Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά μου ήρθε σημείωμα κατάταξης σήμερα! Καμία πληροφορία για 221 Τάγμα Εθνοφυλακής (221 ΤΕ) (ΜΥΤΙΛΗΝΗ) Υγειονομικό;

Γενικά το Υγειονομικό είναι καλό Σώμα; Δεν έχω κανένα πτυχίο, οπότε μου φάνηκε περίεργο. 

 

Επεξ/σία από HeinHein
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

44 λεπτά πριν, gregoryg4 είπε

Λεγε μου τέτοια αδερφε😆, πες μου τι γνωρίζεις 

Όμορφο στρατόπεδο δίπλα στα εμπορικά, ξεχνάς οτιδήποτε έχει να κάνει με βολές ασκήσεις σκινακια κλπ. Και γενικά καλές συνθήκες, από υπηρεσίες δεν ξέρω πως πάνε αυτό το καιρό αλλά συνήθως ήταν πολύ καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Είμαι φαντάρος στην Μυτιλήνη. Πριν ένα μήνα είχα κάνει αίτηση για 6μηνη θητεία εφόσον την δικαιούμαι και είχα συμπληρώσει στο έγγραφο ότι θα ήθελα μετάθεση στο τόπο κατοικίας μου. Σήμερα ήρθε το χαρτί της μετάθεσης και με στέλνουν σε άλλο στρατόπεδο στην Μυτιλήνη πάλι ενώ είχα ζητήσει Αθήνα λόγω των κριτηρίων. Όπως επίσης είχα μιλήσει με στελέχοι εκεί μέσα και μου είχαν πει ότι Αθήνα θα με στείλουν Γνωρίζετε τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

ήθελα με την σειρά μου να θέσω το ερώτημα μου.

Έρχομαι από διετή αναβολή (δύο ετήσιες) για λόγους υγείας λόγω παχυσαρκίας (ΒΜΙ= 42), οσφυϊκής δισκοκήλης και αρτηριακής υπέρτασης. Την δεύτερη αναβολή την είχα πάρει μέσω Φρουραρχείου/401 και λόγω covid/καραντίνας δεν πέρασα καν επιτροπή και είδα αναρτημένη την αναβολή στο site της στρατολογίας.

Η αναβολή μου έληξε 02/11/21 και καλούμε να παρουσιαστώ τον Ιανουάριο. Και τις δύο φορές που με εξέτασε ο αντίστοιχος παθολόγος (στρατόπεδο την 1η και 401 την δεύτερη) συμβουλεύτηκε το σχετικό ΦΕΚ/ΠΔ και την παράγραφο 17 που συνιστά ΔΑ Ι4/Ι5 και έτσι έδωσε τις σχετικές αναβολές. Από την τελευταία φορά/εξέταση το βάρος μου έχει αυξηθεί.

Τώρα έχοντας συμπληρώσει πλέον 24μηνη αναβολή για λόγους υγείας οδεύω προς την τελική απαλλαγή.

Σκοπός-επιθυμία μου είναι να πάρω την απαλλαγή και να μην ασχοληθώ ξανά με το θέμα θητεία-στρατός.

 

Τα ερωτήματα μου είναι τα εξής:

1. Χρειάζεται κάποια επιπλέον γνωμάτευση από παθολόγο πέραν της οφθαλμοφανούς κατάστασής μου;(στην δεύτερη εξέταση είχα χαρτί από ιδιώτη παθολόγο που περιέγραφε την κατάσταση μου)

2. Υπάρχουν αντίστοιχες περιπτώσεις που γνωρίζει να μου πει κάποιος πως αντιμετωπίστηκαν ;

3. Η απαλλαγή υπάρχει η περίπτωση να δοθεί με χρονικό όριο αν ορισθεί ως ιάσιμος ή μη ιάσιμος νόσος;

Οποιοσδήποτε γνωρίζει θα το εκτιμούσα να μου απαντήσει 

Παρουσιαζομαι 10/01/22 στο ΚΕΠΒ Θήβας.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για την μακρυγορία μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, png1997 είπε

Καλησπέρα σας,

ήθελα με την σειρά μου να θέσω το ερώτημα μου.

Έρχομαι από διετή αναβολή (δύο ετήσιες) για λόγους υγείας λόγω παχυσαρκίας (ΒΜΙ= 42), οσφυϊκής δισκοκήλης και αρτηριακής υπέρτασης. Την δεύτερη αναβολή την είχα πάρει μέσω Φρουραρχείου/401 και λόγω covid/καραντίνας δεν πέρασα καν επιτροπή και είδα αναρτημένη την αναβολή στο site της στρατολογίας.

Η αναβολή μου έληξε 02/11/21 και καλούμε να παρουσιαστώ τον Ιανουάριο. Και τις δύο φορές που με εξέτασε ο αντίστοιχος παθολόγος (στρατόπεδο την 1η και 401 την δεύτερη) συμβουλεύτηκε το σχετικό ΦΕΚ/ΠΔ και την παράγραφο 17 που συνιστά ΔΑ Ι4/Ι5 και έτσι έδωσε τις σχετικές αναβολές. Από την τελευταία φορά/εξέταση το βάρος μου έχει αυξηθεί.

Τώρα έχοντας συμπληρώσει πλέον 24μηνη αναβολή για λόγους υγείας οδεύω προς την τελική απαλλαγή.

Σκοπός-επιθυμία μου είναι να πάρω την απαλλαγή και να μην ασχοληθώ ξανά με το θέμα θητεία-στρατός.

 

Τα ερωτήματα μου είναι τα εξής:

1. Χρειάζεται κάποια επιπλέον γνωμάτευση από παθολόγο πέραν της οφθαλμοφανούς κατάστασής μου;(στην δεύτερη εξέταση είχα χαρτί από ιδιώτη παθολόγο που περιέγραφε την κατάσταση μου)

2. Υπάρχουν αντίστοιχες περιπτώσεις που γνωρίζει να μου πει κάποιος πως αντιμετωπίστηκαν ;

3. Η απαλλαγή υπάρχει η περίπτωση να δοθεί με χρονικό όριο αν ορισθεί ως ιάσιμος ή μη ιάσιμος νόσος;

Οποιοσδήποτε γνωρίζει θα το εκτιμούσα να μου απαντήσει 

Παρουσιαζομαι 10/01/22 στο ΚΕΠΒ Θήβας.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για την μακρυγορία μου!

Εφόσον έχεις πάρει ήδη 2 φορές αναβολή και τηρείς τις προϋποθέσεις για Ι5 δεν νομίζω να ταλαιπωρηθεις ξανά. Όταν πας πες τους κοφτά ότι θέλεις οριστική απαλλαγή και ότι δεν μπορείς να ασχολησε συνέχεια με το στρατό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αρχικά σε ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να μου απαντήσεις 

Απλά στο αντίστοιχο ΦΕΚ Π.Δ 2014 δεν ξεκαθαρίζει στην παράγραφο 17 αν είναι Ι4 ή Ι5 καθώς γράφει ΔΑ Ι4/Ι5 και εκεί είναι που έχω απορία για την κατάληξη της απόφασης.

Θεωρείς ότι ένα χαρτί από ψυχίατρο δημοσίου θα ισχυροποιήσει την θέση μου ;

 

Επεξ/σία από png1997
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παίδες,

Μου έχει έρθει μετάθεση για γραφείο έρευνας και πληροφορικής λόγω πτυχίου και προϋπηρεσίας.Γνωρίζει κανείς τι παίζει από υπηρεσίες και αν κάνουν ένοπλες;

Επεξ/σία από GeorgePap97
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, png1997 είπε

Αρχικά σε ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να μου απαντήσεις 

Απλά στο αντίστοιχο ΦΕΚ Π.Δ 2014 δεν ξεκαθαρίζει στην παράγραφο 17 αν είναι Ι4 ή Ι5 καθώς γράφει ΔΑ Ι4/Ι5 και εκεί είναι που έχω απορία για την κατάληξη της απόφασης.

Θεωρείς ότι ένα χαρτί από ψυχίατρο δημοσίου θα ισχυροποιήσει την θέση μου ;

 

Εννοείται ότι τους πας ότι χαρτιά έχεις απο γιατρούς. Αν εσύ δεν θες να πας δεν μπορούν να σε αναγκάσουν με το ζορι, στην τελική πες ότι έχεις σοβαρά ψυχολογικά προβλήματα που ο στρατός μόνο θα χειροτερέψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

6 λεπτά πριν, HeinHein είπε

Το stratologia.gr δουλεύει για κανέναν άλλο; Από το πρωί βγάζει σφάλμα. 

Οχι ουτε εμενα.

 

Καλησπέρα παιδιά.

Είμαι στην κατανομή πολεμικής αεροπορίας και θα κόψω την αναβολή για τον Μάρτιο αυτή την εβδομάδα.

Έχω πτυχίο πληροφορικής και 1.5 χρόνο προυπηρεσία στον κλάδο. Υπάρχει κάποια σχετική υπηρεσία με πληροφορική στην Αεροπορία;

Επίσης για αθήνα, οι της πολεμικής αεροπορίας που μπορούν να υπηρετήσουν;

Επίσης, τι παίζει με το κινητό στη Τρίπολη; Έχω διαβάσει διάφορα που άλλοι τα πέρασαν, άλλοι όχι.

Εγώ σκοπεύω να πάρω μια μπακατέλα και το άλλο να το έχω κρυμμένο, να κόψω κίνηση και τότε να δω αν θα το χρησημοποιήσω.

Σας ευχαριστώ πολύ.

Επεξ/σία από gioiliop7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα. Ξέρει κανείς τί παίζει με τα χειρουργεία σαν φαντάρος? Έχω στραβό διάφραγμα και εδώ και λίγες μέρες ξεκινησε να με πονάει και η βουβωνοκήλη μου. Ξέρετε αν μπορώ κάνω το χειρουργείο ενω είμαι φαντάρος σε στρατιωτικό Νοσοκομείο? Να εμπιστευτώ το νοσοκομείο και τους γιατρούς? Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Έχω κ γω θέμα με την μύτη μου, στραβό διάφραγμα. Θα μπορέσω να κάνω χειρουργείο στον στρατό και να πάρω και αναρρωτική;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, subnigur0th είπε

Εννοείται ότι τους πας ότι χαρτιά έχεις απο γιατρούς. Αν εσύ δεν θες να πας δεν μπορούν να σε αναγκάσουν με το ζορι, στην τελική πες ότι έχεις σοβαρά ψυχολογικά προβλήματα που ο στρατός μόνο θα χειροτερέψει.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου και για τον χρόνο σου ! Καλές γιορτές!

Στις 23/12/2021 στις 2:27 ΠΜ, png1997 είπε

Καλησπέρα σας,

ήθελα με την σειρά μου να θέσω το ερώτημα μου.

Έρχομαι από διετή αναβολή (δύο ετήσιες) για λόγους υγείας λόγω παχυσαρκίας (ΒΜΙ= 42), οσφυϊκής δισκοκήλης και αρτηριακής υπέρτασης. Την δεύτερη αναβολή την είχα πάρει μέσω Φρουραρχείου/401 και λόγω covid/καραντίνας δεν πέρασα καν επιτροπή και είδα αναρτημένη την αναβολή στο site της στρατολογίας.

Η αναβολή μου έληξε 02/11/21 και καλούμε να παρουσιαστώ τον Ιανουάριο. Και τις δύο φορές που με εξέτασε ο αντίστοιχος παθολόγος (στρατόπεδο την 1η και 401 την δεύτερη) συμβουλεύτηκε το σχετικό ΦΕΚ/ΠΔ και την παράγραφο 17 που συνιστά ΔΑ Ι4/Ι5 και έτσι έδωσε τις σχετικές αναβολές. Από την τελευταία φορά/εξέταση το βάρος μου έχει αυξηθεί.

Τώρα έχοντας συμπληρώσει πλέον 24μηνη αναβολή για λόγους υγείας οδεύω προς την τελική απαλλαγή.

Σκοπός-επιθυμία μου είναι να πάρω την απαλλαγή και να μην ασχοληθώ ξανά με το θέμα θητεία-στρατός.

 

Τα ερωτήματα μου είναι τα εξής:

1. Χρειάζεται κάποια επιπλέον γνωμάτευση από παθολόγο πέραν της οφθαλμοφανούς κατάστασής μου;(στην δεύτερη εξέταση είχα χαρτί από ιδιώτη παθολόγο που περιέγραφε την κατάσταση μου)

2. Υπάρχουν αντίστοιχες περιπτώσεις που γνωρίζει να μου πει κάποιος πως αντιμετωπίστηκαν ;

3. Η απαλλαγή υπάρχει η περίπτωση να δοθεί με χρονικό όριο αν ορισθεί ως ιάσιμος ή μη ιάσιμος νόσος;

Οποιοσδήποτε γνωρίζει θα το εκτιμούσα να μου απαντήσει 

Παρουσιαζομαι 10/01/22 στο ΚΕΠΒ Θήβας.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για την μακρυγορία μου!

Αν έχει κάποιος έχει  «περάσει» μια παρόμοια διαδικασία και έχει περισσότερες λεπτομέρειες για το κλίμα και την διαδικασία θα ήθελα όποτε μπορεί να απαντήσει. 
Άγχος mode: ON 

Επεξ/σία από png1997
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...