Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά έκοψα την αναβολή μου την Δευτέρα σε ΚΕΠ

Μετά από πόσες μέρες θα εμφανιστεί στην σελίδα ότι η αναβολή μου σταμάτησε ;;;

Επεξ/σία από Sup25
Συμπλήρωση
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα , γνωρίζει κανείς ποια είναι τα αθλήματα για τα αλεξίπτωτα την πρώτη φορά που δίνει κάποιος και αν κόβουν εύκολα και επίσης πόσες φορές τα δίνω ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι ΣΤ' ΕΣΣΟ στον Έβρο και τέλη Γενάρη είναι να πάρω μετάθεση για ΓΕΕΘΑ. Γενικά έχω σπίτι στην Αθήνα. Πώς είναι εκεί η φάση; Αυστηρά; Με εξόδους τι παίζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλόγως αν πας ΕΤΥΠ/ΓΕΕΘΑ που είναι τέρμα χαλαρά ή αν πας ΕΤΑΦ/ΓΕΕΘΑ που είναι για να κόψεις τη μετάθεση και να κάτσεις εκεί που είσαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ProponitisTouKanape είπε

Αναλόγως αν πας ΕΤΥΠ/ΓΕΕΘΑ που είναι τέρμα χαλαρά ή αν πας ΕΤΑΦ/ΓΕΕΘΑ που είναι για να κόψεις τη μετάθεση και να κάτσεις εκεί που είσαι...

Μπορείς μήπως να μου πεις τι είναι το καθένα; Δεν έχω ενημερωθεί ακριβώς που θα παω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ΕΤΥΠ είναι τάγμα υποστήριξης λίγες υπηρεσίες ,στο ΕΤΑΦ καταλήγουν όλες οι σκοπιές του πενταγώνου, αν δεν έχεις καλό βύσμα σίγουρα θα καταλήξεις εκεί οπότε μείνε εκεί που είσαι καλύτερα , το να έχεις σπίτι στην Αθηνα σε τέτοιες μεταθέσεις δεν είναι προνόμιο αλλά κατάρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακριά απο ΕΤΑΦ, καλύτερα Παραμεθόριο. Και μακριά από όσους σας πούλησαν χάρη οτι σας έφεραν Αθήνα και σας πήγαν ΕΤΑΦ

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είστε υπόχρεος κατάταξης, με την 2022 Α΄ ΕΣΣΟ (Ιανουάριος), δυνάμει της ΕΔΥΕΘΑ/ΓΕΣ 202/2021 .
Έχετε κατανεμηθεί σε Στρατός Ξηράς, Εφοδιασμού Μεταφορών.
Υποχρεούσθε να παρουσιαστείτε σε 595 Αερομεταφερόμενο Τάγμα Πεζικού (595 Α/Μ ΤΠ) (ΚΙΛΚΙΣ) στις 17-01-2022 .

Καμια ιδεα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, EnasKourampies είπε

Μπορείς μήπως να μου πεις τι είναι το καθένα; Δεν έχω ενημερωθεί ακριβώς που θα παω

ό,τι είπαν οι από πάνω ισχύει 100% μιας και πέρασα από κει πρόσφατα. Τώρα στις γιορτές δώσανε μια σκοπιά στο Τ/ΓΕΣ και αυτό γιατί δεν βγαίνανε οι άδειες εορτών αλλά θα την ξαναπάρουν πίσω μετά όπως έγινε πριν κανά μήνα.
Όντως χειρότερα από πολλές μονάδες παραμεθορίου. 

Επεξ/σία από FireKiller
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει κανένα νόημα να είσαι Αθήνα αν βλέπεις το σπίτι σου μια φορά τις 5-6 μέρες, συν οτι το ΕΤΑΦ είσαι σχετικά τέντα, το καλοκαίρι είχε και επιθεώρηση θαλάμων, φοριαμών κλπ, καμπάνες και άλλα τέτοια ωραία. Αν είναι να έρθετε Αθήνα και να φάτε το πακέτο του 12μηνου, τουλάχιστον κοιτάξτε να φτιαχτείτε σε καμία καλή μονάδα, οκ δε θα πάτε εύκολα ΑΟΟΑ ή ΤΕΘΑ αλλά Τ/ΓΕΣ δεν είναι δύσκολο να σας φέρει το βύσμα σας...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ProponitisTouKanape είπε

Τ/ΓΕΣ δεν είναι δύσκολο να σας φέρει το βύσμα σας...

Δε θα έλεγα ότι είναι τόσο καλή περίπτωση. Όσο τους έζησα εγώ, μια χαρά εμπλοκές τρώγανε και αυτοί, κάτι 10 μέσα κτλ. Η μόνη διαφορά ότι ήταν πιο λάσκα. Κινητά στις σκοπιές, εμφάνιση ότι να' ναι κτλ.

Στα υπόλοιπα, επιβεβαιώνω για ΕΤΑΦ. Υπάρχει λόγος που όσοι είναι εκεί δεν είναι βύσματα και συνήθως είναι από επαρχία. Όλη την δουλειά αυτοί την βγάζουν. Αν θυμάμαι  καλά από τον λίγο καιρό που έκατσα πεντάγωνο, από τις 20κατι σκοπιές τις 15+ τις είχε αναλάβει το ΕΤΑΦ.

Καλά από καμπάνες δεν το συζητάμε. Το απόλυτο μίνιμουμ τότε ήταν 20 μέρες φυλακή. Μα το Θεό ήμουν μπροστά σε ταγματική που παλικάρι έφαγε 20Φ επειδή στην σκοπιά είχε βάλει το ένα πόδι κόντρα στον τοίχο για να χαλαρώσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, BlueBlade είπε

Δε θα έλεγα ότι είναι τόσο καλή περίπτωση. Όσο τους έζησα εγώ, μια χαρά εμπλοκές τρώγανε και αυτοί, κάτι 10 μέσα κτλ. Η μόνη διαφορά ότι ήταν πιο λάσκα. Κινητά στις σκοπιές, εμφάνιση ότι να' ναι κτλ.

Στα υπόλοιπα, επιβεβαιώνω για ΕΤΑΦ. Υπάρχει λόγος που όσοι είναι εκεί δεν είναι βύσματα και συνήθως είναι από επαρχία. Όλη την δουλειά αυτοί την βγάζουν. Αν θυμάμαι  καλά από τον λίγο καιρό που έκατσα πεντάγωνο, από τις 20κατι σκοπιές τις 15+ τις είχε αναλάβει το ΕΤΑΦ.

Καλά από καμπάνες δεν το συζητάμε. Το απόλυτο μίνιμουμ τότε ήταν 20 μέρες φυλακή. Μα το Θεό ήμουν μπροστά σε ταγματική που παλικάρι έφαγε 20Φ επειδή στην σκοπιά είχε βάλει το ένα πόδι κόντρα στον τοίχο για να χαλαρώσει...

Πλέον δεν τρώνε ποτέ εμπλοκή, επίσης η πλειοψηφία του κόσμου στο Τάγμα γίνονται γραφείς ή οδηγοί στο επιτελείο, άρα δε κάνουν υπηρεσίες ποτέ (τώρα έκαναν μερικοί 2-3 λόγω γκρουπ). Ακόμα και σε μαύρο γραφείο να πέσεις, στη χειρότερη περίπτωση θα κάνεις 12ωρο κάθε μέρα σε γραφείο και ΣΚ έξω. Και κάθε βράδυ κοιμάσαι σπίτι σου. Όσοι μένουν στους λόχους τους πάει 1-1. 

Δεν είναι καφενείο τύπου ΜΥ ΥΠΕΘΑ που πατάνε 2 φορές την εβδομάδα, συμφωνώ, αλλά αν δε μπορείς να ζητησεις κάτι τόσο δυνατό, το Τάγμα είναι μια καλή περίπτωση και σχετικά εύκολη για το βύσμα. 

Επεξ/σία από ProponitisTouKanape
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...