Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, whiteleaf είπε

με αναβολη μεχρι 3 ιουνιου μπαινω ιουλη ή σεπτεμβρη? ή δεν ειναι σιγουρο?

σημερα που μπηκα στο site λεει πως δεν εχει οριστει η καταταξη μου και αναβολη ισχυει ακομη. 

μαλλον Σεπτεμβριο εκτος αν ειναι αδεια η ΕΣΣΟ του ιουλιου και παιρνουν μεχρι τελευταιας στιγμης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 ώρες πριν, whiteleaf είπε

με αναβολη μεχρι 3 ιουνιου μπαινω ιουλη ή σεπτεμβρη? ή δεν ειναι σιγουρο?

σημερα που μπηκα στο site λεει πως δεν εχει οριστει η καταταξη μου και αναβολη ισχυει ακομη. 

https://www.stratologia.gr/sites/default/files/plhr_ent/31.pdf

Διακοπή από 01 Μαΐου έως 30 Ιουνίου: 5 ΕΣΣΟ,  Σεπτέμβριος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

εκτος αν ειναι αδεια η ΕΣΣΟ του ιουλιου και παιρνουν μεχρι τελευταιας στιγμης

Υπάρχει όντως τέτοια περίπτωση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, stavros750 είπε

Υπάρχει όντως τέτοια περίπτωση; 

Τιποτα δεν ειναι σιγουρο...ολα ειναι υποθεσεις.

Αν κοψεις αναβολη 1 Μαιου μεχρι την ΕΣΣΟ του Σεπτεμβριου περνανε χοντρικα 4μιση μηνες...Εμενα κοπηκε η αναβολη 31/12 μου λεγαν θα σε παρουν με την ΕΣΣΟ του Μαιου και τελικα με πηραν στις αρχες Μαρτη.

Αρα χρειαστηκαν λιγοτεροι απο 2 μηνες για να μου ερθει το χαρτι οτι μπαινω σε 20 μερες. Αρα θεωρητικα Αν εκοβες αρχες Μαιου προλαβαιναν/ουν να σε παρουν Ιουλιο. Εχουν ακουστει πολλες φορες και περιπτωσεις με πιο ακραια παραδειγματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Τιποτα δεν ειναι σιγουρο...ολα ειναι υποθεσεις.

Αν κοψεις αναβολη 1 Μαιου μεχρι την ΕΣΣΟ του Σεπτεμβριου περνανε χοντρικα 4μιση μηνες...Εμενα κοπηκε η αναβολη 31/12 μου λεγαν θα σε παρουν με την ΕΣΣΟ του Μαιου και τελικα με πηραν στις αρχες Μαρτη.

Αρα χρειαστηκαν λιγοτεροι απο 2 μηνες για να μου ερθει το χαρτι οτι μπαινω σε 20 μερες. Αρα θεωρητικα Αν εκοβες αρχες Μαιου προλαβαιναν/ουν να σε παρουν Ιουλιο. Εχουν ακουστει πολλες φορες και περιπτωσεις με πιο ακραια παραδειγματα.

Να σου πω την αλήθεια, το είχα στο μυαλό μου ένα τέτοιο σενάριο και για αυτό την έχω καθυστερήσει λίγο την διακοπή της αναβολής (θέλω να μπω Σεπτέμβριο). Έλεγα να την κόψω τέλη Μαΐου, μήπως όμως να το πάω για 15+ Ιουνίου για να είμαι σίγουρος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Στης 18/03 ήταν να παρουσιαστώ στον στρατό ξηράς και δεν πειγα για τον λόγο ότι εδώ και 3 χρόνια ζω στο εξωτερικό. Πιες είναι η επιπτώσεις τώρα και τι μπορω να κάνω? Αμα έρθω το καλοκαίρι στην Ελλάδα για διακοπές θα έχω πρόβλημα? Ευχαριστώ πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stavros750 είπε

Να σου πω την αλήθεια, το είχα στο μυαλό μου ένα τέτοιο σενάριο και για αυτό την έχω καθυστερήσει λίγο την διακοπή της αναβολής (θέλω να μπω Σεπτέμβριο). Έλεγα να την κόψω τέλη Μαΐου, μήπως όμως να το πάω για 15+ Ιουνίου για να είμαι σίγουρος;

Δεν εχω απαντηση για να μην σε παρω στο λαιμο μου. Σου ειπα απλα την προσωπικη μου εμπειρια και τις σκεψεις μου. Το σκεφτεσαι, βλεπεις και τι θα πουν και αλλοι και αποφασισε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, G.h.o.s.t είπε

Καλησπέρα. Στης 18/03 ήταν να παρουσιαστώ στον στρατό ξηράς και δεν πειγα για τον λόγο ότι εδώ και 3 χρόνια ζω στο εξωτερικό. Πιες είναι η επιπτώσεις τώρα και τι μπορω να κάνω? Αμα έρθω το καλοκαίρι στην Ελλάδα για διακοπές θα έχω πρόβλημα? Ευχαριστώ πολυ.

καλο διαβασμα: https://armyvoice.gr/2018/05/anipotaxia-ola-osa-prepi-na-gnorizete/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, stavros750 είπε

Να σου πω την αλήθεια, το είχα στο μυαλό μου ένα τέτοιο σενάριο και για αυτό την έχω καθυστερήσει λίγο την διακοπή της αναβολής (θέλω να μπω Σεπτέμβριο). Έλεγα να την κόψω τέλη Μαΐου, μήπως όμως να το πάω για 15+ Ιουνίου για να είμαι σίγουρος;

Απλά δες τις ημερομηνίες σε αυτό το link σχετικά με τη διακοπή και την ΕΣΣΟ που θες να μπεις
https://www.stratologia.gr/sites/default/files/plhr_ent/31.pdf

( Και στις άλλες κατηγορίες για διακοπή τις ίδιες ημερομηνίες έχουν: https://www.stratologia.gr/el/entipa?page=1 )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερει καποιος ποσες μερες αδειας ορκομωσιας θα παρει τελικα η ΣΤ Εσσο του 20? Λενε για 4 αλλα δεν βρηκα κατι επισημο απο ΓΕΣ.

Για ΕΛΔΥΚ ποσες αδειες δικαιουμαστε για ελλαδα, ξερει κανεις με σιγουρια να πει? Απο την μοναδα λενε μονο 10 (5 επαναπατρισμου και 5 απολυσεως). Σε ενα φυλαδιο ειδα για 5 πριν την αναχωρηση για Κυπρο (δεν τις πηραμε) συν 10 επαναπατρισμου. Γενικα οσοι εχουν προσφατη εμπειρια απο προηγουμενες εσσο ας πουν.

Τελος οσοι επαναπατριζονται πανε απευθειας μοναδα ή κανουν 3ημερη καραντινα σπιτι τους πρωτα. Ευχαριστω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάγκες καλή δύναμη σε όσους λεβέντες θα τον πιουν στη Γ' ΕΣΣΟ που ξεκινάει Δευτέρα, συμπεριλαμβάνεται και ο γράφοντας μιας που αποφάσισε να επαναπατριστεί για τον έρωτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alexkarakon05 είπε

Γεια σας όσον αφορά την ΣΜΥΝ ισχύει ότι εκπαίδευση είναι εσωτερική και παίρνεις άδειες για να βγεις? (Μακάρι να μην ισχύει).

 

βγαινεις ΣΚ νομιζω. Σε ολες τις στρατιωτικες σχολες αν δεν κανω καποιο λαθος ειναι εσωτερικη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

2 ώρες πριν, alexkarakon05 είπε

Γεια σας όσον αφορά την ΣΜΥΝ ισχύει ότι εκπαίδευση είναι εσωτερική και παίρνεις άδειες για να βγεις? (Μακάρι να μην ισχύει).

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

 

 

 

Μέχρι να ορκιστείς που η διάρκεια είναι 5 βδομάδες εννοείται πως δεν έχεις έξοδο.

Τα Σ/Κ αν δεν έχεις υπηρεσία  ή δεν είσαι τιμωρημένος βγαίνεις έξω,Δευτέρα με Παρασκευή δεν υπάρχει έξοδο, έχεις μαθήματα και υπηρεσίες.

Επίσης η ΣΜΥΝ έχει και εκπαιδευτικά ταξίδια με καράβι.

Είσαι σίγουρος πως θέλεις ΣΜΥΝ? 

Επεξ/σία από dionisis1925
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι γιατί είναι μια δουλειά η οποία προσφέρει σιγουριά και μισθό για τα ελληνικά δεδομένα. Λογικά επάγγελμα γραφείου θα διαλέξω 

Spoiler

Και έχει και ωραίες γυναίκες

 

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...