Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να ρωτήσω κάτι ρε παιδιά μήπως γνωρίζει κάποιος.Τα χρήματα για τα άλματα που έπαιρναν οι οπλίτες αλεξιπτωτιστές έχουν κοπεί?μεχρι 2 χρονια πριν που ξέρω τα έπαιρναν κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν έχω ακούσει να έχουν κοπεί (δεν το αποκλείω κιόλας), πάντως χωρίς βύσμα πολύ δύσκολα μπαίνεις στα αλεξίπτωτα, και αυτός ακριβώς είναι ένας από τους λόγους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σύμφωνα με αυτο το αρθρο του 17 https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/ergasiaka/157702/ta-nea-epidomata-epikindynotitas-gia-ta-stelexi-ton-enoplon-dynameon οι φανταροι αλεξιπτωτιστες είναι οι έφεδροι οπλίτες σωστα?γραφει για 1,575 ευρω.δεν ξερω με σιγουρια βεβαια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, cons1985 είπε

Οι έφεδροι αλεξιπτωτιστές (στρατιώτες) πληρώνονται κανονικά τις συντηρήσεις. 

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε.Άλλη ερωτηση.Μου ειπαν οτι οκτωβρη μεχρι μαρτη απαγορευεται να φορας κοντομανικο παραλλαγη αλλα μονο μακρυμανικο.Ισχύει?και οι κάλτσες αμα αγορασει καποιος τι χρωμα να ειναι?Λαδί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, giannis_mar είπε

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε.Άλλη ερωτηση.Μου ειπαν οτι οκτωβρη μεχρι μαρτη απαγορευεται να φορας κοντομανικο παραλλαγη αλλα μονο μακρυμανικο.Ισχύει?και οι κάλτσες αμα αγορασει καποιος τι χρωμα να ειναι?Λαδί?

Κοντομάνικη παραλλαγή δεν υπάρχει, απλά τους θερινους μήνες μαζεύεις τα μανίκια από το χιτώνιο και τους χειμερινούς τα κατεβάζεις κάτω. 

Κάλτσες λαδί. 

 

Επεξ/σία από cons1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοω t-shirt μεσα απο το χιτώνιο.ετσι μου είπαν δηλαδη στο πρατηριο του στρατου που πηγα τις προαλλες και οτι πρεπει να παρω μακρυμανικη μπλουζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, giannis_mar είπε

εννοω t-shirt μεσα απο το χιτώνιο.ετσι μου είπαν δηλαδη στο πρατηριο του στρατου που πηγα τις προαλλες και οτι πρεπει να παρω μακρυμανικη μπλουζα.

Το τι θα φοράς απο μέσα λίγη σημασία έχει αρκέι να προβλέπεται, εννοώ να μην είναι άσπρο, ρόζ μαυρο... Αν κρυώνεις φόρα την μακρυμάνικη αν ζεσταίνεσαι φόρα μόνο το φανελάκι, κάποιες μέρες θα φοράς και τα δύο και μπορεί και κανενα ισοθερμικό από μεσα.... Αναλογα τις μέρες. 

Πχ τώρα χιτώνιο και φανελάκι απο μέσα είναι οκ με τον καιρό που έχει. 

Επίσης αυτά θα τα δείς και στην μονάδα που θα είσαι. Ετσι και αλλιως και φανελάκια θα χρειαστείς αλλα και  μακρυμάνικες. 

Σε ποιο πρατήριο πήγες αν επιτρέπεται. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μόλις τώρα, cons1985 είπε

Το τι θα φοράς απο μέσα λίγη σημασία έχει αρκέι να προβλέπεται, εννοώ να μην είναι άσπρο, ρόζ μαυρο... Αν κρυώνεις φόρα την μακρυμάνικη αν ζεσταίνεσαι φόρα μόνο το φανελάκι, κάποιες μέρες θα φοράς και τα δύο και μπορεί και κανενα ισοθερμικό από μεσα.... Αναλογα τις μέρες. 

Πχ τώρα χιτώνιο και φανελάκι απο μέσα είναι οκ με τον καιρό που έχει. 

Επίσης αυτά θα τα δείς και στην μονάδα που θα είσαι. Ετσι και αλλιως και φανελάκια θα χρειαστείς αλλα και  μακρυμάνικες. 

Σε ποιο πρατήριο πήγες αν επιτρέπεται. 

Χανίων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, ManFromEarth είπε

σαν φανταρος με εξτρα υποχρεωσεις θα εισαι. το "σαν υπαξιωματικος" δεν πολυ-ισχυει.

Κάτι τέτοιο υποπτευομαι και όχι κάποια διευκόλυνση σε κάποιο θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, jimis98 είπε

μπορει να γλιτωνεις και υπηρεσιες που ξερεις

Προσωπικα δεν γλιτωσα ουτε μιση υπηρεσια. Απλα μπορει να κανεις διαφορετικες υπηρεσιες, (πχ οργανο) οπου μπορει να καμπανιαστεις επειδη καποιοι αλλοι δεν εκαναν καλα τη δουλεια τους.

3 ώρες πριν, koutisark είπε

Κάτι τέτοιο υποπτευομαι και όχι κάποια διευκόλυνση σε κάποιο θέμα

εξαρταται τι εννοεις διευκολυνση. σε υπηρεσιες / εξοδους μην περιμενεις κατι ιδιαιτερο. σε αγγαρειες ναι, εκει μπορει να εχεις καποια plus, αν και οταν μου ζητηθηκε να "επιβλεψω" δυο συν-φανταρους αν καθαριζουν καλα τις τουαλετες, τις καθαρισαμε και οι 3 μαζι. Ειμασταν ποσο καιρο στο ιδιο στρατοπεδο, στον ιδιο θαλαμο, και θα αρχισω εγω τις διαταγες επειδη ελλειψα 2 εβδομαδες ΛΥΒ και γυρισα με μια σαρδελα; κλαιν μαιν

 

Επεξ/σία από ManFromEarth
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ManFromEarth είπε

Προσωπικα δεν γλιτωσα ουτε μιση υπηρεσια. Απλα μπορει να κανεις διαφορετικες υπηρεσιες, (πχ οργανο) οπου μπορει να καμπανιαστεις επειδη καποιοι αλλοι δεν εκαναν καλα τη δουλεια τους.

εξαρταται τι εννοεις διευκολυνση. σε υπηρεσιες / εξοδους μην περιμενεις κατι ιδιαιτερο. σε αγγαρειες ναι, εκει μπορει να εχεις καποια plus, αν και οταν μου ζητηθηκε να "επιβλεψω" δυο συν-φανταρους αν καθαριζουν καλα τις τουαλετες, τις καθαρισαμε και οι 3 μαζι. Ειμασταν ποσο καιρο στο ιδιο στρατοπεδο, στον ιδιο θαλαμο, και θα αρχισω εγω τις διαταγες επειδη ελλειψα 2 εβδομαδες ΛΥΒ και γυρισα με μια σαρδελα; κλαιν μαιν

Ναι κάτι τέτοιο εννοούσα, ούτε εμενα θα μου αρέσει να χώνω άλλους. Το θετικό είναι ότι αναφέρεις 2 εβδομάδες εκπαίδευση, οι μόνιμοι δεν γνωρίζουν τι γίνεται και τι παίζει με αυτά , ένας έλεγε 2 βδομάδες, άλλος 4 , μέχρι και 2 μήνες είπε άλλος, παρανοια 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, koutisark είπε

Ναι κάτι τέτοιο εννοούσα, ούτε εμενα θα μου αρέσει να χώνω άλλους. 

ναι λες και άμα τους χώσεις θα βαράνε προσοχές νομίζεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, giannis_mar είπε

Τι θεωρείται καλό να αγοράσουμε πριν μπουμε μεσα απο ρουχα και αξεσουαρ παιδια?Εσείς οι πιο παλιοι τι σας φανηκε απαραιτητο τελικά?

πολλά κοντομάνικα μπλουζάκια, πολλές κάλτσες να είσαι δηλαδή σε θέση να πας χωρίς πλυντήριο κάνα διβδόμαδο και για αυτό θες ικανό αριθμό καλτσών, κοντομάνικων και βρακιών τα άλλα ας είναι άπλυτα κλάιν.. και αν πας σε κρύα καλά είναι τα ισοθερμικά, ισοθερμικές κάλτσες, γάντια για το κρύο και κάτι για το λαιμό (όλα αυτά σε διακριτικά χρώματα να μη στη λένε, μη σκάσεις με κόκκινα)

 

επίσης φοβερά χρήσιμα για μένα ήταν γαντάκια μιας χρήσης, είχα ένα ολόκληρο κουτί και ήμουν έτοιμος για κάθε είδους βρωμερής αγγαρείας επί τόπου (πάντα είχα ένα ζευγάρι στην παραλλαγή μου αν έσκαγε κάνα γόπινγκ από το πουθενά πχ , καλαθάκια σε χέστρες κτλ κτλ.. ) 

 

και τα μωρομάντηλα είναι καλή φάση, μετά το στρατό συνέχισα να τα χρησιμοποιώ, διαφορετικά θα πρέπει να έχεις δικό σου κωλόχαρτο για πιο δύσκολες φάσεις (κάνα φυλάκιο πχ) 

 

επίσης αν δεν έχεις μάθει να φοράς κωλοπάπουτσα ίσως βοηθήσουν πάτοι σιλικόνης για τις αρβύλες, σίγουρα θα θες κάτι για τη μπόχα των αρβυλών, όπως επίσης και ο,τι πιο εύχρηστο μπορείς να βρεις να τις γυαλίζεις στα γρήγορα 

 

ωτοασπίδες είχα δοκιμάσει, αλλά τελικά δεν τις χρειάστηκα συνήθισα τα ροχαλητά και σε δύσκολες φάσεις απλά κοιμάσαι από την κούραση όπως και να χει, τις πιο καλές πάντως τις είχα καβατζώσει από βολή , πολύ καλύτερες από φαρμακείου 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...