Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και εγώ αυτής της άποψης είμαι μέχρι στιγμής καθώς οποίος και να μου πει κάτι τον έχω ψιλό γραμμένο. Επίσης απ' την άλλη πιστεύω πως θα μου φανεί πιο δύσκολο να ξεσηκωθω στα 20κατι μου παρά τώρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο νωριτερα τοσο καλυτερα...αν οχι 18 γιατι οκ μπορεις να θελεις να αραξεις λιγο ως φοιτητης, μεχρι 21-22 καλο ειναι να εχεις παει, ιδανικα στο τελειωμα της σχολης με λιγα μαθηματα για πτυχιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Orpheas1992 είπε

Οσο νωριτερα τοσο καλυτερα...αν οχι 18 γιατι οκ μπορεις να θελεις να αραξεις λιγο ως φοιτητης, μεχρι 21-22 καλο ειναι να εχεις παει, ιδανικα στο τελειωμα της σχολης με λιγα μαθηματα για πτυχιο. 

Αυτό κατά πόσο γίνεται? Δηλ. πόσο πίσω μπορείς να αφήσεις την σχολή για να κάνεις την θητεία σου? Αφού έχεις κάνει όλες τις υποχρεωτικές ώρες-εργαστήρια και απλά δίνεις για να περάσεις μαθήματα η μπορείς να κάνεις 2 χρόνια να κάνεις θητεία και μετά τα άλλα 2-3?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, giorgoskoy είπε

Αυτό κατά πόσο γίνεται? Δηλ. πόσο πίσω μπορείς να αφήσεις την σχολή για να κάνεις την θητεία σου? Αφού έχεις κάνει όλες τις υποχρεωτικές ώρες-εργαστήρια και απλά δίνεις για να περάσεις μαθήματα η μπορείς να κάνεις 2 χρόνια να κάνεις θητεία και μετά τα άλλα 2-3?

Γινεται ανετα, απο τη στιγμη που ισχυει το ν+2 (δηλαδη εχεις 6 χρονια για να βγαλεις μια 4ετη σχολη). Μπορεις να κανεις και τα δυο που αναφερεις, αν και η 1η επιλογη ειναι η καλυτερη πιστευω, δηλαδη 4ο-5ο ετος στη σχολη με μονοψηφιο αριθμο μαθηματων, δινεις τα μαθηματα οσο εισαι στρατο και στο τελος απολυεσαι με ταυτοτητα και πτυχιο. 

Γενικα ζηλεψα οσους το επαιξαν ετσι και οσους μπηκαν στα 18-19, εγω απολυθηκα τον Ιουλιο στα 28 μου.
Οσους ηταν στην ιδια φαση με εμενα, δεν τους ζηλεψα καθολου :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάγκες, μπαίνω Ιανουάριο Α' ΕΣΣΟ, πεζικό, παρουσιάζομαι στον Έβρο λογικά και θέλω και για ΣΕΑΠ (ΔΕΑ). Η ερώτηση μου είναι η εξής. Θέλω να πάρω ένα amazfit t-rex (smartwatch αντοχής), θα μπορέσω να το έχω μαζί μου οταν παρουσιαστώ; υπάρχει περίπτωση να μου το κρατήσουν στον έλεγχο ή να μου δημιουργήσει πρόβλημα γενικότερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@giorgoskoy για να μην χάσεις το ν+2, υπάρχει και η δυνατότητα για διακοπή σπουδών. Από την άλλη όμως δεν έχεις φοιτητικές άδειες αν κάνεις διακοπή. Μετά συνεχίζεις κανονικά χωρίς να έχεις χάσει κάποιο χρόνο. Το ιδανικό θα είναι όταν θα τελειώνεις (πχ να μένει πρακτική/διπλωματική και κάνα μάθημα) μόνο και μόνο επειδή αν πας πχ στο 3ο έτος, η παρέα θα προχωρήσει και εσύ θα μείνεις 1 χρόνο πίσω. 

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, urbanist00 είπε

μάγκες, μπαίνω Ιανουάριο Α' ΕΣΣΟ, πεζικό, παρουσιάζομαι στον Έβρο λογικά και θέλω και για ΣΕΑΠ (ΔΕΑ). Η ερώτηση μου είναι η εξής. Θέλω να πάρω ένα amazfit t-rex (smartwatch αντοχής), θα μπορέσω να το έχω μαζί μου οταν παρουσιαστώ; υπάρχει περίπτωση να μου το κρατήσουν στον έλεγχο ή να μου δημιουργήσει πρόβλημα γενικότερα;

δεν λενε τιποτα για ρολογια και smartbands. Οι μισοι φανταροι ηταν με mi band 3-4-5 και samsung galaxy watch

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, giorgoskoy είπε

Ευχαριστώ πολύ!! Άρα μένει να αποφασίσω από τώρα η σε 4 χρόνια παράλληλα με σπουδές 

Αν δεν είσαι σίγουρος πως θα πας φαντάρος στον τόπο που σπουδάζεις, μη πας παράλληλα με τη σχολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα 

Οι γεννημενοι ετους 2002 κλασης 2023 ειναι να παρουσιαστουν με την Εσσο του Ιανουαριου 2021 ; και η ανακοινωση θα βγει περιπου μεσα Δεκεμβριου ; Σωστα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MrKasimis είπε

Καλησπερα 

Οι γεννημενοι ετους 2002 κλασης 2023 ειναι να παρουσιαστουν με την Εσσο του Ιανουαριου 2021 ; και η ανακοινωση θα βγει περιπου μεσα Δεκεμβριου ; Σωστα ;

επειδή και γω θα μπω με την πρώτη εσσο (αν και είμαι γεννημένος το 2000 και είχα αναβολή και την εκοψα) ναι απο οτι ακούω προς Δεκέμβριο θα βγει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@giorgoskou όπως σου είπαν και παραπάνω, μπορείς να κάνεις διακοπή σπουδών (ώστε να μην μετράει το Ν+2 κατά σου). Κάν' το.

Οι φοιτητικές άδειες που θα χάσεις, είναι τίποτα μπροστά στο πόσο πίσω θα σε αφήσει η απουσία σου από τα μαθήματα. Και δεν πρόκειται να διαβάσεις εκεί μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, MrKasimis είπε

Καλησπερα 

Οι γεννημενοι ετους 2002 κλασης 2023 ειναι να παρουσιαστουν με την Εσσο του Ιανουαριου 2021 ; και η ανακοινωση θα βγει περιπου μεσα Δεκεμβριου ; Σωστα ;

Δεν ξέρεις ποτέ πότε ακριβώς θα βγει αλλά ναι συνήθως τότε βγαίνει για την Α' ΕΣΣΟ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...