Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 30/5/2021 στις 12:36 ΜΜ, steliosstr είπε

Θα ήθελα γνώμη για 487 ΤΔΒ στρατόπεδο Παπάγου Αθήνα (Πεντάγωνο)...

Τι γνωρίζουμε για υπηρεσίες, πόσο είσαι μέσα, πόσο έξω, και λοιπά?? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εχει κάνεις εμπειρία από aftermarket άρβυλα;

Εγώ ψάχνω για κάτι θερινό (μαύρο) να αναπνέει το πόδι. Γιατί του στρατού δεν παλεύονται το καλοκαίρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, μπαρμπαγιωργος είπε

Εχει κάνεις εμπειρία από aftermarket άρβυλα;

Εγώ ψάχνω για κάτι θερινό (μαύρο) να αναπνέει το πόδι. Γιατί του στρατού δεν παλεύονται το καλοκαίρι

https://www.skroutz.gr/s/12899604/Aeropelma-Σχέδιο-3-Army-Boot.html?from=best_sellers_tag

Μολις τα φορεσεις μια φορα,δεν υπαρχει επιστροφη στα βαριδια που δινει για αρβυλα ο ΕΣ.Παρτα να σωθείς χθες.

Επεξ/σία από stathis97
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρεται,

Ειμαι 27 χρονών, αποφοιτος πληροφορικής. Καλώς κακώς δεν έκανα deal με το κομμάτι του στρατού νωρίτερα και τώρα που λήγει η αναβολή σύντομα πρέπει να το αντιμετωπίσω. Στόχος μου ειναι να κάνω την θητεία μου και να την κάνω για δουλειά στην Ευρώπη με το που τελείωσω. Το σκέφτηκα για ανυπότακτος ή Ι5 αλλά όντας γενικα ένας αγχωδης ανθρώπος πιστευω δεν μπορώ να αντιμετωπίσω mentally τις μακρυχρόνιες διαδικασίες που απαιτούν. Οπότε εχω αποφασίσει να κόψω αναβολή και να μπω στην ΕΣΣΟ Σεπτεμβρή (ή Ιουλη αν τα καταφέρω) για να ξεμπερδέυω.

Έμαθα απο τη στρατολογία ότι επειδή θεωρούμε ειδική κατηγορία δικαιούμαι 9μηνη θητεία σε μονάδα ή 8μηνη αν πάω παραμεθώριο. Απ οτι έμαθα στην νορμαλ θητεία θα έχω το δικαίωμα να παω μετά τον πέμπτο (εκτο?) μήνα σε μονάδα κοντά στον τόπο κατοικίας μου οπου τα απογεύματα θα μπορώ να πάω σπιτι μου. Καποιοί είπαν και μετά τους 2 μήνες αν μπει βυσμά αλλα δεν ξερω κατα πόσο εφικτό είναι κάτι τέτοιο. 

Εν τέλη αξίζει να κάνω 1 μήνα παραπάνω θητεία ωστε να μπορω τα απογεύματα να πάω σπιτι μου ώστε να προετοιμαζόμαι / κάνω συνεντευξείς τους τελευταίους 3-4 μήνες (+ την έξτρα "ανεση" οτι θα κοιμαμαι σπιτι μου)? Ή να παω για 8μηνη ώστε να τελειώσω μια ώρα αρχίτερα? 

 

Επίσης παίζει και η επιλογή Κύπρου όπου θα έχω 8μηνη. Στον ποιο μήνα θα μπορέσω να γυρίσω πισω στην περίπτωση αυτή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξεκάθαρα αξίζει. Επίσης αξίζει να παλέψεις να πας στην πόλη σου μετά τα ΣΠΕΝ, δηλαδή στις 45 μέρες περίπου. Αν έχεις άκρες, δεν είναι πολύ δύσκολο.

Επεξ/σία από ProponitisTouKanape
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Ξεκάθαρα αξίζει. Επίσης αξίζει να παλέψεις να πας στην πόλη σου μετά τα ΣΠΕΝ, δηλαδή στις 45 μέρες περίπου. Αν έχεις άκρες, δεν είναι πολύ δύσκολο.

Καταλαβα, αν εχεις χοντρο βυσμα (που μαλλον δεν εχω) που θα σε φερει στο τοπο σου στο 2μηνο προφανως αξιζει. Τωρα αν ειναι να ερθω στο 6μηνο πιστευω δεν αξιζει ο εξτρα χρονος θητειας.. Ειδικα αν εξαιρεσεις και τον τελευταιο μηνα που θα ειναι αδειες, παραμεθωριο θα εκτισω συνολικα 7 μηνες θητεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Davos_Seaworth είπε

Καταλαβα, αν εχεις χοντρο βυσμα (που μαλλον δεν εχω) που θα σε φερει στο τοπο σου στο 2μηνο προφανως αξιζει. Τωρα αν ειναι να ερθω στο 6μηνο πιστευω δεν αξιζει ο εξτρα χρονος θητειας.. Ειδικα αν εξαιρεσεις και τον τελευταιο μηνα που θα ειναι αδειες, παραμεθωριο θα εκτισω συνολικα 7 μηνες θητεια.

Αν εχεις βυσμα που μπορει να σε βαλει Διαβιβαστες,βαλτο και ελα παραμεθοριο.Δεν φανταζεσαι τι γλυτώνεις σε σχεση με τα υπολοιπα σωματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Davos_Seaworth είπε

Καταλαβα, αν εχεις χοντρο βυσμα (που μαλλον δεν εχω) που θα σε φερει στο τοπο σου στο 2μηνο προφανως αξιζει. Τωρα αν ειναι να ερθω στο 6μηνο πιστευω δεν αξιζει ο εξτρα χρονος θητειας.. Ειδικα αν εξαιρεσεις και τον τελευταιο μηνα που θα ειναι αδειες, παραμεθωριο θα εκτισω συνολικα 7 μηνες θητεια.

Αν έχεις βύσμα τελεία. Χοντρό βύσμα σε στέλνει στον τόπο σου μόλις ορκιστείς. :P

Γενικά ψάξου να δεις αν μπορείς με κάποιο τρόπο να γυρίσεις στο μέρος σου. Στο λέω γιατί κι εγώ σκεφτόμουν την παραμεθόριο (27 είμαι) για να κάνω λιγότερο αλλά τώρα που έχω δει πως είναι να ζεις μέσα, και μάλιστα σε ένα χαλαρό στρατόπεδο, δε το ψήνω καθόλου. Προτιμώ να κάνω παραπάνω (που με καθυστερεί προφανώς στο θέμα δουλειάς) απο το να αποκοπώ τελείως από τη ζωή μου απο το βλέπω για κάποιους μήνες μόνο χακί.

Επίσης αν πας με το σταυρό στο χέρι το πιθανότερο είναι να μην σε βάλουν Ερευνας Πληροφορικής αλλά κανα ΠΖ/ΤΘ/ΠΒ που οι 8 μήνες της παραμεθορίου θα σου φανούν 18. Τόσο απο επίπεδο νοοτροπίας και κόσμου (στελεχών και φαντάρων alike) όσο και απο κούραση. Σε εμάς οι τέθωρες έλιωσαν στην υπηρεσία πριν καν ορκιστούν. Ενα παλικάρι έτρεχε να αλλάξει να προλάβει την ορκωμοσία. Ο φίλος που λέει για τις Διαβιβάσεις έχει απόλυτο δίκιο. Μπορεί το αγγούρι της εκπαιδευσης να το τρως κατα 95% ίδιο με τους άλλους, αλλά η καθημερινότητα σου θα έχει τεράστια διαφορά.

Επεξ/σία από ProponitisTouKanape
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, stathis97 είπε

https://www.skroutz.gr/s/12899604/Aeropelma-Σχέδιο-3-Army-Boot.html?from=best_sellers_tag

Μολις τα φορεσεις μια φορα,δεν υπαρχει επιστροφη στα βαριδια που δινει για αρβυλα ο ΕΣ.Παρτα να σωθείς χθες.

Διαφορετικό με αυτό του ΕΣ λόγω σόλας ξεκάθαρα!

Να έχεις στο νου σου πως πολύς κόσμος είχε θέμα με το συγκεκριμένο άρβυλο στο κουτουπιέ.

Του ΕΣ είναι το καλύτερο στην κατηγορία του με αλλαγή μια σόλα vibram 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Giorgos_Mad20 είπε

Διαφορετικό με αυτό του ΕΣ λόγω σόλας ξεκάθαρα!

Να έχεις στο νου σου πως πολύς κόσμος είχε θέμα με το συγκεκριμένο άρβυλο στο κουτουπιέ.

Του ΕΣ είναι το καλύτερο στην κατηγορία του με αλλαγή μια σόλα vibram 

Του ΕΣ μου ξεκόλλησαν στο 3μηνο,άσχετα που είναι 3φορες βαρύτερο το καθε αρβυλο.

IMG_20210606_094114.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Theofilos paok είπε

Καλημερα τι χαρτιά χρειάζεται για μειωμένη θητεία ;

Ρώτα στο 1ο γραφείο της μονάδας σου και θα στα πουν αναλυτικά για να είσαι καλυμμένος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Theofilos paok είπε

Καλημερα τι χαρτιά χρειάζεται για μειωμένη θητεία ;

αναλογως για ποιον λογο την δικαιουσαι. 

Επεξ/σία από Αλεξανδρος A.92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...