Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, Tsapinho είπε

Εγώ πάλι το είχα απ' έξω (όπως και άλλοι) και κανένας δεν μου είπε τιποτα. Τώρα μπορεί βέβαια να με είδαν σκληροτράχηλο και να μασησαν δεν ξερω 😂.

χαχαχα ισως.

Ειναι θεμα στρατοπεδου και στελεχων το τι θα πουν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 8/11/2020 στις 12:52 ΜΜ, dionisis1925 είπε

Ναι αν πάει 12 για τους οπλίτες θα πάει 17 για τα δοκιμια.

Ποιος θα την παλέψει 17 μήνες να είναι φαντάρος με ευθύνες?

Πως γυρνάς στην κοινωνία μετά από αυτούς τους 17 μήνες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα στο αν δικαιουσε κατ'εξαίρεση μετάθεση μας είπαν ότι δικαιούνται και όσοι είναι μονογονεϊκης οικογένειας, ανεξαρτητος ημερομηνίας θανάτου του γονέα η κατι άλλο.

 

Μιας και εμπιπτω σε αυτήν την κατηγορία, και πρέπει να κάνω την αίτηση μου μέχρι 17 του μήνα, ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε πότε βγαίνουν τα αποτελέσματα αν έγιναν αποδεκτές οι αιτήσεις η όχι;

 

Επίσης, χωρίς βύσμα δεν υπάρχει καμία ελπίδα για μια τέτοια μετάθεση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, pavlos1908 είπε

Σήμερα στο αν δικαιουσε κατ'εξαίρεση μετάθεση μας είπαν ότι δικαιούνται και όσοι είναι μονογονεϊκης οικογένειας, ανεξαρτητος ημερομηνίας θανάτου του γονέα η κατι άλλο.

Μιας και εμπιπτω σε αυτήν την κατηγορία, και πρέπει να κάνω την αίτηση μου μέχρι 17 του μήνα, ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε πότε βγαίνουν τα αποτελέσματα αν έγιναν αποδεκτές οι αιτήσεις η όχι;

Επίσης, χωρίς βύσμα δεν υπάρχει καμία ελπίδα για μια τέτοια μετάθεση;

Όταν ήμουν στρατό το 2018 είχα κάνει δύο αιτήσεις για μετάθεση.

Την πρώτη φορά απορρίφθηκε και την 2η έγινε δεκτή οπότε και πήρα μετάθεση στην Αθήνα από τα Ιωάννινα.

Δεν είχα βύσμα.

Βοηθάει δυστυχώς αν έχεις βύσμα στον στρατό όπως και παντού, αλλά είναι ένας τεράστιος μύθος ό,τι για τα πάντα χρειάζεσαι βύσμα.

Απλά αν έχεις βύσμα τα πάντα (δυστυχώς) είναι πιο εύκολα στην ζωή στην Ελλάδα (και όχι μόνο στην Ελλάδα).

Κάποιος που δεν είχε βύσμα όπως εγώ κατά πάσα πιθανότητα δεν θα έκανε αίτηση για μετάθεση. Πόσο μάλλον να είχε το "θράσος" να κάνει και 2η αίτηση για μετάθεση ενώ είχε απορριφθεί η πρώτη. Ο επιμένων νικά!

Κάθε φορά στις αιτήσεις για μετάθεση τους πήρε τουλάχιστον 1 μήνα να απαντήσουν αν θυμάμαι καλά, μπορεί και παραπάνω. Είναι και αργοί εκτός όλων των άλλων. Good luck.

Επεξ/σία από adrfinance
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, pavlos1908 είπε

Σήμερα στο αν δικαιουσε κατ'εξαίρεση μετάθεση μας είπαν ότι δικαιούνται και όσοι είναι μονογονεϊκης οικογένειας, ανεξαρτητος ημερομηνίας θανάτου του γονέα η κατι άλλο.

 

Εγω μπηκα τον Μαρτιο. Και οσοι ζηταγαν κατ'εξαιρεση μεταθεση τους λεγανε οτι ο νομος εχει αλλαξει και πλεον δικαιουσαι μονο αν πεθανε το τελευταιο ετος. 

 

2 ώρες πριν, pavlos1908 είπε

Επίσης, χωρίς βύσμα δεν υπάρχει καμία ελπίδα για μια τέτοια μετάθεση;

Αν οντως την δικαιουσαι δεν χρειαζεσαι βυσμα. Συνηθως βγαινουν μετα τα ΣΠΕΝ και μεχρι να τελειωσεις ειδικοτητα. Εγω μπηκα 10 Μαρτιου και βγηκε στις 22 Απριλιου. Λογω ειδικοτητας και lockdown παρουσιαστηκα 20 Μαιου στην Αθηνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Skerzos είπε

Ποιος θα την παλέψει 17 μήνες να είναι φαντάρος με ευθύνες?

Πως γυρνάς στην κοινωνία μετά από αυτούς τους 17 μήνες?

Δεν κάνεις φυλακή,σαν τους υπόλοιπους μόνιμους είσαι.Μην το κάνουμε τόσο τραγικό.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Skerzos είπε

Ποιος θα την παλέψει 17 μήνες να είναι φαντάρος με ευθύνες?

Πως γυρνάς στην κοινωνία μετά από αυτούς τους 17 μήνες?

  1. Δεν κοιμάσαι στον θάλαμο.
  2. Δεν είσαι φαντάρος αλλά αξιωματικός. Είσαι ανώτερος από όλους τους λοχίες, αρχιλογίες κλπ. που σε πρίζουν το παπάρι (όσοι το κάνουν).
  3. Κοιμάσαι έξω και δεν έχεις υποχρεώσεις να καθαρίζεις πατάτες, τουαλέτες κλπ.
  4. Δουλεύεις επι πληρωμή 7 με 2 και μετά σπιτάκι + υπηρεσίες.

Ουάου, αναρωτιέμαι πώς θα την παλέψεις.

Τώρα σοβαρά, όσοι είστε "επί των αρχών" κατά της στράτευσης, το κράτος σας δίνει τρόπο να εκμεταλλευτείτε το πτυχίο σας και να πάτε να μάθετε και πέντε πράγματα στο στρατό διοικώντας κόσμο ως έφεδροι πληρώνωντάς σας κιόλας αλλά και αυτό δεν σας αρέσει γιατί για κάποιον λόγο αυτοί οι πέντε έξτρα μήνες σας φαίνονται βουνό. Από την άλλη, όταν πάτε απλά φανταράκια για να κάνετε το 9μηνο και να την σκαπουλάρετε κλαίγεστε ότι ο στρατός δεν σας δίνει ευκαιρία να αξιοποιήσετε τις γνώσεις σας.

Δύο μετρά, δύο σταθμά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, JohnGTA είπε
  1. Δεν κοιμάσαι στον θάλαμο.
  2. Δεν είσαι φαντάρος αλλά αξιωματικός. Είσαι ανώτερος από όλους τους λοχίες, αρχιλογίες κλπ. που σε πρίζουν το παπάρι (όσοι το κάνουν).
  3. Κοιμάσαι έξω και δεν έχεις υποχρεώσεις να καθαρίζεις πατάτες, τουαλέτες κλπ.
  4. Δουλεύεις επι πληρωμή 7 με 2 και μετά σπιτάκι + υπηρεσίες.

Ουάου, αναρωτιέμαι πώς θα την παλέψεις.

Τώρα σοβαρά, όσοι είστε "επί των αρχών" κατά της στράτευσης, το κράτος σας δίνει τρόπο να εκμεταλλευτείτε το πτυχίο σας και να πάτε να μάθετε και πέντε πράγματα στο στρατό διοικώντας κόσμο ως έφεδροι πληρώνωντάς σας κιόλας αλλά και αυτό δεν σας αρέσει γιατί για κάποιον λόγο αυτοί οι πέντε έξτρα μήνες σας φαίνονται βουνό. Από την άλλη, όταν πάτε απλά φανταράκια για να κάνετε το 9μηνο και να την σκαπουλάρετε κλαίγεστε ότι ο στρατός δεν σας δίνει ευκαιρία να αξιοποιήσετε τις γνώσεις σας.

Δύο μετρά, δύο σταθμά.

Συμφωνώ στα πρώτα, ότι υπηρετώντας ως δόκιμος οι συνθήκες διαβίωσης και η καθημερινότητα είναι σαφώς ανώτερα από έναν απλό οπλίτη θητείας.
Άμα κάποιος πιστεύει πως για τα παραπάνω αξίζει να πετάξει 5 μήνες επιπλέον από τη ζωή του στα σκουπίδια, μπορεί να το κάνει.
Προφανώς και είναι γούστο του καθενός αν θα διαλέξει το χοντρό και κοντό αγγούρι, ή το λεπτό και μακρύ.

Τώρα για τα υπόλοιπα, είναι απλά αστεία.
 

Αναφορά σε κείμενο

να εκμεταλλευτείτε το πτυχίο σας και να πάτε να μάθετε και πέντε πράγματα στο στρατό διοικώντας κόσμο

Πραγματικά όμως... Με ποιο τρόπο θα γίνει εκμετάλλευση ενός πτυχίου (πχ λογιστή, προγραμματιστή, γιατρού, εκπαιδευτικού, ηλεκτρολόγου), με το να κάνεις υπηρεσίες ΑΥΔΜ και να μοιράζεις αγγαρείες κλπ?
Όσον αφορά τη διοίκηση, νομίζω περισσότερη διαχείριση κάνει ένας απλός φαντάρος που είναι πχ επιλοχίας λόχου και βγάζει υπηρεσίες, παρά ένας δόκιμος.
 

Αναφορά σε κείμενο

ως έφεδροι πληρώνωντάς σας κιόλας αλλά και αυτό δεν σας αρέσει γιατί για κάποιον λόγο αυτοί οι πέντε έξτρα μήνες σας φαίνονται βουνό.

Μάλλον είναι θέμα προσωπικού γούστου και αξιών. Για πολύ κόσμο (και για μένα), η επί πληρωμή δουλειά που αναφέρεις, αποτελεί από τις πιο μίζερες απασχολήσεις που θα μπορούσε να κάνει. Από την άλλη υπάρχουν και άνθρωποι που γουστάρουν άπειρα αυτό : μια δουλεία που να τους πληρώνει και για το μεγαλύτερο μέρος των 40 ωρών τους εβδομαδιαία, απλά να κάθονται με ένα καφέ και να χαζεύουν στο smartphone. Για μένα αυτό είναι απόλυτα ψυχοφθόρο...
Τώρα, αν δεν έχεις κάποια άμεση προοπτική έξω, και ακόμη ψάχνεσαι, μπορεί και να είχε νόημα να σκεφτείς να "δουλέψεις" ως δόκιμος (αλλά υπάρχουν απείρως καλύτερα και πιο παραγωγικά πράγματα να κάνεις με αυτούς τους 5 μήνες). Αλλά αν έχεις κάποια δουλεία ή προοπτική δουλειάς έξω, είναι πραγματικά αστείο να σου λέει ο άλλος "για ποιο λόγο δε θέλεις να κάτσεις παραπάνω και να πληρωθείς?"...

Αναφορά σε κείμενο

Από την άλλη, όταν πάτε απλά φανταράκια για να κάνετε το 9μηνο και να την σκαπουλάρετε κλαίγεστε ότι ο στρατός δεν σας δίνει ευκαιρία να αξιοποιήσετε τις γνώσεις σας.

Και ως "απλό φανταράκι" θα μπορούσε ο ΕΣ (εάν λειτουργούσε σωστά και αξιοκρατικά) να αξιοποιούσε τους φαντάρους και τις γνώσεις του.
Ο διαμοιρασμός σε σώματα και οι μεταθέσεις καταλήγουν να είναι εξοργιστικά παράλογες (και από τη δική μου θητεία έχω συναντήσει μπόλικες τέτοιες περιπτώσεις).
Από την άλλη, ακόμη και έτσι, εάν έχεις κάποια προσόντα και τα προωθήσεις, θα μπορέσουν να αξιοποιηθούν, έστω και αν είσαι πεζικό στον Έβρο...
 

Επεξ/σία από Kevin Malone
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Kevin Malone είπε

Συμφωνώ στα πρώτα, ότι υπηρετώντας ως δόκιμος οι συνθήκες διαβίωσης και η καθημερινότητα είναι σαφώς ανώτερα από έναν απλό οπλίτη θητείας.
Άμα κάποιος πιστεύει πως για τα παραπάνω αξίζει να πετάξει 5 μήνες επιπλέον από τη ζωή του στα σκουπίδια, μπορεί να το κάνει.
Προφανώς και είναι γούστο του καθενός αν θα διαλέξει το χοντρό και κοντό αγγούρι, ή το λεπτό και μακρύ.

Τώρα για τα υπόλοιπα, είναι απλά αστεία.
 

Πραγματικά όμως... Με ποιο τρόπο θα γίνει εκμετάλλευση ενός πτυχίου (πχ λογιστή, προγραμματιστή, γιατρού, εκπαιδευτικού, ηλεκτρολόγου), με το να κάνεις υπηρεσίες ΑΥΔΜ και να μοιράζεις αγγαρείες κλπ?
Όσον αφορά τη διοίκηση, νομίζω περισσότερη διαχείριση κάνει ένας απλός φαντάρος που είναι πχ επιλοχίας λόχου και βγάζει υπηρεσίες, παρά ένας δόκιμος.
 

Μάλλον είναι θέμα προσωπικού γούστου και αξιών. Για πολύ κόσμο (και για μένα), η επί πληρωμή δουλειά που αναφέρεις, αποτελεί από τις πιο μίζερες απασχολήσεις που θα μπορούσε να κάνει. Από την άλλη υπάρχουν και άνθρωποι που γουστάρουν άπειρα αυτό : μια δουλεία που να τους πληρώνει και για το μεγαλύτερο μέρος των 40 ωρών τους εβδομαδιαία, απλά να κάθονται με ένα καφέ και να χαζεύουν στο smartphone. Για μένα αυτό είναι απόλυτα ψυχοφθόρο...
Τώρα, αν δεν έχεις κάποια άμεση προοπτική έξω, και ακόμη ψάχνεσαι, μπορεί και να είχε νόημα να σκεφτείς να "δουλέψεις" ως δόκιμος (αλλά υπάρχουν απείρως καλύτερα και πιο παραγωγικά πράγματα να κάνεις με αυτούς τους 5 μήνες). Αλλά αν έχεις κάποια δουλεία ή προοπτική δουλειάς έξω, είναι πραγματικά αστείο να σου λέει ο άλλος "για ποιο λόγο δε θέλεις να κάτσεις παραπάνω και να πληρωθείς?"...

Και ως "απλό φανταράκι" θα μπορούσε ο ΕΣ (εάν λειτουργούσε σωστά και αξιοκρατικά) να αξιοποιούσε τους φαντάρους και τις γνώσεις του.
Ο διαμοιρασμός σε σώματα και οι μεταθέσεις καταλήγουν να είναι εξοργιστικά παράλογες (και από τη δική μου θητεία έχω συναντήσει μπόλικες τέτοιες περιπτώσεις).
Από την άλλη, ακόμη και έτσι, εάν έχεις κάποια προσόντα και τα προωθήσεις, θα μπορέσουν να αξιοποιηθούν, έστω και αν είσαι πεζικό στον Έβρο...
 

Δυστυχώς φαίνεται πόσο έξω από τα πράγματα είσαι.

Ο αφορισμός σου "ως απλό φανταράκι θα μπορούσε ο ΕΣ να αξιοποιούσε τους φαντάρους" είναι πέρα για πέρα λανθασμένος. Από την στιγμή που ο κατώτατος στρατιώτης σκέφτεται ορθά, καταστρέφεται η λογική του στρατεύματος και του στρατού. Άνθρωποι δήθεν μορφωμένοι σαν εσένα μπορούν να έχουν μύρια πτυχία και χαρτιά αλλά αυτή την απλούστατη σκέψη αρνούνται να την κάνουν. Ο ρόλος του φαντάρου δεν συμβαδίζει με του σκεπτόμενου ανθρώπου γιατί ο σκεπτόμενος άνθρωπος αμφιβάλλει για πολλά πράγματα γύρω του. Ο ρόλος του φαντάρου είναι στο παραμικρό που του λέει ο ανώτερός του να λέει "Yes sir" και να προχωράει. Για αυτό και πρέπει να πηγαίνει ο άλλος στρατό το πολύ στα 24 του και να ξεμπερδεύει.

Στο άλλο που λες. "Με ποιο τρόπο θα γίνει εκμετάλλευση ενός πτυχίου (πχ λογιστή, προγραμματιστή, γιατρού, εκπαιδευτικού, ηλεκτρολόγου), με το να κάνεις υπηρεσίες ΑΥΔΜ και να μοιράζεις αγγαρείες κλπ?". Η απάντηση είναι ότι δεν θα σε βάλει να σκάψεις χώματα, να κάνεις γόπινγκ, να καθαρίζεις τουαλέτες και πατάτες ούτε θα τρέχεις να αναφέρεσαι στον κάθε καραβανά λοχία. Για τον στρατό αυτό και μόνο αρκεί.

Συμφωνώ στο ότι είναι θέμα γούστου και αξιών. Ωστόσο, ακόμη και με αυτά που λες καταλήγεις στα λεγόμενά μου. Ο στρατός σου δίνει δύο επιλογές: Κάτσε φαντάρος με ό,τι αυτό συνεπάγεται ή γίνε αξιωματικός και πούλα τρέλα σε αυτούς που υπό άλλες συνθήκες θα ήταν ανώτεροί σου. Μόνο και μόνο που λες: "Δεν σπαταλάω άλλους πέντε μήνες" αυτοτοποθετείσαι στην κατηγορία "απλό φανταράκι". Ε, ως απλό φανταράκι τρέχα να μαζέψεις γόπες, να κάνεις 2-4 και να ζητάς άδειες να πας να πλύνεις τα ρούχα σου έξω από το στρατόπεδο. Δεν κράζω αυτά τα γεγονότα, τα έχω περάσει και εγώ. Τα υπόλοιπα μούγκα.

Και κάτι τελευταίο: Επειδή είπες ότι αυτούς τους πέντε μήνες μπορείς να βρεις κάτι πιο παραγωγικό να κάνεις σε ρωτάω το εξής: Ποιός θα προσλάβει 22χρονο με πτυχίο, θα τον πληρώνει στην ώρα του και με ένσημα και θα τον έχει να διοικεί κόσμο μόλις βγει από την σχολή του; Εκτός αν είναι βολεμένος, ένας 22χρονος αντικειμενικά ΔΕΝ μπορεί να το κάνει αυτό ούτε να βρει μια τέτοια δουλειά. Οπότε το να πάει ΔΕΑ είναι κάπως καλύτερο κατά την γνώμη μου.

ΥΓ: Όταν λες "περισσότερη διαχείριση κάνει ένας φαντάρος παρά αξιωματικός" γελάνε και οι πέτρες. Φιλικά πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι 9 & 12 μήνες της θητείας είναι υπορβολικά λίγοι για να μπορέσει να αξιοποιήσει ο στρατός τις δεξιότητες ενός φαντάρου.

Οπότε εύλογα κρίνει ισοπεδωτικά ώστε ο φαντάρος να μάθει τις βασικές γνώσεις του οπλίτη και να αποκτήσει σχετικές δεξιότητες/πειθαρχεία.

Αν τώρα κάποιος διοικητής μπορεί να αξιοποιήσει τα ιδιαίτερα προσόντα κάποιου μπορεί να το κάνει.

 

ΥΓ

Οσον αφορά την αξιοκρατία , όση έχουμε σαν κοινωνία εκτός το ίδιο επίπεδο έχουμε και στον στρατό.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, JohnGTA είπε

Ο αφορισμός σου "ως απλό φανταράκι θα μπορούσε ο ΕΣ να αξιοποιούσε τους φαντάρους" είναι πέρα για πέρα λανθασμένος. Από την στιγμή που ο κατώτατος στρατιώτης σκέφτεται ορθά, καταστρέφεται η λογική του στρατεύματος και του στρατού. Άνθρωποι δήθεν μορφωμένοι σαν εσένα μπορούν να έχουν μύρια πτυχία και χαρτιά αλλά αυτή την απλούστατη σκέψη αρνούνται να την κάνουν. Ο ρόλος του φαντάρου δεν συμβαδίζει με του σκεπτόμενου ανθρώπου γιατί ο σκεπτόμενος άνθρωπος αμφιβάλλει για πολλά πράγματα γύρω του. Ο ρόλος του φαντάρου είναι στο παραμικρό που του λέει ο ανώτερός του να λέει "Yes sir" και να προχωράει. Για αυτό και πρέπει να πηγαίνει ο άλλος στρατό το πολύ στα 24 του και να ξεμπερδεύει.

Εσύ πιάνεις κάτι εντελώς διαφορετικό που αφορά τη φύση του στρατιώτη (άσχετα με το αν συμφωνώ ή όχι) και όχι το πρακτικό κομμάτι.
Αν πχ εγώ έχω τελειώσει νοσηλευτής και αντί να με βάλουν υγειονομικό και να υπηρετώ σε κάποιο υποστελεχωμένο στεπ, με βάζουν πεζικό να "μαζεύω γόπες", ναι είναι λάθος αξιοποίηση.
Αν είμαι προγραμματιστής και αντί να με βάλουν έρευνας-πληροφορικής και να υπηρετώ σε κάποιο γεπ (είτε είναι στον Έβρο είτε στην Αθήνα) και αντ' αυτού με βάλουν πυροβολικό να σκουπίζω πευκοβελόνες, ναι είναι λάθος αξιοποίηση.
Το καταλαβαίνεις αυτό ή θα μου πεις πάλι για το 'yes sir'?

36 λεπτά πριν, JohnGTA είπε

Στο άλλο που λες. "Με ποιο τρόπο θα γίνει εκμετάλλευση ενός πτυχίου (πχ λογιστή, προγραμματιστή, γιατρού, εκπαιδευτικού, ηλεκτρολόγου), με το να κάνεις υπηρεσίες ΑΥΔΜ και να μοιράζεις αγγαρείες κλπ?". Η απάντηση είναι ότι δεν θα σε βάλει να σκάψεις χώματα, να κάνεις γόπινγκ, να καθαρίζεις τουαλέτες και πατάτες ούτε θα τρέχεις να αναφέρεσαι στον κάθε καραβανά λοχία. Για τον στρατό αυτό και μόνο αρκεί.

Συμφωνώ στο ότι είναι θέμα γούστου και αξιών. Ωστόσο, ακόμη και με αυτά που λες καταλήγεις στα λεγόμενά μου. Ο στρατός σου δίνει δύο επιλογές: Κάτσε φαντάρος με ό,τι αυτό συνεπάγεται ή γίνε αξιωματικός και πούλα τρέλα σε αυτούς που υπό άλλες συνθήκες θα ήταν ανώτεροί σου. Μόνο και μόνο που λες: "Δεν σπαταλάω άλλους πέντε μήνες" αυτοτοποθετείσαι στην κατηγορία "απλό φανταράκι". Ε, ως απλό φανταράκι τρέχα να μαζέψεις γόπες, να κάνεις 2-4 και να ζητάς άδειες να πας να πλύνεις τα ρούχα σου έξω από το στρατόπεδο. Δεν κράζω αυτά τα γεγονότα, τα έχω περάσει και εγώ. Τα υπόλοιπα μούγκα.

Από τα γραφόμενά σου, συμπεραίνω ότι για σένα η μεγαλύτερη αξία του να γίνεις δόκιμος είναι να πουλάς μαγκιά στους υπαξιωματικούς και να μην κάνεις αγγαρείες.
Και πάλι να σου πω, ότι δεν είναι όλοι οι άνθρωποι φυγόπονοι ή μικρόψυχοι.
Ναι, πήγα στα 27 και πέρασα το μεγαλύτερο μέρος της θητείας μου παραμεθώριο, αλλά ποτέ δεν είχα αντίρρηση με τις "αγγαρείες" που τόσο αναθεματίζεις. Και τουαλέτες καθάριζα, και μαγειρεία, και κανένα πρόβλημα δε βρήκα σε αυτό (όταν μοιράζονται δίκαια και ισομερώς). Είναι λογικό ότι όταν συνυπάρχουν τόσοι άνθρωποι, να πρέπει να γίνουν κάποιες "αγγαρείες" (που στην ουσία είναι λογικές καθαριότητες) για να είναι η διαβίωση ανθρώπινη.
Και πίστεψέ με, περισσότερη κλάψα άκουγες από τα 20χρονα που είχαν τη μαμά να τους καθαρίζει και να τους συμμαζεύει, παρά από αυτούς γύρω στα 30.
Επομένως χέστηκα αν ο μικρόψυχος καραβανάς με βάλει να καθαρίσω τις τουαλέτες. Το ίδιο κάνω και έξω (σε προσωπικό επίπεδο) ακόμη και αν έχω "μύρια πτυχία και χαρτιά".

36 λεπτά πριν, JohnGTA είπε

Και κάτι τελευταίο: Επειδή είπες ότι αυτούς τους πέντε μήνες μπορείς να βρεις κάτι πιο παραγωγικό να κάνεις σε ρωτάω το εξής: Ποιός θα προσλάβει 22χρονο με πτυχίο, θα τον πληρώνει στην ώρα του και με ένσημα και θα τον έχει να διοικεί κόσμο μόλις βγει από την σχολή του; Εκτός αν είναι βολεμένος, ένας 22χρονος αντικειμενικά ΔΕΝ μπορεί να το κάνει αυτό ούτε να βρει μια τέτοια δουλειά. Οπότε το να πάει ΔΕΑ είναι κάπως καλύτερο κατά την γνώμη μου.

Για μάθεις να "διοικείς κόσμο" (που δεν ξέρω τι κόλλημα έχεις φάει με αυτό) πρέπει πρώτα να μάθεις καλά το αντικείμενό σου. Και ναι, δε θα αναλάβεις διοικητικό πόστο με το που τελειώσεις τις σπουδές σου, αλλά μετά από χρόνια εμπειρίας.
Για το ποιος θα προσλάβει τον 22χρονο με πτυχίο και θα τον πληρώνει με ένσημα; Πολύς κόσμος!
Ξέρω πραγματικά πάρα πολύ κόσμο από τη δική μου σχολή που μετά από ένα δίμηνο έρευνας εργασίας είχαν εξασφαλίσει δουλειά (το πόσο καλό μισθό, εξαρτάται από το επίπεδο και τις γνώσεις του καθένα). Οι υπόλοιποι που δυσκολεύτηκαν (παρόλο που προέρχονταν από την ίδια σχολή) ήταν γιατί επέλεξαν διαφορετικό αντικείμενο το οποίο αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα δεν έχει καλή αποκατάσταση.
Εξαρτάται από το επάγγελμα και τον κορεσμό του στην Ελλάδα αυτή τη στιγμή.
Αλλά ακόμη και αν κάνεις κάποιο επάγγελμα που έχει δύσκολη αποκατάσταση, και πάλι θεωρώ καλύτερο το κάτσεις να προσπαθήσεις και να κάνεις πρόοδο στο να βρεις μια δουλειά στον τομέα σου, παρά να ξοδέψεις μήνες στο στρατό οι οποίοι δε θα σου αποφέρουν απολύτως τίποτα στο δικό σου επάγγελμα.

36 λεπτά πριν, JohnGTA είπε

ΥΓ: Όταν λες "περισσότερη διαχείριση κάνει ένας φαντάρος παρά αξιωματικός" γελάνε και οι πέτρες. Φιλικά πάντα.

Το ύφος σου μόνο φιλικό δεν είναι, αλλά δεν πειράζει. :)
Εγώ θα σου μιλήσω με δική μου εμπειρία από τη θητεία μου, όπου οι δόκιμοι που είχαμε ήταν πραγματικά υπέροχα παιδιά (ο ένας μάλιστα αγόραζε και μας έφερνε καθαριστικά που η μονάδα δε διέθετε σε αφθονία με δικά του λεφτά, ώστε ο λόχος μας να ζει πιο ανθρώπινα και όχι να σφουγγαρίζουμε με σκέτο νερό). Αλλά ο ένας ήταν 19 και ο άλλος 21 χρονών. Όποτε έπρεπε να κάνουν κάτι πιο διαχειριστικό από το να μοιράσουν καθαριότητες (όπως το βγάζουν κίνηση σε άλλες μονάδες, οργάνωση του ΣΥΠΟ κλπ) πελάγωναν και έτρεχαν στον 30χρονο φαντάρο στο επιλοχάδικο για να τους βοηθήσει.
Άρα δεν ξέρω σε ποιες πέτρες αναφέρεσαι, αλλά μάλλον έχουν κακή αίσθηση του χιούμορ :)

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν ντάξει τελευταίο ποστ για αυτήν την κουβέντα να γράψουν και τα παιδιά που δεν έχουν κάνει στρατό.

8 λεπτά πριν, Kevin Malone είπε

Αν είμαι προγραμματιστής και αντί να με βάλουν έρευνας-πληροφορικής και να υπηρετώ σε κάποιο γεπ (είτε είναι στον Έβρο είτε στην Αθήνα) και αντ' αυτού με βάλουν πυροβολικό να σκουπίζω πευκοβελόνες, ναι είναι λάθος αξιοποίηση.

Αρχίζεις με τον αφορισμό: "Δεν μιλάω θεωρητικά αλλά πρακτικά". Οκ. Ποιός εσένα σου λέει ότι ο στρατός περιμένει προγραμματιστές ή νοσηλευτές; Επειδή ακριβώς ο στρατός είναι ο,τι πιο πρακτικό υπάρχει, θα σε στείλει εκεί που έχει άμεση ανάγκη όχι εκεί "που θα έπρεπε". Το "Yes Sir" έρχεται σε αυτό που λέω εγώ: Όταν πάρεις (ως απόφοιτος πληροφορικής πχ) το χαρτί να παρουσιαστείς "Σκαπανέας στην Μονάδα Ναρκαλιευτών" είναι επειδή εκεί έχει ανάγκες ο στρατός και επειδή είσαι φανταράκι (το χαμηλότερο στην ιεραρχία) το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να πεις "Οκ έρχομαι". Για τους προγραμματιστές φίλτατε έχουν δικούς τους αξιωματικούς που βγαίνουν από παραγωγικές σχολές για να χειρίζονται μηχανήματα πόσων εκατομμυριών ευρώ όχι τον φανταράκο που έκανε ένα ΣΠΕΝ. Είναι "λάθος αξιοποίηση" σύμφωνα με τα δικά σου μέτρα και σταθμά, για τον ΕΣ είναι απόλυτα λογικό. Οπότε το ξεχνάμε.

12 λεπτά πριν, Kevin Malone είπε

Από τα γραφόμενά σου, συμπεραίνω ότι για σένα η μεγαλύτερη αξία του να γίνεις δόκιμος είναι να πουλάς μαγκιά στους υπαξιωματικούς και να μην κάνεις αγγαρείες.

Καταρχάς μιας και θίγεις το προσωπικό Δόκιμος δεν έκανα όταν πήγα στρατό γιατί δεν το έψαξα σχεδόν καθόλου. Αλλά ναι, στον στρατό (και ειλικρινά δεν ξέρω σε τι μονάδα πήγες ή σε τι κόσμο ζούσες) ο νικητής είναι αυτός που την φιδιάζει περισσότερες φορές και την βγάζει λάδι. ΔΕΝ λέω το βύσμα. Εννοείται πώς στον στρατό είσαι πιο μάγκας όταν, αντί να έχεις τον λοχία να σου φωνάζει επειδή ο φάκελος δεν είναι στην εντέλεια, κάθεσαι εσύ στην αναφορά και ακούς τον λοχία να σου φωνάζει "Αναφέρω ότι...". Δεν νομίζω ότι διαφωνεί κανένας σε αυτό. Και προφανώς, το να μην κάνεις αγγαρίες στον στρατό είναι μια πολύ καλύτερη θέση από το να κάνεις. Δηλαδή τι θες να πεις;

 

15 λεπτά πριν, Kevin Malone είπε

Ναι, πήγα στα 27 και πέρασα το μεγαλύτερο μέρος της θητείας μου παραμεθώριο, αλλά ποτέ δεν είχα αντίρρηση με τις "αγγαρείες" που τόσο αναθεματίζεις. Και τουαλέτες καθάριζα, και μαγειρεία, και κανένα πρόβλημα δε βρήκα σε αυτό (όταν μοιράζονται δίκαια και ισομερώς). Είναι λογικό ότι όταν συνυπάρχουν τόσοι άνθρωποι, να πρέπει να γίνουν κάποιες "αγγαρείες" (που στην ουσία είναι λογικές καθαριότητες) για να είναι η διαβίωση ανθρώπινη.
[...]

Ποτέ δεν είπα ότι είμαι κατά των αγγαρειών ούτε ότι δεν τις έκανα. Αυτά που έγραψες τελείως άσχετα. Εγώ κατέληξα στο εξής απλούστατο: Αν μπορείς να φέρεις τον εαυτό σου σε μια θέση να ΜΗΝ κάνεις τις αγγαρείες ΚΑΙ να έχεις τον βαθμό που δεν σου επιτρέπει να τις κάνεις, τότε καλύτερα για εσένα. Δεν μίλησα για φυγοπονία αλλά για το αντίθετο. Πιο βαρύ φορτίο έχει αξιωματικός παρά ο φανταράκος, μην λέμε ό,τι θέλουμε. Αν σε μια υπηρεσία ένας μαλάκας φαντάρους (από τους εκατομμύρια που  υπάρχουν) κάνει μισή μαλακία με το όπλο ο λοχαγός στον ΑΥ θα πέσει δεν θα πέσει στον ιθύνων. Μην λέμε και ό,τι θέλουμε γιατί μας ακούνε και παιδιά.

 

17 λεπτά πριν, Kevin Malone είπε

Για μάθεις να "διοικείς κόσμο" (που δεν ξέρω τι κόλλημα έχεις φάει με αυτό) πρέπει πρώτα να μάθεις καλά το αντικείμενό σου. Και ναι, δε θα αναλάβεις διοικητικό πόστο με το που τελειώσεις τις σπουδές σου, αλλά μετά από χρόνια εμπειρίας.

Στα λόγια μου λοιπόν έρχεσαι.

 

17 λεπτά πριν, Kevin Malone είπε

Για το ποιος θα προσλάβει τον 22χρονο με πτυχίο και θα τον πληρώνει με ένσημα; Πολύς κόσμος!

Διαστρεβλώνεις το αρχικό μου επιχείρημα. Εγώ μίλησα για διοικητική θέση. Και ναι εννοείται, το 22χρονο μπορούν να τον πάρουν σερβιτόρο και να του πληρώνουν (ΜΕ ΕΝΣΗΜΑ!!!) το αμύθητο ποσό των 3€/ώρα!!! (ΝΑΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ, ΜΕ ΚΕΡΔΙΣΕΣ)

 

19 λεπτά πριν, Kevin Malone είπε

Ξέρω πραγματικά πάρα πολύ κόσμο από τη δική μου σχολή που μετά από ένα δίμηνο έρευνας εργασίας είχαν εξασφαλίσει δουλειά (το πόσο καλό μισθό, εξαρτάται από το επίπεδο και τις γνώσεις του καθένα). Οι υπόλοιποι που δυσκολεύτηκαν (παρόλο που προέρχονταν από την ίδια σχολή) ήταν γιατί επέλεξαν διαφορετικό αντικείμενο το οποίο αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα δεν έχει καλή αποκατάσταση.
Εξαρτάται από το επάγγελμα και τον κορεσμό του στην Ελλάδα αυτή τη στιγμή.
Αλλά ακόμη και αν κάνεις κάποιο επάγγελμα που έχει δύσκολη αποκατάσταση, και πάλι θεωρώ καλύτερο το κάτσεις να προσπαθήσεις και να κάνεις πρόοδο στο να βρεις μια δουλειά στον τομέα σου, παρά να ξοδέψεις μήνες στο στρατό οι οποίοι δε θα σου αποφέρουν απολύτως τίποτα στο δικό σου επάγγελμα.

Οι προσωπικές σου εμπειρίες δεν μου λένε πολλά, όπως ούτε οι δικές μου θα λένε σε εσένα. Μιλάς για μια χώρα με σταθερό 20% ανεργία κάθε έτος από το 2010 και έπειτα. Ποιές δουλειές να βρει ο νέος σε κλάδο και τομέα κλπ; "Εξαρτάται από το επάγγελμα και τον κορεσμό στην Ελλάδα". Ναι δεν διαφωνούμε, αλλά εγώ μίλησα για τον θεσμό του δόκιμου.

 

21 λεπτά πριν, Kevin Malone είπε

Εγώ θα σου μιλήσω με δική μου εμπειρία από τη θητεία μου, όπου οι δόκιμοι που είχαμε ήταν πραγματικά υπέροχα παιδιά (ο ένας μάλιστα αγόραζε και μας έφερνε καθαριστικά που η μονάδα δε διέθετε σε αφθονία με δικά του λεφτά, ώστε ο λόχος μας να ζει πιο ανθρώπινα και όχι να σφουγγαρίζουμε με σκέτο νερό). Αλλά ο ένας ήταν 19 και ο άλλος 21 χρονών. Όποτε έπρεπε να κάνουν κάτι πιο διαχειριστικό από το να μοιράσουν καθαριότητες (όπως το βγάζουν κίνηση σε άλλες μονάδες, οργάνωση του ΣΥΠΟ κλπ) πελάγωναν και έτρεχαν στον 30χρονο φαντάρο στο επιλοχάδικο για να τους βοηθήσει.
Άρα δεν ξέρω σε ποιες πέτρες αναφέρεσαι, αλλά μάλλον έχουν κακή αίσθηση του χιούμορ :)

Όλο αυτό που κολλάει σε αυτό που είπες ότι "Οι φαντάροι πιο πολλές ευθύνες έχουν από τους αξιωματικούς";

Μην απαντήσεις προφανώς, από εμένα το θέμα λήγει εδώ. Να μιλήσει και κανας άλλος που μπαίνει και θέλει συμβουλές, όχι διαξιφισμοί για ξένο αχυρώνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε, αφού για σένα το θέμα λήγει εδώ.
Άλλωστε δεν έχω κάτι να χωρίσω μαζί σου, ούτε το ψωμί μου τρως.
Μια χαρά εμπεριστατωμένα παραθέτεις την άποψή σου, απλά έχεις άλλη οπτική.

Καλή θητεία στα παιδιά που μπαίνουν/είναι μέσα τώρα, και φιδιάστε όσο μπορείτε, αλλά ποτέ εις βάρος των διπλανών σας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να πάει κάποιος δόκιμος με τα δεδομένα του Ελληνικού στρατού, αξίζει μόνο άμα έχεις ανάγκη τα χρήματα και καμία σοβαρή προοπτική έξω. Για τίποτε άλλο.
Όλα τα άλλα που γράφτηκαν για απόκτηση "πολύτιμης εμπειρίας" και "διοικητικών δεξιοτήτων" είναι το λιγότερο αστεία και μπορούν να ειπωθούν μόνο από κάποιον που δεν έχει σχέση με τον Ελληνικό στρατό και την καθημερινότητά του, ή ζει στο δικό του κόσμο.

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...