Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1. τι ειναι το ΕΠ

2. τι ειναι το ΠΦ

3. γνωριζετε καποιο μαγαζι φθηνο με στρατιωτικά Β.Π. Αττικής (αν είναι φθηνό, δεν με νοιάζει να είναι και κέντρο κτλ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, μπαρμπαγιωργος είπε

1. τι ειναι το ΕΠ

2. τι ειναι το ΠΦ

3. γνωριζετε καποιο μαγαζι φθηνο με στρατιωτικά Β.Π. Αττικής (αν είναι φθηνό, δεν με νοιάζει να είναι και κέντρο κτλ)

EΠ Ερευνας Πληροφορικης

ΠΦ φανταζομαι οτι ειναι Προεδρικη Φρουρα (τσολιας τα ανακτορα!)

μαγαζι δεν εχω ιδεα αλλα τσεκαρε πρωτα και τιμες Online 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mixos23 είπε

EΠ Ερευνας Πληροφορικης

ΠΦ φανταζομαι οτι ειναι Προεδρικη Φρουρα (τσολιας τα ανακτορα!)

μαγαζι δεν εχω ιδεα αλλα τσεκαρε πρωτα και τιμες Online 

ευχαριστω για την απαντηση. εχω βρει μπλουζακι με 2.9 απο ενα απλο ρουχαδικο (δες σκρουτζ)

φουτερ με 10€

παντελονι νομιζω δεν θα παρω εξτρα

αρβυλα με 60 (δεν ξερω αν θα παρω

σεντονι δεν βρισκω

απλα είναι ολα απο διαφορετικά μαγαζία +δεν ξερεις αν θα σου κανει / ποιοτητα

καλτσες δεν θα αγορασω, απλες ψηλες καλτσες εχω

κανα καλο value for money ισοθερμικο, απο που;

 

τι πατους για παπουτσια να παρω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, μπαρμπαγιωργος είπε

ευχαριστω για την απαντηση. εχω βρει μπλουζακι με 2.9 απο ενα απλο ρουχαδικο (δες σκρουτζ)

φουτερ με 10€

παντελονι νομιζω δεν θα παρω εξτρα

αρβυλα με 60 (δεν ξερω αν θα παρω

σεντονι δεν βρισκω

απλα είναι ολα απο διαφορετικά μαγαζία +δεν ξερεις αν θα σου κανει / ποιοτητα

καλτσες δεν θα αγορασω, απλες ψηλες καλτσες εχω

κανα καλο value for money ισοθερμικο, απο που;

 

τι πατους για παπουτσια να παρω;

Πάρε μπλούζες παραλλαγής ... ειδικά για τον πρώτο καιρό όσες περισσότερες τόσο το καλύτερο. Αν μπορείς πάρε 20, είναι πάντα χρήσιμες. Δεν θα μπορείς να πλύνεις και θα τις φοράς συνέχεια. Κάλτσες και εσώρουχα επίσης. Πάτοι επίσης χρειάζονται για τα άρβυλα που θα σου δώσουν, τα οποία καλό θα είναι να επιλέξεις, αν μπορείς, τα νέα μοντέλα (δεν ξέρω αν υπάρχουν ακόμα τα παλιά) που έχουν επένδυση γύρω γύρω από το πόδι για να μην σε τραυματίζουν.

Τα άλλα δεν νομίζω ότι χρειάζονται.

Δεν ξέρω αν μπορείς, πάρε υπνόσακο. Σωτήριος όσο δεν πάει. Τον βάζεις επάνω από το στρωμένο κρεββάτι και δεν βρωμίζεσαι ούτε πρέπει να στρώνεις κάθε πρωί. Σε εμάς πριν μερικά χρόνια έλεγαν ότι δεν επιτρέπεται... πρακτικά όλοι είχαν.

Επίσης, σημαντικό... ένα πορτοφόλι/τσαντάκι λεπτό και ελαφρύ το οποίο θα έχεις ΠΑΝΤΑ επάνω σου με τα λεφτά σου κατά την διάρκεια της βασικής.

Επεξ/σία από m3ltd0wn
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, xorotaktis είπε

Παιδιά χθες που πήγα στο στρατιωτικό πρατήριο να ψωνίσω μου είπαν πως όσοι μπούνε από το νέο έτος θα κάνουν 12μηνο. Έχει ακούσει κανείς τίποτα;

Στις 7/12/2020 στις 6:06 ΜΜ, JohnGTA είπε

Θα σου δώσω μια συμβουλή που αμα καταφέρεις και την εφαρμόσεις στον στρατό θα περάσεις τέλεια:

Αν κάτι δεν το δεις σε χαρτί με υπογραφή υπουργού, ΜΗΝ το πιστεύεις.

Thank me later.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, m3ltd0wn είπε

Πάρε μπλούζες παραλλαγής ... ειδικά για τον πρώτο καιρό όσες περισσότερες τόσο το καλύτερο. Αν μπορείς πάρε 20, είναι πάντα χρήσιμες. Δεν θα μπορείς να πλύνεις και θα τις φοράς συνέχεια. Κάλτσες και εσώρουχα επίσης. Πάτοι επίσης χρειάζονται για τα άρβυλα που θα σου δώσουν, τα οποία καλό θα είναι να επιλέξεις, αν μπορείς, τα νέα μοντέλα (δεν ξέρω αν υπάρχουν ακόμα τα παλιά) που έχουν επένδυση γύρω γύρω από το πόδι για να μην σε τραυματίζουν.

Τα άλλα δεν νομίζω ότι χρειάζονται.

Δεν ξέρω αν μπορείς, πάρε υπνόσακο. Σωτήριος όσο δεν πάει. Τον βάζεις επάνω από το στρωμένο κρεββάτι και δεν βρωμίζεσαι ούτε πρέπει να στρώνεις κάθε πρωί. Σε εμάς πριν μερικά χρόνια έλεγαν ότι δεν επιτρέπεται... πρακτικά όλοι είχαν.

Επίσης, σημαντικό... ένα πορτοφόλι/τσαντάκι λεπτό και ελαφρύ το οποίο θα έχεις ΠΑΝΤΑ επάνω σου με τα λεφτά σου κατά την διάρκεια της βασικής.

δεν θα δωσω τοσα λεφτα για μπλουζες... σε ενα μαγαζι που ρωτησα την πουλαει 7.5€ τη μια. σκεψου επί 20

ο πατερας μου, λεει οτι δεν ειχε αγορασει τιποτα και τωρα του φαινεται περιεργο που εγω θελω να παρω τοσα πραγματα.

υπνοσακο εχω πολλους. θα παρω εναν

καλτσες και εσωρουχα, απλα φανταζομαι. οτι εχω ηδη.

εχεις καμια προταση για τους πατους;;

φουτερ δεν χρειαζονται εξτρα; 2 δινει ο στρατος

αρβυλα επισης δινει 1. ενα ζευγαρι παπουτσια για 9 μηνες; δεν θα προλαβαινει να ξε-ιδρωσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, μπαρμπαγιωργος είπε

δεν θα δωσω τοσα λεφτα για μπλουζες... σε ενα μαγαζι που ρωτησα την πουλαει 7.5€ τη μια. σκεψου επί 20

ο πατερας μου, λεει οτι δεν ειχε αγορασει τιποτα και τωρα του φαινεται περιεργο που εγω θελω να παρω τοσα πραγματα.

υπνοσακο εχω πολλους. θα παρω εναν

καλτσες και εσωρουχα, απλα φανταζομαι. οτι εχω ηδη.

εχεις καμια προταση για τους πατους;;

φουτερ δεν χρειαζονται εξτρα; 2 δινει ο στρατος

αρβυλα επισης δινει 1. ενα ζευγαρι παπουτσια για 9 μηνες; δεν θα προλαβαινει να ξε-ιδρωσει

https://www.skroutz.gr/s/19348034/Μπλουζάκι-Παραλλαγής-S-M-L-XL-XXL.html 2.90. Δώσε ένα 30αρι και πάρε μια δεκαριά. Και να μείνουν θα τις έχεις να μαζεύεις τις ελιές 😆 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, μπαρμπαγιωργος είπε

δεν θα δωσω τοσα λεφτα για μπλουζες... σε ενα μαγαζι που ρωτησα την πουλαει 7.5€ τη μια. σκεψου επί 20

ο πατερας μου, λεει οτι δεν ειχε αγορασει τιποτα και τωρα του φαινεται περιεργο που εγω θελω να παρω τοσα πραγματα.

υπνοσακο εχω πολλους. θα παρω εναν

καλτσες και εσωρουχα, απλα φανταζομαι. οτι εχω ηδη.

εχεις καμια προταση για τους πατους;;

φουτερ δεν χρειαζονται εξτρα; 2 δινει ο στρατος

αρβυλα επισης δινει 1. ενα ζευγαρι παπουτσια για 9 μηνες; δεν θα προλαβαινει να ξε-ιδρωσει

Καλησπέρα φίλε μου , 

Μπαίνω κι εγω με την Α ΕΣΣΟ 2021 στο 547 A/M ΤΠ (Ρέθυμνο)

Προσωπικά αγόρασα : 

- 1 Σακίδιο πλάτης περίπου 60 λίτρων

- Ενα σεντόνι κ μια μαξιλαροθήκη

- Αρβυλα δικά μου , Αερόπελμα λέγεται η μαρκα είναι προβλεπόμενα μου είπαν

- 10 κοντομάνικα παραλλαγης 

- 12 ζευγάρια κάλτσες ( 6 βαμβακερές - 6 μάλλινες ) 

- 12 εσωρουχα 

- Πετσέτα προσωπου σώματος ( μικροινών υπερβολικα μικρες οταν ειναι διπλωμένες ) 

Αυτα περιπου απο τα πολύ βασικά 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, μπαρμπαγιωργος είπε

δεν θα δωσω τοσα λεφτα για μπλουζες... σε ενα μαγαζι που ρωτησα την πουλαει 7.5€ τη μια. σκεψου επί 20

ο πατερας μου, λεει οτι δεν ειχε αγορασει τιποτα και τωρα του φαινεται περιεργο που εγω θελω να παρω τοσα πραγματα.

υπνοσακο εχω πολλους. θα παρω εναν

καλτσες και εσωρουχα, απλα φανταζομαι. οτι εχω ηδη.

εχεις καμια προταση για τους πατους;;

φουτερ δεν χρειαζονται εξτρα; 2 δινει ο στρατος

αρβυλα επισης δινει 1. ενα ζευγαρι παπουτσια για 9 μηνες; δεν θα προλαβαινει να ξε-ιδρωσει

Προφανώς και δεν θα πάρεις 20 μπλούζες μαζί σου, αν είναι δυνατόν. Υπνόσακο, εσώρουχα κλπ. σε λογικά πλαίσια να χωράνε σε μια τσάντα άνετα.

Όσο για τα άρβυλα, αν φοράς χοντρή μάλλινη κάλτσα 80/20 (80 μαλλί 20 βαμβάκι των 2€ το ζευγάρι) ο ιδρώτας θα μένει και θα εξατμίζεται στις κάλτσες και τα άρβυλα θα σου γίνει το πιο άνετο υπόδημα.

1 λεπτό πριν, SkenaDena είπε

Καλησπέρα φίλε μου , 

Μπαίνω κι εγω με την Α ΕΣΣΟ 2021 στο 547 A/M ΤΠ (Ρέθυμνο)

Προσωπικά αγόρασα : 

- 1 Σακίδιο πλάτης περίπου 60 λίτρων

- Ενα σεντόνι κ μια μαξιλαροθήκη

- Αρβυλα δικά μου , Αερόπελμα λέγεται η μαρκα είναι προβλεπόμενα μου είπαν

- 10 κοντομάνικα παραλλαγης 

- 12 ζευγάρια κάλτσες ( 6 βαμβακερές - 6 μάλλινες ) 

- 12 εσωρουχα 

- Πετσέτα προσωπου σώματος ( μικροινών υπερβολικα μικρες οταν ειναι διπλωμένες ) 

Αυτα περιπου απο τα πολύ βασικά 

Πωπω λιστάρα. Και εγώ αν πήγαινα τώρα τόσα θα έπαιρνα.

Τα άρβυλα να ξες δεν επιτρέπονται πέρα από τα χορηγούμενα για τους φαντάρους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, JohnGTA είπε

Προφανώς και δεν θα πάρεις 20 μπλούζες μαζί σου, αν είναι δυνατόν. Υπνόσακο, εσώρουχα κλπ. σε λογικά πλαίσια να χωράνε σε μια τσάντα άνετα.

Όσο για τα άρβυλα, αν φοράς χοντρή μάλλινη κάλτσα 80/20 (80 μαλλί 20 βαμβάκι των 2€ το ζευγάρι) ο ιδρώτας θα μένει και θα εξατμίζεται στις κάλτσες και τα άρβυλα θα σου γίνει το πιο άνετο υπόδημα.

Πωπω λιστάρα. Και εγώ αν πήγαινα τώρα τόσα θα έπαιρνα.

Τα άρβυλα να ξες δεν επιτρέπονται πέρα από τα χορηγούμενα για τους φαντάρους.

εννοειται δεν θα παρω 20 μπλουζες. αυτες τις καλτσες που τις βρηκες 2€ ? λινκ?

πρωτη φορα ακουω οτι δεν επιτρεπονται αλλα αρβυλα; αυτα που λεει ο skena dena, ειναι ολόιδια με ΕΣ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, μπαρμπαγιωργος είπε

εννοειται δεν θα παρω 20 μπλουζες. αυτες τις καλτσες που τις βρηκες 2€ ? λινκ?

πρωτη φορα ακουω οτι δεν επιτρεπονται αλλα αρβυλα; αυτα που λεει ο skena dena, ειναι ολόιδια με ΕΣ

 

Τι να σου πω έτσι θυμάμαι εγώ. Μπορεί να μας ψάρωναν αλλά ποτέ δεν πήγα με δικές μου αρβύλες στο στρατό. Τέσπα θα το δεις εκεί είναι και λίγο θέμα στρατοπέδου.

Τις κάλτσες δυστυχώς δεν τις βρήκα σε κάποιο online store αλλά στο μυαλό μου κάτι τέτοιο είχα στο νου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, JohnGTA είπε

Τι να σου πω έτσι θυμάμαι εγώ. Μπορεί να μας ψάρωναν αλλά ποτέ δεν πήγα με δικές μου αρβύλες στο στρατό. Τέσπα θα το δεις εκεί είναι και λίγο θέμα στρατοπέδου.

Τις κάλτσες δυστυχώς δεν τις βρήκα σε κάποιο online store αλλά στο μυαλό μου κάτι τέτοιο είχα στο νου.

Δεν γνωρίζω ο φίλος πότε πήγε φαντάρος αλλα πλέον πολλα στρατόπεδα , μου ειπαν , δεν λενε κατι για τις αρβύλες. 

Προσωπικά για κάλτσες δεν θα έπαιρνα εσωθερμικές. Γενικα δεν αγαπαω πολύ τη ζεστη οπότε προτιμω να τις βαλω 2πλες παρα να ζεσταίνομαι και να μην μπορω να της βγαλω

Ξέχασα να πω στο μήνυμα μου οτι αγόρασα υπνόσακο μάρκα SURVIVORS που ειναι HΜΙΔΙΠΛΟΣ (95CM πλατος) μου ειπαν οτι βολευει παρα πολύ , ειδικά για ατομα που εχουν λίγο παραπανω κιλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, SkenaDena είπε

Δεν γνωρίζω ο φίλος πότε πήγε φαντάρος αλλα πλέον πολλα στρατόπεδα , μου ειπαν , δεν λενε κατι για τις αρβύλες. 

Προσωπικά για κάλτσες δεν θα έπαιρνα εσωθερμικές. Γενικα δεν αγαπαω πολύ τη ζεστη οπότε προτιμω να τις βαλω 2πλες παρα να ζεσταίνομαι και να μην μπορω να της βγαλω

Ξέχασα να πω στο μήνυμα μου οτι αγόρασα υπνόσακο μάρκα SURVIVORS που ειναι HΜΙΔΙΠΛΟΣ (95CM πλατος) μου ειπαν οτι βολευει παρα πολύ , ειδικά για ατομα που εχουν λίγο παραπανω κιλα.

Συμφωνώ κανονικά οι καλύτερες είναι οι 100% μάλλινες που είναι διαπνέον υλικό αλλά δεν τις βρήκα κάπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, JohnGTA είπε

Συμφωνώ κανονικά οι καλύτερες είναι οι 100% μάλλινες που είναι διαπνέον υλικό αλλά δεν τις βρήκα κάπου.

Χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμηση απο ένα καταστημα αγόρασα όλα μου τα πράγματα εγω προσωπικά. 

Εγω πήρα κάλτσες που ειναι 80% μαλλί, 20% dralon ( εχω βαλει λινκ αν θελετε να δειτε το καταστημα )

Tip : Στο κατάστημα αυτο χρησιμοποιείστε την αναζήτηση ή και μπείτε σε αυτο το λινκ να δειτε ότι ψάχνετε. Εγω τα πήρα απο εκει γιατι με βολευε να παω με Click Away καθως και οι τιμες μου φάνηκαν πολύ νορμαλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...