Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά. Έχω μπει στρατό αλλά λόγω ψυχολογικών δεν αντέχω. Αν πάρω αναβολή για ένα 6μηνο, μετά μπορώ να ξαναπάρω μέχρι να συμπληρώσω τα 2 έτη ? Ή αφού μπήκα πλέον δεν γίνεται να γυρίσει σε ι5? 

Έχω αγχωθει  πάρα πολύ και δεν μπορώ να ηρεμήσω. Γιατί θα ήθελα να βγω τώρα και μετά να παίρνω αναβολές μέχρι να γίνει απαλλαγή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 16/11/2020 στις 2:36 ΜΜ, Skerzos είπε

@giorgoskou όπως σου είπαν και παραπάνω, μπορείς να κάνεις διακοπή σπουδών (ώστε να μην μετράει το Ν+2 κατά σου). Κάν' το.

Οι φοιτητικές άδειες που θα χάσεις, είναι τίποτα μπροστά στο πόσο πίσω θα σε αφήσει η απουσία σου από τα μαθήματα. Και δεν πρόκειται να διαβάσεις εκεί μέσα.

Αν μπορείς λίγο να Μ εξηγήσεις πως λειτουργεί αυτό με την διακοπή σπουδών γιατί έχω ψιλό μπερδευτεί. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν φοιτητής θα πρέπει να ολοκληρώσεις τη σχολή σου σε Ν+2 χρόνια (2Ν+4 εξάμηνα). Σε 4ετή σχολή, αυτό σημαίνει 12 εξάμηνα.

Αφού εγγραφείς, έχεις το δικαιώμα να πας στην γραμματεία της σχολής σου και να κάνεις διακοπή σπουδών. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι σταματάς να είσαι φοιτητής, αλλά η θέση και η πρόοδος σου στην σχολή δεν χάνεται.

Όταν δηλώσεις συνέχεια σπουδών (όλα αυτά μέσω της γραμματείας γίνονται), θα συνεχίσεις από εκεί που την άφησες. Αν για παράδειγμα, πας 1.5 χρόνο, ολοκληρώσεις το 3ο εξάμηνο και μετά κάνεις διακοπή για 2 χρόνια, όταν επιστρέψεις θα εγγραφείς και θα συνεχίσεις κανονικά στο 4ο εξάμηνο. Τα 2 χρόνια της διακοπής δεν θα μετράνε εις βάρος σου για το Ν+2.

Το καλύτερο φυσικά που μπορείς να κάνεις, είναι την μέρα της εγγραφής σου θα τους πεις ότι θες να κάνεις και διακοπή για να μπεις στρατό. Θα σου τα εξηγήσουν όλα και θα το κανονίσουν άμεσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Angel-Maimou είπε

Καλησπέρα παιδιά. Έχω μπει στρατό αλλά λόγω ψυχολογικών δεν αντέχω. Αν πάρω αναβολή για ένα 6μηνο, μετά μπορώ να ξαναπάρω μέχρι να συμπληρώσω τα 2 έτη ? Ή αφού μπήκα πλέον δεν γίνεται να γυρίσει σε ι5? 

Έχω αγχωθει  πάρα πολύ και δεν μπορώ να ηρεμήσω. Γιατί θα ήθελα να βγω τώρα και μετά να παίρνω αναβολές μέχρι να γίνει απαλλαγή

Η διαδικασία χονδρικά έχει ως εξής:

  • Ζητάς 6μηνη αναβολή.
  • Στην λήξη της πηγαίνεις γνωμάτευση από ψυχίατρο που θεωρητικά έβλεπες ότι πάσχεις από ψυχολογικά. Σε εξετάζει και μια έξτρα επιτροπή του στρατού και σου δίνει 2ετη αναβολή.
  • Μετά το πέρας των 2 αυτών ετών ξαναπας για την ίδια διαδικασία, και σου δίνουν άλλη μια 2ετη αναβολή.
  • Αν και μετά αυτή την αναβολή συνεχίζεις να έχεις "προβλήματα" σου δίνουν αυτομάτως Ι5.

Είναι γενικά μια πολύ χρονοβόρα διαδικασία. Ο στρατός δεν αφήνει εύκολα να φύγεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά να σας ρωτήσω και γω, κάνω διδακτορικό στο εξωτερικό και η αναβολή μου από το προπτυχιακό λήγει το Δεκέμβρη. Από το στρατο ούτε που ξέρουν τι χαρτια μου ζητάνε για να την επεκτείνω. Αρχικά θέλουν κάτι που να δηλώνει την ελάχιστη διάρκεια εκπλήρωσης του προγράμματος κάτι που ρητά όμως δεν ορίζεται από το πανεπιστήμιο για διδακτορικά. Σε φίλο μου σε ακριβώς στην ίδια κατάσταση του ζητήσαν το συμβόλαιο της υποτροφίας. Πέρα από αυτό όμως ό,τι χαρτί και να τους φέρω δεν τους κάνει η υπογραφή. Ψάχνουν το αντιστοιχο της ελληνικής γραμματείας που ειναι υπερεξουσία, έλα που εδώ όμως η γραμματεία είναι ένας απλός υπάλληλος και δεν βάζει υπογραφή, το κεφαλι ειναι ο καθηγητης του τμηματος που δεν τους κανει.  Είχε κανεις παρόμοια εμπειρία και ξέρει τί γινεται αν δεν βρεθει το χαρτι μεχρι τη λήξη της αναβολής;  Επίσης γνωρίζει κανείς μέχρι πότε μπορω να το προσκομίσω αν η διορία περάσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, mech35 είπε

Ρε παιδιά να σας ρωτήσω και γω, κάνω διδακτορικό στο εξωτερικό και η αναβολή μου από το προπτυχιακό λήγει το Δεκέμβρη. Από το στρατο ούτε που ξέρουν τι χαρτια μου ζητάνε για να την επεκτείνω. Αρχικά θέλουν κάτι που να δηλώνει την ελάχιστη διάρκεια εκπλήρωσης του προγράμματος κάτι που ρητά όμως δεν ορίζεται από το πανεπιστήμιο για διδακτορικά. Σε φίλο μου σε ακριβώς στην ίδια κατάσταση του ζητήσαν το συμβόλαιο της υποτροφίας. Πέρα από αυτό όμως ό,τι χαρτί και να τους φέρω δεν τους κάνει η υπογραφή. Ψάχνουν το αντιστοιχο της ελληνικής γραμματείας που ειναι υπερεξουσία, έλα που εδώ όμως η γραμματεία είναι ένας απλός υπάλληλος και δεν βάζει υπογραφή, το κεφαλι ειναι ο καθηγητης του τμηματος που δεν τους κανει.  Είχε κανεις παρόμοια εμπειρία και ξέρει τί γινεται αν δεν βρεθει το χαρτι μεχρι τη λήξη της αναβολής;  Επίσης γνωρίζει κανείς μέχρι πότε μπορω να το προσκομίσω αν η διορία περάσει;

Νομίζω μπορείς να αιτηθείς επιμήκυνση αναβολής για συνέχιση σπουδών (+5 χρόνια αν θυμάμαι καλά). Πες την κατάσταση στο φρουραρχείο της περιοχής σου και θα βρεις άκρη στανταρ.

Σε γενικότερες γραμμές πάντως: Για αυτό πηγαίνουμε στρατό όταν πάρουμε πτυχίο ή ακόμη και πριν μπούμε καν πρώτο έδρανο πανεπιστήμιο.

Φιλικά πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, mech35 είπε

Ρε παιδιά να σας ρωτήσω και γω, κάνω διδακτορικό στο εξωτερικό και η αναβολή μου από το προπτυχιακό λήγει το Δεκέμβρη. Από το στρατο ούτε που ξέρουν τι χαρτια μου ζητάνε για να την επεκτείνω. Αρχικά θέλουν κάτι που να δηλώνει την ελάχιστη διάρκεια εκπλήρωσης του προγράμματος κάτι που ρητά όμως δεν ορίζεται από το πανεπιστήμιο για διδακτορικά. Σε φίλο μου σε ακριβώς στην ίδια κατάσταση του ζητήσαν το συμβόλαιο της υποτροφίας. Πέρα από αυτό όμως ό,τι χαρτί και να τους φέρω δεν τους κάνει η υπογραφή. Ψάχνουν το αντιστοιχο της ελληνικής γραμματείας που ειναι υπερεξουσία, έλα που εδώ όμως η γραμματεία είναι ένας απλός υπάλληλος και δεν βάζει υπογραφή, το κεφαλι ειναι ο καθηγητης του τμηματος που δεν τους κανει.  Είχε κανεις παρόμοια εμπειρία και ξέρει τί γινεται αν δεν βρεθει το χαρτι μεχρι τη λήξη της αναβολής;  Επίσης γνωρίζει κανείς μέχρι πότε μπορω να το προσκομίσω αν η διορία περάσει;

Να βγεις ανυπότακτος εξωτερικού μέχρι να γυρίσεις; Εκτός αν θες να το έχεις δίπορτο με την Ελλάδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, ProponitisTouKanape είπε

Να βγεις ανυπότακτος εξωτερικού μέχρι να γυρίσεις; Εκτός αν θες να το έχεις δίπορτο με την Ελλάδα...

Για ανυπότακτος εξωτερικού πρέπει να έρχεται μαξιμουμ 30 μέρες Ελλάδα τον χρόνο, αλλά και πάλι τότε αυτομάτως θα έχει πρόστιμο 6.000€ που αν γίνει ΜΚΕ (Μόνιμος Κάτοικος Εξωτερικού) θα του διαγραφεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορει καποιος να πει τι κλειδαριες και ποσες χρειαζεται να παρω για τον στρατο; και για τι χρειαζονται; ( βαλιτσα ξερω πως θελει ) κατι αλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, xorotaktis είπε

μπορει καποιος να πει τι κλειδαριες και ποσες χρειαζεται να παρω για τον στρατο; και για τι χρειαζονται; ( βαλιτσα ξερω πως θελει ) κατι αλλο;

Συνολο 4 ειναι οι απαραιτητες. Βαλιτσα 1, λουκανικο 1, οπλο 1, φοριαμος 1. Απο κει και περα βλεπεις αναλογα τις αναγκες σου.

Καποιοι παιρνουν λουκετο και για τα αρβυλα... θεωρω πως δεν χρειαζεται αλλα εχε το υποψιν αν θες.

Επεξ/σία από dve
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/11/2020 στις 2:34 ΠΜ, mech35 είπε

Ρε παιδιά να σας ρωτήσω και γω, κάνω διδακτορικό στο εξωτερικό και η αναβολή μου από το προπτυχιακό λήγει το Δεκέμβρη. Από το στρατο ούτε που ξέρουν τι χαρτια μου ζητάνε για να την επεκτείνω. Αρχικά θέλουν κάτι που να δηλώνει την ελάχιστη διάρκεια εκπλήρωσης του προγράμματος κάτι που ρητά όμως δεν ορίζεται από το πανεπιστήμιο για διδακτορικά. Σε φίλο μου σε ακριβώς στην ίδια κατάσταση του ζητήσαν το συμβόλαιο της υποτροφίας. Πέρα από αυτό όμως ό,τι χαρτί και να τους φέρω δεν τους κάνει η υπογραφή. Ψάχνουν το αντιστοιχο της ελληνικής γραμματείας που ειναι υπερεξουσία, έλα που εδώ όμως η γραμματεία είναι ένας απλός υπάλληλος και δεν βάζει υπογραφή, το κεφαλι ειναι ο καθηγητης του τμηματος που δεν τους κανει.  Είχε κανεις παρόμοια εμπειρία και ξέρει τί γινεται αν δεν βρεθει το χαρτι μεχρι τη λήξη της αναβολής;  Επίσης γνωρίζει κανείς μέχρι πότε μπορω να το προσκομίσω αν η διορία περάσει;

Αναβολή για διδακτορικό θα μπορείς να πάρεις μέχρι το 31ο έτος ηλικίας σου.
Ψάξε καλύτερο τον οδηγό σπουδών του τμήματος που είσαι τώρα. Θα αναφέρει κάτι λογικά.

Ό,τι χαρτί και να πάρεις, θα ΠΡΕΠΕΙ να το μεταφράσεις. Χωρίς μετάφραση, δε θα γίνει δεκτό από τη στρατολογία.
Περισσότερες πληροφορίες εδώ: https://www.stratologia.gr/el/metafraseis
Δες και το site της πρεσβείας στη χώρα που είσαι. Συνήθως έχουν 1-2 υπαλλήλους που ασχολούνται με στρατολογικά θέματα.

Εάν λες ότι η αναβολή σου λήγει φέτος το Δεκέμβρη, λογικά θα σε καλέσουν στη Β' ΕΣΣΟ του 2021, οπότε έχεις περιθώριο μέχρι τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dve είπε

Συνολο 4 ειναι οι απαραιτητες. Βαλιτσα 1, λουκανικο 1, οπλο 1, φοριαμος 1. Απο κει και περα βλεπεις αναλογα τις αναγκες σου.

Καποιοι παιρνουν λουκετο και για τα αρβυλα... θεωρω πως δεν χρειαζεται αλλα εχε το υποψιν αν θες.

TO loykaniko λογικα η κλειδαρια ιδιο μεγεθος με της βαλιτσας, δλδ μικρο σωστα; φοριαμος και οπλο τι μεγεθος κλειδαριας βαζεις εκει τι χωραει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ενα χρονο ληγει η αναβολη μου, μενω εξωτερικο εδω και 2.5 χρονια και δε σκοπευω να γυρισω Ελλαδα συντομα (οχι πως δε θα ηθελα, αλλα δε παιζει να βρω τις επαγγελματικες, οικονομικες κλπ συνθηκες που ψαχνω). 
Το να γυρισω Ελλαδα για να κανω τον στρατο δεν παιζει σαν επιλογη, αναγκαστικα θα πρεπει να φυγω απο την δουλεια μου κλπ και ειναι κατι που δεν μπορει να συμβει - ουτε ειμαι πεπεισμενος οτι αξιζει κιολας.
Τι επιλογες εχω; 
Εχω διαβασει για Μονιμος Κατοικος Εξωτερικου και για 30 μερες τον χρονο κλπ, εχει κανεις την διαθεση να μου αναφερει τις επιλογες μου; 
Ή αν καποιος αλλος συμφορουμιτης εχει βρεθει στην ιδια θεση και μπορει να μου πει πως το διαχειριστηκε, ακομα καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, xorotaktis είπε

TO loykaniko λογικα η κλειδαρια ιδιο μεγεθος με της βαλιτσας, δλδ μικρο σωστα; φοριαμος και οπλο τι μεγεθος κλειδαριας βαζεις εκει τι χωραει;

Το λουκανικο και μικρο και μεσαιο μεγεθος να βαλεις καλα θα ειναι. Δεν εχει μεγαλη διαφορα αφου ολα μπαινουν ευκολα εκτος αν παρεις καμια κουτσουλια. Για φοριαμο και οπλο επισης προτεινω μεσαιο μεγεθος... εξαρταται πολυ απο το τι ειδους οπλοβαστο και πως ειναι ο φοριαμος αλλα με μεσαιο μεγεθος εισαι πιο σιγουρος οτι θα ταιριαζει. Να ξερεις οτι τους οπλοβαστους τους κοιτανε πολυ συχνα και αν το λουκετο στο οπλο σου ειναι σαν ψευτικο μπορει να σου πουν να το αλλαξεις. Εξαρταται απο το ποσο σκαλωμενος ειναι ο αλλος.

Ολα αυτα ειναι πολυ τυπικα βεβαια γιατι ολα τα λουκετα ανοιγουν ευκολα. Θα το δεις μεσα οτι με κλειδια αλλων θα ανοιγουν τα δικα σου οπως και το αντιστροφο οποτε μη νομιζεις οτι σου προσφερουν και τρομερη ασφαλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φόρουμ, τον Ιανουαριο μπαίνω στρατό και σκέφτομαι να δηλώσω για ΔΕΑ ( δόκιμος εφεδρος αξιωματικος). Σπουδάζω στο πολυτεχνείο στην Ξανθη και είμαι απο Ξάνθη (παραμεθόριος), τα μαθήματα είναι 'όλα περασμένα και έχω ξεκινήσει τη διπλωματική μου, δεν έχω κάποια δουλειά ή κάτι άλλο να με περιμένει οπότε θα μπορούσα να το εκμεταλλευτώ αυτό. Το σκεπτικό που με ώθησε να σκεφτώ την καταταγή μου στους ΔΕΑ είναι το εξής:

  1.  Μόλις τελειώσει η εκπαιδευση γυρνάω Ξάνθη, και σαν δημοσιος υπάλληλος ειμαι 2.30 σπιτι μου και η υπολοιπη μέρα είναι ελευθερη για να δουλεψω την διπλωματική μου και να τρέξω κάποια άλλα προτζεκτ.
  2. Στην Ξάνθη έχω δικό μου σπίτι (ιδιόκτητο), οπότε το ποσό των 730 ευρώ θα αποταμιευεται σχεδόν ολόκληρο (400-500ε), για τυχόν μελλοντικη χρήση πχ μεταπτυχιακό ή μετάβαση για δουλειά στο εξωτερικό.
  3. Ως δόκιμος θα αναλάβω κάποιες ευθύνες, κατι το οποίο με ενδιαφέρει και θα αποκτήσω εργασιακή εμπειρία ( άσχετη με το επάγγελμα που θέλω να ασχοληθώ), κάτι που πιστεύω πως θα βοηθήσει έστω και λίγο στο βιογραφικό.
  4. Θα αποφύγω την χαζή και ασκοπη θητεία του απλου φαντάρου, και ως Δόκιμος λογικά θα μάθω και κάτι παραπάνω.

Δικαιολογώ τους +5 μήνες θητείας για τους παραπάνω λόγους και γενικότερα το σκεπτικό μου στηρίζεται γύρω απο αυτές τις ιδέες. Τι έχετε να προτείνεται όσοι έχετε πάει στρατό και ειδκά ΔΕΑ, πως σας φάνηκε η εμπειρία σας? Ευχαριστώ για το χρόνο σας!!

 

Υ.Γ Θα επιλέξω να μπω Διαβιβάσεις, γιατι θέλω να είμαι μέσα στην Αθήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...