Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Panoskri είπε

Παιδία μια ερώτηση ήμουν ανυποτακτος από υο 2019 και πήγα στην αστυνομία να βγάλω ταυτότητα γιατί την είχα χάσει και μου έκαναν την λεγόμενη σύλληψη φυσικά και δεν θέλω να πάω γιατι έχω και δύο μικρά παιδιά και εκτός αυτού δεν θέλω 

Πάρε Ι5 για ψυχολογικούς λόγους ή εκτός και αν είσαι μεγάλος και κάνεις εξαγορά αν σου περισσεύουν κάτι χιλιάδες ευρώ :P 

Επεξ/σία από dionisis1925
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, politkgi είπε

αν αεροπορία στρατού είναι καλα? Και συγκεκριμένα αν γνωρίζετε για το στεφανοβίκειο

Nαι είναι καλά. Έχεις να κάνεις με στελέχη τεχνικούς & πιλότους σχετικά μορφωμένους οπότε δε θα δεις παρανοϊκά πράγματα. Και το Στεφανοβίκειο όπου πέρασα από ΤΣΥΑΥ (Τεχνικοί Ελικοπτέρων), ΤΕΑΣ (η "μάχιμη" μονάδα της ταξιαρχίας όπου πηγαίνουν οι περισσότεροι στρατιώτες) και ΣΑΣ (Σχολή Αεροπορίας Στρατού όπου πηγαίνουν πιλότοι για κάποια εκπαίδευση) είναι πολιτισμένες μονάδες με καλές υποδομές και κτίρια. Οι σκοπιές είναι λίγες και οι υπηρεσίες βγαίνουν καλά (έξοδοι όχι πάνω από 3-ήμερο). Όχι ότι θα αποφύγεις χαζοδουλειές τύπου σκουπιδιάρα, πλύσιμο πιάτων, καθάρισμα χαντακιών... αλλά κάτι τέτοια τα θέλεις για να περνά η ώρα/μήνες γρηγορότερα. Αυτά προ 20-ετίας βέβαια αλλά δε βλέπω γιατί να έχει αλλάξει κάτι.

Καλό είναι να έχεις μεταφορικό μέσο γιατί δεν μπαίνει πάντα λεωφορείο μέχρι Βόλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα , καθώς τελειώσα με τίς σπουδές ( πληροφορική - τηλ/νωνίες ) και περιμένω τη βεβαιωση περάτωσης σπουδών . Ωστόσο θέλω να κόψω τη αναβολή είχε δηλωθεί πεζικό .  Από όσο είδα η επόμενη ΕΣΣΟ είναι τό Μάρτιο . Πότε πρέπει να κόψεις για να μπείς ; Επιπλέον έχω μια πάθηση στή όραση μου και έχω υποβληθεί σε επέμβαση πρίν 2 χρόνια  και από εδώ και πέρα  φοράω φακούς επαφής για να έχω καλή οπτική οξύτητα . Σε αυτή τη περίπτωση τους το αναφέρεις και περνάς απο επιτροπή ;  Υπάρχουν οι ανάλογες γνωματεύσεις απο το θεράποντα ιατρό . Τηλεφώνησα στο τμήμα στρατολογίας που ανήκω αλλά δεν το σηκώνουν τα τηλέφωνα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Καλησπέρα , καθώς τελειώσα με τίς σπουδές ( πληροφορική - τηλ/νωνίες ) και περιμένω τη βεβαιωση περάτωσης σπουδών . Ωστόσο θέλω να κόψω τη αναβολή είχε δηλωθεί πεζικό .  Από όσο είδα η επόμενη ΕΣΣΟ είναι τό Μάρτιο . Πότε πρέπει να κόψεις για να μπείς ; Επιπλέον έχω μια πάθηση στή όραση μου και έχω υποβληθεί σε επέμβαση πρίν 2 χρόνια  και από εδώ και πέρα  φοράω φακούς επαφής για να έχω καλή οπτική οξύτητα . Σε αυτή τη περίπτωση τους το αναφέρεις και περνάς απο επιτροπή ;  Υπάρχουν οι ανάλογες γνωματεύσεις απο το θεράποντα ιατρό . Τηλεφώνησα στο τμήμα στρατολογίας που ανήκω αλλά δεν το σηκώνουν τα τηλέφωνα .

Για να μπεις Μαρτη, πρεπει να κοψεις αναβολη μεχρι τελος του μηνα αν δε κανω λαθος, οποτε πηγαινε αμεσα.

Να αναφερεις το προβλημα στα ματια σου ναι, ειναι σχολαστικοι με την υγεια.

Τι εννοεις εισαι πεζικο; Πως γινεται να σε εχουν βαλει ηδη σε οπλο ενω δεν εχεις κοψει καν αναβολη; Μηπως σου λεει απλα οτι εχεις κατανεμηθει σε Στρατο Ξηρας;

Επεξ/σία από yanis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, yanis13 είπε

Για να μπεις Μαρτη, πρεπει να κοψεις αναβολη μεχρι τελος του μηνα αν δε κανω λαθος, οποτε πηγαινε αμεσα.

Να αναφερεις το προβλημα στα ματια σου ναι, ειναι σχολαστικοι με την υγεια.

Τι εννοεις εισαι πεζικο; Πως γινεται να σε εχουν βαλει ηδη σε οπλο ενω δεν εχεις κοψει καν αναβολη; Μηπως σου λεει απλα οτι εχεις κατανεμηθει σε Στρατο Ξηρας;

Όντως έχεις δίκιο . Στρατό ξηράς αναφέρει και οτι έχω αναβολή εώς 2023.Θα ξαναπροσπαθήσω αύριο τηλεφωνικώς στη στρατολογία , να δω τι ακριβώς θέλουν .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετάθεση 471 ΤΗΠ μετά το ΣΠΕΝ ως Έρευνα Πληροφορικής ξέρουμε τι παίζει; Οι μισοί λένε λελα και οι μισοί τρελό χώσιμο. Θεωρητικά η μετάθεση είναι "βυσματικη" αλλά έχει φοβηθεί το μάτι μου 😝

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, EL_Greco21 είπε

Παιδιά καλησπέρα. Μια ερώτηση. Αν έχεις πτυχίο Φυσικοθεραπείας είτε από ΙΕΚ είτε από ΤΕΙ/ΑΕΙ, δεν μπορείς να πας υγειονομικό? 

Μπορεις, ειδικα αν εχεις και βυσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, yanis13 είπε

Μπορεις, ειδικα αν εχεις και βυσμα.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Ρώτησα γιατί μου έκανε τρομερή εντύπωση ότι η στρατολογια μου έριξε πακέτο όσον αφορά το υγειονομικό λέγοντας μου ότι δεν μπορώ να πάω εκεί μιας και οι ειδικότητες που πάνε είναι συγκεκριμένες και η ειδικότητα του φυσικοθεραπευτή δεν είναι μία από αυτές! Και εννοείται ότι έδειξα και το σχετικό έγγραφο από το ΙΕΚ μου. 

Επεξ/σία από EL_Greco21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/12/2021 στις 5:30 ΜΜ, Panoskri είπε

Παιδία μια ερώτηση ήμουν ανυποτακτος από υο 2019 και πήγα στην αστυνομία να βγάλω ταυτότητα γιατί την είχα χάσει και μου έκαναν την λεγόμενη σύλληψη φυσικά και δεν θέλω να πάω γιατι έχω και δύο μικρά παιδιά και εκτός αυτού δεν θέλω 

μπορεις να τον εξαγορασεις  https://www.euro2day.gr/news/economy/article/2092860/exagora-stratiotikhs-thhteias-poioys-kai-pote-symf.html αλλιως νομιζω δεν γινεται να τον γλυτωσεις.Εκτος και εαν λαβεις απο καποιο φιλο γιατρο χαρτι που να σε βγαζει i5 . Πχ προσφατα φιλος στο θαλαμο μου πηρε οριστικη απαλλαγη λογω καρδιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/12/2021 στις 2:54 ΠΜ, EL_Greco21 είπε

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Ρώτησα γιατί μου έκανε τρομερή εντύπωση ότι η στρατολογια μου έριξε πακέτο όσον αφορά το υγειονομικό λέγοντας μου ότι δεν μπορώ να πάω εκεί μιας και οι ειδικότητες που πάνε είναι συγκεκριμένες και η ειδικότητα του φυσικοθεραπευτή δεν είναι μία από αυτές! Και εννοείται ότι έδειξα και το σχετικό έγγραφο από το ΙΕΚ μου. 

Τρομερή εντύπωση γιατί σου έκανε; Δεν υπάρχει ειδικότητα στο στρατό φυσιοθεραπευτής , χωρίς βύσμα προφανώς και δεν θα καταλήξεις στο υγειονομικό , με βύσμα στην καλύτερη να πάρεις πχ. ειδικότητα νοσοκόμου.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από dionisis1925
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...