Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΟΚ, έτσι μπορεί να γίνεται.

Φίλος μου το είχε πάθει στο στρατό, αλλά είχε μπει δόκιμος, όχι έφεδρος. Δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο δηλαδή.

Πάντως απ' όσο ξέρω δεν υπηρέτησε παραπάνω.

Αλλά και 3 μήνες αναρρωτική για κύστη κόκκυγος μου φαίνεται κάπως υπερβολικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, phanispal είπε

ΟΚ, έτσι μπορεί να γίνεται.

Φίλος μου το είχε πάθει στο στρατό, αλλά είχε μπει δόκιμος, όχι έφεδρος. Δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο δηλαδή.

Πάντως απ' όσο ξέρω δεν υπηρέτησε παραπάνω.

Αλλά και 3 μήνες αναρρωτική για κύστη κόκκυγος μου φαίνεται κάπως υπερβολικό.

 

Σίγουρα γινεται το είχε πάθει ένα παλικάρι από την μονάδα μου, ήταν σε άδεια έσπασε το πόδι 2 μήνες ανωριτικη και εννοείτε στο τέλος υπηρέτησε 2 μήνες παραπάνω

Για την Κύστη τυχαία έβαλα τους 3 μήνες :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, ανοίγουμε άλλο θέμα τώρα με σπασίματα μελών κ.λπ.. Νομίζω ότι σε τέτοιες περιπτώσεις (που τραυματίζεσαι εν ώρα υπηρεσίας ή κάτι τέτοιο, πάντως όχι ενώ είσαι άδεια) μπορείς να διεκδικήσεις και κάτι, όχι να υπηρετήσεις και παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 25/10/2018 στις 4:20 ΜΜ, Αγγελος Κασο είπε

Και εγώ Λιτόχωρο φίλε 14 11 592 Τπ λιτοχωρο πυροβολικό 

Μάγκες μονάδα τοποθέτησης τι σημενει γτ δεν έχω καταλάβει ακόμα τη πεζει μου έβγαλε σημείο υποδοχής λιτοχωρο και μονάδα τοποθέτησης γιαννιτσα θα κάτσω λιτοχωρο η θα με στείλουν γιαννιτσα ας μου απαντήσει κανείς άμα ξέρει τι πεζει με της μονάδες τοποθέτησης

Επεξ/σία από Αγγελος Κασο
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, phanispal είπε

ΟΚ, έτσι μπορεί να γίνεται.

Φίλος μου το είχε πάθει στο στρατό, αλλά είχε μπει δόκιμος, όχι έφεδρος. Δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο δηλαδή.

Πάντως απ' όσο ξέρω δεν υπηρέτησε παραπάνω.

Αλλά και 3 μήνες αναρρωτική για κύστη κόκκυγος μου φαίνεται κάπως υπερβολικό.

 

4 ώρες πριν, solidsnake222 είπε

Σίγουρα γινεται το είχε πάθει ένα παλικάρι από την μονάδα μου, ήταν σε άδεια έσπασε το πόδι 2 μήνες ανωριτικη και εννοείτε στο τέλος υπηρέτησε 2 μήνες παραπάνω

Για την Κύστη τυχαία έβαλα τους 3 μήνες :P

 

4 ώρες πριν, phanispal είπε

Καλά, ανοίγουμε άλλο θέμα τώρα με σπασίματα μελών κ.λπ.. Νομίζω ότι σε τέτοιες περιπτώσεις (που τραυματίζεσαι εν ώρα υπηρεσίας ή κάτι τέτοιο, πάντως όχι ενώ είσαι άδεια) μπορείς να διεκδικήσεις και κάτι, όχι να υπηρετήσεις και παραπάνω.

Ακριβώς αν πάθεις κάτι εκτός και η αναρωτικη είναι πάνω από 12 μέρες που δικαιουσαι (+ τις όποιες κανονικές έχεις υπόλοιπο) υπηρετείς αυτές που μένουν. Αν το πάθεις εντός στρατοπεδου γίνεται εδε νομίζω για να κριθεί η υπαιτιοτητα με κάποιον τρόπο κι αν δεν φταις δεν υπηρετείς έξτρα. Το θέμα είναι ότι με το παράδειγμα του σπασιματος είναι εύκολο καθορισεις το που έγινε. Με την κυστη απλά προκύπτει γι αυτό ρωτάω. Προς το παρόν απλά με ενοχλεί δεν είναι επείγον κι επίσης ξέρω ότι υπάρχει και η επιλογή του να στο ανοίξουν απλά για να το καθαρισουν λίγο, χωρίς αφαίρεση της κυστης που προφανώς έχει πολύ μικρότερο χρόνο ανάρρωσης αλλά δε λύνει το πρόβλημα απλά το αναβάλλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα κύριοι.Είναι κανείς για Μεγάλο Πεύκο στις 15/11? Ό,τι πληροφορία τυχών έχετε ευπρόσδεκτη σχετικα με κινητό, sleeping bag κλπ.Επίσης στην μονάδα τοποθέτησης που γραφει ΚΕΕΔ/ΕΟΔ (εκτός οργανικής δύναμης) τί εννοει.Εγω Ειδικες θέλω αλλα αργοτερα βγαινει σε ποιο σωμα θα μπεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρεται! Εχω κι εγω καποιες ερωτησεις με τη σειρα μου αν γνωριζει καποιος!

1) Αρχικα παρουσιαζομαι Ξανθη πετροχωρι. Ειναι καλα τα πραγματα εκει?

2) επιτρεπεται να παρω μαζι ψαλιδι για νυχια, φακους επαφης (με το υγρο φυσικα), φαρμακα τυπου παναντολ, φενιστιλ, κινητο? για κινητο ξερω πως κανονικα απαγορευεται αλλα στο περνανε, που να το εχω ομως? πανω μου στη τσεπη?

3) Κανει να εχω μεσα στη μοναδα αντι για σακο με τα πραγματα μου βαλιτσα χειραποσκευη μαυρη? σκεφτομαι να μετακινουμαι με αεροπλανο και δε συμφερει συνεχεια περα δωθε να πληρωνω και αποσκευες... Χωραει κατω απο το κρεβατι? Εχω ακουσει εκει βαζουν ολοι τις αποσκευες τους.

4) Σου δινουν τσαντα πλατης η κατι παρομοιο? η να παρω δικια μου?
5) Εχω παρει 4 μπλουζακια παραλλαγη, εσωθερμικο, λαιμουδιερα, σλιπιν μπαγκ, σπρει για κοριους, πατους ανατομικους, μαλλινες καλτσες, λουκετα, γυαλιστικο... να παρω κατι αλλο?

6) Χρειαζετια να εχω χαρτια μαζι μου? και αν ναι τι? 

 

Ευχαριστω!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/10/2018 στις 8:06 ΜΜ, darkshadow254 είπε

καλησπερα...στις 31/12/18 ληγει η αναβολη μου και λογικα με την επομενη εσσο θα μπω

το προβλημα μου ειναι το εξης..ειδα οτι αν κατατασσεσαι πλεον σε παχυσαρκα ατομα με ΔΒΣ ανω του 40 πας για αναβολη

το βαρος εχει σκαρφαλωσει στα 160 κιλα με υψος 1,86 λογο θυροειδιτιδας και συνδρομου hashimoto οπου πλεον παρακολουθουμαι εδω και 6 μηνες απο γιατρο 

εχει καποιος εμπειρια πανω σε αυτο?

Καλά πώς έφτασες 160 κιλά? Μήπως από τα λεφτά που μου έφαγες πέρσι με την κάρτα γραφικών την οποία δεν έστειλες ποτέ?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, chris848 είπε

Καλά πώς έφτασες 160 κιλά? Μήπως από τα λεφτά που μου έφαγες πέρσι με την κάρτα γραφικών την οποία δεν έστειλες ποτέ?

 

tenor.gif

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, DexterWhite είπε

Χαιρεται! Εχω κι εγω καποιες ερωτησεις με τη σειρα μου αν γνωριζει καποιος!

1) Αρχικα παρουσιαζομαι Ξανθη πετροχωρι. Ειναι καλα τα πραγματα εκει?

2) επιτρεπεται να παρω μαζι ψαλιδι για νυχια, φακους επαφης (με το υγρο φυσικα), φαρμακα τυπου παναντολ, φενιστιλ, κινητο? για κινητο ξερω πως κανονικα απαγορευεται αλλα στο περνανε, που να το εχω ομως? πανω μου στη τσεπη?

3) Κανει να εχω μεσα στη μοναδα αντι για σακο με τα πραγματα μου βαλιτσα χειραποσκευη μαυρη? σκεφτομαι να μετακινουμαι με αεροπλανο και δε συμφερει συνεχεια περα δωθε να πληρωνω και αποσκευες... Χωραει κατω απο το κρεβατι? Εχω ακουσει εκει βαζουν ολοι τις αποσκευες τους.

4) Σου δινουν τσαντα πλατης η κατι παρομοιο? η να παρω δικια μου?
5) Εχω παρει 4 μπλουζακια παραλλαγη, εσωθερμικο, λαιμουδιερα, σλιπιν μπαγκ, σπρει για κοριους, πατους ανατομικους, μαλλινες καλτσες, λουκετα, γυαλιστικο... να παρω κατι αλλο?

6) Χρειαζετια να εχω χαρτια μαζι μου? και αν ναι τι? 

Ευχαριστω!

1) δεν έχω ιδέα, καλή τύχη :P

2) επιτρέπονται ήδη υγιεινής οπότε ψαλιδάκια/νυχοκόπτες κλπ είναι οκ. μην σκάσεις μύτη με καμια πεταλούδα ή κανα κλαδευτήρι για τα θάμνα. για παναντολ κλπ τώρα, θεωρητικά πρέπει να ενημερώσεις σε περίπτωση που ακουλουθείς κάποια αγωγή, αλλίως δεν επιτρέπεται να έχεις δικά σου. Κ καλά είναι υπεύθυνοι για εσένα, οπότε όλα πρέπει να περνάνε από αυτούς. Πάρε καλού κακού να έχεις, κ στη χειρότερη στα κρατάνε όταν μπαίνεις. 1-2Ε έχουν. Θα πρότεινα Ντεπόν Οντις που δε χρειάζεται νερό για ευκολία. Κινητό τους απασχολεί να μην έχει κάμερα. Μην σκάσεις με το iphoneX.

3) κανονικά "δεν κάνει" αλλα συνήθως όλοι παίρνουν κ τα πετάνε στο φοριαμό ή μέσα στο λουκάνικο ή κατω από το κρεβάτι. σε περίπτωση επιθεώρησης υπάρχουν πολλές δημιουργηκές λύσεις για να τα "κρύψεις" :P 

4) εμενα πριν 3 χρόνια δεν μου έδωσαν ούτε παντόφλες. πάρε δικιά σου.

5) πάρε παραπάνω εσώρουχα/φανελάκια/καλτσες γιατί θα πλένεις κάθε 3 κ λίγο. εγώ είχα 10 αλλαξιές κ με εβγαζαν ανετα με 1 πληντύριο την εβδομάδα. Σπρέι για κοριούς δεν ξέωρ ποσο αποτελεσματικό είναι. Γενικά μην φορτωθείς άχρηστα πραγματα πριν μπεις. Αν χρειαστείς κατι το πιο πιθανό είνα να μπορέσεις να το πάρεις από μέσα ή απο γύρω από το στρατόπεδο.

6) δες τι γραφει το σημείωμα καταταξης. σίγουρα την ταυτότητα την οποία κ παραδίδεις κ από εκει κ περα ότι άλλο ζητάει

Καλύ τύχη :P

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, DexterWhite είπε

Χαιρεται! Εχω κι εγω καποιες ερωτησεις με τη σειρα μου αν γνωριζει καποιος!

1) Αρχικα παρουσιαζομαι Ξανθη πετροχωρι. Ειναι καλα τα πραγματα εκει?

2) επιτρεπεται να παρω μαζι ψαλιδι για νυχια, φακους επαφης (με το υγρο φυσικα), φαρμακα τυπου παναντολ, φενιστιλ, κινητο? για κινητο ξερω πως κανονικα απαγορευεται αλλα στο περνανε, που να το εχω ομως? πανω μου στη τσεπη?

3) Κανει να εχω μεσα στη μοναδα αντι για σακο με τα πραγματα μου βαλιτσα χειραποσκευη μαυρη? σκεφτομαι να μετακινουμαι με αεροπλανο και δε συμφερει συνεχεια περα δωθε να πληρωνω και αποσκευες... Χωραει κατω απο το κρεβατι? Εχω ακουσει εκει βαζουν ολοι τις αποσκευες τους.

4) Σου δινουν τσαντα πλατης η κατι παρομοιο? η να παρω δικια μου?
5) Εχω παρει 4 μπλουζακια παραλλαγη, εσωθερμικο, λαιμουδιερα, σλιπιν μπαγκ, σπρει για κοριους, πατους ανατομικους, μαλλινες καλτσες, λουκετα, γυαλιστικο... να παρω κατι αλλο?

6) Χρειαζετια να εχω χαρτια μαζι μου? και αν ναι τι? 

Ευχαριστω!

1)Κοριοι κοριοι και κοριοι

2)φακους ναι ειχα και εγω,νυχοκοπτη χωρις το μυτερο που εχει(το ελεγχουν),φαρμακα τα κατασχουν ολα,οταν πηγα ειχαν εναν κουβα γεματο ντεπον και τετοια,φευγοντας μπορεις να τα παρεις αλλα κανεις δεν το κανει.Εγω περασα στην ζουλα καποια ντεπον που μου χρειαστηκαν γιατι τις πρωτες μερες στα κανουν νταουλια τα στελεχη.κινητο το περασα πανω μου στο μπουφαν,δεν επιτρεπεται να σου κανουν σωματικο ελεγχο.Επισης κρυψε τον φορτιστη γιατι αμα δουν φορτιστη smartphone και πεις δεν εχω smartphone,ε ενταξει τα εποπ δεν φημιζονται για την εξυπναδα τους αλλα αυτο του φουστη,θα το καταλαβουν.

3)Και βεβαια κανει,εγω με πολιτικη βαλιτσα μπηκα,βεβαια την αλλαξα στην μοναδα με σακο γιατι δεν με βολεψε προσωπικα.Κατω απο τα κρεβατια συνηθως,με περιεργο διοικητη μεσα στον φοριαμο.

4)οχι μονο το λουκανικο.

5)10 μπλουζες κοντομανικες,3-4-5 φουτερ με το ψωφοκρυο που θα κανει μεσα στον χειμωνα,οδοντοβουρτσες μωρομαντηλα χαρτι υγειας σαμπουαν,λουκετα.

6)πολυ γενικη ερωτηση,γενικοτερα οτι χρειαζεται να το αποδειξεις παρε ενα χαρτι.Δηλαδη αν εισαι πολυτεκνος και θες μειωμενη θητεια παρε το χαρτι τον πολυτεκνων,αν εχεις καποιο προβλημα υγειας παρε το αναλογο χαρτι,κ.ο.κ.Γενικοτερα ομως μονο ταυτοτητα(θα κανεις μαυρα ματια να την δεις) :P και ακτινογραφια θωρακος.Ασχετο,αλλα οταν πηγα να βγαλω ακτινογραφια απολυσεως και ειδα καποιον να πηγαινει για τον ιδιο λογο αλλα για να παρουσιαστει ηταν απο τα πιο ωραια συναισθηματα,ναι ειμαι κακος το παραδεχομαι :P 

2 ώρες πριν, vasiliasGR είπε

Γνωρίζει κανείς πόσος είναι αυτή τη στιγμή ο μισθός των δόκιμων αξιωματικών;

Xωρις να παρω ορκο νομιζω 700?690 κατι τετοιο.Πηραν αυξηση προσφατα.

 

 

Για τα παιδια που λενε για την κυστη κοκκυγα.Ολα στον στρατο ειναι θεμα βυσματος.Εμεις προσωπικα ειχαμε ενα φιδι που ζητημα να εκανε 20 ενοπλες υπηρεσιες σε ολη την θητεια του,ο οποιος πηρε γυρω στις 25-30 μερες αναρρωτικη για το θεμα αυτο,συν οτι του εκαναν δωρεαν επεμβαση σε στρατιωτικο νοσοκομειο,και κατα ενα μεγαλο ποσοστο το ειχε και πριν μπει στον στρατο το προβλημα.

Επεξ/σία από fastnq2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...