Προς το περιεχόμενο

Topic Μαγειρικής/Ζαχαροπλαστικής


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αλατοπιπερωνεις, βαζεις σε τηγανι με το δερμα απο την κατω μερια, χωρις λαδι.

Ξεκινας με χαμηλη θερμοκρασια και οταν αρχιζει να βγαζει υγρα (το λιπος της δηλαδη) ανεβαζεις σταδιακα θερμοκρασια.

Οταν παρει η πετσουλα αυτο το ωραιο χρωμα που γουσταρουμε ολοι, το γυρνας και το αφηνεις ελαχιστα απο την αλλη μερια.

 

Το μεταφερεις σε φουρνο προθερμασμενο στους 180 για κανα 10λεπτο.

 

Αφηνεις να περασουν τουλαχιστον 5 λεπτα αφου την βγαλεις απο τον φουρνο πριν κοψεις.

 

Επισης

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αλατοπιπερωνεις, βαζεις σε τηγανι με το δερμα απο την κατω μερια, χωρις λαδι.

Ξεκινας με χαμηλη θερμοκρασια και οταν αρχιζει να βγαζει υγρα (το λιπος της δηλαδη) ανεβαζεις σταδιακα θερμοκρασια.

Οταν παρει η πετσουλα αυτο το ωραιο χρωμα που γουσταρουμε ολοι, το γυρνας και το αφηνεις ελαχιστα απο την αλλη μερια.

 

Το μεταφερεις σε φουρνο προθερμασμενο στους 180 για κανα 10λεπτο.

 

Αφηνεις να περασουν τουλαχιστον 5 λεπτα αφου την βγαλεις απο τον φουρνο πριν κοψεις.

 

Επισης

 

Ακριβώς αυτό! Δεν το παραψήνεις γιατί θα σου γίνει ...τσίχλα! Πρέπει όταν το κόβεις μετά σε λεπτές φετούλες να είναι μαλακό και ζουμερό. Αν έχεις γυναίκα στο σπίτι ετοιμάσου για φωνές κλπ γιατί βγάζει άπειρα οπτικά εφέ και τσίκνα όσο καίγεται το δέρμα με το λίπος που έχει... :P

 

Επίσης τα 5-7 λεπτά αφού το βγάλεις από το φούρνο, είναι super σημαντικό να περιμένεις να περάσουν (τυλιξέ το σε αλουμινόχαρτο) γιατί το κρέας συνεχίζει να ψήνεται ακόμη στο εσωτερικό του).

 

Εγώ αυτό το κάνω με πιπεράτη (διάφορα σπασμένα πιπέρια με sour cream ή κρέμα γάλακτος ή ακόμη και γιαούρτι) σως μαζί με πατάτες ογκρατέν. :)

 

Εναλλακτικά αν αποτύχουν όλα, πας στο Chez Lucien στα Πετράλωνα και τρως εκεί την πιπεράτη πάπια από τον φίλο μας σεφ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θενξ εβρυμπάντυ. Αλλά δεν μπορώ να το κρεμάσω στο ψυγείο μου να σιτέψει. Δεν έχω ψυγείο χασάπη...  Το νόημα του σιτέματος είναι απλά να στραγγίξει; Αν το αφήσω ξαπλωτό και ψιλοτεμαχισμένο στο ψυγείο μου καναδυό μέρες, έχει νόημα;

 

Ντη, είμαι και κοιλιόδουλος, αλλά είμαι και πιο έξυπνος από το γουρούνι χοχοχο, αλλά το βασικότερο είναι ότι έχω πιο πολλά λεφτά από αυτό, χουχουχου!

το τεμαχισες το γουρουνακι τι εγινε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το τεμάχισα! Παρέλαβα χθες το μεσημέρι. Όλο το βράδυ, από τις 10 περίπου που γύρισα από την δουλειά μέχρι τη μία - μιάμιση τα μεσάνυχτα το έσφαζα!

 

 

 

 

Μου έφυγε ο τάκος, αλλά δεν θυμάμαι να έχω περάσει καλύτερα στην ζωή μου!!!

 

δυστυχώς δεν έχω φωτογραφικό υλικό, δεν προνόησα. Το γουρουνάκι τελικά ήτο περίπου 20 κιλά, χωρίς τα σωθικά του και το κεφάλι του (μαλακία, περίμενα και το κεφάλι, την άλλη φορά θα το καβατζώσω και αυτό). Ο τύπος στο βίντεο έχει σαφώς μεγαλύτερο ζώο, τουλάχιστον διπλάσιο. Πάντως το βίντεο βοήθησε πολύ, το τελικό αποτέλεσμα είναι πολύ ενθαρυντικό :) . Μια κομάτα από το μπούτι ήδη βράζει για να γίνει με πρασοσέλινο :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στον φούρνο με πατάτες στην γάστρα θα μπούν κάποια στιγμή τα κότσια, κάποια άλλη στιγμή μια μεγάλη κομάτα παντσέτα κάπου ενάμισι κιλό, κάποια άλλη στιγμή μια σπάλα με την ωμοπλάτη κομπλέ κάνα τριάρι κιλά, κουτουλουπού κουτουλουπού.

 

 

 

α, επίσης, καναδυό κιλά λίπος που έχω βγάλει στην άκρη, παίζει να γίνει κάτι άλλο συμπαθητικό εκτός από λαρδί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή απογοητεύτηκα με όσους μύλους πιπεριού έχω αγοράσει ο ένας χαλάει ο άλλος δεν κόβει. Έχετε να προτείνετε τίποτα δοκιμασμένο που να κάνει τη δουλειά του και να κρατάει στον χρόνο; Αν γίνεται μέσω internet ή Θεσσαλονίκη. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας παιδιά θελω να κανω μια ωραία γέμιση για κοτό-πιτα γιατί μου στεγνώνει και δεν τρώγεται όπως καταλαβαίνετε, έχει κανείς να μου προτίνει καποιο μείγμα με ίσως κάποια παρμεζάνα ή αραιωμένη μπεσαμέλ;

Εχει φτιάξει κάποιος/α κάτι αντίστοιχο που να βγήκε καλό ώστε να ανακατεύω το ξεψαχνισμενο μου κοτοπουλο μου πουλερικό μου μέσα ώστε (ώστε να γλυστράει που λέει και στην διαφήμιση) και μετά ολο μαζί  μετά να το βάλω στην πίτα μου και αν μπορεί να με ενημερώσει τι αποθήκευση μπορώ να κάνω το μείγμα ;  Α και κανένα tip απο τις νοικοκυρές ευπρόσδεκτο :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας παιδιά θελω να κανω μια ωραία γέμιση για κοτό-πιτα γιατί μου στεγνώνει και δεν τρώγεται όπως καταλαβαίνετε, έχει κανείς να μου προτίνει καποιο μείγμα με ίσως κάποια παρμεζάνα ή αραιωμένη μπεσαμέλ;

Εχει φτιάξει κάποιος/α κάτι αντίστοιχο που να βγήκε καλό ώστε να ανακατεύω το ξεψαχνισμενο μου κοτοπουλο μου πουλερικό μου μέσα ώστε (ώστε να γλυστράει που λέει και στην διαφήμιση) και μετά ολο μαζί  μετά να το βάλω στην πίτα μου και αν μπορεί να με ενημερώσει τι αποθήκευση μπορώ να κάνω το μείγμα ;  Α και κανένα tip απο τις νοικοκυρές ευπρόσδεκτο :-)

ξεψαχνισε το κοτοπουλο ριξε μεσα γκουντα,μπεικον,ζαμπον(αν θες) ,πιπεριες ενα αυγο για να δεσουν ολα αυτα και κρεμα γαλακτος!εγω το κανω σε σφολιατα και γινεται γαματο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας παιδιά θελω να κανω μια ωραία γέμιση για κοτό-πιτα γιατί μου στεγνώνει και δεν τρώγεται όπως καταλαβαίνετε, έχει κανείς να μου προτίνει καποιο μείγμα με ίσως κάποια παρμεζάνα ή αραιωμένη μπεσαμέλ;

Εχει φτιάξει κάποιος/α κάτι αντίστοιχο που να βγήκε καλό ώστε να ανακατεύω το ξεψαχνισμενο μου κοτοπουλο μου πουλερικό μου μέσα ώστε (ώστε να γλυστράει που λέει και στην διαφήμιση) και μετά ολο μαζί  μετά να το βάλω στην πίτα μου και αν μπορεί να με ενημερώσει τι αποθήκευση μπορώ να κάνω το μείγμα ;  Α και κανένα tip απο τις νοικοκυρές ευπρόσδεκτο :-)

 

Πιπεριές χρωματιστές (κίτρινη, πορτοκαλί και κυρίως κόκκινη) σε μεγάλη ποσότητα.

Μανιτάρια φρέσκα σε τεράστια ποσότητα.

Μπέικον πολύ λίγο, ώστε να μην καλύπτει το κοτόπουλο.

Λιαστή ντομάτα.

Πολύ τριμμένο κεφαλοτύρι.

1 Κρέμα γάλακτος 15-20%.

 

Καλή όρεξη :P

 

(edit: Το φύλλο καλό είναι να το φτιάξεις εσύ. Όχι έτοιμο διότι αρχικά θα είναι η μέρα με τη νύχτα σε γεύση/ποιότητα συν οτι θα είναι πιο βαρύ στο στομάχι)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...