Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παίδες, θέλω να πάρω έξτρα μπλουζάκια, κάλτσες κλπ. Έκτος από Μοναστηράκι, κάνα άλλο μέρος, μαγαζί?

Το χαρτί μου λέει Σπάρτη, με περιμένουν η Πέρσες! Λολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα το ΑΥ τι είναι? Το έψαξα στο google αλλά δεν έχω βρει κάτι… Γτ στο χαρτί της κατάταξης λέει ότι έχω λάβει 24 μήνες ΑΥ… μήπως είναι η αναβολή που είχα πάρει πριν 2 χρόνια για λόγους υγείας?

Επεξ/σία από Mr.kostas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/2/2024 στις 9:53 ΜΜ, Titos301 είπε

Ξερεις κανεις τι ειναι το τεχνικο και αν μπορω να παω ελδυκ; (οκ ειμαι θηβα αλλα δεν ξερω αν εισαι σιγουρο)

20240220_215056.jpg.f843cfef15a7897254b6cfbdfde80719.jpg

Αμα θες να πας ΕΛΔΥΚ, θα το δηλώσεις την πρώτη μέρα και θα σου κάνουν μετάταξη σε πεζικό ή τεθωρακισμένα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ProponitisTouKanape είπε

Αμα θες να πας ΕΛΔΥΚ, θα το δηλώσεις την πρώτη μέρα και θα σου κάνουν μετάταξη σε πεζικό ή τεθωρακισμένα. 

που το δηλωνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο ερωτήσεις

Είναι οκ με τα smart watch?Αφήνουν γενικά? Έχω ένα Fitbit versa, κρατάει μια εβδομάδα μπαταρία.

Πυροβολικό (ΥΕΑ) τι είναι ακριβώς?

Διάβασα στα προηγούμενα κομεντς, για σχολή στρατού, ότι πληρώνουν  και κανείς 5 μήνες έξτρα, αλλά δεν συμφέρει με βάσει τα σχόλια των χρηστών. Κατάλαβα καλά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, BlackRose56 είπε

Δύο ερωτήσεις

Είναι οκ με τα smart watch?Αφήνουν γενικά? Έχω ένα Fitbit versa, κρατάει μια εβδομάδα μπαταρία.

Πυροβολικό (ΥΕΑ) τι είναι ακριβώς?

Διάβασα στα προηγούμενα κομεντς, για σχολή στρατού, ότι πληρώνουν  και κανείς 5 μήνες έξτρα, αλλά δεν συμφέρει με βάσει τα σχόλια των χρηστών. Κατάλαβα καλά?

Δεν τους πειράζει το smartwatch. Φυσικά μην ξεχνάς ότι είναι μια ακόμα συσκευή που πρέπει να φορτίζεις. Για εμένα δεν ήταν πρόβλημα προσωπικά.

ΥΕΑ σημαίνει Υποψήφιος Έφεδρος Αξιοματικός, που σημαίνει ότι μπορείς να πας για Δόκιμος αν θες. Ναι είναι παραπάνω θητεία και αντί για στρατιώτης είσαι κάτι σαν στρατιωτικός.

Σίγουρα η αρχή είναι αρκετά πιο δύσκολη, οι ευθήνες αργότερα περισσότερες και φυσικά θα βλέπεις την σειρά σου να απολύεται και εσύ θα είσαι ακόμα μέσα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε αθλητικο παπουτσι φοραω 44

με τα αρβυλα τι παιζει; 

γιατι πρεπει να παρω και πατους απ οτι εχω διαβασει, να παω σε 44 και στα αρβυλα ή ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Titos301 είπε

σε αθλητικο παπουτσι φοραω 44

με τα αρβυλα τι παιζει; 

γιατι πρεπει να παρω και πατους απ οτι εχω διαβασει, να παω σε 44 και στα αρβυλα ή ;

45 και χοντρους πατους. Εγω φοραω 45 ή 45 μισο στα αθλητικα και με 46αρα αρβυλα και πατους ημουν τελεια. Δεν ενιωσα ουτε μια ενοχληση σε ολη την θητεια. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή την στιγμή είμαι έμμεσα ασφαλισμένος στον ΕΦΚΑ. Τον Σεπτέμβριο θα μπω στρατό, όμως μετά από λίγους μήνες θα μείνω ανασφάλιστος (λόγω της ηλικίας μου). Είναι πρόβλημα αυτό; Δηλαδή κατά την διάρκεια της θητείας μου αν για παράδειγμα χρειαστεί να μου συνταγογραφηθεί ένα φάρμακο είμαι καλυμμένος; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, intruder99 είπε

Αυτή την στιγμή είμαι έμμεσα ασφαλισμένος στον ΕΦΚΑ. Τον Σεπτέμβριο θα μπω στρατό, όμως μετά από λίγους μήνες θα μείνω ανασφάλιστος (λόγω της ηλικίας μου). Είναι πρόβλημα αυτό; Δηλαδή κατά την διάρκεια της θητείας μου αν για παράδειγμα χρειαστεί να μου συνταγογραφηθεί ένα φάρμακο είμαι καλυμμένος; 

Θα σε προστατεψει ο στρατός,μην φοβάσαι τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να συνταγογραφηθεί φάρμακο θα τον εξετάσουν από στρατιωτικό νοσοκομείο και αν κρίνουν ότι θα πρέπει να το πάρει θα του το δώσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, intruder99 είπε

Αυτή την στιγμή είμαι έμμεσα ασφαλισμένος στον ΕΦΚΑ. Τον Σεπτέμβριο θα μπω στρατό, όμως μετά από λίγους μήνες θα μείνω ανασφάλιστος (λόγω της ηλικίας μου). Είναι πρόβλημα αυτό; Δηλαδή κατά την διάρκεια της θητείας μου αν για παράδειγμα χρειαστεί να μου συνταγογραφηθεί ένα φάρμακο είμαι καλυμμένος; 

Εννοείται πως είσαι καλυμμένος σε θέματα υγείας όσο είσαι στο στρατό ΑΛΛΑ.....

σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση μην θεωρήσεις ότι θα σου δοθεί το όποιο φάρμακο έτσι απλά σε στυλ "παίρνω εδώ και χρόνια το μπλαμπλεξ  και μου τέλειωσε" όπως πχ θα πήγαινες στον γνωστό σου γιατρό που "ξέρει την περίπτωσή σου" ή που είναι γείτονάς σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...