Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είστε υπόχρεος κατάταξης, με την 2022 Α΄ ΕΣΣΟ (Ιανουάριος), δυνάμει της ΕΔΥΕΘΑ/ΓΕΣ 202/2021 .
Έχετε κατανεμηθεί σε Στρατός Ξηράς, Εφοδιασμού Μεταφορών.
Υποχρεούσθε να παρουσιαστείτε σε 595 Αερομεταφερόμενο Τάγμα Πεζικού (595 Α/Μ ΤΠ) (ΚΙΛΚΙΣ) στις 17-01-2022 .

Καλη χρονια! Θα μπορουσε καποιος να μου δωσει μια ιδεα περι τινος προκειται η συγκεκριμενη μοναδα και πως εχουν τα πραγματα...  Ευχαριστω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

55 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Δεν είναι καφενείο τύπου ΜΥ ΥΠΕΘΑ που πατάνε 2 φορές την εβδομάδα, συμφωνώ, αλλά αν δε μπορείς να ζητησεις κάτι τόσο δυνατό, το Τάγμα είναι μια καλή περίπτωση και σχετικά εύκολη για το βύσμα

Πάσο τότε, έχουν αλλάξει τα πράγματα από όταν ήμουν εγώ.

Επίσης, τι μου θύμησες για το ΜΥ ΥΠΕΘΑ... Νομίζω είναι από τις μονάδες που κανείς δεν γνωρίζει, αλλά παίζει να είναι στις Top 2 καλύτερες μεταθέσεις που μπορεί να πάρει κανείς στην θητεία του.

Όσο ήμουν εγώ είχα γνωρίσει παλικάρι, φουλ βύσμα βουλευτή της τότε κυβέρνησης. Που όπως μου είχε πει ο ίδιος, πάταγε στρατόπεδο 1 φορά το μήνα για υπηρεσία και μετά εξαφανιζότανε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, KLFS είπε

Είστε υπόχρεος κατάταξης, με την 2022 Α΄ ΕΣΣΟ (Ιανουάριος), δυνάμει της ΕΔΥΕΘΑ/ΓΕΣ 202/2021 .
Έχετε κατανεμηθεί σε Στρατός Ξηράς, Εφοδιασμού Μεταφορών.
Υποχρεούσθε να παρουσιαστείτε σε 595 Αερομεταφερόμενο Τάγμα Πεζικού (595 Α/Μ ΤΠ) (ΚΙΛΚΙΣ) στις 17-01-2022 .

Καλη χρονια! Θα μπορουσε καποιος να μου δωσει μια ιδεα περι τινος προκειται η συγκεκριμενη μοναδα και πως εχουν τα πραγματα...  Ευχαριστω 

Κιλκις είναι σχετικά καλά για εκπαίδευση, λίγο παραπάνω πίεση στην εκπαίδευση ίσως απο άλλες μονάδες ενδοχώρας, αλλά τίποτα το ιδιαίτερο. Το σημαντικό είναι το μετά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, KLFS είπε

Είστε υπόχρεος κατάταξης, με την 2022 Α΄ ΕΣΣΟ (Ιανουάριος), δυνάμει της ΕΔΥΕΘΑ/ΓΕΣ 202/2021 .
Έχετε κατανεμηθεί σε Στρατός Ξηράς, Εφοδιασμού Μεταφορών.
Υποχρεούσθε να παρουσιαστείτε σε 595 Αερομεταφερόμενο Τάγμα Πεζικού (595 Α/Μ ΤΠ) (ΚΙΛΚΙΣ) στις 17-01-2022 .

Καλη χρονια! Θα μπορουσε καποιος να μου δωσει μια ιδεα περι τινος προκειται η συγκεκριμενη μοναδα και πως εχουν τα πραγματα...  Ευχαριστω 

Δεν ειναι σιγουρο οτι θα μεινεις εκει για εκπαιδευση, πολλα ατομα φευγουν για Ασσηρο και τα υπολοιπα στρατοπεδα του Κιλκις. Τωρα αν σε κρατησουν τελικα ετοιμασου για πολυ κρυο. Σαν μοναδα εχει καλο φαι αλλα κακες εγκαταστασεις και αρκετο τρεξιμο στην εκπαιδευση.

Αν μεινεις μονιμα ετοιμασου για πολλες υπηρεσιες γιατι μενουν ελαχιστα ατομα μετα τα ΣΠΕΝ.

Επεξ/σία από crimsonwall
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα γνωρίζει κανείς αν υπάρχει άλλη κατηγορία των ειδικών δυνάμεων εκτός των αλεξιπτωτιστών και των καταδρομών 35 ΜΚ , όπου πληρώνονται ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα,εχω καποιες ερωτησεις αν μπορει να μου τις απαντησει καποιος θα ημουν ευγνωμων

1ον εχουμε καμια ιδεα πως ειναι τα πραγματα ΕΔΥΕΘΑ/ΓΕΣ στο Στρδο ΥΠΤΓΟΥ ΨΑΡΡΟΥ (ΘΗΒΑ) για Εφοδιασμού Μεταφορών (ΟΠΛ);

2ον μιας που ειχα παρει α ετησια αναβολη πρεπει να ξαναβγαλω ακτινογραφια θωρακα και το τεστ pcr ειναι δωρεαν απο καποιο στρατιωτικο νοσοκομειο;

3ον ξερουμε που κανουν μοναδα συνηθως εκεινοι μετα απο θηβα; 

(ειμαι απο αθηνα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 652 ΠΑΥΠ στον Εύοσμο έχει κανείς ιδέα? Πήρα μετάθεση για μετά τα σπεν. Διάβασα σε κάτι παλιά φόρουμ ότι ήταν τραγικά τα πράγματα, αλλά σίγουρα θα έχουν αλλάξει προς το καλύτερο. Είναι κανένας που έχει περάσει πρόσφατα από το συγκεκριμένο στρατόπεδο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όσον αφορά μετάθεση για ασδεν βυρωνα υπάρχει κάποια διευκρίνηση σχετικά με όλο αυτό που. Θα πρέπει να συζητήσω με το μέσο μου;; επειδή είδα σε μια συζήτηση πιο πάνω που χωριζαται το ΓΕΕΘΑ σε δύο. ΚΑΤΗΓΟΡΊΕΣ. ΕΤΥΠ ΚΑ ΕΤΑΦ. η μία πολύ χαλαρή και η άλλη καλύτερα κόψε την μετάθεση και κάτσε εκεί που. Είσαι! Ρωτάω αν υπάρχει καποιος διαχωρισμός και. Στην ασδεν; που στην μια περίπτωση είσαι Λέλα και. Στην άλλη καλύτερα μην πας, ή ας πούμε κάποιο πόστο που να είσαι πολύ χαλαρά, γνωρίζει κάποιος; 

Επεξ/σία από Mglps
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος που να πήγε πρόσφατα στρατό ας μου απάντηση , όταν καλείσαι για πεζικό και έρθουν από τις ειδικές δυνάμεις αξιωματικοί για να σε ρωτήσουν αν θες , τι αθλήματα δίνεις για να σε δεχτούν ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή Χρόνια σε όλους με υγεία!


Έχω να εκφράσω ακόμα μια απορία 

Αν έχω πάρει δυο ετήσιες αναβολές για παθολογικό πρόβλημα ,μπορώ να πάρω την τελική μου απαλλαγή με ψυχολογικό σε συνδυασμό με το παθολογικό ή θα πρέπει να συμπληρωθούν πάλι δυο έτη αναβολών για ψυχολογικό ; 

Ευχαριστω για τις όποιες απαντήσεις σας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/1/2022 στις 11:56 ΠΜ, KLFS είπε

Είστε υπόχρεος κατάταξης, με την 2022 Α΄ ΕΣΣΟ (Ιανουάριος), δυνάμει της ΕΔΥΕΘΑ/ΓΕΣ 202/2021 .
Έχετε κατανεμηθεί σε Στρατός Ξηράς, Εφοδιασμού Μεταφορών.
Υποχρεούσθε να παρουσιαστείτε σε 595 Αερομεταφερόμενο Τάγμα Πεζικού (595 Α/Μ ΤΠ) (ΚΙΛΚΙΣ) στις 17-01-2022 .

Καλη χρονια! Θα μπορουσε καποιος να μου δωσει μια ιδεα περι τινος προκειται η συγκεκριμενη μοναδα και πως εχουν τα πραγματα...  Ευχαριστω 

Καλή χρονιά και καλή θητεία φίλε για να σε έχουν εφοδιασμού μεταφορών μάλλον Άσσηρο θα πας την ίδια η την επόμενη μέρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά και καλή χρονιά με υγεία, είχα αναφέρει παλιότερα ότι μου βγήκε η μετάθεση για Αδισπο (Πυλαία Θεσσαλονίκης) μετα τα σπεν και θα ήθελα να ρωτήσω επειδή θα είναι η πρώτη μου μετάθεση,  ποια είναι η διαδικασία 😅 δηλαδη παω στην πύλη και λεω καινούργιος με μετάθεση, μετά τι ; επίσης αν γνωρίζει κανένας πως είναι η κατάσταση τωρα στην αδισπο αν πάνε καλά οι υπηρεσίες,  αν ειναι καλα τα στελέχη κλπ. Ευχαριστώ πολύ και πάλι καλή χρονιά!! 

Υ.γ Όταν λένε στο τέλος των σπεν τι εννοούνε ακριβώς , γιατί 21/1 (Παρασκευή) τελειώνουν ποτέ πρέπει να παρουσιαστώ δηλαδη ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, gregoryg4 είπε

Καλησπέρα παιδιά και καλή χρονιά με υγεία, είχα αναφέρει παλιότερα ότι μου βγήκε η μετάθεση για Αδισπο (Πυλαία Θεσσαλονίκης) μετα τα σπεν και θα ήθελα να ρωτήσω επειδή θα είναι η πρώτη μου μετάθεση,  ποια είναι η διαδικασία 😅 δηλαδη παω στην πύλη και λεω καινούργιος με μετάθεση, μετά τι ; επίσης αν γνωρίζει κανένας πως είναι η κατάσταση τωρα στην αδισπο αν πάνε καλά οι υπηρεσίες,  αν ειναι καλα τα στελέχη κλπ. Ευχαριστώ πολύ και πάλι καλή χρονιά!! 

Υ.γ Όταν λένε στο τέλος των σπεν τι εννοούνε ακριβώς , γιατί 21/1 (Παρασκευή) τελειώνουν ποτέ πρέπει να παρουσιαστώ δηλαδη ;

Μετα σου ανοιγουν την πυλη και περνας μεσα :P 

21/1 φευγεις στα καπακια και λογικα παρουσιαζεσαι Δευτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, gregoryg4 είπε

Καλησπέρα παιδιά και καλή χρονιά με υγεία, είχα αναφέρει παλιότερα ότι μου βγήκε η μετάθεση για Αδισπο (Πυλαία Θεσσαλονίκης) μετα τα σπεν και θα ήθελα να ρωτήσω επειδή θα είναι η πρώτη μου μετάθεση,  ποια είναι η διαδικασία 😅 δηλαδη παω στην πύλη και λεω καινούργιος με μετάθεση, μετά τι ; επίσης αν γνωρίζει κανένας πως είναι η κατάσταση τωρα στην αδισπο αν πάνε καλά οι υπηρεσίες,  αν ειναι καλα τα στελέχη κλπ. Ευχαριστώ πολύ και πάλι καλή χρονιά!! 

Υ.γ Όταν λένε στο τέλος των σπεν τι εννοούνε ακριβώς , γιατί 21/1 (Παρασκευή) τελειώνουν ποτέ πρέπει να παρουσιαστώ δηλαδη ;

Θα σου ζητήσουν το φύλλο πορείας σου για να μπεις. Μετά μπαίνεις να συνεχίσεις την ποινή θητεία σου στις αγροτικές φυλακές στη νέα σου μονάδα. 

Κρίνοντας απο το 4 στο ψευδώνυμο σου και τη γρήγορη μετάθεση στα πέριξ της Θεσσαλονίκης εικάζω πως είσαι Σαλονικιός που θέλει και ΔΝ. Καλό θα είναι να έχεις ήδη τα χαρτιά σου μαζί ώστε με την πρώτη έξοδο να πάρεις και την πολυπόθητη διανυκτέρευση :P 

Επίσης αν θες να βάζεις αυτοκίνητο στο στρατόπεδο χρειάζονται και εκεί κάποια χαρτιά, η άδεια του αυτοκινήτου, φωτοτυπία της στρ. ταυτότητας και αντίγραφο της ασφάλειας, ώστε να σου βγάλουν άδεια εισόδου.

Edit: Το πότε θα παρουσιαστείς θα το λέει το φύλλο πορείας. Πας τη μέρα που λέει το φύλλο, στη Γ ΕΣΣΟ είχαν βάλει σε μερικούς να παρουσιαστούν στο Πεντάγωνο Κυριακή. Λογικά Δευτέρα θα είναι αλλά ρίξε μια ματιά για καλό και για κακό

Επεξ/σία από ProponitisTouKanape
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/6/2018 στις 8:28 ΜΜ, Hellaslover είπε

Εχω 3 απλες ερωτησεις:

1. Τι χαρτια/δικαιολογητικα χρειαζετε το προξενειο να με βγαλει ΜΚΕ;

2. Πρεπει αυτα τα χαρτια να αποδεικνυουν οτι ειμαι ολα αυτα τα χρονια εξωτερικο η οτι μενω τωρα; πχ εγω ειμαι εξω εδω και 16 χρονια-πρεπει πχ ο λογαριασμος της δεη να λεει οτι ειμαι πελατης τους τοσα χρονια;

3. Με το που παω οτι χαρτια χρειαζομαι στο προξενειο, στελνουν αυτοι απο κει ειδοποιηση στη στρατολογια η πρεπει να κανω κατι εγω μετα;

Για να βγεις ΜΚΕ χρειαζεσαι εγγραφα τα οποια να αποδεικνυουν οτι για τα τελευταια 7 χρονια ησουν εκει δλδ (φορολογικη δηλωση η συμβολαιο εργασιας, συμβολαιο με καποια εταιρεια παροχης υπηρεσιων(πχ ΔΕΗ,κινητη τηλεφωνια), συμβολαιο ενοικιασης σπιτιου η κατι το οποιο να αποδεικνυει οτι ησουν εκει τελος παντων) (ΤΑ ΚΡΑΤΙΚΑ ΕΓΓΡΑΦΑ ΠΧ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΒΑΡΟΣ ΚΑΙ ΔΙΝΟΥΝ ΠΟΛΥ ΒΑΣΗ ΣΕ ΑΥΤΑ)
Τα εγγραφα πρεπει να  αποδεικνυουν οτι ησουν στν εκαστοτε χωρα για τουλαχιστον 7 μηνες για καθε ετος τα τελευταια 7 ετη(γιατι εχεις το δικαιωμα να μενεις στην Ελλαδα 6 μηνες καθε χρονο)!
Το προξενειο ειναι αυτο που σου χορηγει το πιστοποιητικο ΜΚΕ εφοσον τους προσκομισεις τα αποδεικτικα εγγραφα και επειτα στελνουν αυτο το πιστοποιητικο στην Στρατολογια και παιρνεις αναβολη μεχρι το επομενο ετος οπου θα πρεπει ξανα να τους προσκομισεις εγγραφα για να αποδειξεις οτι συνεχιζεις να εισαι εκει. 
Σε περιπτωση που δεν καταλαβαινεις κατι μπρορεις να παρεις τηλ στο προξενειο θα σου τα εξηγησουν και απο εκει.

 

Επεξ/σία από KLFS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...