Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 29/10/2018 στις 11:38 ΠΜ, ThPadelis είπε

Καλημέρα παιδιά,
Πήρα το χαρτί σήμερα από αστυνομία και παρουσιάζομαι στο στρατόπεδο του Υπολοχαγού Βογιατζή Νικολάου. Μονάδα τοποθέτησης 110 Α/Κ ΜΜΠ. Αν είναι άλλος για Καβησό, και ακόμα καλυτερα για το ίδιο στρατόπεδο, ας μου στείλει ένα pm να ανταλλάξουμε fb να δούμε τι κάνουμε με το μέσο μεταφοράς και λοιπά.

Καλησπέρα από Καβησο. Το φαγητό είναι κομπλέ, εξόδους πριν από την ορκωμοσία θα έχεις μόνο στις Φερες (κωμόπολη είναι, έχει τα πάντα), μετά την ορκωμοσία θα βγαίνεις Αλεξανδρούπολη (20 λεπτά από το στρατόπεδο). Κοίτα για την 110 λέγονται πολλά. Επειδή στην σειρά μου ανέλαβε τα ΣΠΕΝ, τρέχουν λίγο οι σειρές μου. Έχετε έναν από τους καλύτερους θαλάμους στο στρατόπεδο. 

21 ώρες πριν, vasiliasGR είπε

Γνωρίζει κανείς πόσος είναι αυτή τη στιγμή ο μισθός των δόκιμων αξιωματικών;

750 λένε 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, bromiaris είπε

Συνήθως αυτό συμβαίνει... πχ να σε βάλουν για βοηθό περιπολάρχη...

ή αλλιώς "περιπολόπουλο" :P 

7 ώρες πριν, kon1to είπε

Αν ας πουμε εισαι αοπλος λογω οπλοφοβιας, δεν θα σε κανουν ενοπλο επειδη τους λειπουν ατομα...

μπορεί να αλλάξει. ένα άτομο είχε πει ότι δεν ήθελε όπλο "λογω αγχους" κ τον έβγαλαν άοπλο, αλλά μετα ξαναπερασε επιτροπή κ τους είπε ότι είναι ΟΚ οπότε πήρε. Δεν ξερω αν είχε βύσμα ή το οτιδήποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, bromiaris είπε

Συνήθως αυτό συμβαίνει... πχ να σε βάλουν για βοηθό περιπολάρχη...

Στη μονάδα που ήμουν, οι αοπλοι εκαναν απ' ολα, μεχρι και Πύλη, μιας και ημασταν 15 ατομα ολοι κι ολοι και δεν εβγαινε αλλιως...

4 λεπτά πριν, scroll είπε

ή αλλιώς "περιπολόπουλο" :P 

μπορεί να αλλάξει. ένα άτομο είχε πει ότι δεν ήθελε όπλο "λογω αγχους" κ τον έβγαλαν άοπλο, αλλά μετα ξαναπερασε επιτροπή κ τους είπε ότι είναι ΟΚ οπότε πήρε. Δεν ξερω αν είχε βύσμα ή το οτιδήποτε.

το ιδιο πραγμα λεμε, δεν διαφωνουμε...οπως αναφερεις στο παραδειγμα σου, ο φανταρος εδωσε τη συναίνεση του, δεν του αλλαξαν γιωτα απο μόνοι τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, ManFromEarth είπε

καλα ρε φιλε ποσο ακριβη ηταν η καρτα;

280€. Το ψεμα που έχω ακούσει ένα χρόνο τώρα δε λέγεται.

Επεξ/σία από chris848
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, jimis98 είπε

η αλλαγή γιώτα φαίνεται στα χαρτιά βγήκε κάποιος αοπλος για λούφα και στο τέλος ένοπλος θα φανεί? 

εννοείς αν φαίνεται αφού βγεις απο το στρατο; αν δε μιλάμε για αιτήσεις για δουλειά σε σωματα ασφαλείας που ζητάνε καποια πιστοποιητικά (που κ εκει δεν ξερω αν φαινονται οι αλλαγές στο στρατιωτικό ιατρικο σου αρχείο) τότε δεν φαίνεται πουθενα το τι Ι ήσουν στο στρατό.

Επεξ/σία από scroll
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, scroll είπε

εννοείς αν φαίνεται αφού βγεις απο το στρατο; αν δε μιλάμε για αιτήσεις για δουλειά σε σωματα ασφαλείας που ζητάνε καποια πιστοποιητικά (που κ εκει δεν ξερω αν φαινονται οι αλλαγές στο στρατιωτικό ιατρικο σου αρχείο) τότε δεν φαίνεται πουθενα το τι Ι ήσουν στο στρατό.

άδικο άλλως να βγαίνει για λούφα και να περνει μια θέση εργασίας σε κάποιον που ήταν από την αρχή ένοπλος μέχρι το τέλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άδικο είναι ο "οπλοφοβικος" που του είπε η μαμά του να βγει, ώστε να γλιτώσει το κρύο, το ξενύχτι και μην το πυροβολήσουν για το λαθρεμπόριο καυσίμων ή ότι η αστικο-στρατιωτικος θρύλος έχει βγει, να δουλεύει όπου υπάρχουν κοντά αστυνομικά τμήματα κτλπ. Σκέψου να δει αστυνομικό να κουβαλάει όπλο μπορεί να θολώσει και να πάθει καρδιακό..!

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε νομίζω αυτοί που πάνε στρατό κ κάνουν ταρζανιες για να λουφάρουν να καίγονται για μια θέση στην αστυνομία.... που στην ουσία είναι "μια ζωή κ σήμερα" :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, scroll είπε

δε νομίζω αυτοί που πάνε στρατό κ κάνουν ταρζανιες για να λουφάρουν να καίγονται για μια θέση στην αστυνομία.... που στην ουσία είναι "μια ζωή κ σήμερα" :D 

Όχι αστυνομία να υπάρχει αστυνομία κοντά, καθώς και αστυνομικοί στους δρόμους. Το έπιασες το irony? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Muchacho είπε

Το Ι δεν είναι κάτι που αλλάζει εύκολα ώστε κάποιος άοπλος να γίνει ξαφνικά  ένοπλος.

Το «Ι» για να αλλάξει θα πρέπει να έχει περάσει χρονικό διάστημα τουλάχιστον 6 μηνών από την τελευταία γνωμάτευση Σωματικής Ικανότητας και φυσικά να συντρέχουν λόγοι για την αλλαγή του…

Πχ να ήταν Ι4 λόγο ενός προβλήματος στο γόνατο ή να είχε κάνει χειρουργείο πρόσφατα και να χρειάζονταν κάποιους μήνες να αναρρώσει.. Άρα χωρίς να το κουράζει σε ασκήσεις…

Όταν περάσει αυτό το χρονικό διάστημα, μπορεί να ξανά επισκεφτεί τον αντίστοιχο ιατρό και αφού γνωματεύσει θετικά, τον παραπέμπει στην Επιτροπή Απαλλαγών για αλλαγή της Σ.Ι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/10/2018 στις 12:11 ΜΜ, liakos18 είπε

Έχει κανείς εμπειρία με επέμβαση κυστης κόκκυγος κατά τη διάρκεια της θητείας;  Έχει αρχίσει να με ενοχλεί λίγο αλλά απ ότι ξέρω απαιτείται μεγάλο διάστημα ανάρρωσης και δε θέλω να επεκταθεί η θητεία μου.

Ναι, υπήρχε ένα παιδί μια σειρά πριν από μένα. Είχε όντως πρόβλημα, κάθε λίγο και λιγάκι τον καθάριζαν και επιδεινώθηκε κατά τη θητεία του. Μπήκε για χειρουργείο και νοσηλεύτηκε στο 401 για 4 μήνες περίπου. Βγήκε λίγο πριν απολυθεί και ναι δεν έκανε ούτε μια μέρα παραπάνω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...