Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, darkshadow254 είπε

Όλη αυτή η διαδικασία γνωρίζουμε πως μπορεί να γίνει; 

Οταν παρουσιαστεις θα σε πανε στο πιο κοντινο στρατιωτικο νοσοκομειο,εκει να εχεις χαρτια και απο εξω για να γλιτωσεις επιπλεον εξετασεις.Γενικα ισχυει αυτο που λεει ο dante,αν μπορεις να το αποφυγεις αποφυγε το,εκτος του οτι δεν κερδιζεις κατι(ειδικα αοπλος θα χασεις το μοναδικο πραγμα που αξιζει που ειναι οι βολες) συν οτι αν εχεις προβλημα υγειας σου διαβεβαιωνω 100% οτι θα το χειροτερεψεις.Μπηκα με τραυματισμενο ποδι και σε κατι 20-1 απλα δεν μπορουσα να σταθω ορθιος και καθομουν.Ειδικα οσοι ειχαν χρονια προβληματα πχ κηλες κλπ υπεφεραν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδια ρωτησα και πριν και δε πηρα απαντηση, οποιος γνωριζει ας απαντησει.

Οταν με το προξενειο εχω δωσει οτι χαρτια χρειαζονται για το πιστοποιητικο μκε και ειμαι οκ απ αυτη τη πλευρα, υπαρχει περιπτωση η στρατολογια να μη δεχτει κατι η να ζητησει κατι αλλο; η απο τη στιγμη που το προξενειο με εγκρινει και μου βγαζει το πιστοποιητικο η στρατολογια δε μπορει να κανει κατι παρα να δωσει την αναβολη; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την Τεταρτη μου εδειξε το συστημα οτι παρουσιαζομαι Κω στις 13,αλλα απο κει και επειτα οσες φορες δοκιμασα και στις 2 σελιδες  μου εμφανιζει ειτε σφαλμα,ειτε λεει οτι δεν υπαρχουν αυτα τα στοιχεια στρατευσιμου.Μονο εγω το εχω αυτο το προβλημα;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Elmago1925 είπε

Την Τεταρτη μου εδειξε το συστημα οτι παρουσιαζομαι Κω στις 13,αλλα απο κει και επειτα οσες φορες δοκιμασα και στις 2 σελιδες  μου εμφανιζει ειτε σφαλμα,ειτε λεει οτι δεν υπαρχουν αυτα τα στοιχεια στρατευσιμου.Μονο εγω το εχω αυτο το προβλημα; 

Τσέκαρε κι εδώ: https://katataxi.army.gr/el/anazitisi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, alexfra87 είπε

Γεια σας παιδιά και απο μένα.

Εγώ είμαι για 79 ΤΥΠΕΘ, Κοκκάρι Σάμου. Ψάχνω και εγώ πληροφορίες για τη μονάδα και μέχρι στιγμής έχω βρει λίγα πράγματα αλλά λένε τα χειρότερα. Όποια πληροφορία υπάρχει ευπρόσδεκτη.

Δυο πραματάκια,

  1.  Η Σάμος είναι πολύ ωραίο νησί, εύχομαι να είσαι εκεί και το καλοκαίρι να χαίρεσαι τις εξόδους σου. Το Κοκκάρι είναι ανάμεσα στο Καρλόβασι (εκεί είναι το πανεπιστήμιο) και το Βαθύ που είναι η πρωτεύουσα. Διαλέγεις και πάς, υπάρχει συγκοινωνία απο τις 07:00 μέχρι τις 18:00 αν δεν απατώμαι.
  2. Ως στρατεύσιμος μπορείς να ταξιδεύεις με το C-130 που έρχεται στο νησί το χειμώνα κάθε 2η εβδομάδα (Τρίτη) κι εβδομαδιαίως το καλοκαίρι. Πάει Ρόδο (Τις Πέμπτες το καλοκαίρι μετα Αλεξανδρούπολη) κι επιστρέφει Ελευσίνα. Θα κανονίσεις τις άδειες σου να πάς και να έρθεις με ταυτό γιατί το καράβι είναι οχτάωρο και περνάει απο το Ικάριο...
  3. Η μονάδα αυτή είναι πολύ μεγάλη, δεν μπορώ να πιστέψω ότι θα αντιμετωπίσεις κάποιο πρόβλημα...

 

Επεξ/σία από nammo
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, thanospetr είπε

Τσέκαρε κι εδώ: https://katataxi.army.gr/el/anazitisi

Χθες δεν εμφανιζε τιποτα αλλα σημερα εμφανισε..

Διαβαζω για 80 ΕΑΡΜΕΘ ΚΩ τρελα σκηνικα και εχω φρικαρει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Antonis795 είπε

Μια ερωτηση θα ηθελα να κανω εχω Ι5 μπορω να βγαλω ναυτικο φυλλαδιο?

Οχι, αφού θα περάσεις έτσι κι αλλιώς ΥΑΝΕΘ στο εμπορικής ναυτιλίας και θα βρούνε το πρόβλημα. Ενδέχεται βέβαια το πρόβλημά σου να δικαιολογεί την έκδοση ΝΦ με κίτρινες σελίδες που υποδηλώνουν πρόβλημα υγείας, για πληρώματα μηχανής ή γενικών καθηκόντων και όχι γέφυρας. Μια ερώτηση αυτοπροσώπως στο γραφείο ενημέρωσης κοινού του ΥΕΝ σχετικά θα σε κατατοπίσει επακριβώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά,
Πήρα το χαρτί σήμερα από αστυνομία και παρουσιάζομαι στο στρατόπεδο του Υπολοχαγού Βογιατζή Νικολάου. Μονάδα τοποθέτησης 110 Α/Κ ΜΜΠ. Αν είναι άλλος για Καβησό, και ακόμα καλυτερα για το ίδιο στρατόπεδο, ας μου στείλει ένα pm να ανταλλάξουμε fb να δούμε τι κάνουμε με το μέσο μεταφοράς και λοιπά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια. 572 Βογιατζή Νικολάου και εγώ. 7 ΛΔΒ στις 19/11. Είμαι από τρίκαλα, και ρώτησα στο φρουραρχίο της περιοχής μου, θα βγάλω φύλλο πορείας. Αν μπορεί να δώσει κάποιος κάποια συμβουλή, η έχει εμπειρία από εκεί ευπρόσδεκτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκ μερους ενος φιλου μου που μπαινει στρατο απο Ιανουάριο ο ιδιος επαθε επεισοδειο βραδυκαρδιας ( ανακοπη καρδιας) μετα απο ενα τροχαιο που ειχε δικαιούται Ι-5 απαλλαγη ή κανει την θητεια κανονικα ως ι3 ι4 ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Antonis795 είπε

Εκ μερους ενος φιλου μου που μπαινει στρατο απο Ιανουάριο ο ιδιος επαθε επεισοδειο βραδυκαρδιας ( ανακοπη καρδιας) μετα απο ενα τροχαιο που ειχε δικαιούται Ι-5 απαλλαγη ή κανει την θητεια κανονικα ως ι3 ι4 ?

http://www.ellinikos-stratos.com/stratologia/swmatiki_ikanotita.htm

Υπαρχουν εδω ολες οι περιπτωσεις μπορει να ψαξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κανείς εμπειρία με επέμβαση κυστης κόκκυγος κατά τη διάρκεια της θητείας;  Έχει αρχίσει να με ενοχλεί λίγο αλλά απ ότι ξέρω απαιτείται μεγάλο διάστημα ανάρρωσης και δε θέλω να επεκταθεί η θητεία μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, phanispal είπε

Γιατί να επεκταθεί η θητεία σου;

 

Γίνεται...

Αν του δώσουν αναρρωτική πχ 3 μήνες και κρίνουν ότι το πρόβλημα δεν προήλθε από  υπαιτιότητα του στρατου θα κάτσει 3 μήνες σπίτι του και θα απολυθεί στο τελος 3 μήνες αργότερα...

Επεξ/σία από solidsnake222
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...