Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου ήρθε το χαρτί για πεζικό στην Κομοτηνή  στο στρατόπεδο Ηλιόπουλου ξέρει κάνεις να μου δώσει πληροφορίες?

 

Επεξ/σία από John12345678
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα παιδιά και καλή θητεία εύχομαι σε όλους μας. Μου ήρθε και εμένα το χαρτί και αναγράφει ότι έχω κατανεμηθεί σε στρατό ξηράς, Πυροβολικό ΕΛΔΥΚ και σε παρένθεση γράφει ΥΕΑ. Παρουσιάζομαι 16/11 στο ΚΕΠΒ Θήβας και ήθελα να ρωτήσω αν πω ότι δεν ενδιαφέρομαι για ΥΕΑ θα αλλάξει κάτι και δεν θα μπορέσω να πάω ΕΛΔΥΚ; Ρωτάω διότι θέλω να πάω Κύπρο γι’ αυτό. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Nick1810 είπε

ήθελα να ρωτήσω αν πω ότι δεν ενδιαφέρομαι για ΥΕΑ θα αλλάξει κάτι και δεν θα μπορέσω να πάω ΕΛΔΥΚ;

Όχι, ΥΕΑ δηλώνει απλά ότι έχεις την δυνατότητα να πας δόκιμος έφεδρος αξιωματικός, μπορείς να το αρνηθείς και να συνεχίσεις κανονικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, stavros750 είπε

Όχι, ΥΕΑ δηλώνει απλά ότι έχεις την δυνατότητα να πας δόκιμος έφεδρος αξιωματικός, μπορείς να το αρνηθείς και να συνεχίσεις κανονικά

Α ωραία! Επομένως δεν παίζει κανέναν ρόλο. Επίσης κάτι άλλο που θα ήθελα να ρωτήσω και σορρυ που σπαταλώ το χρόνο σας, εφόσον αναφέρει το χαρτί πυροβολικό ΕΛΔΥΚ, θα πάω σίγουρα Κύπρο ή αυτό μπορεί και να αλλάξει ; Πρέπει να το δηλώσω και την πρώτη ημέρα που θα παρουσιαστώ ότι θέλω ελδυκ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Nick1810 είπε

Καλησπέρα παιδιά και καλή θητεία εύχομαι σε όλους μας. Μου ήρθε και εμένα το χαρτί και αναγράφει ότι έχω κατανεμηθεί σε στρατό ξηράς, Πυροβολικό ΕΛΔΥΚ και σε παρένθεση γράφει ΥΕΑ. Παρουσιάζομαι 16/11 στο ΚΕΠΒ Θήβας και ήθελα να ρωτήσω αν πω ότι δεν ενδιαφέρομαι για ΥΕΑ θα αλλάξει κάτι και δεν θα μπορέσω να πάω ΕΛΔΥΚ; Ρωτάω διότι θέλω να πάω Κύπρο γι’ αυτό. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Ελα μεγαλεεε...το ιδιο ακριβως μου ρθε copy paste τα λεμε μεσα,καλη θητεια να χουμε.Μαγκες γνωριζουμε αν ισχυει η εξτρα αδεια ορκομωσιας και μετα για οσους πανε κυπρο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, PantelisKapa είπε

Μόλις μου ήρθε το χαρτί της κατάταξης. Μου λέει οτι παρουσιάζομαι Λήμνο και καλούμαι να ολοκληρώσω την εκπαίδευση μου εκεί σαν ΥΕΑ. Τί φάση? Εγώ δήλωσα να παρουσιαστώ Κιλκίς και να κάνω 12μηνη θητεία επειδή θα ήμουν κοντά στο σπίτι μου. Τί αναποδια ήταν τώρα αυτή? Δεν δήλωσα ποτέ παραμεθόριο και ποτέ ΥΕΑ. Υπάρχει περίπτωση να με φέρουν πίσω τώρα?

Την ένδειξη ΥΕΑ την έχουν όλοι όσοι έχουν απολυτήριο Λυκείου, αν δεν θες απλά το δηλώνεις όταν παρουσιαστείς και δεν σε παίρνουν. Όσο για το Κιλκίς που δήλωσες, δεν παίζει κανέναν ρόλο μιας και ο στρατός δεν το κοιτάει καν, σε στέλνει όπου θέλει αυτός. Αν πήγαινε ο καθένας όπου ήθελε όλα τα στρατόπεδα στην παραμεθόριο θα ήταν άδεια και στις μεγάλες πόλεις δεν θα χωρούσαν καν. Πρακτικά οι επιλογές σου είναι 1) βύσμα ή 2) περιμένεις να φύγεις με μετάθεση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Καλή θητεία εύχομαι σε όλους !!

Καλούμαι για κατάταξη στο Στρδο ΣΧΗ(ΠΖ) ΘΕΟΔΩΡΑΚΗ ΙΩΑΝΝΗ (ΛΑΓΟΣ ΕΒΡΟΥ) και έχω επιλεγεί για σώμα: Μηχανικό (ΥΕΑ) καμία γνώμη?

Υ.Γ :Ηθελα εξαρχής παραμεθόριο και ειχα δηλώσει απο πριν το συγκεκριμένο στρατόπαιδο γιατι εναι κοντα στην ορεστιαδα και εχω γνωστούς εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Nick1810 είπε

Α ωραία! Επομένως δεν παίζει κανέναν ρόλο. Επίσης κάτι άλλο που θα ήθελα να ρωτήσω και σορρυ που σπαταλώ το χρόνο σας, εφόσον αναφέρει το χαρτί πυροβολικό ΕΛΔΥΚ, θα πάω σίγουρα Κύπρο ή αυτό μπορεί και να αλλάξει ; Πρέπει να το δηλώσω και την πρώτη ημέρα που θα παρουσιαστώ ότι θέλω ελδυκ;

Θήβα πάνε όσοι είναι για ΕΛΔΥΚ, άρα πάνω κάτω έμμεσα δεν χρειάζεται να το πεις, σίγουρα όμως θα σας ρωτήσουν. Το θέμα είναι ότι μετά την Βασική εκπαίδευση, δεν παίρνουν το 100% των ατόμων και κάποιοι κόβονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, John12345678 είπε

Μου ήρθε το χαρτί για πεζικό στην Κομοτηνή  στο στρατόπεδο Ηλιόπουλου ξέρει κάνεις να μου δώσει πληροφορίες?

 

μπα ήμουν δίπλα https://www.stoxos.gr/2012/06/558.html

το 2012. μετά μας χώσανε να το μεταφέρουμε στο σουφλί δίπλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, biomike είπε

Ήρθε η ώρα των ερωτήσεων. 

1) Μου ήρθε χαρτι για υγειονομικο. Είναι καλά; Τι ωράρια έχουν;

2) Εγώ που δεν έχω κάποια σχετική εμπειρία (νοσηλευτή, γιατρού κλπ) τι ακριβώς θα κάνω;

3) Παίζει να μου αλλάξουν ειδικότητα; Δηλαδή παρόλου που τώρα λέει υγειονομικό τελικά να μην είμαι εκεί;  

1)Τι εννοεις ωραρια; Το καλα εξαρταται απο τη μοναδα. Που παρουσιαζεσαι; 

2)Τι εχεις σπουδασει; Λογικα δε θα εισαι στα στεπ (ιατρεια, εκει απασχολουνται γιατροι,νοσοκομοι κλπ)

3)Οχι.

Επεξ/σία από yanis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...