Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, SkenaDena είπε

Δεν γνωρίζω ο φίλος πότε πήγε φαντάρος αλλα πλέον πολλα στρατόπεδα , μου ειπαν , δεν λενε κατι για τις αρβύλες. 

Προσωπικά για κάλτσες δεν θα έπαιρνα εσωθερμικές. Γενικα δεν αγαπαω πολύ τη ζεστη οπότε προτιμω να τις βαλω 2πλες παρα να ζεσταίνομαι και να μην μπορω να της βγαλω

Ξέχασα να πω στο μήνυμα μου οτι αγόρασα υπνόσακο μάρκα SURVIVORS που ειναι HΜΙΔΙΠΛΟΣ (95CM πλατος) μου ειπαν οτι βολευει παρα πολύ , ειδικά για ατομα που εχουν λίγο παραπανω κιλα.

 

Εγώ φοράω διπλή εσωθερμικη και κρυώνω..

Και όχι δεν είναι θέμα ποιότητας

2 λεπτά πριν, SkenaDena είπε

Χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμηση απο ένα καταστημα αγόρασα όλα μου τα πράγματα εγω προσωπικά. 

Εγω πήρα κάλτσες που ειναι 80% μαλλί, 20% dralon ( εχω βαλει λινκ αν θελετε να δειτε το καταστημα )

Tip : Στο κατάστημα αυτο χρησιμοποιείστε την αναζήτηση ή και μπείτε σε αυτο το λινκ να δειτε ότι ψάχνετε. Εγω τα πήρα απο εκει γιατι με βολευε να παω με Click Away καθως και οι τιμες μου φάνηκαν πολύ νορμαλ

5€ το ζευγάρι δεν είναι και φθηνά 

Είναι αρκετά ψηλές; Κοντές φαίνονται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, μπαρμπαγιωργος είπε

5€ το ζευγάρι δεν είναι και φθηνά 

Είναι αρκετά ψηλές; Κοντές φαίνονται

Γενικα ανεφερα για τις τιμες. Εκανα λίστες σε πολλα μαγαζια και αυτο μου φανηκε το πιο νορμάλ στο συνολο των προιόντων που αγορασα . Οι κάλτσες ειναι ακριβως όσο και το υψος της αρβύλας που ανέφερα πιο πανω ( υποψιν φοράω 46 νουμερο παπουτσι , εχω μεγαλα πόδια) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SkenaDena είπε

Γενικα ανεφερα για τις τιμες. Εκανα λίστες σε πολλα μαγαζια και αυτο μου φανηκε το πιο νορμάλ στο συνολο των προιόντων που αγορασα . Οι κάλτσες ειναι ακριβως όσο και το υψος της αρβύλας που ανέφερα πιο πανω ( υποψιν φοράω 46 νουμερο παπουτσι , εχω μεγαλα πόδια) 

γνωμη μου: η καλτσα πρεπει να ειναι πιο ψηλη απο την αρβυλα. σιγα σιγα θα πεσει 1-2-3 ποντους και θα σε τραυματισει η αρβυλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, mixos23 είπε

αν ρωτας σοβαρα,οχι...

Ποιο είναι το κριτήριο; 

Άμα μένω 26 ώρες μακρυά δεν δικαιολογεί ο στρατός ένα αεροπλάνο; 

Ή ποιο είναι το κριτήριο για καμπίνα στο πλοίο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, μπαρμπαγιωργος είπε

Ποιο είναι το κριτήριο; 

Άμα μένω 26 ώρες μακρυά δεν δικαιολογεί ο στρατός ένα αεροπλάνο; 

Ή ποιο είναι το κριτήριο για καμπίνα στο πλοίο;

δεν ξερω τι ισχυει για νησι(καραβι δηλαδη) λογικα δικαιολογει καραβι...καμπινα δεν πιστευω..

αεροπλανο οχι..γενικα η φαση ειναι ο πιο οικονομικος τροπος να μεταβεις στην μοναδα..

τοσα χρονια ηταν γεματα τα τραινα εκεινες τις μερες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, Siriust said:

Αεροπορικά έξοδα καλύπτονται ή έστω κάποιο μέρος τους; για Έβρο 

Κάποτε ναι, εδώ και 10 χρόνια όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mixos23 είπε

δεν ξερω τι ισχυει για νησι(καραβι δηλαδη) λογικα δικαιολογει καραβι...καμπινα δεν πιστευω..

αεροπλανο οχι..γενικα η φαση ειναι ο πιο οικονομικος τροπος να μεταβεις στην μοναδα..

τοσα χρονια ηταν γεματα τα τραινα εκεινες τις μερες

Αυτή τη στιγμή είναι πιο φθηνά τα αεροπορικά για εκεί που με έχουν καλέσει, παρά το πλοίο γραμμής που κάνει 14 ώρες + να φτάσω Πειραιά πόσες ώρες 

4 ώρες πριν, Thresh είπε

Κάποτε ναι, εδώ και 10 χρόνια όχι.

Μαλακί@... Άμα δίνουν οχ 60€ για το ΚΤΕΛ, ασ δώσουν 60€ και για αεροπλάνο, και η διαφορά δική μας. Άσε που βρίσκεις πιο φθηνά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, μπαρμπαγιωργος είπε

δεν θα δωσω τοσα λεφτα για μπλουζες... σε ενα μαγαζι που ρωτησα την πουλαει 7.5€ τη μια. σκεψου επί 20

ο πατερας μου, λεει οτι δεν ειχε αγορασει τιποτα και τωρα του φαινεται περιεργο που εγω θελω να παρω τοσα πραγματα.

υπνοσακο εχω πολλους. θα παρω εναν

καλτσες και εσωρουχα, απλα φανταζομαι. οτι εχω ηδη.

εχεις καμια προταση για τους πατους;;

φουτερ δεν χρειαζονται εξτρα; 2 δινει ο στρατος

αρβυλα επισης δινει 1. ενα ζευγαρι παπουτσια για 9 μηνες; δεν θα προλαβαινει να ξε-ιδρωσει

Το πιο σημαντικο τον χειμωνα ειναι τα ισοθερμικα.χωρις δευτερη σκεψη.Προφανως θα κανεις και υπηρεσιες με πολυ κρυο κανα μηνα μετα το κεντρο οποτε ειναι must.Μαζι με λαιμουδιερα η οπως το λενε. Κοντομανικα παντα ειναι χρησιμα(σποιλερ αλερτ-για τις αγγαρειες το καλοκαιρι), καμια 10-12 κανουν την δουλεια,2-3 φουτερ,καλτσες καμια δεκαρια και αυτες,εσωρουχα απο το σπιτι. Αρβυλα δεν αξιζει τον κοπο να παρει κανεις,ουτε τα λεφτα,με ενα καλο ζευγαρι πατους(δεν ειναι φθηνοι 10-20 ευρω κανουν) ειναι μια χαρα. Σλιπινγκ μπαγκ ενα απο το σπιτι,ουτε παραλλαγης τιποτα,το πρωι το μαζευεις και δεν το βλεπει κανεις.Το ιδιο ισχυει με τα σεντονια,ειχα παρει πρασινα,αλλα και ασπρα να ηταν δεν τα εβλεπε κανεις. Και στον στρατο οτι δεν βλεπεται προβλεπεται.Το ΙΔΙΟ και με τις πετσετες.Πηρα πρασινες αλλα και ασπρες μια χαρα θα ηταν.

Γενικα μην βασιζεστε στο τι θα δωσει ο στρατος,εμας σε αλλους ειχαν δωσει κατι,σε αλλους οχι,γενικα οτι ειχαν στις αποθηκες. Σε αλλους καινουρια χιτωνια σε αλλους φορεμενα. Ειδικα τζακετ ηταν σπανιο να παρει κανεις καινουριο.

6 ώρες πριν, Siriust είπε

Αεροπορικά έξοδα καλύπτονται ή έστω κάποιο μέρος τους; για Έβρο 

Καλυπτουν αν δεν κανω λαθος τον πιο φθηνο τροπο μεταβασης,οταν εχεις σημειωμα καταταξης και πας να παρουσιαστεις.Συνηθως τρενο δηλαδη.Αν εσυ εισαι απο νησι βλεπω να σε βαζουν σε μια βαρκα και να τραβας και κουπι για να γλιτωσουν οι καραβαναδες λιγα λεφτα να τα παρουν ως εκτακτη ενισχυση οι ιδιοι(κακια ξερω).

3 ώρες πριν, SolidSnake12 είπε

Καμια συμβουλη για το πως θα τη περασουμε μεσα? Απορω πως θα περναει η ωρα.. Να παρω μαζι μπαλαντεζα? 

Πριν καποια χρονια που υπηρχαν κανονικα κεντρα τις πρωτες μερες κυριολεκτικα δεν προλαβαιναμε να κανουμε τιποτα απολυτως.Το κψμ εμαθα που ειναι μετα απο μια βδομαδα.Μπαλαντεζα για να φορτιζεις εννοεις?Θα παρεις ενα powerbank και θα φορτιζεις εκεινο για να μην αφηνεις το κινητο στις κοινοχρηστες πριζες(στο κεντρο μας ειχαν αχρηστευσει τις πριζες των θαλαμων εμας).

Στις 19/12/2020 στις 1:00 ΠΜ, μπαρμπαγιωργος είπε

καταταχθηκα πεζικο στην κω
μπορω να αλλαζω σωμα; θελω πυροβολικο γιατι εχει στρατοπεδο φουλ κοντα στο σπιτι μου

με βυσμα ολα γινονται στον Ε.Σ.

9 ώρες πριν, SkenaDena είπε

Καλησπέρα φίλε μου , 

Μπαίνω κι εγω με την Α ΕΣΣΟ 2021 στο 547 A/M ΤΠ (Ρέθυμνο)

Προσωπικά αγόρασα : 

- 1 Σακίδιο πλάτης περίπου 60 λίτρων

- Ενα σεντόνι κ μια μαξιλαροθήκη

- Αρβυλα δικά μου , Αερόπελμα λέγεται η μαρκα είναι προβλεπόμενα μου είπαν

- 10 κοντομάνικα παραλλαγης 

- 12 ζευγάρια κάλτσες ( 6 βαμβακερές - 6 μάλλινες ) 

- 12 εσωρουχα 

- Πετσέτα προσωπου σώματος ( μικροινών υπερβολικα μικρες οταν ειναι διπλωμένες ) 

Αυτα περιπου απο τα πολύ βασικά 

Δικα σου αρβυλα,εσωρουχα ειδικα για τον στρατο και πετσετες μικροινων δεν τα λες και ''πολυ βασικα΄'. Γενικοτερα ειναι και αναλογα την μοναδα, υπαρχουν καποιες που ειναι τοσο χυμαδιο που δεν κοιτανε τιποτα.

Επισης (δεν παει σε καποιον συγκεκριμενα) αν ειναι να αγορασετε κατι ακριβο-καλης ποιοτητας,αυτο να ειναι 

1) οι πατοι(δινει και ο στρατος κατι για πεταμα)

2) τα ξυραφακια.

Ολα τα αλλα και απο το παζαρι να ειναι δεν εχει σημασια.Εκτος αν θελετε να μαζευετε πευκοβελονες η να κανετε καμψεις με καλτσα των 5 ευρω αντι των 2. Στα ξυραφια ομως οχι τσιγκουνιες γιατι ειναι και θεμα υγιεινης. Η ιδεολογια μου ειναι να μην ξοδεψει καποιος πολλα για τον στρατο οχι γιατι θα επρεπε να τα παρεχουν ολα αυτοι(που ισχυει και αυτο) αλλα πολλα ειναι αχρηστα ουτως η αλλως. Πηρα σπρει για κοριους 20 ευρω και δεν συναντησα ποτε στην θητεια μου στρατοπεδο με κοριους. Μπειτε με τα βασικα,και οτι χρειαζεται το προμηθευεστε στην πορεια.

Επεξ/σία από fastnq2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, sellfast είπε

Ευχαριστώ φίλε για την απάντηση. Εννοώ τι ακριβώς θέση είναι ; Από όσο άκουσα αυτοί που είναι εκεί λέγονται μαυροσκουφηδες. Τώρα δεν ξέρω αν στα τεθωρακισμενα ειναι πιο καλά η πιο άσχημα σε σύγκριση με άλλες θέσεις. 

Καλά άλλαξαν τα πράγματα ; Εγώ από όσο είχα ακούσει όταν πας πχ Έβρο η Νησια για ορκομωσία μετά σε στέλνουν άλλου δεν σε κρατάνε εκεί. 

Θα σου δώσω μια συμβουλή: μη κάθεσαι να ασχολείσαι για το που θα πας ή πως θα είναι εκεί. Εγώ ήμουν Καστελλόριζο, έφαγα δύο συναγερμούς και κοιμήθηκα συνολικά 1 μήνα έξω στις επιφυλακές. Έζησα όμως! Πήγαινε και μη σκέφτεσαι για το άμα θα είναι καλύτερα ή χειρότερα από άλλες θέσεις. Πίστεψε με η εμπειρία του καθενός βασίζεται σε μεγάλο βαθμό στο χαρακτήρα του.

Πλέον στο πρώτο 5μηνο επανδρώνεις μονάδες της Θράκης και του ανατολικού Αιγαίου οπότε εκεί θα σε κρατήσουν. Για παράδειγμα εγώ έκανα τη βασική στη Ρόδο και μετά πήγα Καστελλόριζο. Μετά από αυτο σε στέλνουν στο σπίτι σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, fastnq2 είπε

Καλυπτουν αν δεν κανω λαθος τον πιο φθηνο τροπο μεταβασης,οταν εχεις σημειωμα καταταξης και πας να παρουσιαστεις.Συνηθως τρενο δηλαδη.Αν εσυ εισαι απο νησι βλεπω να σε βαζουν σε μια βαρκα και να τραβας και κουπι για να γλιτωσουν οι καραβαναδες λιγα λεφτα να τα παρουν ως εκτακτη ενισχυση οι ιδιοι(κακια ξερω).

3 ώρες πριν, fastnq2 είπε

Δικα σου αρβυλα,εσωρουχα ειδικα για τον στρατο και πετσετες μικροινων δεν τα λες και ''πολυ βασικα΄'. Γενικοτερα ειναι και αναλογα την μοναδα, υπαρχουν καποιες που ειναι τοσο χυμαδιο που δεν κοιτανε τιποτα.

 

Για να πας δωρεάν στη μονάδα , πρέπει να επικοινωνήσεις με το φρουραρχείο για να παρeiς κατάσταση επιβίβασης .

Το απαραιτητο για τον καθένα είναι διαφορετικό. Τα αρβυλα για μενα που εχω πλατυποδία είναι απαραίτητα. Τις πετσετες μικροινών τις πήρα μονο κ μονο επειδή δεν καταλαμβάνουν πολύ χώρο στο σακίδιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, μπαρμπαγιωργος είπε

εννοειται δεν θα παρω 20 μπλουζες. αυτες τις καλτσες που τις βρηκες 2€ ? λινκ?

πρωτη φορα ακουω οτι δεν επιτρεπονται αλλα αρβυλα; αυτα που λεει ο skena dena, ειναι ολόιδια με ΕΣ

 

Γενικά πρέπει να είσαι προσεκτικός γιατί θεωρείται παραποίηση στολής το να φοράς άλλα άρβυλα. Άμα είναι ολόιδια με αυτά που σου δίνει ο ΕΣ τότε ίσως είσαι κομπλέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, DaemonLord92 είπε

Γενικά πρέπει να είσαι προσεκτικός γιατί θεωρείται παραποίηση στολής το να φοράς άλλα άρβυλα. Άμα είναι ολόιδια με αυτά που σου δίνει ο ΕΣ τότε ίσως είσαι κομπλέ.

Δεν εχω δει αρβύλα στρατού αλλα το μόνο που αλλαζει ειναι οτι αυτες που ανέφερα εγω εχουν λιγο πιο χοντρό πάτο μιας κ ειναι αερόσολα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...