Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

21 λεπτά πριν, Lorekan είπε

Τόσο δύσκολα είναι τα πράγματα παιδιά; Βλέπω και διαβάζω πολλά για δυσκολίες κλπ αλλά τι να πω

Ο καθενας το βιωνει διαφορετικα. Ειναι που θα πεσεις, με ποιους θα πεσεις, αν εχεις αλλα προβλήματα σπιτι που σε απασχολούν, ειναι πολλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lorekan είπε

Τόσο δύσκολα είναι τα πράγματα παιδιά; Βλέπω και διαβάζω πολλά για δυσκολίες κλπ αλλά τι να πω

εγώ που είμαι πολύ εσωστρεφής χαρακτήρας δυσκολεύομαι πάρα πολύ εδώ μέσα. η συνεχόμενη επαφή με ανθρώπους με κουράζει ψυχολογικά σε μεγάλο βαθμό και αν βάλεις μέσα και την έλλειψη ύπνου η κούραση είναι ακόμα μεγαλύτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Fantaros είπε

Αν τυχόν μιλήσω με ψυχολόγο και μου δώσει είτε από μόνος του είτε έπειτα από συνεννόηση, μετά θα κυνηγήσω το Ι5, δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναμπώ και να ξαναπερασω τα ίδια.

Εσυ ξερεις τις αντοχες σου, πανω απο ολα η υγεια σου! Απλα επειδη μιλαμε μονο για 2 μηνες, 60 μερες, αν παρεις μια μεγαλη αδεια και σου δωσουνε και καμια αναρρωτικη η τιμητικη να ξεμπερδευεις, κριμα να φας το στιγμα και την ταλαιπωρια του Ι-5 για τοσες λιγες μερες. Ζυγισε τις δυναμεις σου, μιλα με την οικογενεια σου και πραξε αναλογα. Μιλα και με τον διοικητη, μπορει να σε βοηθησει αν ειναι σωστος.

2 ώρες πριν, Lorekan είπε

Τόσο δύσκολα είναι τα πράγματα παιδιά; Βλέπω και διαβάζω πολλά για δυσκολίες κλπ αλλά τι να πω

Εξαρταται απο τη μοναδα, τα στελεχη, τον διοικητη, τους αλλους φανταρους. Εξαρταται και απο εσενα, αν εχεις πισω κοπελα να σε περιμενει, δουλεια, ποσα λεφτα εχεις στην τσεπη σου και πολυ βασικο με τι ψυχολογια μπαινεις. Οποτε μπορει στο στρατο να περασεις τελεια μπορει να ειναι και η πιο μαυρη σελιδα της ζωης σου. Ο μεσος φανταρος θα υπαρξουν στιγμες που θα φτασει στα ορια του.

Επεξ/σία από OxiGiannisGiannakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/5/2021 στις 4:09 ΜΜ, Ak1234 είπε

Παιδιά είναι να παρουσιαστώ Θήβα και στην στρατολογια με έχεις ως ελδυκ-τάγμα μεταφορών εφοδιασμου. Εγώ θέλω να πάω ουκ καθώς έμαθα από φίλο μου που μπήκε φετος Α εσσο ότι πήραν έναν απο την σειρά του. Μπορώ να αλλάξω το τάγμα εφοδιασμου όταν παρουσιαστώ; 

ναι γινεται να δηλωσεις Ε/Δ κατα τη βασικη σου εκπαιδευση. Αν ομως "κοπεις" απο Ε/Δ επιστρεφεις πισω στη μοναδα σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πάω στην μονάδα την ημέρα της κατάταξης να ζητήσω αναβολή.

Θα πρέπει να έχω μαζί μου μόνο ταυτότητα, το χαρτί κατάταξης, και χαρτί γιατρού.

Μου διαφεύγει κάτι σε σχέση με αυτά που πρέπει να έχω ή να κάνω?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, TasosPap2002 είπε

Μάγκες κάνα κόλπο για να βγαίνω πιο νωρίς στο 10λεπτο εγερτηριο? (ΥΕΑ)

Τι εννοεις? Να ετοιμαζεσαι πιο νωρις?

 

1 ώρα πριν, cthulhucarbide είπε

Θα πάω στην μονάδα την ημέρα της κατάταξης να ζητήσω αναβολή.

Θα πρέπει να έχω μαζί μου μόνο ταυτότητα, το χαρτί κατάταξης, και χαρτί γιατρού.

Μου διαφεύγει κάτι σε σχέση με αυτά που πρέπει να έχω ή να κάνω?

Οτι αλλο εχεις σε χαρτι γιατρου, ισως και τα φαρμακα που παιρνεις. Αν πας για αναβολη ειναι πολυ τυπικα γενικα.

Επεξ/σία από OxiGiannisGiannakis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, TasosPap2002 είπε

Μάγκες κάνα κόλπο για να βγαίνω πιο νωρίς στο 10λεπτο εγερτηριο? (ΥΕΑ)

νερο στην μουρη και σηκονομαι σφερα. :Ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, TasosPap2002 είπε

Να προετοιμάζομαι πιο γρήγορα. Ξύρισμα γυάλισμα στρώσιμο κρεβατιού

Εγώ δεν είμαι ΥΕΑ απλός στρατιώτης είμαι. Εγώ ξιριζομαι από βράδυ και γυάλισμα. Τώρα για το κρεβάτι μασέ τα σεντόνια σου και πετατα μέσα στο λουκάνικο. Εμένα δε ξεστρωνετε το κρεβάτι πολύ. Το μόνο που με τρώει τον περισσότερο χρόνο είναι το ντύσιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, EvilOperation είπε

Εγώ δεν είμαι ΥΕΑ απλός στρατιώτης είμαι. Εγώ ξιριζομαι από βράδυ και γυάλισμα. Τώρα για το κρεβάτι μασέ τα σεντόνια σου και πετατα μέσα στο λουκάνικο. Εμένα δε ξεστρωνετε το κρεβάτι πολύ. Το μόνο που με τρώει τον περισσότερο χρόνο είναι το ντύσιμο

Δεν είναι ακριβώς έτσι στους ΥΕΑ και ειδικά στην εκπαίδευση, ανά πάσα στιγμή μπορούν να τους κάνουν έλεγχο αν όντως κοιμούνται και έχουνε ξεστρωμένο το κρεβάτι γιατί το πρωί τους κάνουν επιθεώρηση θαλάμου.

Υ.Γ Τάσο τα άρβυλα αργά το βράδυ ή ξυπνάς 10 λεπτά νωρίτερα , όπως και το ξύρισμα(δεν ξέρω βέβαια τι τρίχα έχεις).

Το κρεβάτι είναι καθαρά θέμα εξασκήσεως, είναι 2-3 πραγματάκια που αν τα μάθεις τα κάνεις αυτόματα, οι γωνίες και το πάνω μέρος του στρωσίματος βάζεις σημάδια.

Επεξ/σία από dionisis1925
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω αυτή η ΕΣΣΟ θα έχει μετά Α τους Κύπριους οπότε μπορεί να είναι πιο αυστηροί σε εσάς για να τους πιέσετε και εσείς όταν έρθουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Θα πάω στην μονάδα την ημέρα της κατάταξης να ζητήσω αναβολή.

Θα πρέπει να έχω μαζί μου μόνο ταυτότητα, το χαρτί κατάταξης, και χαρτί γιατρού.

Μου διαφεύγει κάτι σε σχέση με αυτά που πρέπει να έχω ή να κάνω?

 

Και γιατι να τρεχεις και δεν πας τοπικη φρουραρχεια και μετα επιτροπη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα πάει, πήγα μονάδα.

Απίστευτη ταλαιπωρία λόγω της σοβιετικής γραφειοκρατίας, των ουρών και της ανοργανωσιάς, υπο την έννοια ότι δεν νοιάζονται καθόλου για τον πολίτη.

7,5 ώρες (εφτάμισι) ήμουν μέσα, τις μισές όρθιες να περιμένω κάτι που δεν ξέρω τι είναι, και πότε θα έρθει. Μας πέρασαν από 19 γραφεία.

7,5 ώρες για κάτι που η ουσιαστική του δουλειά κράτησε 4 λεπτά , χωρίς καμία υπερβολή.

Επίσης μας έκαναν ράπιντ που το αποτέλεσμα βγήκε μέσα σε 2, το πολύ 3 λεπτά. Φοβήθηκα μήπως ήταν μούφα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...