Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/4/2021 στις 11:49 ΠΜ, Giannis1112 είπε

Παιδιά ξερεις κανεις απο καπανδριτη χωκ τι παίζει εκει ;

Θα παρουσιαστεις εκει και θα σε στειλουν σε μια απο τις 5 πυροβολαρχιες. Θα σου προτεινα να επιλεξεις την Γ πυρ. που ειναι στην Κυμη (ειναι με διαφορά η καλυτερη και πιο ησυχη και παιρνεις διπλες εξοδους λογω αποστασης). Αν μενεις κοντα στο Αιγαλεω ισως αξιζει το Αιγαλεω... Μεταξυ Καπανδριτι και Βαρναβα επελεξε Βαρναβα. Γενικα να περιμενεις αρκετες υπηρεσιες και περιεργα στελεχη , αλλα δε θα βρεις τις τυπικοτητες της παραμεθοριου ... Η μοναδα ειναι μαχιμη οποτε εχει εκπαιδευση συχνα (αν και εξαρταται απο τον Δ/κτη) και αν δεν εχει αλλαξει ο διοικητης απο περσι (που λογικα δεν εχει) , να εισαι ετοιμος για πολυ υπομονη.....

Επεξ/σία από kokorikoue
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, kokorikoue είπε

Θα παρουσιαστεις εκει και θα σε στειλουν σε μια απο τις 5 πυροβολαρχιες. Θα σου προτεινα να επιλεξεις την Γ πυρ. που ειναι στην Κυμη (ειναι με διαφορά η καλυτερη και πιο ησυχη και παιρνεις διπλες εξοδους λογω αποστασης). Αν μενεις κοντα στο Αιγαλεω ισως αξιζει το Αιγαλεω... Μεταξυ Καπανδριτι και Βαρναβα επελεξε Βαρναβα. Γενικα να περιμενεις αρκετες υπηρεσιες και περιεργα στελεχη , αλλα δε θα βρεις τις τυπικοτητες της παραμεθοριου ... Η μοναδα ειναι μαχιμη οποτε εχει εκπαιδευση συχνα (αν και εξαρταται απο τον Δ/κτη) και αν δεν εχει αλλαξει ο διοικητης απο περσι (που λογικα δεν εχει) , να εισαι ετοιμος για πολυ υπομονη.....

Βαρνάβα όντως Ήταν καλύτερα

Αλλά από ότι μαθαινω, έχει "κλείσει" 

Κάτι για κέντρο μεταναστών ακούγεται

Αιγάλεω ακούω ότι είναι καλά, αλλά θέλει βύσμα 

Επεξ/σία από μπαρμπαγιωργος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπερα, σήμερα μου ήρθε το σεισμό κατάταξης.. Με βαλανε εφοδιασμού και μεταφορων.. Μετα από εκπαίδευση και σπεν ποσο καιρό θα κάνω Σπάρτη ειδικοτητα.. Κάτι που είπανε για δίμηνο.. Είμαι και προστατης οικογένειας τρικτενης οικογένειας.. Δυο μήνες θα κάνω εκπαίδευση στην σπαρτη και εγώ? Πολυ δεν είναι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα δηλώσει ΕΛΔΥΚ και να παρουσιαστώ Λαμία άλλα τελικά με βάλανε Έρευνας Πληροφορικής 485 ΤΔΒ/ΕΟΔ (ΛΑΡΙΣΑ).

Τώρα τι γίνεται πρέπει να έχω και το πτυχίο και CV μαζί μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην ομάδα!Έχω αναβολή λόγω σπουδών μέχρι το 2025. Έχω κατανεμηθεί στο Πολεμικό Ναυτικό ,αυτό λέει στο site της στρατολογίας.  Θέλω να υπηρετήσω στον Στρατό Ξηράς όμως. Γίνεται να κάνω αίτηση για να αλλάξω σώμα και ποια είναι η διαδικασία για να γίνει αυτό; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, gba είπε

Καλησπέρα στην ομάδα!Έχω αναβολή λόγω σπουδών μέχρι το 2025. Έχω κατανεμηθεί στο Πολεμικό Ναυτικό ,αυτό λέει στο site της στρατολογίας.  Θέλω να υπηρετήσω στον Στρατό Ξηράς όμως. Γίνεται να κάνω αίτηση για να αλλάξω σώμα και ποια είναι η διαδικασία για να γίνει αυτό; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Γιατί να υπηρετήσεις ΣΞ; Πλεον η θητεία είναι 12μηνο παντού. Τράβα ένα νησί στο ΠΝ να περνάς το μισό μήνα σπίτι σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Καλησπέρα σας , μου ήρθε το χαρτί για 18/05/2021 στο
Στρδο ΑΝΘΛΓΟΥ(ΠΖ) ΠΑΠΑΠΟΣΤΟΛΟΥ (ΑΦΑΝΤΟΥ) έχουμε καμία ιδέα τη φάση είναι εκεί ?? Σώμα μηχανικο (ΥΕΑ) λέει αλλά μάλλον αυτό δεν θα ισχύει γιατί θα δηλώσω ότι δεν θέλω ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, C.Steve είπε

Είχα δηλώσει ΕΛΔΥΚ και να παρουσιαστώ Λαμία άλλα τελικά με βάλανε Έρευνας Πληροφορικής 485 ΤΔΒ/ΕΟΔ (ΛΑΡΙΣΑ).

Τώρα τι γίνεται πρέπει να έχω και το πτυχίο και CV μαζί μου;

Είναι τόσο ασήμαντο το να το εκτυπώσεις και να το έχεις μαζί σου, που δεν θα έκανα καν τον κόπο να ρωτήσω

3 ώρες πριν, gba είπε

Καλησπέρα στην ομάδα!Έχω αναβολή λόγω σπουδών μέχρι το 2025. Έχω κατανεμηθεί στο Πολεμικό Ναυτικό ,αυτό λέει στο site της στρατολογίας.  Θέλω να υπηρετήσω στον Στρατό Ξηράς όμως. Γίνεται να κάνω αίτηση για να αλλάξω σώμα και ποια είναι η διαδικασία για να γίνει αυτό; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Δεν γνωρίζω την απάντηση στην ερώτηση σου

Αλλά πλέον μπορείς και στο ναυτικό να κάνεις 9 μήνες, υπό προϋποθέσεις όπως στο ΣΞ.

Οπότε μόνο για την εμπειρία εγώ δεν θα το άλλαζα, εφόσον θα υπηρετούσα το ίδιο σε όλες τις περιπτώσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, μπαρμπαγιωργος είπε

Είναι τόσο ασήμαντο το να το εκτυπώσεις και να το έχεις μαζί σου, που δεν θα έκανα καν τον κόπο να ρωτήσω

Οκ thanks. Πιο πολύ ρώτησα για το βιογραφικό διότι τώρα δεν έχω, αλλά θα φτιάξω να υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, C.Steve είπε

Οκ thanks. Πιο πολύ ρώτησα για το βιογραφικό διότι τώρα δεν έχω, αλλά θα φτιάξω να υπάρχει.

Βιογραφικό δεν νομίζω

Πάντως αν είσαι πτυχιούχος, φτιάξε ένα έτσι κι αλλιώς

Έχω 2 συναδέλφους όπου είχαν δηλώσει οτι είναι μηχανικοί (πολιτικός και μηχανολόγος) και η ταξιαρχία τους εχει πάει σε άλλο στρατόπεδο να "επιβλέπουν" ένα έργο σε ένα νησί. Το έργο εν τω μεταξύ, προφανώς, έχει μηχανικό. Οι τύποι λοιπόν φεύγουν 7:30, έχουν γυρίσει 14:00-14:30. Δεν τους αγγίζει κανένας. Ούτε αγγαρείες ούτε τίποτα. Πιο πιθανό είναι να κάνουν τα στελέχη υπηρεσίες, πάρα αυτοί. Όντως όμως.

Θα μου πεις γιατί στο λέω αυτό.

Γιατί σε κανέναν από τους 2, δεν τους ζητήθηκε να αποδείξουν οτι όντως έχουν πτυχίο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περί διαδικασίας αναβολής κλπ στο φρουραρχείο

Ξέρετε αν είναι τα πράγματα όπως παλιά? Εννοώ λόγω κορωνοϊού σε σχέση με τις ουρές κλπ. Θα αλλάξουν οι 5 μέρες πριν που πρέπει να πας; Μήπως γίνει με ραντεβού; Ρωτάω γιατί οι μεγάλες ουρές και τα μπουλούκια ήταν το στάνταρ φαινόμενο.

Αν ξέρει κάποιος που πήγε τους τελευταίους μήνες ας πει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/4/2021 στις 11:01 ΠΜ, μπαρμπαγιωργος είπε

Βαρνάβα όντως Ήταν καλύτερα

Αλλά από ότι μαθαινω, έχει "κλείσει" 

Κάτι για κέντρο μεταναστών ακούγεται

Αιγάλεω ακούω ότι είναι καλά, αλλά θέλει βύσμα 

Μια χαρά ανοιχτός ειναι ο Βαρνάβας αλλά για πόσο ακόμα είναι άγνωστο. Ήδη γίνονται ενέργειες για να ενωθεί η πυροβολαρχία Διοικήσεως (Καπανδρίτι) με τη Β' Πυροβολαρχία (Βαρνάβας). Γενικά όσο πιο μακριά απο την Πυροβολαρχία Διοικησεως τοσο το καλύτερο (βέβαια έχει τα καλά της).

Επιλογή δε θα δίνεται (για το που θα πας) και κατα 99% θα πας εκεί που θα σου πει ο δκτης. Σε γενικές γραμμές είναι καλά τα πράγματα αλλα μην περιμένεις να εισαι χαλαρα. 

Αιγαλεω οντως θελει βυσμα

Επεξ/σία από DaemonLord92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...