Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, ProponitisTouKanape είπε

Δε μπορείς να μπαίνεις για 9 μήνες και να σου λένε θα κάνεις 10.5 εκ των υστέρων. Δεν είμαστε σε εμπόλεμη κατάσταση.

Aν μπουμε σε εμπολεμη κατασταση δε θα μας απασχολει το θεμα της διαρκειας της θητειας.

Βλεπεις τι γινεται ομως τελευταια, ακροβατουμε σε τεντωμενο σκοινι.

1,5 μηνας ειναι ελαχιστος χρονος, αλλα γιατι θεωρεις λογικο να μπαινεις και να μπορουν να σου κοψουν (το ειχα δει κι επι θητειας μου), αλλα παραλογο να σου προσθεσουν?

21 ώρες πριν, Asevastos είπε

......ούτε επειδή θα καθαρίζεις πατάτες 3 μήνες παραπάνω ομένα.

Παρατηρω οτι καποιοι μιλατε για καθαρισμους αποχωρητηριων, πατατων κλπ. Δηλαδη ποιος θελατε  να κανει αυτες τις δουλειες? Να προσλαμβαναμε πακιστανους?

20 ώρες πριν, xorotaktis είπε

Στις ειδήσεις στο σταρ είπαν όποιος πάει Έβρο θα κάνει 9μηνο και στις υπόλοιπες περιοχές 12μηνο.

Βλέπω ο Έβρος να γίνει η νέα πρωτεύουσα της Ελλάδος

Ακομα και αν αυτο ηταν αληθεια, ελαχιστοι θα προτιμουσαν Εβρο.

Στο ΠΝ η θητεια πριν μερικα χρονια ηταν 19 μηνες στο καραβι, 23 στη ξηρα. Αλλα ολοι εβαζαν μεσο για να πανε στη ξηρα.

17 ώρες πριν, SPYRER_007 είπε

Και εγω θα ηθελα να ζουσα στην Ελβετια που δεν την ενοχλει κανεις και αντι να αγοραζα αεροπλανα και φργατες

Ερωτηση για οποιον τυχον γνωριζει, ποσες φρεγατες εχει η Ελβετια?

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, rus είπε

Aν μπουμε σε εμπολεμη κατασταση δε θα μας απασχολει το θεμα της διαρκειας της θητειας.

Βλεπεις τι γινεται ομως τελευταια, ακροβατουμε σε τεντωμενο σκοινι.

1,5 μηνας ειναι ελαχιστος χρονος, αλλα γιατι θεωρις λογικο να μπαινεις και να μπορουν να σου κοψουν (το ειχα δει κι εγω), αλλα παραλογο να σου προσθεσουν?

Παρατηρω οτι καποιοι μιλατε για καθαρισμους αποχωρητηριων, πατατων κλπ. Δηλαδη ποιος θελατε  να κανει αυτες τις δουλειες? Να προσλαμβαναμε πακιστανους?

Ναι θα αυξηθεί το αξιόμαχο των ΕΔ αν κλείσουν τους φαντάρους 1.5 μήνα ακόμα σε συνθήκες απόλυτης ανίας. Θα κάνει ο Ταγίπ οχτώ κιλά βρακί. Οι Κύπριοι, με τον Τούρκο στο Νησί τους, μείωσαν τη θητεία, εμείς θα ανακαλύψουμε τον τροχό αυξάνοντας την.

Επεξ/σία από ProponitisTouKanape
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Ναι θα αυξηθεί το αξιόμαχο των ΕΔ αν κλείσουν τους φαντάρους 1.5 σε συνθήκες απόλυτης ανίας. Θα κάνει ο Ταγίπ οχτώ κιλά βρακί. Οι Κύπριοι, με τον Τούρκο στο Νησί τους, μείωσαν τη θητεία, εμείς θα ανακαλύψουμε τον τροχό αυξάνοντας την.

Δεν προκειται για το αξιομαχο, αυτο το θεωρουμε δεδομενο. Προκειται για καλυψη θεσεων, αυτη τη στιγμη υπαρχει λειψανδρια σε πολλους τομεις. Οι κυπριοι δε στηριζονται στις δικες τους ενοπλες δυναμεις, ειναι πολυ μικρες για να παιξουν ρολο.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, SPYRER_007 είπε

Στην οχι και τοσο υποθετικη περιπτωση που ο γείτονας αποφασίσει οτι η κρητη του ανηκει θα πρεπει στο νησι  να υπάρχει ενας αριθμος ετοιμοπόλεμων και εκπεδευμενων στρατιωτων για να το προστατεψουν .Αναλογα λοιπον με τισ ανακγες και τον διαθεσιμο πληθυσμό προσ στρατευση (υπογεννητικότητα)καθοριζεται και ο χρόνος της θητείας. Μπορει λοιπον για καποιους μηνες να το παιζεις καθαριστρια αλλα στην ουσια εισαι η πρωτη γραμμη μεχρη να στρατευθεί η επομενη.Τη συγκεκριμένη χρονικη στιγμη λοιπον αυτο απετουν  οι αναγκες.ΑΝ δεν το δεχεσαι αυτο τοτε το θεμα ειναι αλλο..................

 

21 ώρες πριν, Asevastos είπε

Επειδή είχα και εγώ την ίδια ακριβώς απορία. Το σημαντικό κομμάτι της θητείας είναι η επάνδρωση του στρατιωτικού σώματος, να υπάρχουν ανά πάσα στιγμή αρκετοί στρατιώτες για ότι συμβεί. Για αυτό θα αυξηθεί (αν αυξηθεί τώρα). Όχι για την ουαου εκπαίδευση εξτρά που θα γίνει, ούτε επειδή θα καθαρίζεις πατάτες 3 μήνες παραπάνω αλλά επειδή όποιος μπαίνει θα είναι ενεργός στρατιώτης για +3 μήνες απ΄ότι θα ήταν με τα τωρινά δεδομένα.

 

7 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Ναι θα αυξηθεί το αξιόμαχο των ΕΔ αν κλείσουν τους φαντάρους 1.5 σε συνθήκες απόλυτης ανίας. Θα κάνει ο Ταγίπ οχτώ κιλά βρακί. Οι Κύπριοι, με τον Τούρκο στο Νησί τους, μείωσαν τη θητεία, εμείς θα ανακαλύψουμε τον τροχό αυξάνοντας την.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, xorotaktis είπε

Στις ειδήσεις στο σταρ είπαν όποιος πάει Έβρο θα κάνει 9μηνο και στις υπόλοιπες περιοχές 12μηνο.

Βλέπω ο Έβρος να γίνει η νέα πρωτεύουσα της Ελλάδος

Εξωτικος Έβρος φορεβερ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, rus είπε
Στις 14/9/2020 στις 7:46 ΜΜ, Asevastos είπε

πατάτες 3 μήνες παραπάνω ομένα.

Παρατηρω οτι καποιοι μιλατε για καθαρισμους αποχωρητηριων, πατατων κλπ. Δηλαδη ποιος θελατε  να κανει αυτες τις δουλειες? Να προσλαμβαναμε πακιστανους?

Και στο σπίτι τα κάνουμε αυτά. Κάποιοι έχουν πάει και έχουν ρίξει 3 βολές σε όλη την θητεία. Δλδ το +3μηνο θα σώσει την Ελλάδα ή να αξιοποιηθεί σωστά αυτός ο χρόνος? 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πηδήξατε το θέμα και όπως πάντα οι μισοί βλέπουν μαύρο, οι άλλοι μισοί άσπρο.

Όσοι φοβάστε για τις χέστρες, δεν θα κάνετε κάθε μέρα (εκτός κι αν σαν πιάνουν μαλάκα). Υπάρχει και η επιλογή να μην τις κάνετε, αλλά να δω που θα πάτε να χέσετε. Δεν θα ρθει κανένας αντιστράτηγος να τις χέσει, εσείς ζείτε εκεί μέσα.
Όσο για τις δουλειές που χάνονται εκεί μέσα, δεν θα εξαφανιστούν οι θέσεις, απλά θα τις πάρει άλλος. Έτσι είναι, τι να κάνουμε. Από τη στιγμή που η εκπληρωμένη θητεία αποτελεί και μπόνους στα βιογραφικά, δείτε το λιγάκι αλλιώς.

Για τη στράτευση στα 18, όσοι σπούδασαν και έχουν πάει και στρατό, λένε έπρεπε να πάω νωρίς να ξεμπερδεύω.

Γενικά μαλακία ο στρατός, αλλά με δημόσια υγεία, δημόσια παιδεία κτλ, ε αναγκαίο κακό. Τουλάχιστον δεν κρατάει πολύ.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Κάποιοι έχουν πάει και έχουν ρίξει 3 βολές σε όλη την θητεία. Δλδ το +3μηνο θα σώσει την Ελλάδα ή να αξιοποιηθεί σωστά αυτός ο χρόνος? 

Δεν χρειαζονται ολοι βολες. Αν πχ. εισαι μηχανικος σε πλοιο τα οπλα σου θα ειναι το στουπι και το λαδι.

Tην Ελλαδα δε θα τη σωσουν οι παραπανω μηνες αλλα η βοηθεια απο τους συμμαχους οταν ερθει η ωρα. Οι μοναδες ομως πρεπει να ειναι στελεχομενες.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/9/2020 στις 2:35 ΜΜ, tritonas00 είπε

Ειναι η πρωτη φορα που το λενε και τα καναλια παντως, νομιζω

Kι εμένα ο θείος μου που είναι στρατιωτικός μου είπε ότι ακούγεται πολύ έντονα πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας. Μια ερωτηση για αναβολη λογω παχυσαρκιας που δεν υπαρχει φρουραρχειο στην περιοχη μου,πρεπει αναγκαστικα να παρουσιαστω ή μπορω και καπως αλλιως?

Σας παρακαλω αν γνωριζει καποιος κατι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Savvaskav1 είπε

Γεια σας. Μια ερωτηση για αναβολη λογω παχυσαρκιας που δεν υπαρχει φρουραρχειο στην περιοχη μου,πρεπει αναγκαστικα να παρουσιαστω ή μπορω και καπως αλλιως?

Σας παρακαλω αν γνωριζει καποιος κατι

Σε καποια φρουρα υπαγεσαι...Βρες την και πηγαινε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Savvaskav1 είπε

Μενω Κερκυρα

Ειμαι γραμμενος στην ΣΥ Δυτικης Ελλαδας

Πανε στο στρατολογικό γραφείο, θα σου πουν που πρέπει να πας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω απλως ειπα οτι αν μου πουν οτι πρεπει να πας Πατρα που σπουδαζα και για αυτο ειμαι γραμμενος εκει ή στην Λευκαδα που καταγομαι ειναι καπως μπερδεμα για αυτο ρωτησα. Ευχαριστω πολυ φιλε μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Ηθελα να ρωτήσω αν κάποιος γνωριζω στη θητεια σ στις ειδικες δυναμεις θα εκπαιδευτεις με αλεξιπτωτο αυτο το γνωριζω αλλά θα τελέσεις ασκησεις και με πτώση ; τι εκπαιδευση αποτελει;

Ευχαριστώ 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...