Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, ProponitisTouKanape είπε

Μετάθεση στην ΑΣΔΕΝ θα πάρεις αφού τελειώσεις με τα ΣΠΕΝ. Επίσης ο,τι και να ισχύει τώρα μπορεί να αλλάξει δραματικά γιατί όταν πας ενδέχεται να αλλάξει ο διοικητής εντός ενός μήνα οπότε όλα να ανατραπούν με τον επόμενο ΑΣΔΕΝάρχη

Κατάλαβα! Τώρα ας πούμε. Ένα γενικό. Μέσο όρο για να μπορέσω να συγκρίνω όταν πάω; πως τους πηγαίνει τώρα ας πούμε; επίσης γνωρίζεις ποιος θα αναλάβει τώρα; και αν έχουμε κάποια εικόνα για αυτόν; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Απο φίλο φίλου έχω ακούσει οτι η ΑΣΔΕΝ για ένοπλους πάει μεταξύ 1-1 και 2-1 γιατί υπάρχουν και φαντάροι φαντάσματα που δεν πατάνε ποτέ, ας ανήκουν στη δύναμη της. Τώρα αν ήξερα ποιος θα αναλάβει την ΑΣΔΕΝ θα είχε ικανότητες μέντιουμ, είναι απο τους μεγαλύτερους σχηματισμούς του Στρατού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, αύριο-μεθαύριο κόβω αναβολή για να μπω Μάρτιο και θα ήθελα αν είναι εύκολο να που πείτε την γνώμη σας για κάποιες επιλογές που έχω στο μυαλό μου. Να πω πως σπουδάζω Πολιτικός Μηχανικός ΤΕ και μου έχουν μείνει 3 μαθήματα ενώ παράλληλα έχω τελειώσει με πτυχιακή, ενώ με πρακτική τελειώνω τον Φεβρουάριο.

Σκέφτομαι λοιπόν:
1) Διαβιβάσεις
2) ΣΕΑΠ
3) Στρατονομία (έχω, ωστόσο, λίγο μυωπία και το "κόψιμο" είναι πολύ πιθανό).
4) Ένας θείος μου μου προτείνει να πάω στην Σχολή Εφέδρων Μηχανικών η οποία είναι στο Λουτράκι, για την οποία με πιέζει αρκετά και λόγω σπουδών.

Κάθε επιπλέον πρόταση εννοείται πως είναι ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


 

Επεξ/σία από serachat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/12/2021 στις 11:49 ΠΜ, mikemart είπε

Καλημέρα, ποια είναι η γνώμη σας για θητεία στην Κύπρο (σημείωση σκέφτομαι να μπω Μάρτιο, οπότε θα φάω το καλοκαίρι εκεί)

Ευχαριστώ πολυ!

Πως γίνεται η επιλογή για Κύπρο? (εχουμε συγγενείς εκεί) Κατα τα ΣΠΕΝ? Σαν μετάθεση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, serachat είπε

Καλησπέρα, αύριο-μεθαύριο κόβω αναβολή για να μπω Μάρτιο και θα ήθελα αν είναι εύκολο να που πείτε την γνώμη σας για κάποιες επιλογές που έχω στο μυαλό μου. Να πω πως σπουδάζω Πολιτικός Μηχανικός ΤΕ και μου έχουν μείνει 3 μαθήματα ενώ παράλληλα έχω τελειώσει με πτυχιακή, ενώ με πρακτική τελειώνω τον Φεβρουάριο.

Σκέφτομαι λοιπόν:
1) Διαβιβάσεις
2) ΣΕΑΠ
3) Στρατονομία (έχω, ωστόσο, λίγο μυωπία και το "κόψιμο" είναι πολύ πιθανό).
4) Ένας θείος μου μου προτείνει να πάω στην Σχολή Εφέδρων Μηχανικών η οποία είναι στο Λουτράκι, για την οποία με πιέζει αρκετά και λόγω σπουδών.

Κάθε επιπλέον πρόταση εννοείται πως είναι ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


 

Ειναι λιγο αντιφατικα αυτα που λες, μιας και οι Διαβιβασεις ειναι βυσματικο οπλο και ως επι το πλειστον οι φανταροι την περνανε λελα ενώ το 2 εχει αρκετο ζορι, δε βρισκω λογο να πας. Στρατονομια κοβεσαι λογω μυωπιας. Για το 4 δεν εχω αποψη.

Αφου παιζει βυσμα (;), αν θες να τελειωνεις πιο γρηγορα, βρες μια καλη μοναδα στον Εβρο και κατσε 9 μηνες. Αν εχεις αποφασισει ενδοχωρα και 12μηνο, προταση μου ειναι να του πεις να σε παει καπου ωστε να την περασεις λελα και να εχεις και χρονο για μελετη ωστε να περασεις τα 3 μαθηματα. 

Αθηναιος εισαι;

Επεξ/σία από yanis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, serachat είπε

Από Καβάλα φίλε. Εμείς παρουσιαζόμαστε Ξάνθη, Πετροχώρι συγκεκριμένα.

 

Καλά είναι εκεί απ όσο ξέρω.

Παίζει και Λέσχη Αξιωματικών στην Ξάνθη, αν χωθεις θα είσαι λελα. 

Στην Καβάλα επίσης υπάρχει και ο 3ος λοχος της 3ης ΔΑΚΑ (Διοίκηση Αγωγου Καυσίμων), οπότε αν μπορεί το βύσμα να σε πάει στη ΔΑΚΑ θα είσαι πένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yanis13 είπε

Καλά είναι εκεί απ όσο ξέρω.

Παίζει και Λέσχη Αξιωματικών στην Ξάνθη, αν χωθεις θα είσαι λελα. 

Στην Καβάλα επίσης υπάρχει και ο 3ος λοχος της 3ης ΔΑΚΑ (Διοίκηση Αγωγου Καυσίμων), οπότε αν μπορεί το βύσμα να σε πάει στη ΔΑΚΑ θα είσαι πένα.

Χμμ ενδιαφέρον, πάντως στις διαβιβάσεις ήταν πολύ καλός μου φίλος και ήταν αρκετά καλά και στην Ξάνθη αλλά και στην Μεραρχία Καβάλας που ήρθε. Πάντως θα ήθελα να κάνω θητεία που να έχει ενδιαφέρον. Για παράδειγμα αν γινόταν να πάω Στρατονομία θα πήγαινα με κλειστά τα μάτια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, serachat είπε

Χμμ ενδιαφέρον, πάντως στις διαβιβάσεις ήταν πολύ καλός μου φίλος και ήταν αρκετά καλά και στην Ξάνθη αλλά και στην Μεραρχία Καβάλας που ήρθε. Πάντως θα ήθελα να κάνω θητεία που να έχει ενδιαφέρον. Για παράδειγμα αν γινόταν να πάω Στρατονομία θα πήγαινα με κλειστά τα μάτια. 

Κατά τη διάρκεια της θητείας πάντως, όταν θα αρχίσει να έρχεται η κούραση και θα απομένουν αρκετές μέρες ακόμα, θα προτιμάς τη λελα εκείνη τη στιγμή.

Ναι, οι διαβιβασεις είναι αρκετά χαλαρό όπλο. Σπάνια θα δεις να τρώνε εμπλοκή και να κάνουν παράπονα οι Διαβιβαστες.

Επεξ/σία από yanis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, serachat είπε

Καλησπέρα, αύριο-μεθαύριο κόβω αναβολή για να μπω Μάρτιο και θα ήθελα αν είναι εύκολο να που πείτε την γνώμη σας για κάποιες επιλογές που έχω στο μυαλό μου. Να πω πως σπουδάζω Πολιτικός Μηχανικός ΤΕ και μου έχουν μείνει 3 μαθήματα ενώ παράλληλα έχω τελειώσει με πτυχιακή, ενώ με πρακτική τελειώνω τον Φεβρουάριο.

Σκέφτομαι λοιπόν:
1) Διαβιβάσεις
2) ΣΕΑΠ
3) Στρατονομία (έχω, ωστόσο, λίγο μυωπία και το "κόψιμο" είναι πολύ πιθανό).
4) Ένας θείος μου μου προτείνει να πάω στην Σχολή Εφέδρων Μηχανικών η οποία είναι στο Λουτράκι, για την οποία με πιέζει αρκετά και λόγω σπουδών.

Κάθε επιπλέον πρόταση εννοείται πως είναι ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


 

Πρώτον το 2 και το 4 αφορούν ΔΕΑ που είναι παραπάνω μήνες, το πρώτο ΔΕΑ Πεζικού και το δεύτερο ΔΕΑ Μηχανικού. Καμία σχέση με τις επιλογές 1 και 3, παραπάνω θητεία, άλλη εκπαίδευση κλπ. 

Επίσης, δε ξέρω αν έχεις βύσμα τόσο μεγάλο που διαλέγεις, κατα τα άλλα είναι όπου σε ρίξουν. Αν είσαι τυχερός, λόγω πτυχίου θα σε ρίξουν Μηχανικό που είναι ψιλοκυριλέ όπλο (όχι όσο οι ΔΒ αλλά και πάλι). Με λίγο βύσμα θα είναι εύκολο να μείνεις Ξάνθη αν το επιθυμείς και να μπεις σε κάποιο πόστο σε γραφείο όπου πραγματικά θα έχει ενδιαφέρον η θητεία σου γιατί το αντικείμενο του Μηχανικού ως όπλου είναι αυτό του Πολιτικού Μηχανικού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, σε εμένα παίζει πολύ ισχυρό υψηλόβαθμο βύσμα για Ναυτικό, αλλά περιοδεύων το 2017 δήλωσα ότι θέλω Στρατό Ξηράς. Μόλις έληξα την αναβολή μου. Έχω ελπίδες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Godot είπε

Λοιπόν, σε εμένα παίζει πολύ ισχυρό υψηλόβαθμο βύσμα για Ναυτικό, αλλά περιοδεύων το 2017 δήλωσα ότι θέλω Στρατό Ξηράς. Μόλις έληξα την αναβολή μου. Έχω ελπίδες;

Ναι, απλα να επικοινωνησεις πολυ αμεσα μαζι του.

Επεξ/σία από yanis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά, μου βγήκε η μετάθεση μετα τα σπεν για ΑΔΙΣΠΟ πηλαιας Θεσσαλονίκη (Ανώτατη σχολή πολεμου), ξέρουμε τι παιζει εκεί και πως τους πάει , από ξηράς είμαι (ΥΠ) 

Επεξ/σία από gregoryg4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, gregoryg4 είπε

Καλησπέρα παιδιά, μου βγήκε η μετάθεση μετα τα σπεν για ΑΔΙΣΠΟ πηλαιας Θεσσαλονίκη (Ανώτατη σχολή πολεμου), ξέρουμε τι παιζει εκεί και πως τους πάει , από ξηράς είμαι (ΥΠ) 

Χλιδα θα είσαι τυχερε 😜.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...