Προς το περιεχόμενο

Microsoft Flight Simulator 2020 [PC]


nzeppos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, nzeppos είπε

Έχουμε και το πρώτο update του Flytampa LGAV αλλά δεν βρήκα κάπου changelog.

Επειδη ειμαι εκτος, το update πως γινεται? Τρεχεις manually τον installer ή σε ειδοποιει καπως???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έκανα μέσω Orbx Central. Το άνοιξα με σκοπό να πάρω τα addons της Seafront και μου έβγαλε ειδοποίηση ότι έχει update το LGAV. Δεν χρειάστηκε επανεγκατάσταση ευτυχώς, το πέρασε απευθείας στον community φάκελο που διαβάζει το MSFS. Βέβαια το manifest ακόμα 1.0 λέει αλλά λογικά έχει πάρει το update.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

...το επόμενο addon που κινείται στα όρια του must-have είναι το FSRealistic. Κυκλοφόρησε σήμερα και χωρίς να καταφέρνει προς το παρόν να κάνει όσα κάνει στο Xplane11 (λόγω του αρκετά πιο κλειστού SDK του MSFS), προσθέτει κάποια δόση ρεαλισμού με vibrations, ρεαλιστικούς ήχους κλπ. Ιδού ένα παράδειγμα:

Στα 18 ευρώ του simmarket είναι αρκετά τίμια επιλογή και εννοείται αγοράσθηκε.

update: Τουλάχιστον 2-3 ευρώ φθηνότερα στο https://www.justflight.com/product/fsrealistic-core, πιθανώς ακόμα περισσότερο αν αγοραστεί με VPN χωρίς EU VAT.

 

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, nzeppos είπε

...το επόμενο addon που κινείται στα όρια του must-have είναι το FSRealistic

Είναι ο ορισμός του must-have καθώς το έχω στο X-plane και αυξάνει το immersion σε πολύ υψηλό βαθμό.  Ουσιαστικά δημιουργεί ακόμα καλύτερη αίσθηση του ότι πετάς, αν το βάλει κάποιος απορεί πως πετούσε πριν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι, το δοκίμασα λίγο χθες και είναι πάρα πολύ καλό, πολύ εύχρηστο και σε πολύ προσιτή τιμή. Εντελώς must-have. Ελπίζω κάποτε και στην Pro έκδοση όταν ανοίξει λίγο το SDK η Asobo.

Σε άλλα νέα ξεκίνησα δειλά δειλά το σετάρισμα του CRJ μπας και κάνω τη μετάβαση από το CJ4, οπότε μέσα στο ΣΚ έφαγα τουλάχιστον ένα 6ωρο για το mapping του overhead panel στο Stream Deck. Εννοείται ακόμα δεν έχω τελειώσει ούτε τα μισά, ενώ το ρημάδι έχει τόσα knobs στο cockpit που αμφιβάλλω αν θα φτάσει και δεύτερο Behringer XTouch (που πρέπει να παραγγείλω κάποια στιγμή).

Λύσεις που σκέφτομαι είναι MIDI pads σαν το Novation Launchpad ή το Midiplus Smartpad. Το μεν πρώτο είναι δοκιμασμένο, για το δεύτερο όμως δεν είμαι σίγουρος αν τα πλευρικά κουμπιά στέλνουν MIDI commands, που θα ήταν ιδανικά για LSKs στο MCDU. Επίσης υπάρχει το θέμα πως θα ονομαστούν όλα αυτά τα κουμπιά με εύκολο τρόπο, ώστε να βλέπω τι κάνει το καθένα.

Οι περιπτώσεις των programmable USB keyboards (σαν τα Expertkeys των 84/128 κουμπιών) είναι πιο εύκολες γιατί απλώς βάζεις χαρτάκια μέσα στα keycaps. Παράλληλα όμως είναι και αρκετά πιο ακριβές, σε σημείο που λες καλύτερα να πάρω ένα Stream Deck XL των 32 κουμπιών στα 200-210 (κάνει συχνά offers το ισπανικό Amazon).

Ανεξάρτητα με τα παραπάνω, κάποια στιγμή θέλω και καναδυο Flight Switch panels της Logitech, γιατί πάντα χρειάζονται περισσότεροι διακόπτες. Κι ένα βαθύ υπόγειο να τα τοποθετήσω μόνιμα όλα αυτά πριν τα πετάξει η γυναίκα, διαφορετικά θα συνεχίσω να τα ξηλώνω κάθε πρωί.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@nzeppos δεν ξέρω αν χρειάζεσαι τόσα πολλά σε επίπεδο έξτρα κονσολών (ωραίο βέβαια το Stream Deck XL) για να ενισχύσουν την αίσθηση της πτήσης.Ακόμα και στο πολύπλοκο 737-800 του X-Plane (Zibo mod) μια χαρά κάνω την δουλειά μου, καθώς έχω σετάρει τις κάμερες στο numpad και πολύ γρήγορα επιλέγω διακόπτη. Επίσης η μεγαλύτερη χρήση είναι κατά την αρχή και το τέλος της πτήσης, στη διάρκειά της σπάνια χρειάζεται να ασχοληθείς με κάτι. Επίσης κάθε αεροπλάνο έχει διαφορετική μείξη διακοπτών και οθονών, δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι σε επίπεδο οργάνωσης.
Να σου πω την αλήθεια σχεδίαζα πριν καιρό ένα throttle με έξτρα κουμπιά (3d printing + arduino) αλλά δεν έχω βρει χρόνο να το συνεχίσω. Κάποια στιγμή μπορεί να ασχοληθώ πάλι.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικά προσπαθώ να καταργήσω το ποντίκι και το πληκτρολόγιο στο μεγαλύτερο δυνατό βαθμό. Σε αεροπλάνα όπως το C172 G1000, το C152 JPL, το Piper Arrow και φυσικά το CJ4, το ποντίκι πλέον το χρησιμοποιώ σχεδόν αποκλειστικά μόνο για μετακίνηση του view και του zoom. Τα οποία έχω και στο yoke, αλλά το ποντίκι βολεύει περισσότερο όπως και να έχει.

Όλα τα άλλα γίνονται με μοχλούς, διακόπτες, knobs, κουμπιά κλπ. Στις ρυθμίσεις του ίδιου του MSFS το μοναδικό που έχω mapped είναι τα rudder pedals και οτιδήποτε άλλο στέλνεται σαν axis, event ή data μέσω του spad.next. Δεδομένου ότι τίποτα από αυτά δεν είναι custom made (πχ σαν τη λύση με Arduino που περιγράφεις), ένα πρόβλημα είναι το κόστος αλλά και ο χώρος, γιατί δεν τα έχω μόνιμα στο γραφείο και πρέπει να τα βαζωβγάζω. Υπάρχει πλάνο για πιο μόνιμη εγκατάσταση μόλις μαζευτούν αρκετά. 

Άλλη εναλλακτική που κοιτάω είναι παλιά/φτηνά tablet που μπορούν να χρησιμοποιηθούν σαν external οθόνες του PC μέσω Spacedesk ή αντίστοιχου app και να δείχνουν clickable panels (είτε μαμήσια είτε σαν αυτά της Simstrumentation, μιας και το MSFS δεν τα πάει ακόμα καλά με τις πολλαπλές οθόνες). Αλλά έτσι χάνεται όλη την αίσθηση του πατήματος του κουμπιού. 

4 ώρες πριν, newlynx είπε

Επίσης η μεγαλύτερη χρήση είναι κατά την αρχή και το τέλος της πτήσης, στη διάρκειά της σπάνια χρειάζεται να ασχοληθείς με κάτι.

Αληθεύει. Έχω ρίξει κάτι ύπνους σε αυτές τις τρίωρες βραδινές πτήσεις με το CJ4 που δεν περιγράφονται. Τέρμα πίσω η καρέκλα και νάνι μέχρι να πλησιάσουμε στο TOD ή να τύχει να μπει κάνας ξεκάρφωτος controller (σπάνιο, μόνο κάτι καμένοι Ρώσοι μπαίνουν τέτοιες ώρες). 

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταφθάνει σιγά σιγά  το CRJ 900/1000, στα 17 περίπου ευρώ για όσους έχουν ήδη τα 550/700:

Νομίζω δεν έχει ανακοινωθεί ημερομηνία κυκλοφορίας αλλά ελπίζω να είμαι έτοιμος ότι με το καλό διατεθεί. Ξαναπιάνω σιγά σιγά το εκτενές tutorial που παρουσιάστηκε όταν βγήκε το 550. (edit: κυκλοφόρησε χθες τελικά, ενώ μετά από καιρό πήρε και update 1.0.11.0 το 550/700).

Επίσης αμάρτησα, υπερέβαλα, χρεώθηκα αλλά τελικά ενέδωσα και παρήγγειλα το Stream Deck XL. Το περιμένω αύριο καλώς εχόντων των πραγμάτων για να στήσω όπως πρέπει το MCDU του CJ4 και να μην πρέπει να πηγαίνω διαρκώς μπροστά πίσω για να γράψω "LGAV" (όπως αναγκαστικά κάνω τώρα στο 15άρι Stream Deck).

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό ακριβώς, γίνεται χαμός από addons. Παρακολουθώ όσο μπορώ τα νέα σε https://fsnews.eu/ και  https://fselite.net/category/news/msfs-news/ και δεν τους προλαβαίνω.

Το LGSK όντως φαίνεται πολύ καλό, το έχω κι εγώ στη λίστα αναμονής για επόμενη αγορά. Αν ήταν μόνο το αεροδρόμιο δεν θα άξιζε τόσο πολύ, γιατί υπάρχουν ήδη δύο εξαιρετικές δωρεάν προτάσεις στο flightsim.to, η μία πολύ πρόσφατη και σίγουρα συμβατή με τα τελευταία update του MSFS. Το payware LGSK όμως έχει μοντελοποιήσει και τα περίχωρα του αεροδρομίου και είναι πραγματικά χάρμα ιδέσθαι.

Σε άλλα νέα το Stream Deck δεν έχει έρθει ακόμα αφού η Γενική Ταχυδρομική ... (μαντέψτε τι κάνει), ενώ το Novation Launchpad όντως στέλνει MIDI commands από τα πλευρικά κουμπιά αλλά δεν το έχω επιβεβαιώσει ακόμα για το Midiplus Smartpad, που είναι ποιοτικά χειρότερο αλλά θεωρητικά υπερτερεί λειτουργικά γιατί έχει πλευρικά εκατέρωθεν (άρα LSKs σε MCDU) συν 8 knobs. Όποιο και να επιλέξω τελικά, έχει το καλό πως τα 64 κουμπιά του είναι ακριβώς όσα έχει το κεντρικό πάνελ του MCDU του CRJ, οπότε θα έρθει κουτί.

Αποφάσισα να δοκιμάσω και μερικά 3d printed parts, οπότε ζήτησα προσφορά από 2 ελληνικά μαγαζιά για τα παρακάτω:

Υπολογίζω και ελπίζω να βγουν κανα 50άρικο όλα αυτά, αλλά πιστεύω αξίζουν τον κόπο.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

...εν μέσω μίας λίαν συγκινητικής κατάστασης, έχω να ανακοινώσω στο κοινό του Ιντερνέτ ότι μόλις κατάφερα να στείλω MIDI commands μέσω ενός δεύτερου πληκτρολογίου της πλάκας (ασύρματο Logitech των 30 ευρώ), τα οποία κάνω intercept πριν φτάσουν στα Windows και τα διαβάζει το spad.next ως MIDI device input για να στείλει events/values στο MSFS. Σαν να λέμε ότι χρησιμοποιώ το PC keyboard σαν MIDI controller.

Δηλαδή έχω τώρα ένα δεύτερο πληκτρολόγιο που η αποκλειστική του λειτουργία είναι να ελέγχει συγκεκριμένα πράγματα στο MSFS μέσω LVARs/HVARs και simconnect εντολών που δεν γίνεται να map-αριστούν ούτως ή άλλως μέσω του ίδιου του MSFS. Για παράδειγμα όλα τα γράμματα και οι αριθμοί του MCDU κ.ο.κ.

Ακριβώς το ίδιο που μπορεί κάποιος να κάνει με το Behringer, το Novation και το Midiplus που ανέφερα στο προηγούμενο σχόλιο. Με τη μόνη διαφορά ότι γίνεται τζάμπα ή τελοσπάντων στο κόστος ενός οποιοδήποτε απλού PC keyboard (αν εξαιρέσουμε το spad.next που έχει ένα σκασμό λεφτά αλλά τα αξίζει μέχρι τελευταίου cent).

Από τη στιγμή που το έστησα μου πήρε περίπου μισή ώρα για να κάνω assign όλα τα κουμπιά του WT CJ4 MCDU (με εξαίρεση τα LSKs που δεν βολεύουν να τα έχεις σε keyboard λόγω διάταξης). Τώρα όταν περνάω flight plan, μπορώ να γράφω όσο γρήγορα θα έγραφα και σε ένα κανονικό πληκτρολόγιο. Δεν είναι ρεαλιστικό αλλά είναι πολύ μεγαλύτερη ευκολία από το μπρος-πίσω του Stream Deck.

Θα συγγράψω tutorial σύντομα σε 10 απλά βήματα.

Ιδού: https://forums.flightsimulator.com/t/tutorial-how-to-use-any-secondary-pc-keyboard-to-control-msfs-events-and-variables-via-spad-next-and-midi-commands/470346/1

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

(επεισόδιο 26 του παραληρήματος περί controllers)

Άλλη (φτηνή) λύση είναι τα mini keyboards σαν τούτο εδώ: https://www.aliexpress.com/item/1005002820502134.html

Το συγκεκριμένο στα $18 με ψήνει για να το σετάρω σαν 2 σειρές LSKs (ή για κάθε άλλη χρήση ανάλογα με το αεροπλάνο).

image.png.0d32a37e4db4f58d61e0786f6a24f934.png

Update: Επαραγγέλθη στα 18 ευρώ, λογικά θα έρθει κάποια στιγμή πριν το Πάσχα και σίγουρα πριν τη Γενική Ταχυδρομική (βλ. προηγούμενο post). Έχει το καλό πως μπορεί να χωρέσει οπουδήποτε και να χρησιμοποιηθεί για οτιδήποτε, όπως φαίνεται και σε αυτή τη φωτό:

image.png.d83719d6593571ae069ec48f819d5844.png

Σήμερα το βράδυ θα κάτσω να σετάρω ένα αρχαίο Riitek mini i8 που μου έχει περισσέψει, γιατί βολεύει περισσότερο σαν MCDU input. Πολύ πιο μαζεμένο και έχει και κάμποσα media keys που ίσως καταφέρω να τα χρησιμοποιήσω σαν LSKs.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με έχει πιάσει η μλκια τώρα και έχω πάρει φόρα, πρώτον γιατί όλα αυτά είναι φτηνές/προσιτές (ή ακόμα και τζάμπα) λύσεις που δεν θα τις μετανιώσω, δεύτερον επειδή είναι πιο plug 'n' play από λύσεις που θέλουν Arduino, κολλήσεις κλπ και τρίτον επειδή αυτό τον καιρό προτιμώ να σετάρω και να διαβάζω, παρά να πετάω. Αλλά τουλάχιστον όταν συνεχίσω τις πτήσεις να το κάνω με όσο λιγότερο ποντίκι χρειάζεται, αυτό είναι το τελικό ζητούμενο.

Σε σχέση με φωτογραφίες cockpit που βλέπω τριγύρω (και δεν μιλάω για αυτούς που στήνουν ολόκληρο B737), το δικό μου είναι ένας τραγέλαφος αλλά τουλάχιστον περνάει η ώρα.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ιδού όλο το MCDU του WT CJ4 σε ένα ταπεινό Rii mini i8 keyboard της πλάκας:

IMG_20211113_210323

riitek-rii-mini-i8.jpg.c3519f7df8276e3077ca3671746277a8.jpg

Είναι το αποτέλεσμα του παραπάνω hack για το MIDI mapping.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...