Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολυ κλαμα ρε μαγκες που σας χαλασανε τη βολεψη σας.

Το πανεπιστημιο δημοσιο και τσαμπα  αλλα να δωσουμε ενα χρονο απο τη ζωη μας για να το εχουν και οι επομενοι μας πεφτει βαρύ.Μονο την παρτη μας ......

Εγω εκανα 22 και φυσικα ζορίστηκα οπως και οι γονεις μου τοτε αλλα θεωρισα οτι ειναι αναγκη και υποχρεωση....

Επεξ/σία από SPYRER_007
  • Like 1
  • Confused 3
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Και κάπου εδώ να θυμίσω ότι οι πατεράδες σας έκαναν 20+ μήνες ,μερικοί έφτασαν και τους 30.

Οποτε τι? Εμπρος πισω?

  • Like 4
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, phanispal είπε

Ναι, σε μια εποχή με πολύ πιο χαμηλή ανεργία που ναι μεν δεν ήταν ρόδινα, αλλά δε σε κρατούσε πίσω η θητεία.

Επίσης ο χρόνος νομίζω «μετρούσε» διαφορετικά τότε.

Πως μέτραγε ο χρόνος διαφορετικά;Δεν είπα να πας πίσω στον Λεωνίδα με τους Σπαρτιάτες.Ουτε για το 1923 που αλλάξαμε ημερολόγιο.

Εγω το 95-96 έκανα 20 μήνες, Ιμια αν το θυμάται κανείς;; Δεν με κράτησε πίσω η θητεία;Δυο σειρές πριν απο εμένα έκαναν 21 μήνες.Τοτε δεν πήγαινε κόσμος στο πανεπιστήμιο;Δεν είχε δουλειες πίσω;Οικογένειες; 

 

 

Μόλις τώρα, Ntinaras είπε

Οποτε τι? Εμπρος πισω?

Να μην πιάνουμε την κλάψα τόσο ευκολα;Και ότι δεν είμαστε μόνο εμείς;Και ότι δεν έχουν αλλάξει και πολλά απο τότε λόγω "καλού" γείτονα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ολοι αυτοι που κλεγονται εδω μεσα και ενα μηνα να τους βάζανε θητεία τα ιδια θα λεγανε.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΆΡΚΕΙΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ........

Επεξ/σία από SPYRER_007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Να μην πιάνουμε την κλάψα τόσο ευκολα;Και ότι δεν είμαστε μόνο εμείς;Και ότι δεν έχουν αλλάξει και πολλά απο τότε λόγω "καλού" γείτονα;

Εσυ κλαιγεσαι που νιωθεις αδικημενος επειδη πηγες περισσοτερους μηνες απο αυτους που πανε τωρα.

Σαν την κλασσικη ατακα οπισθοδρομικου μπαρμπα "μια χαρα ημασταν τοσα χρονια χωρις το Χ"

  • Like 5
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SPYRER_007 είπε

ολοι αυτοι που κλεγονται εδω μεσα και ενα μηνα να τους βάζανε θητεία τα ιδια θα λεγανε.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΆΡΚΕΙΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ........

Ότι να ναι .

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς αυτούς που κάνουν τους μάγκες.

 

ΔΕΝ ΑΡΝΟΥΜΑΣΤΕ να υπηρετήσουμε την πατρίδα μας. ΑΡΝΟΥΜΑΣΤΕ να είμαστε καθαρίστριες. Σε 6 μήνες είναι υπέρ αρκετοί για την εκπαίδευση ποιος ο λόγος να κάνω σκοπιές και να ξύνω τα παπ@α μου και να χάνω τον χρόνο νου μέσα εκεί; Δηλαδή τι? Θα καθαρίζουμε χεστρες 3 μήνες παραπάνω τώρα;

  • Like 9
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν νομιζει οτι μπορεις να λες οτι θες χωρίς αντιλογο κανεις λαθος........

 

5 λεπτά πριν, fnp είπε

Ότι να ναι .

 

Μόλις τώρα, xorotaktis είπε

Προς αυτούς που κάνουν τους μάγκες.

ΔΕΝ ΑΡΝΟΥΜΑΣΤΕ να υπηρετήσουμε την πατρίδα μας. ΑΡΝΟΥΜΑΣΤΕ να είμαστε καθαρίστριες. Σε 6 μήνες είναι υπέρ αρκετοί για την εκπαίδευση ποιος ο λόγος να κάνω σκοπιές και να ξύνω τα παπ@α μου και να χάνω τον χρόνο νου μέσα εκεί; Δηλαδή τι? Θα καθαρίζουμε χεστρες 3 μήνες παραπάνω τώρα;

Ε αμα θεωρείς οτι ειναι χαμένος χρόνος και μια μερα εινα πολυ για σενα..............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Εσυ κλαιγεσαι που νιωθεις αδικημενος επειδη πηγες περισσοτερους μηνες απο αυτους που πανε τωρα.

Σαν την κλασσικη ατακα οπισθοδρομικου μπαρμπα "μια χαρα ημασταν τοσα χρονια χωρις το Χ"

Kαμια κλάψα.Και καθόλου αδικημενος Ετσι ήταν τότε,έτσι έκανα και εγώ μαζί με τόσους άλλους.

Αλλοι βλέπω να κλαίγονται γιατί πιθανόν να κάνουν καμιά 50-60  μέρες παραπάνω, ποσες είναι καθαρές αν βγάλεις άδειες κλπ?

 

 

Συνεχίστε και συγνωμη για την διακοπή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν κλαίγετε κανείς επειδή θα κάνει 50-60 μερες παραπάνω . Επειδή έχουμε κάνει εναν προγραμματισμό στην ζωή μας με βάση τους 9 μήνες και μας τον χαλάνε χωρίς κανένα λόγο γκρινιάζουμε.

 

21 λεπτά πριν, SPYRER_007 είπε

Ολοι αυτοι που κλεγονται εδω μεσα και ενα μηνα να τους βάζανε θητεία τα ιδια θα λεγανε.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΆΡΚΕΙΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ........

Σωστός, το προβλημά είναι ότι το 2020 έχουμε υποχρεωτική θητεία.
Και μην αρχίσουμε τα περι καθήκοντος για την πατρίδα κλπ γιατί ουτε η θητεία προετοιμάζει κάποιον για ενδεχόμενο πόλεμο  ούτε ο πόλεμος θα είναι διαγωνισμός στρωσίματος κρεβατιού η καθαρισμού τουαλέτας .
Να μην μιλήσουμε κάν για το πόσοι θα παρουν το πρώτο καράβι για Ιταλία απ'οσους τώρα μιλάνε για την τιμή να υπηρετούν τη χώρα τους αν έχουμε πόλεμο με την Τουρκία
 
Και ναι υπάρχουν άνθρωποι σε αυτη τη χώρα που κάνουν τη θητεία τους χωρίς να το θέλουν και ακομή και η μία μερα επιπλέον ειναι σημαντική

 

  • Like 4
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Πως μέτραγε ο χρόνος διαφορετικά;Δεν είπα να πας πίσω στον Λεωνίδα με τους Σπαρτιάτες.Ουτε για το 1923 που αλλάξαμε ημερολόγιο.

Εγω το 95-96 έκανα 20 μήνες, Ιμια αν το θυμάται κανείς;; Δεν με κράτησε πίσω η θητεία;Δυο σειρές πριν απο εμένα έκαναν 21 μήνες.Τοτε δεν πήγαινε κόσμος στο πανεπιστήμιο;Δεν είχε δουλειες πίσω;Οικογένειες; 

Βασικά είπες πατεράδες μας και νόμιζα ότι μιλούσες για τη δεκαετία 1970, άντε 1980, που τότε δεν υπήρχαν τα ίδια άγχη για δουλειές, πτυχία, μεταπτυχιακά κ.λπ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην οχι και τοσο υποθετικη περιπτωση που ο γείτονας αποφασίσει οτι η κρητη του ανηκει θα πρεπει στο νησι  να υπάρχει ενας αριθμος ετοιμοπόλεμων και εκπεδευμενων στρατιωτων για να το προστατεψουν .Αναλογα λοιπον με τισ ανακγες και τον διαθεσιμο πληθυσμό προσ στρατευση (υπογεννητικότητα)καθοριζεται και ο χρόνος της θητείας. Μπορει λοιπον για καποιους μηνες να το παιζεις καθαριστρια αλλα στην ουσια εισαι η πρωτη γραμμη μεχρη να στρατευθεί η επομενη.Τη συγκεκριμένη χρονικη στιγμη λοιπον αυτο απετουν  οι αναγκες.ΑΝ δεν το δεχεσαι αυτο τοτε το θεμα ειναι αλλο..................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, xorotaktis είπε

Προς αυτούς που κάνουν τους μάγκες.

ΔΕΝ ΑΡΝΟΥΜΑΣΤΕ να υπηρετήσουμε την πατρίδα μας. ΑΡΝΟΥΜΑΣΤΕ να είμαστε καθαρίστριες. Σε 6 μήνες είναι υπέρ αρκετοί για την εκπαίδευση ποιος ο λόγος να κάνω σκοπιές και να ξύνω τα παπ@α μου και να χάνω τον χρόνο νου μέσα εκεί; Δηλαδή τι? Θα καθαρίζουμε χεστρες 3 μήνες παραπάνω τώρα;

Επειδή είχα και εγώ την ίδια ακριβώς απορία. Το σημαντικό κομμάτι της θητείας είναι η επάνδρωση του στρατιωτικού σώματος, να υπάρχουν ανά πάσα στιγμή αρκετοί στρατιώτες για ότι συμβεί. Για αυτό θα αυξηθεί (αν αυξηθεί τώρα). Όχι για την ουαου εκπαίδευση εξτρά που θα γίνει, ούτε επειδή θα καθαρίζεις πατάτες 3 μήνες παραπάνω αλλά επειδή όποιος μπαίνει θα είναι ενεργός στρατιώτης για +3 μήνες απ΄ότι θα ήταν με τα τωρινά δεδομένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 minutes ago, Asevastos said:

Επειδή είχα και εγώ την ίδια ακριβώς απορία. Το σημαντικό κομμάτι της θητείας είναι η επάνδρωση του στρατιωτικού σώματος, να υπάρχουν ανά πάσα στιγμή αρκετοί στρατιώτες για ότι συμβεί. Για αυτό θα αυξηθεί (αν αυξηθεί τώρα). Όχι για την ουαου εκπαίδευση εξτρά που θα γίνει, ούτε επειδή θα καθαρίζεις πατάτες 3 μήνες παραπάνω αλλά επειδή όποιος μπαίνει θα είναι ενεργός στρατιώτης για +3 μήνες απ΄ότι θα ήταν με τα τωρινά δεδομένα.

Επειδή ακούγεται για μοντέλο Ισραηλ, ειδικά για το υποχρεωτικά όλοι στα 18, να υπενθυμισω ότι εκεί μπαίνουν κι οι γυναίκες, ισότητα. :)

Με αυτό δεν θα χρειαζόντουσαν +3 μήνες.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...