Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα και από εμένα,

Παρουσιάζομαι τη Δευτέρα, και έχω κάποιες μάλλον αστείες ερωτήσεις.

Θα πάρω μαζί μου μια βαλίτσα μόνο. Έχω όλα τα πράγματα μέσα (sleeping bag, ατομικά είδη κλπ). Δεν χωράει κάτι άλλο.

Αυτή τη βαλίτσα θα την αποθηκεύω κάτω από το κρεβάτι;

Εκεί θα μας δώσουν και έναν σάκο ή λουκάνικο. Μέσα εκεί θα μπορέσω να αποθηκεύσω προσωρινά και άλλα πολιτικά ρούχα; Αυτά θα μπαίνουν στο φοριαμό φαντάζομαι. Η βαλίτσα λογικά μπορεί να μη χωράει στο φοριαμό. Κυρίως με απασχολεί που θα βάλω τα πολιτικά ρούχα (μπουφαν, παπούτσια κλπ) που θα φοράω την ημέρα της παρουσίασης.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, dimitmad είπε

Καλησπέρα και από εμένα,

Παρουσιάζομαι τη Δευτέρα, και έχω κάποιες μάλλον αστείες ερωτήσεις.

Θα πάρω μαζί μου μια βαλίτσα μόνο. Έχω όλα τα πράγματα μέσα (sleeping bag, ατομικά είδη κλπ). Δεν χωράει κάτι άλλο.

Αυτή τη βαλίτσα θα την αποθηκεύω κάτω από το κρεβάτι;

Εκεί θα μας δώσουν και έναν σάκο ή λουκάνικο. Μέσα εκεί θα μπορέσω να αποθηκεύσω προσωρινά και άλλα πολιτικά ρούχα; Αυτά θα μπαίνουν στο φοριαμό φαντάζομαι. Η βαλίτσα λογικά μπορεί να μη χωράει στο φοριαμό. Κυρίως με απασχολεί που θα βάλω τα πολιτικά ρούχα (μπουφαν, παπούτσια κλπ) που θα φοράω την ημέρα της παρουσίασης.

Ευχαριστώ.

Ναι οι βαλίτσες συνήθως τοποθετούνται κάτω από τα κρεβάτια. Τώρα σε καμιά επιθεώρηση στη δική μου μονάδα τις βάζαμε όλοι σε μια αποθήκη για να είναι πιο προβλεπε οι θάλαμοι.

Καλό θα ήταν να περισσεύει λίγος χώρος στη βαλίτσα ώστε να μπορείς να  χωρέσεις σε κάποια άδεια σου και τα επιπλέον ρούχα του στρατού. Στο λουκάνικο θυμάμαι βάζαμε όλοι κάποια στανταρ πράγματα που μας χρέωναν στις μονάδες (τα εξαρτήματα για τα σκοινάκια, ένα στρώμα που έμοιαζε σαν γυμναστικής και το έβαζες για να δίνει κυρίως σχήμα στο λουκάνικο κλπ) οπότε ήταν πάντα κατειλημμένο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, dimitris21gr είπε

Ναι οι βαλίτσες συνήθως τοποθετούνται κάτω από τα κρεβάτια. Τώρα σε καμιά επιθεώρηση στη δική μου μονάδα τις βάζαμε όλοι σε μια αποθήκη για να είναι πιο προβλεπε οι θάλαμοι.

Καλό θα ήταν να περισσεύει λίγος χώρος στη βαλίτσα ώστε να μπορείς να  χωρέσεις σε κάποια άδεια σου και τα επιπλέον ρούχα του στρατού. Στο λουκάνικο θυμάμαι βάζαμε όλοι κάποια στανταρ πράγματα που μας χρέωναν στις μονάδες (τα εξαρτήματα για τα σκοινάκια, ένα στρώμα που έμοιαζε σαν γυμναστικής και το έβαζες για να δίνει κυρίως σχήμα στο λουκάνικο κλπ) οπότε ήταν πάντα κατειλημμένο. 

ok, ευχαριστώ, κατάλαβα.

Τα "πολιτικά" παπούτσια και πχ το μπουφάν τοποθετούνται στον φοριαμό ή θα πρέπει να μπουν στην "πολιτική" βαλίτσα σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, dimitmad είπε

ok, ευχαριστώ, κατάλαβα.

Τα "πολιτικά" παπούτσια και πχ το μπουφάν τοποθετούνται στον φοριαμό ή θα πρέπει να μπουν στην "πολιτική" βαλίτσα σου;

Όπου θες τα βάζεις αρκεί να μην φαίνονται. Εγώ στη βασική εκπαίδευση τα είχα χωμένα στο λουκάνικο, γιατί ο σάκος μου ήταν τίγκα, και φοριαμούς δεν είχαμε. Απο ΣΠΕΝ και μετά που είχαμε φοριαμούς τα έβαζα εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, dimitmad είπε

Καλησπέρα και από εμένα,

Παρουσιάζομαι τη Δευτέρα, και έχω κάποιες μάλλον αστείες ερωτήσεις.

Θα πάρω μαζί μου μια βαλίτσα μόνο. Έχω όλα τα πράγματα μέσα (sleeping bag, ατομικά είδη κλπ). Δεν χωράει κάτι άλλο.

Αυτή τη βαλίτσα θα την αποθηκεύω κάτω από το κρεβάτι;

Εκεί θα μας δώσουν και έναν σάκο ή λουκάνικο. Μέσα εκεί θα μπορέσω να αποθηκεύσω προσωρινά και άλλα πολιτικά ρούχα; Αυτά θα μπαίνουν στο φοριαμό φαντάζομαι. Η βαλίτσα λογικά μπορεί να μη χωράει στο φοριαμό. Κυρίως με απασχολεί που θα βάλω τα πολιτικά ρούχα (μπουφαν, παπούτσια κλπ) που θα φοράω την ημέρα της παρουσίασης.

Ευχαριστώ.

η βαλιτσες μπαινουν κατο απο τα κρεβατια.

τα στα λουκανινα βαζεις οτι θες και συνηθως μπαινουν πισω απο τα κρεβατια.

Τα πολιτικα ρουχα καλο θα ηταν να τα βαλεις στην βαλιτσα η στο λουκανικο και οχι στον φοριαμο ή μεσα στον φοριαμο αρκει να μην φαινονται γιατι αν γινει και οταν γινει ξαφνικη επιθεωρηση κανονικα δεν προβλεπετε να εχεις πολιτικα ρουχα μεσα στον φοριαμο.Οποτε στην επιθεωσηση οταν ανοιξουν οι φοριαμοι να μην φενονται.

Τωρα να σου ψαξουν τον φοριαμο ειναι πολυ σπανιο.Δεν νομιζω να γινει

Επεξ/σία από salonika91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια, παρουσιαζομαι στις 11/11 και θελω να ρωτησω αν μπορω να εχω μαζι μου και ενα μικρο σακιδιο πλατης χωρια απο τον πολιτικο σακο.

Ο λογος ειναι οτι μερικα πραγματα οπως χαρτι υγειας κ μωρομαντιλα πχ δεν χωρανε στον πολιτικο σακο (το sleeping bag με το σεντονι γεμιζουν τον μισο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, hinterinos είπε

ενα μικρο σακιδιο πλατης χωρια απο τον πολιτικο σακο.

Εννοειται μπορεις να εχεις.

 

1 ώρα πριν, Ukforthemoment είπε

σας επιτρεπουν υπνοσακο και σεντόνια;

σεντονια ναι, υπνοσακο τυπικα οχι. Ομως ολοι εχουν. Απλα τον βαζεις βαλιτσα καθε πρωι και τελος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάπου είχα διαβάσει πως αν κάποιος αποτύχει στην εκπαίδευση της προεδρικής φρουράς μεταφέρεται στο στρατόπεδο Παπάγου στην Αθήνα. γνωρίζει κανείς παραπάνω πληροφορίες πάνω σε αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, hinterinos είπε

Ευχαριστω, μια ερωτηση ακομα, ο πολιτικος σακος εχει σημασια τι χρωμα ειναι; Ο δικος μου ειναι ανοιχτοχρωμος.

Εγω με μπλε βαλιτσα πηγα κανεις δεν ειπε τιποτα. Δεν τα κοιτανε. Δεν τους νοιαζει.

 

1 ώρα πριν, Lazlow είπε

κάπου είχα διαβάσει πως αν κάποιος αποτύχει στην εκπαίδευση της προεδρικής φρουράς μεταφέρεται στο στρατόπεδο Παπάγου στην Αθήνα. γνωρίζει κανείς παραπάνω πληροφορίες πάνω σε αυτό;

Πρεπει να εχεις ολοκληρωσει το μεγαλυτερο μερος της εκπαιδευσης και αν εισαι τυχερος θα μεινεις. Αλλιως φευγεις για Εβρο, νησια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...