Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, chris848 είπε

Καλά πώς έφτασες 160 κιλά? Μήπως από τα λεφτά που μου έφαγες πέρσι με την κάρτα γραφικών την οποία δεν έστειλες ποτέ?

καλα ρε φιλε ποσο ακριβη ηταν η καρτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, fastnq2 είπε

1)Κοριοι κοριοι και κοριοι

2)φακους ναι ειχα και εγω,νυχοκοπτη χωρις το μυτερο που εχει(το ελεγχουν),φαρμακα τα κατασχουν ολα,οταν πηγα ειχαν εναν κουβα γεματο ντεπον και τετοια,φευγοντας μπορεις να τα παρεις αλλα κανεις δεν το κανει.Εγω περασα στην ζουλα καποια ντεπον που μου χρειαστηκαν γιατι τις πρωτες μερες στα κανουν νταουλια τα στελεχη.κινητο το περασα πανω μου στο μπουφαν,δεν επιτρεπεται να σου κανουν σωματικο ελεγχο.Επισης κρυψε τον φορτιστη γιατι αμα δουν φορτιστη smartphone και πεις δεν εχω smartphone,ε ενταξει τα εποπ δεν φημιζονται για την εξυπναδα τους αλλα αυτο του φουστη,θα το καταλαβουν.

3)Και βεβαια κανει,εγω με πολιτικη βαλιτσα μπηκα,βεβαια την αλλαξα στην μοναδα με σακο γιατι δεν με βολεψε προσωπικα.Κατω απο τα κρεβατια συνηθως,με περιεργο διοικητη μεσα στον φοριαμο.

4)οχι μονο το λουκανικο.

5)10 μπλουζες κοντομανικες,3-4-5 φουτερ με το ψωφοκρυο που θα κανει μεσα στον χειμωνα,οδοντοβουρτσες μωρομαντηλα χαρτι υγειας σαμπουαν,λουκετα.

6)πολυ γενικη ερωτηση,γενικοτερα οτι χρειαζεται να το αποδειξεις παρε ενα χαρτι.Δηλαδη αν εισαι πολυτεκνος και θες μειωμενη θητεια παρε το χαρτι τον πολυτεκνων,αν εχεις καποιο προβλημα υγειας παρε το αναλογο χαρτι,κ.ο.κ.Γενικοτερα ομως μονο ταυτοτητα(θα κανεις μαυρα ματια να την δεις) :P και ακτινογραφια θωρακος.Ασχετο,αλλα οταν πηγα να βγαλω ακτινογραφια απολυσεως και ειδα καποιον να πηγαινει για τον ιδιο λογο αλλα για να παρουσιαστει ηταν απο τα πιο ωραια συναισθηματα,ναι ειμαι κακος το παραδεχομαι :P 

Xωρις να παρω ορκο νομιζω 700?690 κατι τετοιο.Πηραν αυξηση προσφατα.

Για τα παιδια που λενε για την κυστη κοκκυγα.Ολα στον στρατο ειναι θεμα βυσματος.Εμεις προσωπικα ειχαμε ενα φιδι που ζητημα να εκανε 20 ενοπλες υπηρεσιες σε ολη την θητεια του,ο οποιος πηρε γυρω στις 25-30 μερες αναρρωτικη για το θεμα αυτο,συν οτι του εκαναν δωρεαν επεμβαση σε στρατιωτικο νοσοκομειο,και κατα ενα μεγαλο ποσοστο το ειχε και πριν μπει στον στρατο το προβλημα.

Να υποθεσω εχεις υπηρετησει ξανθη, οποτε να σε πρηξω λιγο ακομη :P Αξιζει να τη σκαπουλαρεις απο σκοπιες δηλωνοντας οπλοφοβια? Πολλοι μου λενε να το κανω για το κρυο κυριως και για να μη κουβαλαω οπλα. Γενικα τι κλιμα επικρατει εκει? πρηζουν μπαλες η χαλαρα? 

Επεξ/σία από DexterWhite
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, DexterWhite είπε

Αξιζει να τη σκαπουλαρεις απο σκοπιες δηλωνοντας οπλοφοβια? Πολλοι μου λενε να το κανω για το κρυο κυριως και για να μη κουβαλαω οπλα. Γενικα τι κλιμα επικρατει εκει? πρηζουν μπαλες οι χαλαρα? 

το τι γίνοταν σε ένα στρατόπεδο πριν Χ χρόνια μπορεί να μην έχει καμία σχέση με το τι γίνεται σημερα οποτε μην το ψάχνεις ιδιαίτερα. μπορεί το στρατόπεδο να είναι κολέγιο κ να πεσεις σε δυσκοίλιο επιλοχία.. 1002 πραγματα μπορεί να αλλάζουν σε διάστημα μηνών.

Όσο για την οπλοφοβία, εμείς είχαμε κάποιον στο κέντρο που για ιδεολογικούς λόγους δεν ήθελε να πάρει όπλο. από εκεί κ επειτα βγήκε Ι3 αοπλο για ψυχολογικούς ρόλους κ έπηξε σε θαλαμοφυλίκι/μαγειρεία/καθαριότητες μέχρι το τέλος της θητείας από όσα μαθαίναμε. Αυτός δεν είχε θέμα με όλα αυτά γιατί απλά ήταν καλά με τη πάρτη του. Τώρα αν αξίζει να τα υποστείς αυτά για το κρύο στη σκοπιά, it's up to you. Έχε πάντως στο νου σου ότι δεν είναι πως βγήκες άοπλος κ τέλειωσε. Σε κάθε μετάθεση θα περνάς από συνέντευξη με κάθε διοικητή/προϊστάμενο οποτε θα πρέπει να είσαι στη "τσίτα" μιας και δεν είναι οτι βλέπει ενα χαρτί που λέει οτι έχεις "λαμα στο χέρι" κ τέλος... 

Επεξ/σία από scroll
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, DexterWhite είπε

Να υποθεσω εχεις υπηρετησει ξανθη, οποτε να σε πρηξω λιγο ακομη :P Αξιζει να τη σκαπουλαρεις απο σκοπιες δηλωνοντας οπλοφοβια? Πολλοι μου λενε να το κανω για το κρυο κυριως και για να μη κουβαλαω οπλα. Γενικα τι κλιμα επικρατει εκει? πρηζουν μπαλες η χαλαρα? 

Δεν υπηρετησα ξανθη,φιλοι μου απο το κεντρο πηγαν σε μοναδα στην ξανθη μου ανεφεραν αυτο για τους κοριους οπως και επισης ενα απο τα πιο σημαντικα θεματα τις τιμητικες,οτι εκει δινουν σχετικα πιο ευκολα απο αλλες μοναδες αν προσφερεις κανεις αγγαρειες κλπ.Αυτο για το οπλο ειναι στην κριση του καθενος,η αληθεια ειναι οτι η σκοπια δεν παλευεται ουτε με ζεστη ουτε με κρυο,οποτε γενικα στις μοναδες συμβαινει οι ενοπλοι να ζηλευουν και να τα χωνουν στους αοπλους,που κανουν αστειες υπηρεσιες.Δηλαδη σιγουρα θα εχεις δουλεμα.Η αποψη μου ειναι οτι αν εχεις καποιο προβλημα υγειας που μπορει να επιδεινωθει με την σκοπια,ναι να την αποφυγεις.Οπως ειπα σε αλλη απαντηση μου,ειχα φιλο με κηλη και σιγουρα θα χρειαστει εγχειρηση μετα τον στρατο.Τωρα αν εισαι τελειως μαχιμος,δεν βρισκω λογο να το κανεις,8 μηνες σε μοναδα θα εισαι,πιθανοτατα τους 3-4 τελευταιους θα εισαι παλιος και θα κανεις τις ευκολες ενοπλες υπηρεσιες,οποτε το ζορι θα ειναι στην αρχη..

Επεξ/σία από fastnq2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακουσα καποια παιδια να μιλανε για σακουλες που τις χρησιμοποιουνε για να χωριζουν τα πραγματα μεσα στο σακιδιο.εχει παρει κανενας?πχ μποξερακια στη μια.καλτσες στην αλλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη απ οτι καταλαβαινω το "συστημα" κατάταξης έχει αλλάξει απ οταν υπηρετησα εγω το 2011 και εχω εναν φιλο που προκειται να παρουσιαστει, θα μπορουσε καποιος να μου εξηγησει τι ισχυει πλεον; Παρουσιαζεσαι καπου για λιγες μερες μονο για να παρεις πραγματα και μετα πας αλλου για εκπαιδευση; Η εκπαιδευση ποσο κραταει; Μαθαινεις απο πριν σε ποια μοναδα θα τοποθετηθεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, wazedi είπε

Ακουσα καποια παιδια να μιλανε για σακουλες που τις χρησιμοποιουνε για να χωριζουν τα πραγματα μεσα στο σακιδιο.εχει παρει κανενας?πχ μποξερακια στη μια.καλτσες στην αλλη.

Καλα εννοειται αυτο,ασε τα απλυτα που γινονται στιβα αν εισαι μακρια απο το σπιτι

Επεξ/σία από fastnq2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, scroll είπε

Όσο για την οπλοφοβία, εμείς είχαμε κάποιον στο κέντρο που για ιδεολογικούς λόγους δεν ήθελε να πάρει όπλο. από εκεί κ επειτα βγήκε Ι3 αοπλο για ψυχολογικούς ρόλους κ έπηξε σε θαλαμοφυλίκι/μαγειρεία/καθαριότητες μέχρι το τέλος της θητείας από όσα μαθαίναμε. Αυτός δεν είχε θέμα με όλα αυτά γιατί απλά ήταν καλά με τη πάρτη του. Τώρα αν αξίζει να τα υποστείς αυτά για το κρύο στη σκοπιά, it's up to you. Έχε πάντως στο νου σου ότι δεν είναι πως βγήκες άοπλος κ τέλειωσε. Σε κάθε μετάθεση θα περνάς από συνέντευξη με κάθε διοικητή/προϊστάμενο οποτε θα πρέπει να είσαι στη "τσίτα" μιας και δεν είναι οτι βλέπει ενα χαρτί που λέει οτι έχεις "λαμα στο χέρι" κ τέλος... 

Πως το εννοεις αυτό; το "Ι" σου σε ακολουθεί για όλη σου τη θητεία. Δεν μπορει να το αλλαξει κανενας διοικητης. Η καρτελα του φανταρου με ολα τα στοιχεια του αναλυτικα φτανει στην μοναδα πριν απο αυτον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kon1to είπε

Πως το εννοεις αυτό; το "Ι" σου σε ακολουθεί για όλη σου τη θητεία. Δεν μπορει να το αλλαξει κανενας διοικητης. Η καρτελα του φανταρου με ολα τα στοιχεια του αναλυτικα φτανει στην μοναδα πριν απο αυτον...

Το Ι γίνεται να αλλάξει, απλά έχει προϋποθέσεις, διαδικασία και σίγουρα δε φτάνει να το πει ένας διοικητής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@kon1to εννοώ πως σε κάθε μονάδα που θα παρει μετάθεση, περα από τον φάκελο που θα δουν, θα περνάει από συνέντευξη με τον κάθε διοικητή που θα τον ρωτάει διάφορα. Εγώ μαζί με το κέντρο περασα 4 συνεντεύξεις με διοικητές/επιλοχίες. Φαντάσου τώρα να πεσεις σε κανα περίεργο που να σε πρηζει τι κ πως κ γιατί, ή ακόμα χειρότερα να σε βάλει στο μάτι αν υποπτευθεί/καταλάβει οτι το Ι είναι μουφα. Για πολλούς στο στρατό δεν είναι το ίδιο ένα ψυχολογικό "Ι" με ένα παθολογικό. Επίσης το "Ι" σου μπορεί να αλλάξει κατα τη διάρκεια της θητείας, κ προς τα πάνω κ προς τα κάτω, αν αιτηθείς να περασεις από επιτροπη κ σε στείλει ο διοικητής σου και φυσικά το εγκρίνει η επιτροπή. 

Επεξ/σία από scroll
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, BadBoy είπε

Το Ι γίνεται να αλλάξει, απλά έχει προϋποθέσεις, διαδικασία και σίγουρα δε φτάνει να το πει ένας διοικητής.

 

6 ώρες πριν, scroll είπε

@kon1to εννοώ πως σε κάθε μονάδα που θα παρει μετάθεση, περα από τον φάκελο που θα δουν, θα περνάει από συνέντευξη με τον κάθε διοικητή που θα τον ρωτάει διάφορα. Εγώ μαζί με το κέντρο περασα 4 συνεντεύξεις με διοικητές/επιλοχίες. Φαντάσου τώρα να πεσεις σε κανα περίεργο που να σε πρηζει τι κ πως κ γιατί, ή ακόμα χειρότερα να σε βάλει στο μάτι αν υποπτευθεί/καταλάβει οτι το Ι είναι μουφα. Για πολλούς στο στρατό δεν είναι το ίδιο ένα ψυχολογικό "Ι" με ένα παθολογικό. Επίσης το "Ι" σου μπορεί να αλλάξει κατα τη διάρκεια της θητείας, κ προς τα πάνω κ προς τα κάτω, αν αιτηθείς να περασεις από επιτροπη κ σε στείλει ο διοικητής σου και φυσικά το εγκρίνει η επιτροπή. 

ναι οκ, δεν ειπα οτι το Ι δεν αλλαζει με τιποτα, φυσικα και μπορει να αλλαξει, εφοσον συντρεχουν λόγοι, συνηθως προς τα πανω βεβαια και αναλογα το Ι. Αν ας πουμε εισαι Ι3 λογω παχυσαρκιας, μαλλον δεν θα προλαβεις να χασεις τα κιλα κατα τη διαρκεια της θητειας σου 😅 Απλα λεω οτι δεν ειναι κατι που μπορει να το αλλαξει ο διοικητης.

Αν ας πουμε εισαι αοπλος λογω οπλοφοβιας, δεν θα σε κανουν ενοπλο επειδη τους λειπουν ατομα... Ναι μεν εκει που σταματαει η λογικη αρχιζει ο Στρατος, αλλα με κατι τετοια ειναι προσεκτικοι γιατι μπορεις να τους τρεξεις... Στη χειροτερη για ενα αοπλο, να βρεθει να κανει "ενοπλες" υπηρεσιες, χωρις οπλο φυσικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, kon1to είπε

Στη χειροτερη για ενα αοπλο, να βρεθει να κανει "ενοπλες" υπηρεσιες, χωρις οπλο φυσικά...

Συνήθως αυτό συμβαίνει... πχ να σε βάλουν για βοηθό περιπολάρχη...

Επεξ/σία από bromiaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...