειναι η αμεσότητα. Επειδη ακριβως εχουμε 40-45 βαθμους προσαγωγής νερού, δε μπορει να ζεστανει το σπίτι σε 10 λεπτα...Το νοημα της ειναι να ανοιγει πχ  μεσα Οκτώβρη και να κλείνει τον Μάρτη κτλ (υποκειμενικές οι ημερομηνίες). Με σταθερή θερμοκρασία οσο γινεται χώρων, μιας και θέλει πολύ ώρα να "πιασει" τις θερμοκρασίες. 

Φυσικα με σύστημα αντιστάθμισης. Για παράδειγμα, να βαλεις ενδοδαπέδια και να παιζεις με το θερμοστατη του τυπου "ηρθα σπιτι βαλτο στο 23, εφυγε 4 ωρες βαλτο στο 19, ξαναηρθα βαλτο στο 22" είναι λάθος τακτική.

Ένα αρνητικό είναι το αρχικό της κόστος. Εάν το σπίτι σου ειναι στα μπετά και για παράδειγμα ΔΕΝ έχεις καλές κλίσεις ή εξογκώματα κτλ, ή ειναι εν γένει σε κακή καστάσταση, θα χρειαστείς μια πρωτη στρώση μπετού. Απο κει και μετά την ενδοδαπέδια με οτι προβλέπεται και πάνω απο αυτήν αλλη μια στρώση μπετού (τα γραφω χοντρά χοντρα για να πιασεις το νοημα). Αυτές λοιπόν οι στρώσεις εξομαλυνσης και προστασιας, συν την ενδοδαπέδια μπορει να φτάσουν τα 10-15εκ και παραπάνω. 

Αυτό σημαίνει οτι κατα 99% θα χρειαστεί να υψώσεις τα πρέκια, για τα κουφώματα. (γιατι υπολογίστηκαν με στάθμη δαπεδου τάδε και εσύ τη σήκωσες 0.20μ). Κτλ κτλ κτλ

Επίσης σημαίνει οτι το καθαρό 2.95μ που θα ειχε υπολογίσει ο μηχαχνικος, θα μικρύνει...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...