Προς το περιεχόμενο

Sapphire RX5700 XT Nitro+ Θερμοκρασίες, ρυθμίσεις κτλ


panosp1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/1/2020 στις 1:16 ΜΜ, donblunts είπε

Κάποιος κάτοχος να δώσει performance feedback σε RDR2 ?

Την τελευταία φορά που έπαιξα εβγαζε ~55-60FPS μέσο όρο ingame (χωρίς κολλήματα) στα 1440p με μεικτά Ultra+High settings(TAA=ON, FXAA+MSAA=OFF).

Δεν έχω καταφέρει να παίξω μετα το τελευταίο update του παιχνιδιού γιατί κρασάρει στην εκκίνηση χωρίς λάθος και δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει. εχω ανοίξει ticket στο support της Rockstar αλλά ούτε φωνή ουτε ακρόαση...

Κατα τα άλλα, από τον Οκτώβρη που την έχω( δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα από τα θέματα που αναφέρονται σε αυτό το νήμα ή σε άλλα και την έχω πάντα με τελευταίους Drivers σε 1440p σε πολλά παιχνίδια που έχω παίξει.

Αναφέρω ότι intel z370 μητρική και όχι AMD γιατί έχω παρατηρήσει αυτούς που αναφέρουν προβλήματα να έχουν AMD μητρικές...

Επεξ/σία από panosp1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικο ειναι γιατι πολλοι καναμε αναβαθμιση Ryzen 3000 + 5700xt . Αν ηξερα θα πηγαινα σε x570 motherboard μπας και ειναι πιο σταθερη . Στη  Tomahawk Max και σε ολες τις mobo βαζω ανεμιστηρα στα VRMs και στο πανω backplate της gpu  μου χει μεινει απο τους FX που ψηνοταν σε θερμοκρασιες ολα .

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Arkin Πρόταση για driver; Άρχισε να μου κάνει coil whine σε απλή χρήση, λίγο αλλά κάνει. Μάλλον φταίει που τώρα έβαλα 165hz οθόνη και πρέπει να δίνει παραπάνω δύναμη για να πιάνει τα fps στα windows. Είμαι και με ανοιχτό freesync αν έχει σημασία. Έφαγα και ένα black screen όταν έπαιζα csgo, με discord από πίσω. Πολύ σπαστικό γιατί παγώνει ο ήχος και σκάει μόνο του reboot.

Επεξ/σία από Dinos_12345
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dinos_12345 είπε

@Arkin Πρόταση για driver; Άρχισε να μου κάνει coil whine σε απλή χρήση, λίγο αλλά κάνει. Μάλλον φταίει που τώρα έβαλα 165hz οθόνη και πρέπει να δίνει παραπάνω δύναμη για να πιάνει τα fps στα windows. Είμαι και με ανοιχτό freesync αν έχει σημασία. Έφαγα και ένα black screen όταν έπαιζα csgo, με discord από πίσω. Πολύ σπαστικό γιατί παγώνει ο ήχος και σκάει μόνο του reboot.

Βαλε τον 20.1.2 και μεχρι να φτιαχτει το θεμα βαλε την οθονη στα 120hz. Πανω απο 120 δουλευει μονιμα τερμα η vram για αυτο λογικα στο κανει το coil whine. Κλεισε το hardware accelerate στο discord και στον chrome.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άναψε και απορροφητήρα,τρίτο μάτι κουζίνας κ κλείσε κ το θερμοσίφωνα....

τέρατα υπομονής οι κάτοχοι της κάρτας,παραδέχομαι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Arkin είπε

Βαλε τον 20.1.2 και μεχρι να φτιαχτει το θεμα βαλε την οθονη στα 120hz. Πανω απο 120 δουλευει μονιμα τερμα η vram για αυτο λογικα στο κανει το coil whine. Κλεισε το hardware accelerate στο discord και στον chrome.

Προτιμώ το coil whine αν είναι να κόψω 45 hz. Με τον 20.1.2 είμαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τo βάζετε στα 30Hz καλύτερα, για σιγουριά; Απαράδεκτη η AMD τόσους μήνες μετά. Και όλα αυτά γιατί; Για 10-15 fps στην καλύτερη παραπάνω από την 2060S; Το σκεφτόμουνα για το μεγάλο Navi όταν βγει αλλά τώρα δύσκολο, πάλι πέτσινο θα ψηφίσω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Δεν τo βάζετε στα 30Hz καλύτερα, για σιγουριά; Απαράδεκτη η AMD τόσους μήνες μετά. Και όλα αυτά γιατί; Για 10-15 fps στην καλύτερη παραπάνω από την 2060S; Το σκεφτόμουνα για το μεγάλο Navi όταν βγει αλλά τώρα δύσκολο, πάλι πέτσινο θα ψηφίσω..

Όλα αυτά γιατί η AMD έχει πιο σωστούς Linux drivers. Άλλη η όψη ενός developer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dinos_12345 είπε

Όλα αυτά γιατί η AMD έχει πιο σωστούς Linux drivers. Άλλη η όψη ενός developer.

Αρκετά μικρότερο κομμάτι αυτό σε σχέση με το gaming. Και αν δεν κάνω λάθος τα πιο πολλά προγράμματα δεν δουλεύουν με CUDA;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

Σε έχω κάνει ταγκ @Dinos_12345 σε άλλο θέμα για το πως θα το φτιάξεις.. 

Θα το δοκιμάσω

24 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Αρκετά μικρότερο κομμάτι αυτό σε σχέση με το gaming. Και αν δεν κάνω λάθος τα πιο πολλά προγράμματα δεν δουλεύουν με CUDA;

Δεν έχει σημασία το CUDA για εμένα. Εγώ έγραψα ένα πρόγραμμα σε OpenGL και είχε λάθος στον κώδικα που η Nvidia το έβλεπε για σωστό. Το ίδιο πρόγραμμα δεν έτρεχε σε AMD και Intel, παρά μόνο σε Nvidia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αύριο μάλλον έρχεται και η δική μου, επειδή είναι δύσκολο να διαβάσω 23 σελίδες, ποιο είναι το undervolt που προτείνεται στη συγκεκριμένη ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Αύριο μάλλον έρχεται και η δική μου, επειδή είναι δύσκολο να διαβάσω 23 σελίδες, ποιο είναι το undervolt που προτείνεται στη συγκεκριμένη ? 

1.12 2000mhz 1850memory +15% power limit.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Arkin είπε

1.12 2000mhz 1850memory +15% power limit.

Επειδη σκεφτομαι να το δοκιμασω κ εγω στην nitro+ που εχω, μηπως σου ειναι ευκολο ενα screenshot με τα settings γιατι ειμαι λιγο ασχετος κ δε το χω ξανακανει μη κανω καμια πατατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, Ronnie1985 είπε

Επειδη σκεφτομαι να το δοκιμασω κ εγω στην nitro+ που εχω, μηπως σου ειναι ευκολο ενα screenshot με τα settings γιατι ειμαι λιγο ασχετος κ δε το χω ξανακανει μη κανω καμια πατατα.

Κανε load το profile και εισαι ετοιμος

 

2000.1.12.xml

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...