Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 28/5/2021 στις 10:03 ΜΜ, Στεφανος123 είπε

Ο,τι και να ειπωθεί δεν ισχύει γιατί τελευταία στιγμή θα βγάλει το υπουργείο την απόφαση. 

Η 372 είναι η τελευταία που μπήκε και ορκίζεται Παρασκευή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, kappareality είπε

Καλησπερα, 

Γνωριζει αν θελουμε να υπηρετησουμε 9 μηνες (εβρο και ανατολικο αιγαιο) πρεπει να δηλωσουμε κατι με τη διακοπη αναβολης ή το δηλωνουμε αργοτερα ;

 

Επίσης ποσο ελαστικοι ειναι αν χρειαστει να κανω ανακληση της διακοπης αναβολης ;

Είναι αρκετά πιθανό να παρουσιαστείς έτσι κι αλλιώς σε μονάδα Έβρου, Α. Αιγαίου ή Δωδεκανήσων. Σε αντίθετη περίπτωση, θα σε ρωτήσουν τόσες πολλές φορές την πρώτη μέρα που αποκλείεται να μη μπορέσεις να το δηλώσεις

Στις 24/5/2021 στις 2:31 ΜΜ, Panagiotis321 είπε

ισχυει οτι μπορεις να κανει 9μηνο με παραμεθωριο στην ουσια την θητεια και ισχυει αυτη η δυνατοτητα 9μηνου οχι μονο για πεζικο αλλα και για ναυτικο και για αεροπορια ? 

Ναι, για ΠΝ/ΠΑ ίσχυε και πριν τις πρόσφατες αλλαγές στη θητεία

Στις 25/5/2021 στις 3:07 ΠΜ, Vaggos9595 είπε

Καλησπέρα, θέλω να ρωτήσω για Προεδρική Φρουρά τι ισχύει τα τελευταία χρόνια και γενικά ότι πληροφορία μπορεί να μου δώσει κάποιος πάνω σε αυτό ή να με κατατοπίσει σε κάποια σελίδα γιατί μόνο πληροφορίες από το 2010 βρίσκω. Σας ευχαριστώ. 

Εμάς ήρθαν κλιμάκια μια μέρα στα ΣΒΕΝ. Εθελοντικά δε πήγε κανένας, προφανώς. Όταν είδαν πως δεν πλησίασε κανένας εθελοντικά, ζήτησαν να δουν όσους είναι πάνω απο 1.87 (1.83-1.86 πας για την απόδοση τιμών). Τους ενδιαφέρει επίσης να μην έχεις τατουάζ σε εμφανές σημείο και να είσαι Ι/1. Κατά τα άλλα είναι ένας σίγουρος, ωστόσο πολύ κουραστικός, να είσαι Αθήνα μόνιμα (μαζί με την ασφάλεια ΓΕΣ or some shit, έτσι μας το πούλησαν κι οι μόνιμοι). Απο φίλους έχω ακούσει πως οι συνθήκες στη μονάδα τους είναι πολύ πολιτισμένες και το φαγητό πολύ καλό. Αυτά τα ολίγα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι 1.90 και υπόχρεος για την Εσσο του Σεπτέμβρη. Έχω και μυωπία 4 και 3,5 . Tips για να αποφύγω προεδρική φορυρά;

Επεξ/σία από DonaldSand
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DonaldSand είπε

Είμαι 1.90 και υπόχρεος για την Εσσο του Σεπτέμβρη. Έχω και μυωπία 4 και 3,5 . Tips για να αποφύγω προεδρική φορυρά;

Μυωπία. Όσους είπαν οτι έχουν μυωπία τους είπαν να πάνε πίσω στις θέσεις τους χωρίς πολλά πολλά. Σκέψου και εγώ τη σκαπούλαρα και δε φορούσα καν γυαλιά (λόγω φακών)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, ProponitisTouKanape είπε

Μυωπία. Όσους είπαν οτι έχουν μυωπία τους είπαν να πάνε πίσω στις θέσεις τους χωρίς πολλά πολλά. Σκέψου και εγώ τη σκαπούλαρα και δε φορούσα καν γυαλιά (λόγω φακών)

Ωραία ! 

Επεξ/σία από DonaldSand
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ειχα παρουσιαστει και οντας ψαρουκλα, δεν γνωριζα, οτι μπορουσαν να με επιλεξουν με το "ετσι θελω" για προεδρικη φρουρα, οποτε και εμεινα στους τελευταιους που πληρουσαν τα κριτηρια, οταν ηρθαν στη μοναδα μου. Εν τελει την ψιλιαστηκα την δουλεια στο τελος και τους ειπα ψεμματα για τα κιλα μου... ερχεται κοντα ενας αξιωματικος και με ρωταει
"θες να μπεις προεδρικη φρουρα"; και του απανταω οχι... οποτε γυρισα στη θεση μου. Νομιζω με το ζορι κανεις δε μπορει να σας παρει... αλλωστε ποιο το νοημα να πατε με το ζορι και να κοπειτε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πω πέντε πράγματα για τη δική μου εμπειρία και τι θα συμβούλευα τους μελλοντικούς λεβέντες του ΣΞ. Δε θέλω ούτε να λογομαχήσω με στρατόκαυλους ούτε με μόνιμους, γενικά κουράζομαι να κάνω διάλογο. Αυτά ζω εγώ, άλλος τα ζει διαφορετικά.

Κατ' αρχήν να πω οτι μπήκα με το ζόρι, μεγάλος, με 2 πτυχία και ζωή στο εξωτερικό. Τα σχέδια μου ήταν για πιστόλι αλλά άλλαξαν λόγω προσωπικής ζωής, οπότε όντας >25, έκοψα την αναβολή μου και φόρεσα τα χακί.

1. Πάτε μικροί. Ναι ξέρω έχει ειπωθεί δεκάδες φορές αλλά είναι τεράστια αλήθεια. Στα 19 σου γράφεις πολύ περισσότερα (και πολύ ευκολότερα) πράγματα στο παπάρι σου, κατα 99% δεν έχεις ζήσει τίποτα σημαντικό έξω (μόνο φύτεμα για Πανελλήνιες) οπότε η προσαρμογή σου στο περιβάλλον του στρατού είναι πιο εύκολη. Αν όχι 19 τότε 22-23 tops.

2. Μη ντρέπεστε να ζητήσετε βοήθεια απο μέσον. Χαμένοι θα βγείτε. Αν δε μπορείτε να μεταπηδήσετε σε ΠΝ/ΠΑ, τότε βάλτε λυτούς και δεμένους να σας βάλουν σε καλό όπλο (Διαβιβάσεις/Μηχανικό) ή ακόμα καλύτερα σε Σώμα. Η διαφορά είναι χαοτική, τόσο σε επίπεδο στελεχών όσο και σε επίπεδο συφάνταρων. Κι αν είστε 19, μπορεί να μη σας φαίνεται μεγάλη η διαφορά. Στα 25+ σου φαίνεται νύχτα με τη μέρα. Ούτως ή αλλως η μέρα περνάει εκνευριστικά αργά, αν βρίσκεστε ανάμεσα σε βοσκούς και αγρότες, η μέρα θα σας φαίνεται αιωνιότητα.

3. Πάρτε πράγματα που θα σας κάνουν τη ζωή πιο εύκολη. Μη πάρετε 20 μπλούζες, άχρηστες είναι. Μη πάρετε 3 μπουκάλια σαμπουάν και 50 ξυραφάκια. Και να ξεμείνετε, παίρνετε απο το πρατήριο. Πάρτε όμως π.χ. κάψουλες πλυντηρίου να πλένετε τις παραλλαγές να μη βγάλετε μύκητες. Ή πάρτε μικρά σνακ που σας αρέσουν. Ή κανα δυο βιβλία. Ή αν πάτε σε κανα αυστηρό στρατόπεδο (που δεν επιτρέπουν κινητά, αν υπάρχουν ακόμα), ένα iPod Shuffle (ή κάτι παρόμοιο).

4. Όσον αφορά τους μόνιμους. Είναι πολύ πιθανό οτι στην καθημερινότητα σας θα συναντάτε πολλούς ΕΠΟΠ (ή ΕΜΘ), μετά υπαξιωματικούς απο σχολές και τέλος σπανιότερα αξιωματικούς. Η εξέλιξη στο στρατό, και γενικότερα στη ζωή, των πρώτων είναι πιο αργή κι απο τις μεταρρυθμίσεις στην Ελλάδα. Άνθρωποι αποτυχημένοι που ανάμεσα στην πείνα και το στρατό, προτίμησαν το δεύτερο. Σε 25 χρόνια έχουν πάρει 3 φορές βαθμό, βαράνε προσοχή σε όλους τους υπόλοιπους και το παίζουν ιστορία στους φαντάρους. Αμόρφωτοι και άξεστοι, κατέβηκαν απο τα βουνά και περνάνε όλη τη ζωή τους στα χακί κάνοντας "λάντζα". Μη τους δίνετε σημασία, μη τους παίρνετε σοβαρά, απο το ένα αυτί να μπαίνει κι απο το άλλο να βγαίνει. Ουρλιάζει ο πουθενάς σε σένα επειδή δεν έκανες καλά μεταβολή; Μη το αφήνεις να σε επηρεάζει, γραψε τον. Εσύ είσαι εκεί για λίγους μήνες και έξω απο το στρατόπεδο έχεις ζωή, φίλους, γυναίκα, δουλειά, τα πάντα. Αυτός είναι ένα αποτυχημένο ανθρωπάκι που ζει όλη τη ζωή σα φαντάρος.

5. Μη δίνετε δικαιώματα. Εκτός απο στρατόκαυλους/κομπλεξικούς ΕΠΟΠ, είναι πολύ πιθανό πως όλοι οι υπόλοιποι μόνιμοι, ειδικά όταν δεν έχετε υπηρεσία/αγγαρείες, σας γράφουν στα παπάρια τους. Ησυχία θέλουν και να μην έχουν τρεχάματα. Φερθείτε κι εσείς πολιτισμένα και θα περνάει πιο άνετα ο καιρός. Μη το παίζετε μαγκες, ειδικά σε όσους είναι μικροί και το παίζουν ιστορία, τους κόβεται ο αέρας γρήγορα. Μην αφήνετε κώλο τους δημόσιους χώρους. Μη φωνάζετε σαν αούγκανοι μετά τις 10, μην κάνετε μλκίες με τα όπλα, μη παίζετε τάβλι αμα σκάσει επόπτης. Αν θέλετε να σας αντιμετωπίζουν ως ενήλικες, φερθείτε ως ενήλικες. Το ίδιο ισχύει και για όσους μόνιμους σας έχουν απο κοντά. Αν κάποιος σε βοηθήσει με έξοδο ή σου αλλάξει το πρόγραμμα στις υπηρεσίες ή γενικά πάντως φέρεται ανθρώπινα, εκτιμήστε το. Κι αν σας πει να κάνετε μια δουλειά εκτός προγράμματος, κάντε το. Μη κόβετε τελείως τελείως γέφυρες με όποιον δε μουγκρίζει εκεί μέσα.

6. Μη φοβάστε να μιλήσετε σε δικούς σας ανθρώπους για το τι περνάτε. Γονείς, φίλοι, σχέση. Ο στρατός είναι μια φυλακή, μπορεί άλλες μονάδες να είναι αγροτική φυλακή κι άλλες φυλακή βαρυποινιτών, αλλά δε παύει να είναι φυλακή. Αποτυχημένα άτομα σας δίνουν διαταγές, απο εκεί που κοιμόσασταν στην κρεβατάρα σας μόνοι σας είτε με το έτερο σας ήμισυ, κοιμάστε με άλλους 7-8 (λόγω κόβιντ τόσο λίγοι) μαντράχαλους, τρώτε σκατά φαγητό, χέζετε σε τούρκικη κατα πάσα πιθανότητα, δε διαλέγετε τι ώρα ξυπνάτε, τι ώρα κοιμάστε, τι ώρα κάνετε μπάνιο, τι δουλειές κάνετε. Είναι βαρύ. Και όλους τους επηρεάζει, ακόμα και αυτούς που το έπαιζαν τις πρώτες 2-3 μέρες ιστορία. Πείτε το, μη το κρατάτε μέσα σας. Όταν έχεις ένα δικό σου άνθρωπο να μιλήσεις, ηρεμείς έστω και λίγο.

7. Όταν θα πρέπει να διαλέξετε τι θα κάνετε μετά την εκπαίδευση, η γνώμη μου είναι (για όσους έχουν βύσμα) να πάτε σπίτια σας. Άλλο να μπορείς να κοιμάσαι σπίτι σου, να βλέπεις τους φίλους σου, την κοπέλα σου, να τρως καλό φαγητό, να κάνεις μπάνιο σαν ανθρωπος, να πας τις βόλτες σου και όλα τα σχετικά. Κάθε μέρα που είσαι στον έξω κόσμο σου δίνει δύναμη για όσες είσαι στη φυλακή. Κι ας είναι τρεις μήνες παραπάνω. Αν πάλι δε γίνεται γιατί δεν υπάρχει άκρη, δεν υπάρχει στρατόπεδο στην περιοχή σας, δεν έχετε αμάξι κλπ κλπ, τότε η επιλογή είναι να πάτε στη Μεγαλόνησο. Θα κάνετε 9 μήνες, θα βγάζετε τα έξοδα σας, θα δείτε έναν πολύ όμορφο τόπο, θα τρώτε καλύτερο φαγητό, θα ζείτε σε καλύτερες συνθήκες, με το μειονέκτημα πως θα είστε πολύ προβλεπέ και πως το πιο προηγμένο απο τα δύο ελληνικά κράτη έχει πολύ ζεστό καλοκαίρι.

Αυτα τα ολίγα απο μένα. Όπως είπα είναι προσωπικές απόψες, δεν είναι ευαγγέλιο, δεν είναι η απόλυτη αλήθεια.

351ΚΣ

  • Like 3
  • Thanks 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όπως αναφέρει και ο τίτλος, την προκειμένη στιγμή, είμαι προβληματισμένος για το ό,τι αφορά την λήψη αναβολής από τον στρατό, ώστε να δώσω ξανά πανελλήνιες. Ειδικότερα, έδωσα στις πανελλήνιες του 2020, ωστόσο δεν κατάφερα να σημειώσω έναν επαρκή αριθμό μορίων, ώστε να περάσω στις σχολές επιλογής μου -τις οποίες είχα συμπληρώσει στο μηχανογραφικό. Αποτελεσματικά, πήρα την απόφαση να ξανά δώσω του χρόνου. Από το προηγούμενο καλοκαίρι, όμως, ξεκίνησα να αντιμετωπίζω προβλήματα με τον αυχένα μου, τα οποία με το πέρασμα του καιρού, επιδεινώθηκαν. Μέχρι στιγμής, έχω διαγνωστεί με σοβαρού βαθμού σκολίωση, στην θέση μέσης σπονδυλικής στήλης. Ακόμη, στο προαναφερθέν χρονικό διάστημα, έχω έρθει αντιμέτωπος με αγχώδεις διαταραχές/ή κρίσης πανικού, και σε έναν στοιχειώδες βαθμό, κατάθλιψη. Για τα οποία, έχω επισκεφτεί ψυχολόγο. Αναφέρω τα παραπάνω, διότι είχαν καθοριστικό ρόλο, στη συχνότητα, και ποσοστό διαβάσματος που έχω κάνει το προηγούμενο χρονικό διάστημα. Όταν πλέον ξεκίνησε ξανά, η δημιουργία αιτήσεων για συμμετοχή στις πανελλήνιες του 2021, έκανα την συνειδητή επιλογή να μην συμμετάσχω. Διότι, θεωρούσα πως το ενδεχόμενο να περάσω σε μια από τις δύο σχολές επιλογής μου, δεδομένου του διαβάσματος που έκανα, να είναι ίσως και μικρότερο από την πρώτη φορά. Σε αυτό το σημείο, οφείλω να αναφέρω, πως είχα παντελώς ξεχάσει, και αγνοήσει τον στρατό. Θεωρούσα πως η όλη διαδικασία, του να πάρει κάποιος που θέλει να ξαναδώσει πανελλήνιες, αναβολή, υπερβολικά απλή. Παραταύτα, εχθές ενημέρωσαν τηλεφωνικός τον πατέρα μου, πως τον επόμενο μήνα, σύμφωνα βέβαια με αυτόν, θα πρέπει να παρουσιαστώ. Κατόπιν, συζητήσεως μαζί με του, συμπέρανα πως η λήψη αναβολής από τον στρατό, είναι ένα αρκετά πολυσύνθετο ζήτημα. Από αυτό το συμβάν, προέκυψε και η ανάγκη να απευθυνθώ σε εσάς, έτσι ώστε σε περίπτωση που σας είναι δυνατό, να με συμβουλέψετε για το τι μπορώ να κάνω. Εγώ με την σειρά μου, φυσικά, θα διαμορφώσω ανάλογα με τις συμβουλές σας, ένα πλάνο δράσεων για να μπορέσω να ανταπεξέλθω. Σας ευχαριστώ αρχικά πολύ, που πήρατε τον χρόνο να διαβάσετε το θέμα που δημιούργησα. Οποιαδήποτε είδους συμβουλής, είναι ευγενικά ευπρόσδεκτες, σας ευχαριστώ και πάλι πολύ εκ των προτέρων!

Επεξ/σία από ImperialismL7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...