Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, alexkarakon05 είπε

Ναι γιατί είναι μια δουλειά η οποία προσφέρει σιγουριά και μισθό για τα ελληνικά δεδομένα. Λογικά επάγγελμα γραφείου θα διαλέξω 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Και έχει και ωραίες γυναίκες

 

Καλά έγινε 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, alexkarakon05 είπε

Ναι γιατί είναι μια δουλειά η οποία προσφέρει σιγουριά και μισθό για τα ελληνικά δεδομένα. Λογικά επάγγελμα γραφείου θα διαλέξω 

  Απόκρυψη περιεχομένων

Και έχει και ωραίες γυναίκες

 

Μην ξεχάσεις να ζητήσεις εκτός από την δουλειά γραφείου και μια νέα ιδιαίτερη γραμματέα και φυσικά ένα όμορφο μοντέρνο ηλιόλουστο γραφείο που να βλέπει στην θάλασσα…

Και αν πάνε να αντιδράσουν, να πατήσεις πόδι… μην δεχτείς κάτι λιγότερο έτσι;;;;

Α όλα και όλα…

Επεξ/σία από andreas1gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι καταθέσαμε δελτίο απογραφής φέτος (στρατεύσιμοι 2024, γεννηθέντες το 2003) έχουμε πάρει αναβολή μέχρι το 24? η πρέπει να κάνουμε κάτι άλλο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δεν είναι αναβολή, τότε είναι να παρουσιαστούν οι γεννηθέντες του 2003.

Οι αναβολές δίνονται για λόγους σπουδών ή για κοινωνικά κριτήρια ή για λόγους υγείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/5/2021 στις 1:39 ΜΜ, Αλεξανδρος A.92 είπε

Τιποτα δεν ειναι σιγουρο...ολα ειναι υποθεσεις.

Αν κοψεις αναβολη 1 Μαιου μεχρι την ΕΣΣΟ του Σεπτεμβριου περνανε χοντρικα 4μιση μηνες...Εμενα κοπηκε η αναβολη 31/12 μου λεγαν θα σε παρουν με την ΕΣΣΟ του Μαιου και τελικα με πηραν στις αρχες Μαρτη.

Αρα χρειαστηκαν λιγοτεροι απο 2 μηνες για να μου ερθει το χαρτι οτι μπαινω σε 20 μερες. Αρα θεωρητικα Αν εκοβες αρχες Μαιου προλαβαιναν/ουν να σε παρουν Ιουλιο. Εχουν ακουστει πολλες φορες και περιπτωσεις με πιο ακραια παραδειγματα.

Σωστα σε πηραν. Μεχρι 1η Ιαν, μπαινεις Μαρτιο

image.png.930f91d5d91589f34320ce9cffa500e7.png

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Σωστα σε πηραν. Μεχρι 1η Ιαν, μπαινεις Μαρτιο

 

μεχρι τοτε παντως οποιον ρωταγα ακομα και στο φρουραρχειο μου λεγαν Μαιο. Και στρατιωτικους φιλους. 

Ωστοσο ναι συμφωνα με το πινακακι αυτο ετσι ειναι τα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, John12345678 said:

Παιδιά επειδή θα πάω σε νησί για να κάνω μειωμένη θητεία υπάρχει κάποιος να μου πει βυσματικα στρατόπεδα σε νησιά ?

Βυσματικό δεν είναι κανένα στρατόπεδο, ιδιαίτερα στη παραμεθόριο. Αυτό όμως που μπορεί να γίνει, είναι ανεξαρτήτως στρατοπέδου αν έχεις βύσμα να περάσεις εσύ θητεία "βυσματική" είτε λόγω ειδικότητας, είτε τοποθέτησης σε πόστο, απόσπασης σε κάποια γραφείο φάντασμα κλπ.

Καλή περίπτωση είναι η ειδικότητα χειριστής ραντάρ.  

Είχαμε 2 παιδιά σε φυλάκιο στη Χίο με αυτή την ειδικότητα. Πραγματικά δεν τους ακουμπούσε τίποτα. Ακόμα και ο ταξίαρχος να έσκαγε μύτη, αυτοί είχαν δικαίωμα να κοιμούνται (όταν δεν είχαν υπηρεσία) και να κυκλοφορούν με το σώβρακο. Πέρα από την υπηρεσία τους που ήταν μερικές ώρες το βράδυ, δεν έκαναν τίποτα άλλο όλη μέρα. 

Επίσης η όλη θητεία τους ήταν τύπου 15 μέρες μέσα και μετά 15 έξω με άδεια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, MikeJ είπε

Βυσματικό δεν είναι κανένα στρατόπεδο, ιδιαίτερα στη παραμεθόριο. Αυτό όμως που μπορεί να γίνει, είναι ανεξαρτήτως στρατοπέδου αν έχεις βύσμα να περάσεις εσύ θητεία "βυσματική" είτε λόγω ειδικότητας, είτε τοποθέτησης σε πόστο, απόσπασης σε κάποια γραφείο φάντασμα κλπ.

Καλή περίπτωση είναι η ειδικότητα χειριστής ραντάρ.  

Είχαμε 2 παιδιά σε φυλάκιο στη Χίο με αυτή την ειδικότητα. Πραγματικά δεν τους ακουμπούσε τίποτα. Ακόμα και ο ταξίαρχος να έσκαγε μύτη, αυτοί είχαν δικαίωμα να κοιμούνται (όταν δεν είχαν υπηρεσία) και να κυκλοφορούν με το σώβρακο. Πέρα από την υπηρεσία τους που ήταν μερικές ώρες το βράδυ, δεν έκαναν τίποτα άλλο όλη μέρα. 

Επίσης η όλη θητεία τους ήταν τύπου 15 μέρες μέσα και μετά 15 έξω με άδεια.

 

Άρα οι διαβιβαστες στις περισσότερες περιπτώσεις περνάνε πιο χαλαρή θητεία από ότι καταλαβαίνω, γιατί έχω ακούσει ότι τρέχουν σε φυλάκια κλπ με αποτέλεσμα να μην κάνουν αγγαρείες κλπ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/5/2021 στις 1:44 ΜΜ, stavros750 είπε

Να σου πω την αλήθεια, το είχα στο μυαλό μου ένα τέτοιο σενάριο και για αυτό την έχω καθυστερήσει λίγο την διακοπή της αναβολής (θέλω να μπω Σεπτέμβριο). Έλεγα να την κόψω τέλη Μαΐου, μήπως όμως να το πάω για 15+ Ιουνίου για να είμαι σίγουρος;

Έσπασα αναβολή 05/05/2021 για να μπω Ε' ΕΣΣΟ Σεπτέμβριο και χτες ελαβα αυτο:

Untitled.png.fe616ce772febcf8e1a1d26cfa0b43f8.png
Οπότε είτε έκαναν λάθος είτε υπερκάλυψαν την Δ' ΕΣΣΟ Ιουλίου σε σημέιο που γέμισε και ο Σεπτεμβρης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Riskee είπε

Έσπασα αναβολή 05/05/2021 για να μπω Ε' ΕΣΣΟ

 

Οπότε είτε έκαναν λάθος είτε υπερκάλυψαν την Δ' ΕΣΣΟ Ιουλίου σε σημέιο που γέμισε και ο Σεπτεμβρης

Δεν διαλέγεις εσύ πότε θα μπεις πάντως 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Δεν διαλέγεις εσύ πότε θα μπεις πάντως 😉

Όταν σπας αναβολή σου λέει σε ποιά ΕΣΣΟ θα καταταγείς, και στο κάτω κάτω ειναι απόλυτα φυσιολογικό να θες να ξέρεις ποτε θα μπεις.

Αποκεί και πέρα αν αυτό είναι τελείως εικονικό και ρίχνουν ζάρια με βάση τις ανάγκες της εκάστοτε ΕΣΣΟ, είναι δικό τους λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Riskee είπε

Έσπασα αναβολή 05/05/2021 για να μπω Ε' ΕΣΣΟ Σεπτέμβριο και χτες ελαβα αυτο:

Untitled.png.fe616ce772febcf8e1a1d26cfa0b43f8.png
Οπότε είτε έκαναν λάθος είτε υπερκάλυψαν την Δ' ΕΣΣΟ Ιουλίου σε σημέιο που γέμισε και ο Σεπτεμβρης.

Επομένως όλοι έτρεξαν να διακόψουν αναβολή από τις πρώτες μέρες, δεν το περίμενα αυτό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...