Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, tritonas00 είπε

Απο οσους ειδα στη θητεια μου, nope. Και ειδα πολλους. Τραχανοπλαγιαδες οι περισσοτεροι, 2 δεν εβρισκαν πουθενα αλλου δουλεια. Ατομα που εξω ειναι αχρηστα και σε ορισμενες περιπτωσεις επικινδυνα.

Eιναι ευκολο να απαξιωνουμε κατι που δε μας αρεσει. Ενδεχομενως κι αυτοι που λες να θεωρουσαν εσενα τραχανοπλαγια και αχρηστο.

Επεξ/σία από rus
  • Like 2
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

«Σε 50 Μέρες Απολυόταν» - Ας Μιλήσουμε για τις Αυτοκτονίες στον Ελληνικό Στρατό 

https://www.vice.com/gr/article/vbwmmb/se-50-meres-apolyotan-as-milhsoyme-gia-tis-aytoktonies-ston-ellhniko-strato?

Επεξ/σία από Ishmael
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, παρουσιάζομαι σύντομα στην Τρίπολη, Αεροπορία. Έχετε να προτείνετε κάποιο κατάστημα για τον απαραίτητο εξοπλισμό;

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως όλοι, είχα την τιμή να γνωρίσω πολλούς ΕΠΟΠ στη θητεία μου. Αρκετοί ήταν νούμερα που δεν μιλήσαμε ποτέ (ναι, υπάρχουν ΕΠΟΠ που θα κάνουν σκοπιά 2ωρες μαζί σου και δεν θέλουν ν ανταλλάξουν κουβέντα). Από τους νορμάλ, θα τους χώριζα σε 2 κατηγορίες.

1) Δεν είχαν στον ήλιο μοίρα όπως λένε οι προηγούμενοι. Ένας θεούλης μάλιστα έλεγε αγαπώ τον στρατό δεν θα βρισκα πουθενά δουλειά. 2) Άνθρωποι που δούλευαν, αλλά ήταν με χειρότερα λεφτά/κακές συνθήκες ή συνδυασμό των δύο. Επίσης στον ιδιωτικό ή όταν έχεις μαγαζί, δεν τολμάς να κάνεις οικογένεια γιατί μπορεί να μείνεις απένταρος. Οι περισσότεροι κάπως έτσι ήταν, ήθελαν την σταθερότητα και έναν αξιοπρεπή μισθό για Ελλάδα. Το δεύτερο έτσι όπως είναι ο εργασιακός τομέας πιστεύω είναι καλός λόγος, κυρίως άμα δεν θες να μεταναστεύσεις έξω. Άμα δεν είσαι σε κλάδο με δυνατότητα να βγάλεις καλά λεφτά (IT, ιατρικά, πολιτικος μηχανικός ίσως; ), τότε δεν ξέρω αν θα ανέβαινες πολύ πάνω απ' το χιλιάρικο σαν πολίτης.

Τεσπα, όπως και να χει νομίζω μπορείς να παραιτηθείς άμα δεν την παλεύεις, άμα σε ψήνει η ιδέα να το δοκιμάσεις, δεν νομίζω ότι είναι κακή επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν οι ΕΠΟΠ την έκαναν τη δουλειά επειδή το γουστάρουν δε θα φίδιαζαν έτσι. Πολλοί όντως πήγαν στο στρατό γιατί δεν είχαν εναλλακτική κι επίσης πολλοί μορφωτικά χωλαίνουν άσχημα, το καταλαβαίνεις από τον τρόπο που σου μιλάνε.

Κατά τη γνώμη μου αξίζει ΜΟΝΟ τα πρώτα χρόνια όπου όντως ίσως σε στείλουν σε καμιά αποστολή κάποιοι έχουν πάει Αφγανιστάν, Κόσοβο κλπ κι αυτό μόνο για όσους τη βρίσκουν με αυτά. Από κει κι έπειτα είναι μια ατελείωτη μιζέρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ ότι μου λεγαν, ακόμα και για το κόσοβο έχει ανταγωνισμό και παίζει βύσμα. Και πάλι (αν πιστέψουμε αυτά που μου λεγε ενας συμπαθητικός ΕΠΟΠ στις σκοπιές) παίρνουν 2χιλιάρικα για ένα εξάμηνο που ναι, αλλά δεν έχουν έξοδα. Και δεν γίνεται να πηγαίνεις απανωτά, οπότε δεν κάνουν καμία χοντρή μπάζα.

Ναι όντως κανένας δεν έχει όρεξη να κάνει καλά τη δουλειά του. Αλλά μεταξύ μας, ΕΠΟΠ είναι μία κατάσταση σαν πληρωμένος φαντάρος. Αν κάνουν καλά τη δουλειά τους, τα ίδια λεφτά παίρνουν, περίπτωση για κάποια σοβαρή προαγωγή δεν παίζει, και πάνω απ' όλα -ο μεγιστος λόγος που φιδιαζουν/φιδιαζα σαν φανταρος- αν είσαι πρόθυμος θα τρως όση δουλειά μπορείς να φας, ενώ οι συνάδελφοι σου θα τα ξύνουν.

+ ναι όντως δεν έχουν τρομερή μόρφωση, πάλι καλά γιατί θα ταν ακόμα χειρότερο, φαντάσου να βγαζες δύσκολη σχολή για να γίνεις ΕΠΟΠ που μπηκαν πολλοί με απολυτήριο γυμνασίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, γίνεται να διακόψεις την αναβολή στρατού (από σχολή που δεν έχεις τελειώσει ποτέ, και δεν ξέρουν αν ζεις ή άμα πέθανες) στα ΚΕΠ μόνο με την ταυτότητα σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, jek20 είπε

Παιδιά, γίνεται να διακόψεις την αναβολή στρατού (από σχολή που δεν έχεις τελειώσει ποτέ, και δεν ξέρουν αν ζεις ή άμα πέθανες) στα ΚΕΠ μόνο με την ταυτότητα σου?

OXI

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, ειχα κοψει την αναβολη με σκοπο να εμπαινα τον Νοεμβριο που μας ερχεται. Αντιμετωπιζω καποια προβληματα υγειας με κοιλια/εντερο κλπ εδω και 1 χρονο περιπου, και εχω κανει ολες τις απαραιτητες εξετασεις (γαστροσκοπηση, κολονοσκοπηση, MRI εντερου). Στην τελευταια πηρα την διαγνωση εχθες οπου ελεγε για πιθανη πρωιμη εμφανιση νοσου του Chrohn μιας και υπαρχει μια φλεγμονη, την πηγα στον γιατρο ο οποιος μου ειπε οτι δεν νομιζει κατι τετοιο μιας και αυτος με τις εξετασεις δεν ειδε καποια φλεγμονη στο ιδιο σημειο που ειδε στην μαγνητικη, και οτι μαλλον βαση ολου του ιστορικου μου κλπ κλπ υπαρχει υπονοια να πασχω απο Χρονια Ιδιοπαθη Εντερικη Ψευδοαποφραξη.

Και οι 2 αυτες ασθενειες ειναι στην κατηγορια Ι4-Ι5, και εγω καθε φορα που παθαινω επεισοδιο (εχω παθει 4-5 τον τελευταιο χρονο) ειμαι σε πολυ ασχημη κατασταση με νοσοκομεια κλπ. Το προβλημα ειναι οτι η φυση των ασθενειων ειναι ετσι που δε μπορει να βγει η Χ διαγνωση κατευθειαν μιας και ειναι αυτοανοσα και ακολουθουν περιοδους εξαρσης/υφεσης με/χωρις συμπτωματα. Δεν υπαρχει εξεταση ειδικα για την ψευδοαποφραξη ωστε να βγει διαγνωση, ειναι πιο πολυ τυπου "απορριπτω ολα τα αλλα". Ο γιατρος θα μου γραψει χαρτι για αυτο αλλα μου ειπε οτι θα σημειωσει την λεξη "υπονοια" διοτι προφανως δε μπορει να ειναι σιγουρος απο την στιγμη που δεν υπαρχει τροπος να διαγνωσθει. Επισης εχω το χαρτι της μαγνητικης που λεει για ενδεχομενο νοσο του Chrohn και οτι υπαρχει φλεγμονη.

 

Το ερωτημα μου τωρα, εχω σκοπο να παω με αυτα τα χαρτια στον γιατρο του Φρουραρχειου και να του εξηγησω την κατασταση μου, υπαρχει περιπτωση να μου πει εφοσον δεν ειναι 100% διαγνωσμενο κατι οτι θα μπω; Η αληθεια ειναι οτι φοβαμαι αρκετα το γεγονος οτι αν παω θα χειροτερεψει η κατασταση μου και λογω του φαγητου εκει μεσα, και λογω του να με πιασει καποιο επεισοδιο, οποτε θα ηθελα να παω προς Ι5 για να ειμαι "ασφαλης".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/9/2020 στις 10:55 ΜΜ, phanispal είπε

Πάντως πολύς κόσμος έξω παίρνει λιγότερα και με χειρότερες εργασιακές συνθήκες.

Φυσικα...οπως και υπαρχουν και ανεργοι. Αυτο δεν σημαινει κατι. Οι πιο πολλοι εποπ θα ηταν ανεργοι αν δεν ειχαν μπει στον στρατο.

Στις 10/9/2020 στις 2:02 ΜΜ, rus είπε

O κοσμος δε χωριζεται σε λαμπρους επιστημονες και σε ατομα που δεν εχουν στον ηλιο μοιρα.

 

εχεις δικιο το ειπα με υπερβολη για να καταλαβετε τι ακριβως εννοω...

 

Στις 10/9/2020 στις 2:02 ΜΜ, rus είπε

O κοσμος δε χωριζεται σε λαμπρους επιστημονες και σε ατομα που δεν εχουν στον ηλιο μοιρα.

 

Ωστοσο εδω εχεις πολυ αδικο... Μιας και ειμαι στον 7ο μηνα της θητειας μου αυτη την στιγμη μπορω να σου πω οτι 9/10 εποπ ΔΙΑΤΥΜΠΑΝΙΖΟΥΝ οτι σιχαινονται τον στρατο και οτι το κανουν ουσιαστικα αναγκαστικα και 1/10 απλα δεν μιλαει και το υπομενει?

Εκει να δεις βυσματα και πολυμπριζα που παιζουν στις μεταθεσεις και οχι στους φανταρους που λεμε συνηθως. Εκει να δεις τσακωμους για τις 2-3 υπηρεσιες τον μηνα.

Και οταν σκαει ΜΙΑ ΜΕΡΑ επιφυλακη με ολα αυτα που γινονται..ΜΙΑ ετσι. Απαιτουν απαλλαγη αφου εχουν τσακωθει για το ποιο 50% του προσωπικου θα κατσει μεσα.

Οταν δουλευαν λογω ποστου 1 ωρα πιο μπροστα απο το ωραριο τους και μια ωρα πιο αργα? Παλι απαιτουσαν απαλλαγη ΜΙΑ ΜΕΡΑ...Για δυο ωρες υπερωρια. Και ξερεις ποια ειναι η πλακα? Οτι τις παιρνουν οχι μονο τις απαιτουν. Οταν ειχαμε καραντινα και ημουν Εβρο περα του οτι δουλευαμε με 50% προσωπικο αλλα πληρωνονταν κανονικα, πηραν και εξτρα 200 ευρο...Με τις μισες μερες δουλειας επι 2 μηνες.

Ολα τα παραπανω ειναι αληθινες ιστοριες απο το διμηνο καραντινας και απο τις τελευταιες μερες επιφυλακης...
 

Τι θελω να πω? Οτι οταν ειναι χαλαρα ειναι απλα δημοσιοι υπαλληλοι  που γκρινιαζουν για τις μεταθεσεις και τις υπηρεσιες. Οταν τους χρειαζεται πραγματικα ο Στρατος, που στο κατω κατω δουλεια τους ειναι, κανουν την παπια και αν γινει ποτε καμια στραβη θα φυγουν πιο μακρια και απο το μεγαλυτερο φιδι στρατιωτη. 

Ο αλλος επιλοχιας πηρε μεταθεση σε νησι και παραιτηθηκε...Πριν λιγες μερες. Θα βρει λεει δουλεια σαν οδηγος...Τοσο πολυ αγαπουσε τον στρατο και μπηκε ξεκαθαρα για να τονισει το εθνικο του φρονιμα...Οχι γιατι δεν ειχε τι αλλο να κανει και που αλλου να δουλεψει...

Ισως αυτα που γραφεις γινοντουσαν πριν πολλα χρονια...Τωρα πια μαλλον δυσκολα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/9/2020 στις 2:02 ΜΜ, rus είπε

O κοσμος δε χωριζεται σε λαμπρους επιστημονες και σε ατομα που δεν εχουν στον ηλιο μοιρα.

Εποπ γινονται αυτοι που πραγματικα το θελουν. Δεν πας εκει απλα γιατι δεν ειχες κατι αλλο να κανεις.

Στη δουλεια αν δε πας μια μερα το πολυ πολυ να σε απολυσουν, στο στρατο ομως σε κυνηγαει η στρατονομια και κινδυνευεις με φυλακη. Βασικα με το παραμικρο καραδοκει η φυλακη.

Στο στρατό έχεις 25 κανονική άδεια, 10 μέρες άδεια ΜΔ, 3 απαλλαγές το μήνα και στο μιλητό σχεδόν όσες παραπάνω απουσίες θες.

Να καταφέρεις μετά απ' όλα αυτά να λείψεις χωρίς άδεια, μιλάμε για κατόρθωμα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια. Αν μπορειτε σας παρακαλω να με βοηθησετε. Τον Μαρτιο παρουσιαστηκα κανονικα και πηρα 6μηνη αναβολη για ψυχολογικους λογους λογω οικονονικων απλα μου εδωσαν για ψυχολογικους λογους. Ημουν σχετικα αδυνατος αλλα λογω καποιου περιστατικου που βιωσα πηρα παρα πολλα κιλα. Ειμαι 1,79 υψος και 145 κιλα δηλαδη ΔΜΣ 45,2. Θελω να ρωτησω, μπορω να παρω αναβολη λογω κιλων; Χρειαζομαι καποιο χαρτι απο γιατρο ή απλα θα ζητησω να με ζυγισουν για να το δουν αυτοι; Επισης επειδη πηρα τα κιλα αποτομα εχω μεγαλο προβλημα με την ορθοστασια Και με την αντοχη. Μια βοηθεια παρακαλω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, pavlos1908 είπε

Καλησπερα, ειχα κοψει την αναβολη με σκοπο να εμπαινα τον Νοεμβριο που μας ερχεται. Αντιμετωπιζω καποια προβληματα υγειας με κοιλια/εντερο κλπ εδω και 1 χρονο περιπου, και εχω κανει ολες τις απαραιτητες εξετασεις (γαστροσκοπηση, κολονοσκοπηση, MRI εντερου). Στην τελευταια πηρα την διαγνωση εχθες οπου ελεγε για πιθανη πρωιμη εμφανιση νοσου του Chrohn μιας και υπαρχει μια φλεγμονη, την πηγα στον γιατρο ο οποιος μου ειπε οτι δεν νομιζει κατι τετοιο μιας και αυτος με τις εξετασεις δεν ειδε καποια φλεγμονη στο ιδιο σημειο που ειδε στην μαγνητικη, και οτι μαλλον βαση ολου του ιστορικου μου κλπ κλπ υπαρχει υπονοια να πασχω απο Χρονια Ιδιοπαθη Εντερικη Ψευδοαποφραξη.

Και οι 2 αυτες ασθενειες ειναι στην κατηγορια Ι4-Ι5, και εγω καθε φορα που παθαινω επεισοδιο (εχω παθει 4-5 τον τελευταιο χρονο) ειμαι σε πολυ ασχημη κατασταση με νοσοκομεια κλπ. Το προβλημα ειναι οτι η φυση των ασθενειων ειναι ετσι που δε μπορει να βγει η Χ διαγνωση κατευθειαν μιας και ειναι αυτοανοσα και ακολουθουν περιοδους εξαρσης/υφεσης με/χωρις συμπτωματα. Δεν υπαρχει εξεταση ειδικα για την ψευδοαποφραξη ωστε να βγει διαγνωση, ειναι πιο πολυ τυπου "απορριπτω ολα τα αλλα". Ο γιατρος θα μου γραψει χαρτι για αυτο αλλα μου ειπε οτι θα σημειωσει την λεξη "υπονοια" διοτι προφανως δε μπορει να ειναι σιγουρος απο την στιγμη που δεν υπαρχει τροπος να διαγνωσθει. Επισης εχω το χαρτι της μαγνητικης που λεει για ενδεχομενο νοσο του Chrohn και οτι υπαρχει φλεγμονη.

Το ερωτημα μου τωρα, εχω σκοπο να παω με αυτα τα χαρτια στον γιατρο του Φρουραρχειου και να του εξηγησω την κατασταση μου, υπαρχει περιπτωση να μου πει εφοσον δεν ειναι 100% διαγνωσμενο κατι οτι θα μπω; Η αληθεια ειναι οτι φοβαμαι αρκετα το γεγονος οτι αν παω θα χειροτερεψει η κατασταση μου και λογω του φαγητου εκει μεσα, και λογω του να με πιασει καποιο επεισοδιο, οποτε θα ηθελα να παω προς Ι5 για να ειμαι "ασφαλης".

Έμπαινες νοσοκομείο όταν πάθαινες αυτά τα επεισόδια? Ίσως με αποδεικτικά να γίνει κάτι ώστε να δείξεις ότι παθαίνεις συχνά κάποιο επεισόδιο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Savvaskav1 είπε

Γεια σας παιδια. Αν μπορειτε σας παρακαλω να με βοηθησετε. Τον Μαρτιο παρουσιαστηκα κανονικα και πηρα 6μηνη αναβολη για ψυχολογικους λογους λογω οικονονικων απλα μου εδωσαν για ψυχολογικους λογους. Ημουν σχετικα αδυνατος αλλα λογω καποιου περιστατικου που βιωσα πηρα παρα πολλα κιλα. Ειμαι 1,79 υψος και 145 κιλα δηλαδη ΔΜΣ 45,2. Θελω να ρωτησω, μπορω να παρω αναβολη λογω κιλων; Χρειαζομαι καποιο χαρτι απο γιατρο ή απλα θα ζητησω να με ζυγισουν για να το δουν αυτοι; Επισης επειδη πηρα τα κιλα αποτομα εχω μεγαλο προβλημα με την ορθοστασια Και με την αντοχη. Μια βοηθεια παρακαλω

Μια βοηθεια παιδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Έμπαινες νοσοκομείο όταν πάθαινες αυτά τα επεισόδια? Ίσως με αποδεικτικά να γίνει κάτι ώστε να δείξεις ότι παθαίνεις συχνά κάποιο επεισόδιο 

Ναι, εχω μπει 3 φορες νοσοκομειο, και αλλα 2 επεισοδια που εκατσα σπιτι, εχω χαρτια εξετασεων κλπ απο τις 2 απο αυτες, απο την 3η δυστυχως δεν πηρα και δεν εχουν πλεον αρχειο μετα που επικοινωνησα μαζι τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...