Προς το περιεχόμενο

Ενδοδαπέδια θέρμανση ή καλοριφέρ;


xronis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
10 hours ago, xronis said:

Που σημαίνει πως όταν σβήσουν μετά από λίγο χάνεται και η θεμιτή θερμοκρασία.

Δεν τα σβήνεις, θα δουλεύουν "μόνιμα" όπως κι η ενδοδαπέδια.. Inverter A/Θ κι inverter fancoils δεν θα υπάρχει θέμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 375
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Δεν τα σβήνεις, θα δουλεύουν "μόνιμα" όπως κι η ενδοδαπέδια.. Inverter A/Θ κι inverter fancoils δεν θα υπάρχει θέμα...

Πες οτι θες να ανοιξεις το χειμωνα λιγο να αεριστει το σπιτι, γινεται ψυγειο κατευθειαν. 

Ειναι η χειροτερη ποιοτητα θερμανσης αυτη του αερα, σαν να εχεις αεροθερμο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, dakangr said:

Πες οτι θες να ανοιξεις το χειμωνα λιγο να αεριστει το σπιτι, γινεται ψυγειο κατευθειαν. 

Ειναι η χειροτερη ποιοτητα θερμανσης αυτη του αερα, σαν να εχεις αεροθερμο. 

Sorry αλλά υπερβολές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή αναφέρθηκε το ζεστό πάτωμα και η ευχάριστη αίσθηση να περπατάς ξυπόλητος σαν ενα απο τα θετικά, να πώ οτι δέν ισχύει απόλυτα.

Προσωπικά άναψα χθές το πρωί τη δική μου στο χαμηλό γιατι πλέον το βράδυ και νωρίς το πρωί έχει ψύχρα. Όταν γύρισα το απόγευμα ο χώρος είχε ζεσταθεί αλλά το πάτωμα ήταν κρύο

Γενικά το πάτωμα θα είναι ζεστό μόνο όταν έξω έχει αρκετό κρύο και το σύστημα θα δουλεύει στο φούλ. Και όχι ζεστό σε όλα τα σημεία, μόνο εκεί που περνούν οι σωλήνες.

Και όσο πιό καλή μόνωση και πιό καλό είναι το σύστημα, τόσο μικρότερη θα είναι η θερμοκρασία του πατώματος.

Αυτό γιατι και γώ όταν πρωτομπήκα στο σπίτι ένοιωθα το πάτωμα κρύο και νόμιζα οτι η θέρμανση δέν λειτουργεί σωστά. Δέν ισχύει αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ThReSh είπε

Sorry αλλά υπερβολές.

θα συμφωνήσω. 

Μόλις τώρα, Fubar.gr είπε

. Και όχι ζεστό σε όλα τα σημεία, μόνο εκεί που περνούν οι σωλήνες.

 

μου κάνει εντύπωση η εφαρμογή του συστήματος. Εδώ και χρόνια, η διατομή του σωλήνα ειναι μικρή αλλά πυκνή τοποθέτηση. Σε 2 οικίες γνωστών με ενδοδαπέδια, δεν μου έτυχε ποτέ αυτό που αναφέρεις! αν βρώ φωτογραφίες τους, θα ποστάρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ThReSh είπε

Sorry αλλά υπερβολές.

Δεκτή η κάθε άποψη, αλλά εξηγησε μου που ειναι οι υπερβολες.

Δεν ζεσταινονται τα δομικα στοιχεια του σπιτιου, μονο ο αερας. Στο παραδειγμα που σου εδωσα, επειδη παλια καπνιζα μεσα στο σπιτι, ανοιγα χειμωνα με 5 βαθμους εξω, και το σπιτι συνεχιζε να ειναι ζεστο. Με την οποιαδήποτε θερμανση αερα, δεν το εχεις αυτο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, dakangr said:

Δεκτή η κάθε άποψη, αλλά εξηγησε μου που ειναι οι υπερβολες.

Γιατί δεν γίνεται ψυγείο κατευθείαν. Όσο γρήγορα μπορεί να τη χάνει, που και πάλι δεν γίνεται ψυγείο, τόσο γρήγορα θα ξαναζεσταίνεται. Τώρα αν κάποιος είναι σαν τον κολλητό μου που καπνίζει και θέλει να ανοίγει παράθυρα κάθε τρεις και λίγο και με τις "ώρες" για να αερίζει και γιατί νοιώθει "φυλακισμένος" με κλειστά παράθυρα, πρόβλημά του.

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Fubar.gr είπε

Επειδή αναφέρθηκε το ζεστό πάτωμα και η ευχάριστη αίσθηση να περπατάς ξυπόλητος σαν ενα απο τα θετικά, να πώ οτι δέν ισχύει απόλυτα.

Προσωπικά άναψα χθές το πρωί τη δική μου στο χαμηλό γιατι πλέον το βράδυ και νωρίς το πρωί έχει ψύχρα. Όταν γύρισα το απόγευμα ο χώρος είχε ζεσταθεί αλλά το πάτωμα ήταν κρύο

Γενικά το πάτωμα θα είναι ζεστό μόνο όταν έξω έχει αρκετό κρύο και το σύστημα θα δουλεύει στο φούλ. Και όχι ζεστό σε όλα τα σημεία, μόνο εκεί που περνούν οι σωλήνες.

Και όσο πιό καλή μόνωση και πιό καλό είναι το σύστημα, τόσο μικρότερη θα είναι η θερμοκρασία του πατώματος.

Αυτό γιατι και γώ όταν πρωτομπήκα στο σπίτι ένοιωθα το πάτωμα κρύο και νόμιζα οτι η θέρμανση δέν λειτουργεί σωστά. Δέν ισχύει αυτό.

Πολύ σωστο αυτο που λες, αλλά αν θες μονιμα ζεστο πάτωμα στο σαλονι για παραδειγμα, αποσυνδεεις την ηλεκτροβανα που παει εκει και τρέχει μονιμα ζεστο νερο, ανεξαρτητου θερμοκρασιας.

Ετσι το εχω κανει στο μπανιο εγω και εχει μονιμα ζεστο πατωμα. Στο υπολοιπο σπιτι ειναι οπως ακριβως το λες. Ενδοδαπεδια του 2016.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Fubar.gr είπε

Επειδή αναφέρθηκε το ζεστό πάτωμα και η ευχάριστη αίσθηση να περπατάς ξυπόλητος σαν ενα απο τα θετικά, να πώ οτι δέν ισχύει απόλυτα.

Προσωπικά άναψα χθές το πρωί τη δική μου στο χαμηλό γιατι πλέον το βράδυ και νωρίς το πρωί έχει ψύχρα. Όταν γύρισα το απόγευμα ο χώρος είχε ζεσταθεί αλλά το πάτωμα ήταν κρύο

Γενικά το πάτωμα θα είναι ζεστό μόνο όταν έξω έχει αρκετό κρύο και το σύστημα θα δουλεύει στο φούλ. Και όχι ζεστό σε όλα τα σημεία, μόνο εκεί που περνούν οι σωλήνες.

Και όσο πιό καλή μόνωση και πιό καλό είναι το σύστημα, τόσο μικρότερη θα είναι η θερμοκρασία του πατώματος.

Αυτό γιατι και γώ όταν πρωτομπήκα στο σπίτι ένοιωθα το πάτωμα κρύο και νόμιζα οτι η θέρμανση δέν λειτουργεί σωστά. Δέν ισχύει αυτό.

 

Οταν λέω ζεστό πάτωμα δεν εννοώ το πάτωμα θα καίει.... Εννοώ ότι τον χειμώνα μπορείς άνετα να πατήσει το πλακάκι, ενώ με τα καλοριφέρ το πάτωμα είναι κρύο.  Οπως είπα εγώ στέλνω 31 βαθμούς που όταν φτάσουν στον 2 έχουν σαφώς μειωθεί, οπότε δεν θα μπορούσα να καταλαβαίνω εκ τν πραγμάτων "ζεστό" πάτωμα (θερμοκρασία σώματος 36, θερμοκρασία πατώματος ~29).  Αλλά όποιος πατήσει ξυπόλυτος πλακάκι το χειμώνα το πρωί θα καταλάβει πολύ καλά τι εννοώ :) 

 

Το ξύλο είναι άριστος θερμομονωτής. Οπότε καλό είναι να αποφεύγεται σαν πάτωμα σε μια εγκατάσταση ενδοδαπέδιας. Δυστηχώς και εγώ το κατάλαβα εκ των υστέρων και στα υπνοδωμάτια που έχουν ξύλο έχω περίπου 1 βαθμούς λιγότερο με την ίδια παροχή παροχή νερού. Μπορεί να αυξηθεί η παροχή αλλά προσωπικά δεν με νοιάζει γιατί μου αρέσει στα υπνοδωμάτια να είναι λίγο χαμηλότερη η θερμοκρασία. Βοηθάει και στον ύπνο.

Μόνωση απο την πάνω πλευρά των σωλήνων δεν υφίστατε. Πάνω απο τους σωλήνες μπαίνει το αφρομπετό και μετά το πλακάκ/ξύλο. Μόνωση υπάρχει μόνο κάτω απο τους σωλήνες. Και τι εννοείς μονο εκει που περνάνε οι σωλήνες? Απο παντού περνάνε οι σωλήνες, απο όλη την επιφάνεια του πατώματος....

spacer.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/10/2019 στις 9:08 ΜΜ, Son^Goku είπε

Να κάνω και λίγο υφαρπαγή το θέμα. Αντλία θερμότητας υψηλών θερμοκρασιών μεταξύ gree και ariston τι θα επιλέγατε;

Με την gree κάτι παίζει. Τώρα, έχει θέματα η ίδια η εταιρεία; Έκλεισε ο αντιπρόσωπος; Κάτι μου είπαν ότι δεν την προτείνουν πια γιατί δεν υπάρχουν ανταλλακτικά λόγω κλεισίματος του αντιπροσώπου. Ή κάτι τέτοιο.Μπορεί να λέω και βλακείες. 

Το μαγαζί που θα ψωνίσω μου πρότεινε για αντλία ή Hitachi ή Ariston (έχει στον βασικό της εξοπλισμό και τα γκατζετοειδή ενώ η Hitachi όχι). Ρώτησα 5 μηχανικούς. Οι 3 μου είπαν μεταξύ των 2 να διαλέξω Daikin (χαχαχα) και οι άλλοι δύο μου είπαν την Hitachi. Ότι ξέρεις ξέρω από εκεί και πέρα. Κι αν κάνεις καινούριο θεματάκι ή ρωτήσεις και μάθεις κάτι παραπάνω πες και σε μένα που ψάχνομαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, xronis είπε

Με την gree κάτι παίζει. Τώρα, έχει θέματα η ίδια η εταιρεία; Έκλεισε ο αντιπρόσωπος; Κάτι μου είπαν ότι δεν την προτείνουν πια γιατί δεν υπάρχουν ανταλλακτικά λόγω κλεισίματος του αντιπροσώπου. Ή κάτι τέτοιο.Μπορεί να λέω και βλακείες. 

Το μαγαζί που θα ψωνίσω μου πρότεινε για αντλία ή Hitachi ή Ariston (έχει στον βασικό της εξοπλισμό και τα γκατζετοειδή ενώ η Hitachi όχι). Ρώτησα 5 μηχανικούς. Οι 3 μου είπαν μεταξύ των 2 να διαλέξω Daikin (χαχαχα) και οι άλλοι δύο μου είπαν την Hitachi. Ότι ξέρεις ξέρω από εκεί και πέρα. Κι αν κάνεις καινούριο θεματάκι ή ρωτήσεις και μάθεις κάτι παραπάνω πες και σε μένα που ψάχνομαι

Hitachi νομιζω εχει τεχνογνωσία. Μπορεις να συγκρινεις τα χαρακτηριστικά τους βεβαια και βλεπεις. Αλλα αν εβαζα αντλια θα ηταν το τελευαταιο που θα με ανησυχούσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, xronis είπε

Με την gree κάτι παίζει. Τώρα, έχει θέματα η ίδια η εταιρεία; Έκλεισε ο αντιπρόσωπος; Κάτι μου είπαν ότι δεν την προτείνουν πια γιατί δεν υπάρχουν ανταλλακτικά λόγω κλεισίματος του αντιπροσώπου. Ή κάτι τέτοιο.Μπορεί να λέω και βλακείες. 

Το μαγαζί που θα ψωνίσω μου πρότεινε για αντλία ή Hitachi ή Ariston (έχει στον βασικό της εξοπλισμό και τα γκατζετοειδή ενώ η Hitachi όχι). Ρώτησα 5 μηχανικούς. Οι 3 μου είπαν μεταξύ των 2 να διαλέξω Daikin (χαχαχα) και οι άλλοι δύο μου είπαν την Hitachi. Ότι ξέρεις ξέρω από εκεί και πέρα. Κι αν κάνεις καινούριο θεματάκι ή ρωτήσεις και μάθεις κάτι παραπάνω πες και σε μένα που ψάχνομαι

Η αλήθεια άκουσα και εγώ αρκετά θετικά για χιτατσι. Άριστον μου είπαν να αποφύγω. Περιμένω να διασταύρωσω απόψεις και για πανασονικ. Μόλις βρω διαστάσεις των παροχών μου θα ανοίξω άλλο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, xronis είπε

Με την gree κάτι παίζει. Τώρα, έχει θέματα η ίδια η εταιρεία; Έκλεισε ο αντιπρόσωπος; Κάτι μου είπαν ότι δεν την προτείνουν πια γιατί δεν υπάρχουν ανταλλακτικά λόγω κλεισίματος του αντιπροσώπου. Ή κάτι τέτοιο.Μπορεί να λέω και βλακείες. 

Το μαγαζί που θα ψωνίσω μου πρότεινε για αντλία ή Hitachi ή Ariston (έχει στον βασικό της εξοπλισμό και τα γκατζετοειδή ενώ η Hitachi όχι). Ρώτησα 5 μηχανικούς. Οι 3 μου είπαν μεταξύ των 2 να διαλέξω Daikin (χαχαχα) και οι άλλοι δύο μου είπαν την Hitachi. Ότι ξέρεις ξέρω από εκεί και πέρα. Κι αν κάνεις καινούριο θεματάκι ή ρωτήσεις και μάθεις κάτι παραπάνω πες και σε μένα που ψάχνομαι

κατι τετοιο πρεπει να εχει συμβει. :(

Κι εγώ Gree εβαλα και ελπίζω να παρει κάποιος την αντιπροσωπεία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...