Προς το περιεχόμενο

Sapphire RX5700 XT Nitro+ Θερμοκρασίες, ρυθμίσεις κτλ


panosp1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όσοι έχετε πειράξει μνήμες με manual timings χαλαρώστε τα. Είχα θέμα νομίζοντας ότι είναι από τα drivers ακόμα και στο pro και αφού έριξα από 3800 3733 με 5ωρο aco πάει νερό. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά καλή ,χρυση η κάρτα από πλευράς value for money αλλά αυτό το πράγμα να έχουν περάσει 5 μήνες Πλας απ' την κυκλοφορία της κ να μην έχουν φτιάξει drivers της προκοπής το θεωρώ κοροϊδία. Πόσο χρόνο θέλουν δηλαδή ?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, radiohead είπε

Όσοι έχετε πειράξει μνήμες με manual timings χαλαρώστε τα. Είχα θέμα νομίζοντας ότι είναι από τα drivers ακόμα και στο pro και αφού έριξα από 3800 3733 με 5ωρο aco πάει νερό. 

Eιχα δοκιμασει και με στοκ μνημες και τα παντα.
Τα ιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαιζα the witcher 3, παταω esc να μπω στο μενου να αλλαξω κατι και οσο ημουν εκει ειπα να πατησω το alt + R να εμφανισει το radeon overlay για να κανω monitoring για fps κλπ. Με το που πατω λοιπον alt + R, αρχισε να ακουγεται coil whine απο την καρτα. Κοιταζω fps βλεπω 2500! Λογικο να βγαζει πολλα στο μενου κ νομιζω το coil whine ακουγεται εντονα οταν βγαζει 500+ fps. 

Η ερωτηση μου ειναι, γιατι ακουγεται απο τη στιγμη που πατησω alt + R κ μολις το κλεισω σταματει κ ας εχω παραμεινει στο μενου του game που φανταζομαι τα fps παραμενουν ιδια. 

Επισης να ανησυχω για τον ηχο αυτο η ειναι φυσιολογικο στην καρτα αυτη. Ακουγοταν εντονα στη συγκεκριμενη περιπτωση με τα 2500 fps... Εχει γραψει παρομοια περιπτωση κι αλλος στο διαδυκτιο... 

https://community.amd.com/thread/243336

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Ronnie1985 είπε

Επαιζα the witcher 3, παταω esc να μπω στο μενου να αλλαξω κατι και οσο ημουν εκει ειπα να πατησω το alt + R να εμφανισει το radeon overlay για να κανω monitoring για fps κλπ. Με το που πατω λοιπον alt + R, αρχισε να ακουγεται coil whine απο την καρτα. Κοιταζω fps βλεπω 2500! Λογικο να βγαζει πολλα στο μενου κ νομιζω το coil whine ακουγεται εντονα οταν βγαζει 500+ fps. 

Η ερωτηση μου ειναι, γιατι ακουγεται απο τη στιγμη που πατησω alt + R κ μολις το κλεισω σταματει κ ας εχω παραμεινει στο μενου του game που φανταζομαι τα fps παραμενουν ιδια. 

Επισης να ανησυχω για τον ηχο αυτο η ειναι φυσιολογικο στην καρτα αυτη. Ακουγοταν εντονα στη συγκεκριμενη περιπτωση με τα 2500 fps... Εχει γραψει παρομοια περιπτωση κι αλλος στο διαδυκτιο... 

https://community.amd.com/thread/243336

2500 fps πρώτη φορά ακούω. Λογικό είναι στο μενού να βγάζει πχ 140-150 αν στο game έπαιζες με 70-80. Ίσως κάνω και λάθος βέβαια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/12/2019 στις 3:28 ΜΜ, Skrez1982 είπε

Εμένα πάντως μου έχει συμβεί και στο desktop και σε browsing ,youtube , και σε παιχνίδια. Είναι θέμα drivers. 

εχω σχεδον ακριβως το ιδιο συστημα. ακομα και οθονη ιδια.

με τους τελευταιους drivers κανενα θεμα.

με παλιους κολλαγαν οι drivers.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και απο εμενα. Ειμαι και εγω κατοχος της saphire 5700xt oc και εχω ακριβως τα ιδια προβληματα. Κοληματα οταν παιζεις σε παιχνιδια οπως need for speed heat k στο καινουργιο star wars και το κλασικο μαυρη οθονη και να λεει no signal και να χρειαζεται να κανω restart για να λυθει. Απο οτι βλεπω εχουν θεμα τα drivers της amd σωστα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου το κανε κ μενα μολις τωρα στο pes 2020 την ωρα που μπαιναν οι παιχτες στο γηπεδο ξαφνικα μαυρη οθονη no signal entering safe mode κ ο ηχος ακουγοταν κανονικα. Αναγκαστηκα restart απ το κουμπι. Θα περασω τους 19.12.3 να δω.

 

Κατι αλλο. Αν καταλαθος ανοιχτουν δυο παιχνιδια, μπορει να παθει κατι η καρτα γραφικων; Για αγνωστο λογο εκει που ημουν μες στο pes2020 στο νενου κ πατησα alt + R, μου εμφανιζεται αποτομα το μενου του resident evil 2. Πολυ κουλο αλλα εγινε. Αρα ετρεχαν 2 games ταυτοχρονα... Ζοριζεται η καρτα πολυ ετσι; Μπορει να παθει κατι; Συγνωμη αν ειναι χαζη ερωτηση απλα πρωτη φορα σκαω τοσα χρηματα για καρτα κ ειναι κ καινουρια κ εχω αγχωθει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασα τους 19.12.3

Εχει θεμα το radeon overlay? Το ενεργοποιω οσο ειμαι μεσα στο παιχνιδι για να κανω enable το monitoring να βλεπω fps κλπ και ενω τα δειχνει μετα απο λιγα δευτερολεπτα εξαφανιζεται. Παταω παλι alt + R δεν εμφανιζει καν το radeon overlay. Πρεπει να κλεισω το παιχνιδι κ να ξαναμπω. Το εχει κανει σε κανεναν αυτο; Ειναι bug?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/12/2019 στις 12:17 ΠΜ, Ni_gio είπε

Ρε παιδιά καλή ,χρυση η κάρτα από πλευράς value for money αλλά αυτό το πράγμα να έχουν περάσει 5 μήνες Πλας απ' την κυκλοφορία της κ να μην έχουν φτιάξει drivers της προκοπής το θεωρώ κοροϊδία. Πόσο χρόνο θέλουν δηλαδή ?

να γι'αυτο με έχει κουράσει η AMD...

Υπομονή να λυθουν τα θέματα και να χαρείτε τις κάρτες σας. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτή τη φάση nitro με 430 Πλας ή 2070 super με 500 Πλας? Είμαι σε διλλημα γτ έχω αυτήν την οθόνη https://www.skroutz.gr/s/10537497/Samsung-C34F791WQU.html που υποστηρίζει freesync (χωρίς να είναι στη λίστα των g-sync compatible) .Τι θα διαλέγατε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω κατι?

 

στους νεους drivers. κανω uv αλλα οταν κανω ρεσταρτ δεν κραταει την ρυθμιση.

πρεπει να ξαναφορτωσω το προφιλ.

 

εχει τυχει σε κανεναν αλλο?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tyf είπε

να ρωτησω κατι?

στους νεους drivers. κανω uv αλλα οταν κανω ρεσταρτ δεν κραταει την ρυθμιση.

πρεπει να ξαναφορτωσω το προφιλ.

εχει τυχει σε κανεναν αλλο?

Καπου διαβασα οχι για undervolt αλλα γενικα oc στους 19.12.3 κ απο αλλους χρηστες οτι μετα απο restart ολα γιρβανε default. Λογικα αλλο ενα bug....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/12/2019 στις 12:42 ΜΜ, Ronnie1985 είπε

Επαιζα the witcher 3, παταω esc να μπω στο μενου να αλλαξω κατι και οσο ημουν εκει ειπα να πατησω το alt + R να εμφανισει το radeon overlay για να κανω monitoring για fps κλπ. Με το που πατω λοιπον alt + R, αρχισε να ακουγεται coil whine απο την καρτα. Κοιταζω fps βλεπω 2500! Λογικο να βγαζει πολλα στο μενου κ νομιζω το coil whine ακουγεται εντονα οταν βγαζει 500+ fps. 

Η ερωτηση μου ειναι, γιατι ακουγεται απο τη στιγμη που πατησω alt + R κ μολις το κλεισω σταματει κ ας εχω παραμεινει στο μενου του game που φανταζομαι τα fps παραμενουν ιδια. 

Επισης να ανησυχω για τον ηχο αυτο η ειναι φυσιολογικο στην καρτα αυτη. Ακουγοταν εντονα στη συγκεκριμενη περιπτωση με τα 2500 fps... Εχει γραψει παρομοια περιπτωση κι αλλος στο διαδυκτιο... 

https://community.amd.com/thread/243336

Το έχω παρατηρήσει κι εγώ στο Call of Duty, στην οθόνη που φορτώνει την πίστα. Τα FPS στο counter φτάνουν σε κάτι τεράστια τριψήφια νούμερα 600-900 και ακούγεται για λίγο coil whine.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...