Προς το περιεχόμενο

Sapphire RX5700 XT Nitro+ Θερμοκρασίες, ρυθμίσεις κτλ


panosp1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ε σε κάποιους δε βγάζει πρόβλημα σε άλλους βγάζει το πάνω από τους παλιούς.

Εγώ πάντα DDU χρησιμοποιώ και μετά βάζω τα settings που σας παρέθεσα παραπάνω

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 400
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@Arkin Με το profile σου μου έχει τύχει δύο φορές να πάθω black screen ενώ παίζω και να κάνει force reboot. Την πρώτη φορά όταν άνοιξα το Forza Horizon 4 και προχθές ενώ έπαιζα CS:GO. Μάλιστα μετά το reboot, γύρισε μόνη της σε default settings στο wattman.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Dinos_12345 είπε

@Arkin Με το profile σου μου έχει τύχει δύο φορές να πάθω black screen ενώ παίζω και να κάνει force reboot. Την πρώτη φορά όταν άνοιξα το Forza Horizon 4 και προχθές ενώ έπαιζα CS:GO. Μάλιστα μετά το reboot, γύρισε μόνη της σε default settings στο wattman.

Ανεβασα 5 profile με πιο απο ολα σου το εκανε να το σβησω? Με το 2000/1.11 ειμαι τους τελευταιους 2 μηνες χωρις προβληματα. Και το 1850/1.01 εχω δουλεψει αρκετα και αυτο stable. Τα υπολοιπα πολυ λιγοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ανεβασα 5 profile με πιο απο ολα σου το εκανε να το σβησω? Με το 2000/1.11 ειμαι τους τελευταιους 2 μηνες χωρις προβληματα. Και το 1850/1.01 εχω δουλεψει αρκετα και αυτο stable. Τα υπολοιπα πολυ λιγοτερο.

Είμαι με το 1850 - 1.010

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Dinos_12345 είπε

Είμαι με το 1850 - 1.010

Δωσε 1.020voltage λογικα το chipaki να θελει λιγο παραπανω ρευμα για stability. Αλλη καρτα μπορει να ειναι stable στα 1850 με 0.999voltage. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1970-1.06 voltage new drivers.xml

 

Για μένα παίζει αριστα σε pulse 5700xt 1970 core @ 1.06 volt και 1840 μνημες (920) με θερμοκρασίες 76 με 77 το hotspot core .

Αν θέλετε δοκιμάστε το

Επεξ/σία από john9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Στα power options στα Windows, κλείσε τα: sleep, turn off monitor after x minutes, pcie power state off.

Από την οθόνη σου κλείσε ότι power saving mode, κλπ.

Από τους οδηγούς βάλε off τα πάνω πάνω πχ enhanced sync, boost κλπ

Global-Graphics-BTR-custom.jpg 

Σήμερα θα βγουν οι 19.12.3

DDU μη ξεχάσεις.

τελικά τίποτα έβαλα 19.12.3 και κάνει πάλι το ίδιο . μόλις ανοίξω παιχνίδι σκοτεινιάζει ο τόπος . και με reboot cart  αρνητικά χρώματα γυρνάω στην 19.12.1 όπου και εκεί σκοτεινιάζει αλλά με reboot φτιάχνει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, panosfast είπε

τελικά τίποτα έβαλα 19.12.3 και κάνει πάλι το ίδιο . μόλις ανοίξω παιχνίδι σκοτεινιάζει ο τόπος . και με reboot cart  αρνητικά χρώματα γυρνάω στην 19.12.1 όπου και εκεί σκοτεινιάζει αλλά με reboot φτιάχνει 

Device manager  > σβήσε τυχόν display drivers ( όχι της κάρτας )

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Device manager  > σβήσε τυχόν display drivers ( όχι της κάρτας )

Τελικά τα κατάφερα με την 19.12.3 την πέρασα ξανά έτρεξα πάλι το DDU και τώρα δείχνει σταθερή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας κ εχω τη συγκεκριμενη καρτα ηθελα να κανω δυο ερωτησεις. Ειμαι 19.12.1 drivers

1. Στο εξωτερικο διακοπτακι που επιλεγεις bios μηχανικα εχεις τρεις θεσεις. Η καρτα ειναι τοποθετημενη στη motherboard κ εμεις ακριβως μπροστα. Συμφωνα με τις οδηγιες, τερμα αριστερα ειναι για software trixx (το οποιο δε γμωρηζα τι σημαινε μεχρι σημερα) στο κεντρο secondary setting (αυτο πρεπει να ναι το quiet με λιγοτερα ρευματα κ ταχυτητες) κ τερμα δεξια το primary setting λογικα για φουλ αποδωση.

Οταν μου ηρθε η καρτα, η θεση του διακοπτη ηταν τερμα αριστερα. Οποτε διαβασα το σχεδιαγραμα κ το εβαλα χειροκινητα τερμα δεξια να ναι το primary setting. Εκανα σωστα; Γιατι μετα εψαξα κ διαβασα οτι αν το χεις τερμα αριστερα τοτε με το saphire trixx επιλεγεις μεσα απο το software ποιο bios θες κ με ενα reboot αλλαζει. Εγω απο τη πρωτη μερα το βαλα χειροκινητα τερμα δεξια. Να το αλλαξω λετε; Η ειμαι κομπλε εκει; Δε σκεφτομαι καποιον λογο γιατι να χρειαστω quiet καποια στιγμη ...

 

2. Μεσα στο hwinfo σε idle κατασταση το memory clock ειναι 875.0 mhz κ το gpu clock μονο 6.0 mhz

Ειναι σωστο η διαβαζει λαθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατσε μεσα απο το Trixx σε αφήνει να χειριστεις τον επιλογεα bios ; Αν οχι κατι δε παει καλα .

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Mhlogiatros είπε

Κατσε μεσα απο το Trixx σε αφήνει να χειριστεις τον επιλογεα bios ; Αν οχι κατι δε παει καλα .

Φιλε μου δε με καταλαβες. Το trixx δε το εχω βαλει καν. Αλλαξα χειροκινητα το bios με το διακοπτακι τερμα δεξια για primary bios. Εκανα καλα; Η μηπως δουλευει καλυτερα το primary bios αν το εχω τερμα αριστερα ωστε να το χειριζεται το trixx? Απλα ρωταω γνωμες κ που ειναι πιο καλα το switch

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια χαρα σε καταλαβα και στις 2 θεσεις το ιδιο ειναι . Τερμα μπροστα αριστερα ειναι για πειραγματα OC που αφου εισαι πρωταρης δε κανεις . Τερμα πισω δεξια ειναι το αυτοματο "Turbo" ( η αναποδα ; anyway fkit δεν ανοιγω κουτι τωρα) :P Ειδες οτι ριχνει τα ρολογια στο ρελαντι και ρωτας γιατι γινεται και αν ειναι normal .

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...