Προς το περιεχόμενο

Ενδοδαπέδια θέρμανση ή καλοριφέρ;


xronis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πάντως εμείς που έχουμε ενδοδαπέδια στο διαμέρισμά μας που κατασκευάστηκε φέτος(εργολαβική δουλειά, βάλτα πάνω να φεύγουμε) έχει 80τμ καθαρούς χώρους. ενώ είχα διαβάσει ότι καθυστερεί πολύ να πιάσει θερμοκρασίες, θέλει ένα 3ωρο-4ωρο για να ζεστάνει το σπίτι από κρύο. ο λέβητας ΦΑ δουλεύει σταθερά στους 40 βαθμούς. επίσης από τον οκτώβριο την έχω μόνιμα αναμμένη και παρατηρώ πως ανάβει ελάχιστα μέσα στη μέρα. δηλαδή το πάτωμα δεν είναι μονίμως ζεστό. πχ τις πρωινές ώρα 6-8 εκεί είναι ζεστό. μετά άντε να το νιώσεις ζεστό και το απόγευμα. η θερμοκρασία σταθερή στους 21.5 βαθμούς. μόνωση τυπική θερμοπρόσοψη αλλά πολύ καλά κουφώματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 375
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

επίσης χωρίς να είμαι γνώστης όλα τα σπίτια της περιοχής που μένω, τα νεόχτιστα που δεν έχουν φυσικό αέριο, τα εξοπλίζουν με αντλία θερμότητας και fancoil.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, xronis είπε

Γίνεται να δουλεύεις ταυτόχρονα ενδοδαπέδια και FCU αλλά επειδή δουλεύουν σε διαφορετικές θερμοκρασίες μεταξύ τους, δεν έχεις το αποτέλεσμα που νομίζεις ότι θα έχεις αφου η θερμοκρασία για την ενδοδαπέδια είναι γύρω στους 40 βαθμούς και για τα FC γύρω στους 70.Και έχεις μόνο μία πηγή, άρα δεν μπορεί να στέλνει 2 διαφορετικές θερμοκρασίες από την ίδια γραμμή. Και προφανώς το σετάρισμα έιναι τετοιο που να μην "κάψεις" την εγκατάσταση. Όποια κι αν είναι αυτή. Άρα θα παίζει στα χαμηλά για ενδοδαπέδια.Άρα δεν θα αποδίδουν ουσιαστικά τα FC.

ποιος σου είπε ότι τα FCU λειτουργούν με 70 βαθμους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, popopo είπε

Χωρίς να είμαι μηχανολόγος, από την έρευνα που κάνω προκειμένου να καταλήξω τι θα βάλω στο σπίτι μου, έχω καταλάβει ότι και τα FCU είναι χαμηλών θερμοκρασιών και επομένως λειτουργούν μια χαρά με αντλία χαμηλών + ενδοδαπέδια.

Δεν το γνωρίζω αν υπάρχει και τέτοια επιλογή.Να βάλεις δηλαδη fc χαμηλών θερμοκρασιών και να είναι στα ίδια με την ενδοδαπεδια.Από αυτά που έχω ακούσει από την δική μου έρευνα πάντως,δεν γίνεται.

6 ώρες πριν, nvel είπε

ποιος σου είπε ότι τα FCU λειτουργούν με 70 βαθμους

Έγραψα "γύρω στους 70" .Δεν θυμάμαι ακριβώς τον αριθμό.Ίσως είναι λίγο πιο χαμηλά.Έχει όμως διαφορά από την ενδοδαπεδια αξιοσημείωτη.

8 ώρες πριν, gsisr είπε

πάντως εμείς που έχουμε ενδοδαπέδια στο διαμέρισμά μας που κατασκευάστηκε φέτος(εργολαβική δουλειά, βάλτα πάνω να φεύγουμε) έχει 80τμ καθαρούς χώρους. ενώ είχα διαβάσει ότι καθυστερεί πολύ να πιάσει θερμοκρασίες, θέλει ένα 3ωρο-4ωρο για να ζεστάνει το σπίτι από κρύο. ο λέβητας ΦΑ δουλεύει σταθερά στους 40 βαθμούς. επίσης από τον οκτώβριο την έχω μόνιμα αναμμένη και παρατηρώ πως ανάβει ελάχιστα μέσα στη μέρα. δηλαδή το πάτωμα δεν είναι μονίμως ζεστό. πχ τις πρωινές ώρα 6-8 εκεί είναι ζεστό. μετά άντε να το νιώσεις ζεστό και το απόγευμα. η θερμοκρασία σταθερή στους 21.5 βαθμούς. μόνωση τυπική θερμοπρόσοψη αλλά πολύ καλά κουφώματα.

Ερώτηση:τις υπόλοιπες ώρες που δεν νιώθεις ζεστό το πάτωμα,είναι κρύο η χλιαρό;Και εκτός από το πάτωμα,μέσα ο χώρος είναι οκ;Σκας ή είσαι κανονικά;Θέλω να πω,την νιώθεις την ζέστη που βγάζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, xronis είπε

Δεν το γνωρίζω αν υπάρχει και τέτοια επιλογή.Να βάλεις δηλαδη fc χαμηλών θερμοκρασιών και να είναι στα ίδια με την ενδοδαπεδια.Από αυτά που έχω ακούσει από την δική μου έρευνα πάντως,δεν γίνεται.

Έγραψα "γύρω στους 70" .Δεν θυμάμαι ακριβώς τον αριθμό.Ίσως είναι λίγο πιο χαμηλά.Έχει όμως διαφορά από την ενδοδαπεδια αξιοσημείωτη.

δεν υπάρχουν fcu υψηλών και χαμηλών θερμοκρασιών

η φυσιολογική θερμοκρασία στα κυκλώματα fcu είναι 45

Επεξ/σία από nvel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, nvel είπε

δεν υπάρχουν fcu υψηλών και χαμηλών θερμοκρασιών

η φυσιολογική θερμοκρασία στα κυκλώματα fcu είναι 45

Τι να σουμην πω.Εγώ τώρα το ακούω πρώτη φορά.Αυτά που είπα μου τα μετέφερε αυτός που μου φτιάχνει την θέρμανση.Και μάλιστα με έκραξε που ήθελα και ενδοδαπεδια και fc και το θεώρησε υπερβολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, xronis είπε

Δεν το γνωρίζω αν υπάρχει και τέτοια επιλογή.Να βάλεις δηλαδη fc χαμηλών θερμοκρασιών και να είναι στα ίδια με την ενδοδαπεδια.Από αυτά που έχω ακούσει από την δική μου έρευνα πάντως,δεν γίνεται.

Έγραψα "γύρω στους 70" .Δεν θυμάμαι ακριβώς τον αριθμό.Ίσως είναι λίγο πιο χαμηλά.Έχει όμως διαφορά από την ενδοδαπεδια αξιοσημείωτη.

Ερώτηση:τις υπόλοιπες ώρες που δεν νιώθεις ζεστό το πάτωμα,είναι κρύο η χλιαρό;Και εκτός από το πάτωμα,μέσα ο χώρος είναι οκ;Σκας ή είσαι κανονικά;Θέλω να πω,την νιώθεις την ζέστη που βγάζει;

Κρύο είναι. Η θερμοκρασία είναι εκεί που την έχω ορίσει στο θερμοστάτη. Το σπίτι έχει πιο φυσική ζέστη. Όταν είσαι μέσα δε το καταλαβαίνεις, άμα έρθεις απέξω φαίνεται η διαφορά

Επεξ/σία από gsisr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα....

Σκεφτομαι κ εγώ την λύση της Α/Θ για ο σπίτι μου..

Η απορία που έχω είναι η εξής: Μπορώ να συνδυάσω σώματα για θερμανση και φαν κοιλ για ψύξη?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sacarelis22 είπε

Η απορία που έχω είναι η εξής: Μπορώ να συνδυάσω σώματα για θερμανση και φαν κοιλ για ψύξη?

Αυτό μου είχαν προτείνει αρχικά πριν καταλήξω στην ενδοδαπέδια. Η απάντηση είναι ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, sacarelis22 είπε

Καλησπέρα και από εμένα....

Σκεφτομαι κ εγώ την λύση της Α/Θ για ο σπίτι μου..

Η απορία που έχω είναι η εξής: Μπορώ να συνδυάσω σώματα για θερμανση και φαν κοιλ για ψύξη?

 

9 ώρες πριν, xronis είπε

Αυτό μου είχαν προτείνει αρχικά πριν καταλήξω στην ενδοδαπέδια. Η απάντηση είναι ναι.

Σπατάλη χώρου δεν είναι;

Και χρημάτων για τα επιπλέον σώματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

Ο μηχανικός ζήτησε να κάνει μελέτη και κόλωσα προκειμένου να τα δώσω αλλού.Θα δείξει 

Αυτή την ατάκα την έχω ακούσει από πολλούς. Παιδιά επειδή φτιάχνω τώρα σπίτι, ΔΕΝ ΒΑΖΕΙ ΧΕΡΙ μάστορας μέσα, μέχρι οι μηχανικοί να ολοκληρώσουν όλες τις μελέτες τους και να καταλήξουμε από πριν, πώς θα τα φτιάξουμε όλα! Πιστεύω ακράδαντα πως όσα γλιτώσεις από μια μελέτη ή μια κακή-πρόχειρη μελέτη, θα τα δώσεις πολλαπλάσια σε λάθος υλικά και θα τα πληρώνεις εφόρου ζωής σε κόστος χρήσης.

Λοιπόν χθες βρέθηκα για πρώτη φορά, σε χώρο κατοικίας που θερμαίνεται αποκλειστικά από fan coils και αντλία. Είχα μια αμφιβολία, αν τα fan coils θα δημιουργούν ωραία αίσθηση θέρμανσης ή όχι, τελικά μια χαρά ήταν. Θερμοκρασία προσαγωγής στους 43o και επιστροφής στους 39o σύμφωνα με τις ενδείξεις του θερμοστάτη της αντλίας.
Ο θόρυβος ήταν υπαρκτός, σε ανεκτά επίπεδα όμως. Δεν ξέρω την διαστασιολόγηση των fan coils, αν δούλευαν δηλαδή στην χαμηλή σκάλα ή όχι. Επίσης, σαφώς και είναι εφικτή η ύπαρξη αυτόνομων θερμικών ζωνών τόσο με fan coils όσο και οποιουδήποτε συστήματος, με χρήση αντίστοιχων ηλεκτοβανών και θερμοστατών. Στα fan coils υπάρχει επάνω θερμοστάτης, που ρυθμίζει όμως μόνο την λειτουργία του ανεμιστήρα.
Το μόνο ίσως που δεν μου άρεσε στα fan coils ήταν οι διαστάσεις τους, σου κόβουν αρκετό χώρο. Αλλά λόγω οικονομικού κυρίως, προς fan coil θα κινηθώ τελικά, με επιλογή super ήσυχων μονάδων για τις κρεββατοκάμαρες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Κοίτα και για inverter fan coil units. Παίζει να ξενερώσεις σε περίπτωση που τα άλλα είναι "παλιού" τύπου και θες να τα αλλάξεις όλα. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Doubt είπε

Σπατάλη χώρου δεν είναι;

Και χρημάτων για τα επιπλέον σώματα.

Η αλήθεια είναι ότι δεν είναι και η καλύτερη λύση από οικονομία χώρου... Απλά σκεφτόμουν τα σώματα για θέρμανση γιατί "φοβάμαι" μήπως τα φαν κοιλ δεν έχουν τόσο ποιοτική θέρμανση, ή αρκετά θορυβώδης.... 

Επίσης τα φαν κοιλ πιστεύω θα ήταν καλύτερα και πιο οικονομικά στην ψύξη από αιρ κοντισιον... 

Φυσικά όλα αυτά είναι για να γίνεται κουβέντα.... Θα μπει μηχανικός για μελέτη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, sacarelis22 είπε

Η αλήθεια είναι ότι δεν είναι και η καλύτερη λύση από οικονομία χώρου... Απλά σκεφτόμουν τα σώματα για θέρμανση γιατί "φοβάμαι" μήπως τα φαν κοιλ δεν έχουν τόσο ποιοτική θέρμανση, ή αρκετά θορυβώδης.... 

Επίσης τα φαν κοιλ πιστεύω θα ήταν καλύτερα και πιο οικονομικά στην ψύξη από αιρ κοντισιον... 

Φυσικά όλα αυτά είναι για να γίνεται κουβέντα.... Θα μπει μηχανικός για μελέτη

Αν είναι να βάλεις fan coil θα έχεις σημαντική οικονομία και στην θέρμανση, διότι θα έχεις μια αντλία η οποία θα δουλεύει σε χαμηλές θερμοκρασίες, ανεβάζοντας μεγαλύτερο COP (συντελεστή απόδοσης). Έως 25% εξοικονόμηση (από ~4->~5, σε ονομαστικές τιμές). Από εκεί και πέρα, το θέμα ποιότητας θέρμανσης με απασχολούσε κι εμένα, αλλά χθες βρέθηκα καλεσμένος σε κατοικία με fan coils, όπου ήταν μια χαρά. Μάλιστα, ο φίλος είχε χρησιμοποιήσει ΚΑΙ σώματα σε κάποια σημεία του σπιτιού λ.χ. διάδρομο, που δεν μπορούσε να βάλει fan coil, και έκανε μια χαρά δουλειά χωρίς να είναι τίποτα υπερ-υπερδιαστασιολογημένο...

Συνοψίζοντας, νομίζω κι εγώ ότι από την στιγμή που μπουν fan coil δεν έχει νόημα και σώματα. Νόημα θα είχε με την ενδοδαπέδια, όπου μόνη της δεν κάνει δροσισμό οπότε θες και fcu.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sacarelis22 είπε

Η αλήθεια είναι ότι δεν είναι και η καλύτερη λύση από οικονομία χώρου... Απλά σκεφτόμουν τα σώματα για θέρμανση γιατί "φοβάμαι" μήπως τα φαν κοιλ δεν έχουν τόσο ποιοτική θέρμανση, ή αρκετά θορυβώδης.... 

Επίσης τα φαν κοιλ πιστεύω θα ήταν καλύτερα και πιο οικονομικά στην ψύξη από αιρ κοντισιον... 

Φυσικά όλα αυτά είναι για να γίνεται κουβέντα.... Θα μπει μηχανικός για μελέτη

Νομιζω οτι με τα σωματα, πας σε αντλια υψηλων θερμοκρασιων (70+), η οποια δεν κανει για ψυξη (οπως η χαμηλων θερμοκρασιων), και αρα δεν θα μπορουν να σου κανουν ψυξη τα fc. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...