Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17.3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 λεπτά πριν, htf είπε

Για πες πως ηταν η κατασταση απο θεμα αγγαρειων κι εξοδων?

Τώρα μιλάμε για το 2005, άλλες εποχές δεν νομίζω να έχει νόημα να σου πω τι γινόταν τότε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Τώρα μιλάμε για το 2005, άλλες εποχές δεν νομίζω να έχει νόημα να σου πω τι γινόταν τότε 

Μπορεις μηπως να μου πεις πως δηλωνουμε που θελουμε να παμε? Δηλαδη αν μπορω να δηλωσω Κυκλαδες πχ ή πρεπει ενα συγκεκριμενο νησι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Gatilaras είπε

Υπαρχουν καποια τα οποια συνηθως παιρνουν οι ΥΕΑ η τα στελεχη δεν θυμαμαι την επωνυμια τα οποια επιτρεπονται κανονικα μεσα.Σε καταστηματα με στρατιωτικα ειδη και στα στρατιωτικα πρατηρια εχει.

Ούτε των στελεχών μας αφήνανε.

Τώρα αν έχει αλλάξει κάτι ή είχαμε τύχει σε περίεργους δεν έχω ιδέα. Γενικά στο στρατό απαγορεύεται κάθετι που φαίνεται διαφορετικό. Τώρα αν καταφέρεις να βρεις αρβύλες που να είναι ακριβώς ίδιες με του ΕΣ αλλά σε καλύτερη ποιότητα, αλλάζει το θέμα. Πάντως εγώ μια χαρά είχα βολευτεί και με του ΕΣ, απλά με ένα ζευγάρι πάτους, όχι ιδιαίτερα ακριβό, από σουπερ μάρκετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, djcat είπε

Ούτε των στελεχών μας αφήνανε.

Τώρα αν έχει αλλάξει κάτι ή είχαμε τύχει σε περίεργους δεν έχω ιδέα. Γενικά στο στρατό απαγορεύεται κάθετι που φαίνεται διαφορετικό. Τώρα αν καταφέρεις να βρεις αρβύλες που να είναι ακριβώς ίδιες με του ΕΣ αλλά σε καλύτερη ποιότητα, αλλάζει το θέμα. Πάντως εγώ μια χαρά είχα βολευτεί και με του ΕΣ, απλά με ένα ζευγάρι πάτους, όχι ιδιαίτερα ακριβό, από σουπερ μάρκετ.

Στην δική μου μονάδα υπήρχε άτομο που είχε πάρει κανονικά άδεια ώστε να φοράει άρβυλα που είχε ο ίδιος αγοράσει και τα οποία δεν έμοιαζαν με του στρατού :Ρ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, billsnake21 είπε

Στην δική μου μονάδα υπήρχε άτομο που είχε πάρει κανονικά άδεια ώστε να φοράει άρβυλα που είχε ο ίδιος αγοράσει και τα οποία δεν έμοιαζαν με του στρατού :Ρ 

Άλλο να έχεις πάρει άδεια. Είχα δει και τύπο που κυκλοφορούσε με αθλητικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, ProponitisTouKanape είπε

Σε νησί κάνεις 9μηνο. Και μαζεύεις τις άδειες με τον τρόπο που το λες. Σε κάποιες μονάδες παίζουν και 15-15. Για νησί δε θέλεις βύσμα εκτός αν θες ξέρω γω Ρόδο για τον σταθμό που είναι κοντά στην πόλη. 

Στην Αθήνα παίζει να πήξεις γιατί έρχονται και πολύ σκληρά βύσματα. 

Ο υπολοχαγός ζαίος πρέπει να είναι. Γιατί το πρόβλημα στις μονάδες το έφερε ο νόμος του Τσίπρα με τους τριτεκνους που πλέον κάνουν όλοι μειωμένη θητεία. Πολύς κόσμος απο εκεί που είχε μήνες θητείας ακόμα, βρέθηκε να απολύεται σε λίγες μέρες. Επίσης οι μετατάξεις απο ΣΞ προς τους άλλους δύο κλάδους είχαν οργιάσει επί Καμμένου-Ναυάρχου και τώρα κόβονται πριν καν φτάσουν στο γραφείο του Υπουργού. Ούτε κυβερνητικά βύσματα δε πήγαν ΠΝ-ΠΑ. 

Αν τον ηξερες δεν θα το ελεγες...ουτε καν Συριζα. Αυτο που ειδε μου ειπε, οτι εχουν αυξηθει τα ατομα που φευγουν και ειναι ευκολοτερο πια. Μετα τα ΣΠΕΝ φυγαν διπλασιοι απ οτι συνηθως. Και 1 μηνα μετά κιαλλοι. Αυτο που λες για τριτεκνους ισχυει. Καναν ελαφρως μειωμενη αλλά συνεβη μία φορά μόνο, τότε όταν εφαρμόστηκε ξαφνικά. Πλεον μετά δεν επηρεασε κατι, δεν ειναι αυτο το πρόβλημα των μονάδων.  

Ναι μπορεί αλλά δεν μιλουσα ποτέ για μετατάξεις προς ΠΝ ή ΠΑ. Εντος ΣΞ μιλουσα. Στη μονάδα μου κανείς δεν περίμενε να φύγουν τόσο νωρίς. Τα βυσματα στο στρατό δεν θα κοπουν ποτέ τοσο πολυ διοτι δεν θελουν...ειναι παραλληλος κόσμος. Και σιγουρα δεν θα ταλλαζε η ΝΔ που είναι πρώτη σαυτά. 

Όσο υπηρχαν 6 ΕΣΣΟ μια χαρα ειχαν παντα ανδρες. Να τις επαναφερουν συν ελαφρώς συγκρατηση βυσμάτων και μια χαρά θαναι ολα παλι. Επισης τους κατ εξαιρεσιν μεταθεσης ας τους εχουν απ τη παρουσιαση τους ηδη εκει που θελουν τα παιδια, αντε μετα τα ΣΒΕΝ. Και αναγκη τοχουν αλλά και ουτως ή αλλως ακομα και ανευ βυσματος θα καταληξουν εκει. Τελος ας πανε και οι γυναικες κανα τριμηνο στρατό να καλυψουν πόστα χαχαχα σε μερικες καλο θα εκανε (πλακα πλακα στο μακρυνο μελλον με το δημογραφικό μας, δεν το αποκλειω). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Gatilaras είπε

Υπαρχουν καποια τα οποια συνηθως παιρνουν οι ΥΕΑ η τα στελεχη δεν θυμαμαι την επωνυμια τα οποια επιτρεπονται κανονικα μεσα.Σε καταστηματα με στρατιωτικα ειδη και στα στρατιωτικα πρατηρια εχει.

Ναι μονο τα στελέχη και οι δόκιμοι έφεδροι αξιωματικοι μπορουν να φορανε άλλα άρβυλα. Οι στρατιώτες υποχρεωτικά του Ε.Σ. Εμενα παντως μια χαρα μου καθονται άνετα. Και ουτε καν ενα νουμερο μεγαλυτερα οπως λενε παντα. Και χωρις πατους κιολας...με επιπλέον δικους σου πατους στενευει πολυ το ποδι μεσα και ακουμπά εντονα από πάνω. Οποτε παιδια δοκιμαστεκαι ετσι πρώτα...καλα τη 1η βδομαδα θα πονατε φυσικά, μην απελπιζεστε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρουσιάζεται κάποιος στο Αναστασίου Γεωργιου 297μ/Κ τπ στη Χίο?

Έχει κανένας καμία γνώμη?

Όσο αναφορά τα κρεβάτια παίρνεις όποιο θελεις η σε τοποθετούν?

Είχα κάνει ένα χειρουργείο Ρήξης χιαστους προ 7μηνου...έχω επανέλθει πλήρως και έχω τελειώσει την αποκατάσταση μου υπάρχει περίπτωση να με βγαλουν ι4? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Neoss είπε

Ναι μονο τα στελέχη και οι δόκιμοι έφεδροι αξιωματικοι μπορουν να φορανε άλλα άρβυλα. Οι στρατιώτες υποχρεωτικά του Ε.Σ.

Δεν ισχύει αυτό που λες.

 

1 ώρα πριν, Nikos3254 είπε

Παρουσιάζεται κάποιος στο Αναστασίου Γεωργιου 297μ/Κ τπ στη Χίο?

Έχει κανένας καμία γνώμη?

Όσο αναφορά τα κρεβάτια παίρνεις όποιο θελεις η σε τοποθετούν?

Είχα κάνει ένα χειρουργείο Ρήξης χιαστους προ 7μηνου...έχω επανέλθει πλήρως και έχω τελειώσει την αποκατάσταση μου υπάρχει περίπτωση να με βγαλουν ι4? 

Για μέχρι και πριν δυο χρόνια είχα ακούσει τα χειρότερα για την Χίο. Δεν γνωρίζω τι, που, πως και γιατί, ούτε αν ίσχυε ή όχι. Βέβαια μετά από τόσο καιρό πολλά αλλάζουν ;)

Τώρα σχετικά με τα κρεβάτια από την στιγμή που θα μπεις κατευθείαν στην μονάδα, θα σε τοποθετήσουν οι ίδιοι. Χωρίς όμως αυτό να σημαίνει πως θα είναι οριστικό. Μπορούν να γίνουν αλλαγές.

Τέλος όχι δεν θα βγεις Ι-4 (αν δεν το επιδιώξεις ο ίδιος), αλλά επειδή καλό θα είναι να γνωρίζουν το ιστορικό σου μην κρύψεις το ότι χειρουργήθηκες. Δεν υπάρχει και λόγος άλλωστε.

Ελπίζω να βοήθησα, Καλή θητεία! :) 

Επεξ/σία από giorgos4ever
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, giorgos4ever είπε

Δεν ισχύει αυτό που λες.

Μια χαρα ισχύει. Εσάς σας επιτρέπαν δηλαδή? Δεν το εχω ακούσει απο κανεναν απ όσους φίλους και γνωστους υπηρετησαν. Άντε ναι, επιτρέπουν αν είναι ολόιδια με αυτές του στρατού. Γενικά πράγματα "απ έξω" απαγορευονται, μέχρι και είδη καθαρισμού που θελαμε καποια στιγμή να φέρουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω που θυμαμαι καποια ατομα που περασαν απο τη μοναδα κατι magnum αρβυλα ειχαν τα οποια τα επετρεπαν. Βεβαια οπως προειπα πατοι,βαψιμο και στρωνουν.Σκεψου οτι εχω και βαρυς ημουν(130+κιλα) και μεγαλο νουμερο φοραγα(46) και μια χαρα,μετα απο μια βδομαδα με 10 μερες ειχαν ηδη αρχισει να στρωνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...