Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πραγματικά λυπάμαι αυτούς που πήγαν δόκιμοι για να μπορούν να φωνάζουν τους λοχίες. Και ακόμα περισσότερο λυπάμαι όποιον δόκιμο πάει να την πει σε λοχία που είναι 20-25 χρόνια στον στρατό, θα γελάει ο ΕΜΘ κανά τρίμηνο.

Τέσπα, η συζήτηση ξεκίνησε από ένα σχόλιο δικό μου με σαρκαστικό χαρακτήρα, λάθος μου, ας μείνει εδώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Skerzos είπε

Πραγματικά λυπάμαι αυτούς που πήγαν δόκιμοι για να μπορούν να φωνάζουν τους λοχίες. Και ακόμα περισσότερο λυπάμαι όποιον δόκιμο πάει να την πει σε λοχία που είναι 20-25 χρόνια στον στρατό, θα γελάει ο ΕΜΘ κανά τρίμηνο.

Τέσπα, η συζήτηση ξεκίνησε από ένα σχόλιο δικό μου με σαρκαστικό χαρακτήρα, λάθος μου, ας μείνει εδώ.

Αν  είναι 20-25 χρόνια στον στρατό  και είναι ακόμα λοχίας  ουτε για να καθαρίζει την Καλλιόπη δεν κάνει .

Επεξ/σία από Ukforthemoment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ πρόχειρα, γνωρίζω 2-3 από τον τόπο μου που πήγαν δόκιμοι, έζησαν το "όνειρο" που επικαλείται ο JohnGTA, και μόλις βγήκαν έπεσαν απότομα από το συννεφάκι του ΔΕΑ και επέστρεψαν εκεί που ήταν και πρίν μπούν στρατό: άεργοι ρεμπεσκέδες. Μόνο ένας το αξιοποίησε για να μπεί στην αστυνομία, και καλά έκανε, (παραπάνω μοριοδότηση), εκεί συνεπώς έπιασε τόπο.

Δεν σού δίνει κανένα εφόδιο για την μετα-στρατιωτική σου ζωή το να πάς δόκιμος, αλλά θα συμφωνήσω απόλυτα ότι είναι ο καλύτερος τρόπος να υπηρετήσεις την θητεία σου και να απαλλαγείς από τον παραλογισμό του απλού φαντάρου.. όσο είσαι μέσα. Γιατί έξω, κανείς εργοδότης δεν θα προσμετρήσει ούτε θα τον νοιάξει αν ήσουν ΔΕΑ, στο να σε προσλάβει για δουλειά. 

Και για να μην παρερμηνευθούν αυτά που έγραψα, αν πήγαινα ξανά στρατό, θα δήλωνα να πάω με πόδια και χέρια ΔΕΑ. Αλλά το 90% των φαντάρων όταν είναι μέσα δεν το σκέφτεται καν, γιατί επικρατεί η ψυχολογία του "άντε να τελειώνουμε". Οπότε όσοι μπαίνετε τώρα, και εν όψει του 12μηνου, σκεφτείτε το. Αν μη τι άλλο υπηρετείς ως ΔΥ στρατιωτικός για 15 μήνες, και κάνεις και το κομμάτι σου.

Επεξ/σία από Tilemaxx
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Tilemaxx είπε

Πολύ πρόχειρα, γνωρίζω 2-3 από τον τόπο μου που πήγαν δόκιμοι, έζησαν το "όνειρο" που επικαλείται ο JohnGTA, και μόλις βγήκαν έπεσαν απότομα από το συννεφάκι του ΔΕΑ και επέστρεψαν εκεί που ήταν και πρίν μπούν στρατό: άεργοι ρεμπεσκέδες. Μόνο ένας το αξιοποίησε για να μπεί στην αστυνομία, και καλά έκανε, (παραπάνω μοριοδότηση), εκεί συνεπώς έπιασε τόπο.

Δεν σού δίνει κανένα εφόδιο για την μετα-στρατιωτική σου ζωή το να πάς δόκιμος, αλλά θα συμφωνήσω απόλυτα ότι είναι ο καλύτερος τρόπος να υπηρετήσεις την θητεία σου και να απαλλαγείς από τον παραλογισμό του απλού φαντάρου.. όσο είσαι μέσα. Γιατί έξω, κανείς εργοδότης δεν θα προσμετρήσει ούτε θα τον νοιάξει αν ήσουν ΔΕΑ, στο να σε προσλάβει για δουλειά. 

Και για να μην παρερμηνευθούν αυτά που έγραψα, αν πήγαινα ξανά στρατό, θα δήλωνα να πάω με πόδια και χέρια ΔΕΑ. Αλλά το 90% των φαντάρων όταν είναι μέσα δεν το σκέφτεται καν, γιατί επικρατεί η ψυχολογία του "άντε να τελειώνουμε". Οπότε όσοι μπαίνετε τώρα, και εν όψει του 12μηνου, σκεφτείτε το.

Είχα γνωρίσει ΔΕΑ με πατέρα στρατιωτικό καριέρας. Ο άνθρωπος ήταν πλήρως συγκροτημένος, αντιθέτως στην ιδέα της υποχρεωτικής στράτευσης και αρκουντως μορφωμένος. Όταν τον ρώτησα γιατί πήγε αφού δεν συμφωνούσε με την ιδέα του στρατού μου έδωσε τρομερή απάντηση "αφού δεν μπορούσα να το αποφύγω ( στράτευση) πήγα ΔΕΑ γιατί δεν δέχομαι ένα χρόνο να μαζεύω πευκοβελόνες δωρεάν, τουλάχιστον τώρα με πληρώνουν".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/11/2020 στις 4:04 ΜΜ, Tilemaxx είπε

Πολύ πρόχειρα, γνωρίζω 2-3 από τον τόπο μου που πήγαν δόκιμοι, έζησαν το "όνειρο" που επικαλείται ο JohnGTA, και μόλις βγήκαν έπεσαν απότομα από το συννεφάκι του ΔΕΑ και επέστρεψαν εκεί που ήταν και πρίν μπούν στρατό: άεργοι ρεμπεσκέδες. Μόνο ένας το αξιοποίησε για να μπεί στην αστυνομία, και καλά έκανε, (παραπάνω μοριοδότηση), εκεί συνεπώς έπιασε τόπο.

Δεν σού δίνει κανένα εφόδιο για την μετα-στρατιωτική σου ζωή το να πάς δόκιμος, αλλά θα συμφωνήσω απόλυτα ότι είναι ο καλύτερος τρόπος να υπηρετήσεις την θητεία σου και να απαλλαγείς από τον παραλογισμό του απλού φαντάρου.. όσο είσαι μέσα. Γιατί έξω, κανείς εργοδότης δεν θα προσμετρήσει ούτε θα τον νοιάξει αν ήσουν ΔΕΑ, στο να σε προσλάβει για δουλειά. 

Και για να μην παρερμηνευθούν αυτά που έγραψα, αν πήγαινα ξανά στρατό, θα δήλωνα να πάω με πόδια και χέρια ΔΕΑ. Αλλά το 90% των φαντάρων όταν είναι μέσα δεν το σκέφτεται καν, γιατί επικρατεί η ψυχολογία του "άντε να τελειώνουμε". Οπότε όσοι μπαίνετε τώρα, και εν όψει του 12μηνου, σκεφτείτε το. Αν μη τι άλλο υπηρετείς ως ΔΥ στρατιωτικός για 15 μήνες, και κάνεις και το κομμάτι σου.

Παίζει πραγματικά να είσαι ο μόνος εδώ που κατάλαβε 100% αυτό που θέλω να πω.

Ειλικρινά χαίρομαι που έστω και ένας με έπιασε. Προφανώς και δεν είμαι στρατοκαυλος (και επαναλαμβάνω ΔΕΝ πήγα ΔΕΑ), απλά από τις εμπειρίες μου στο στρατό κατάλαβα ότι καλύτερα είναι να μπορείς να την δίνεις στους από κάτω παρά να είσαι εσύ στους από κάτω και να σου την δίνουν με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

Καθαρός ορθολογισμός, τίποτα άλλο.

Άλλωστε (τουλάχιστον όπως τα έζησα εγώ) κανένας εργοδότης δεν θα πάρει κάποιον για κανονική δουλειά που να μην έχει τελειώσει το στρατό οπότε συμφέρει κάποιος φαντάρος ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ να το σκεφτεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/11/2020 στις 7:20 ΜΜ, pavlos1908 είπε

Ακούγεται έντονα ότι δεν θα δοθεί καμία άδεια μέχρι τον Φλεβάρη, έχει ακούσει κανείς τίποτα η γνωρίζει κάτι παραπάνω;

Αν δεν δεις ΚΥΑ ή Ανακοινωθέν από ΓΕΣ μην πιστεύεις τίποτα.

Η ζωή σου ως φαντάρος θα γίνει πολύ πιο εύκολη πίστεψέ με.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και συμπληρώνω :

Αν δεν θες να μπεις ΔΕΑ για χψ λογους ,μπες Ειδικες Δυνάμεις.

Είναι ένα χρήσιμο όπλο όταν θα κληθείς να πάρεις τη ζωή στα χέρια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/11/2020 στις 5:20 ΜΜ, pavlos1908 είπε

Ακούγεται έντονα ότι δεν θα δοθεί καμία άδεια μέχρι τον Φλεβάρη, έχει ακούσει κανείς τίποτα η γνωρίζει κάτι παραπάνω;

Αυτό είναι το λεγόμενο ράδιο αρβύλα.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι πιστεύεται είναι καλύτερο θητεία στα 18 πριν τις σπουδές η στα 20φευγα μετά τις σπουδές? Ρωτάω καθώς σε κάτι μήνες θα κληθω να πάρω μια τέτοια απόφαση και καλό πιστεύω είναι να έχω μια γενική εικόνα στα υπέρ και κατά της κάθε απόφασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, giorgoskoy είπε

Τι πιστεύεται είναι καλύτερο θητεία στα 18 πριν τις σπουδές η στα 20φευγα μετά τις σπουδές? Ρωτάω καθώς σε κάτι μήνες θα κληθω να πάρω μια τέτοια απόφαση και καλό πιστεύω είναι να έχω μια γενική εικόνα στα υπέρ και κατά της κάθε απόφασης.

Σαφώς και στα 18 είναι καλύτερα γιατί ακόμα είσαι στον "κόσμο σου" ΑΛΛΑ αυτό έχει να κάνει και με το κατά πόσο νιώθεις ο ίδιος έτοιμος. Καλώς η κακώς θα βιώσεις μια μεγάλη αλλαγή. Αν νιώθεις έτοιμος να το κάνεις τώρα πας αλλιώς και να το καθυστερήσεις και λίγο δεν χάθηκε ο κόσμος. Γνώμη μου.

Επεξ/σία από giorgos4ever
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...