Προς το περιεχόμενο

Microsoft Flight Simulator 2020 [PC]


nzeppos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Off topic συνεχεια:

Spoiler

Γενικα το arduino δεν ειναι και ο,τι πιο αξιοπιστο, τουλαχιστον τα κινεζοboards που εχω δουλεψει (καψει) στο παρελθον (τελειως ερασιτεχνικα παντα). 

Ενα θεμα που εχει το ολο συστημα με τα κυκλωματα ειναι οι παρεμβολες που λες (δεν ξερω αν ειναι ηλεκτρικες ή ηλεκτρομαγνητικες). Σε ενα  σχολικο project που φτιαχναμε με τα πιτσιρικια στη βαθεια καραντινα για να περασει η ωρα, ποτε δουλευε ρολοϊ, ποτε τρελενοταν κ εκανε ο,τι ηθελε μονο του. Διαπιστωσα οτι εφταιγε η αποσταση της συστοιχιας μπαταριων που το τροφοδοτουσε. Αν την απομακρυνα ολα καλα. Αν την εφερνα κοντα, τρελενοταν.

Ενα αλλο ειναι ο,τι καιγεται για πλακα. Δεν ξερω τι ρευματα χρησιμοποιει η διαταξη σου, αλλα αν μπει 1ma παραπανω σε καποιο pin θα το παρεις στο χερι! Εγω τα αγοραζα 2-3 μαζι καποτε για να φτουρισουν. Χαχα.

Οπως και να χει συγχαρητηρια!

Το LED αναψε! Hello world!

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ένα ανύπαρκτο βήμα για την ανθρωπότητα, αλλά ένα τεράστιο άλμα για το γερο-Ζέππο:

https://streamable.com/v84up1

Spoiler

@stcp τελικά έφταιγε το pulldown στο input, αφού ό,τι και να δοκίμασα δεν έβγαινε άκρη με τίποτα. Ίσως φταίει το κινέζικο "Arduino". Με INPUT_PULLUP όμως δούλεψαν όλα καλά και με πιο καθαρή διάταξη.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άλλο ένα ζέππειο NOTAM. Το πρώτο για την εβδομάδα.

Ήρθε το δεύτερο Behringer Xtouch Mini. Το βίδωσα πάνω στο Honeycomb Alpha και πλέον είναι απόλαυση να έχω 16 knobs και 32 κουμπιά σε ένα μόνο mode. Άρα πλέον δεν χρειάζεται να αλλάζω συνέχεια σε Α/Β. Ωστόσο σε αεροπλάνα με περισσότερες λειτουργίες (σαν το CRJ) θα υπάρχει και αυτή η δυνατότητα, τουλάχιστον μέχρι να φτιάξω button box με δεκάδες διακοπτάκια για κάθε χρήσηΜόνο σε μια πτήση πρόλαβα να το δοκιμάσω (Τάραντας-Βενιζέλος) με CJ4 και πήγε αρκετά καλά.

Το μείον είναι ότι πλέον δεν μπορώ να τοποθετώ το ασύρματο keyboard μόνιμα πάνω στο Alpha αλλά πρέπει να το βάζω δίπλα στο γραφείο, στα πόδια, στο όρθιο, γενικά όπου έχω χώρο να το σφηνώσω (και δεν έχω χώρο). Δεν βολεύει καθόλου. Ίσως σε βάθος χρόνου να δω για κανένα keyboard tray, αν και όταν καταφέρω να κάνω την εγκατάσταση μόνιμη.

Ομοίως ήρθε το Logitech switch panel. Καλοδεχούμενοι οι έξτρα διακόπτες, αν και μέχρι στιγμής τη μεγαλύτερη διαφορά την έκανε ο μοχλός των landing gears, πρώτον γιατί τον χρησιμοποιώ σαν parking brake (αφού τα κανονικά landing gears τα ελέγχω από τον αντίστοιχο και καλύτερο μοχλό του Honeycomb Bravo) και δεύτερον γιατί μπορώ να αναβοσβήνω το κάθε ένα από τα τρία LED του κατά το δοκούν.

Για παράδειγμα ανάβω το πάνω LED σαν κόκκινο όταν είναι ενεργοποιημένο το χειρόφρενο, ανάβω πράσινο το κάτω δεξιά όταν έχω επιλέξει τη δεξιά μεριά του πιλοτηρίου για ελέγχους φωτισμών κλπ ή το ανάβω κίτρινο αν ξεπεράσω τα 20kts taxi speed. Επίσης το knob των magnetos το χρησιμοποιώ για υαλοκαθαριστήρες, για fuel transfer κλπ.

Αν δεν είχα σκοπό να φτιάξω button box, πιστεύω άνετα αγόραζα ένα δεύτερο Logitech switch panel γιατί δεν είναι ιδιαίτερα ακριβό και προσφέρει κάμποσες έξτρα δυνατότητες.

Τέλος ήρθαν οι μαγνητικές ταινίες και το μαγνητικό φύλλο μπας και καταφέρω να βάλω labels στα Behringer χωρίς να χρειάζεται να εκτυπώνω/πλαστικοποιώ άθλια μονοκόμματα templates με τη λειτουργία όλων των κουμπιών. Με τα μαγνητικά labels θα είναι πιο εύκολο να αλλάζω μόνο αυτά που θέλω σε περίπτωση που τα αεροπλάνα έχουν παρόμοιες λειτουργίες.

Ο επόμενος στόχος είναι να τελειώσω επιτέλους το mapping του CRJ για να ξεκινήσω δοκιμαστικές.

ps: επίσης ωραιότατη 90λεπτη VFR με C152JPL από Λαμία σε Πόρτο Χέλι, με μοναδικό μείον τα πολλά και χαμηλά σύννεφα και την καταχνιά λόγω του γνωστού πρόσφατου bug που μπερδεύει τα MSL με τα AGL heights των METAR. Όσο μπορούσα έμενα μακρυά από τα σύννεφα, αλλά δυστυχώς δεν γινόταν πάντα γιατί από τα Οινόφυτα και κάτω γινόταν χαμός. Λένε ότι στο patch που ετοιμάζουν (και είναι ήδη σε open beta) το πρόβλημα διορθώνεται, όπως και πολλά άλλα (runway lights, αφύσικες θερμοκρασίες σε μεγάλα ύψη κλπ).

pps: τελευταία είχα θέμα με πολύ stuttering όταν κουνούσα την κάμερα κοιτώντας δεξιά-αριστερά, ακόμα και σε μεγάλα ύψη, που δεν υπήρχε ποτέ πρόβλημα στο παρελθόν. Λογικά φταίει το SU7 γιατί το έχουν αναφέρει κι άλλοι. Βρήκα όμως ότι υπάρχει σημαντική βελτίωση αν ενεργοποιήσω το Ultra setting του Precaching που χρησιμοποιείται για γραφικά εκτός του οπτικού πεδίου μας. Στο High υπήρχε αρκετό stuttering. Στο Ultra όμως είναι μια χαρά. Οπότε αν έχετε παρόμοιο πρόβλημα, δοκιμάστε το.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νέο addon που φαίνεται αρκετά δυνατό, πάω να το δοκιμάσω (αν κοιμηθούν ποτέ τα μικρά):

https://flightsim.to/file/24251/floyd-s-epic-clouds

Λένε ότι βελτιώνει πολύ τα σύννεφα. 

edit: άκυρο, απλώς βάζει μερικά weather presets που κάνουν τα σύννεφα να φαίνονται πιο παχουλά αλλά αφού δεν χρησιμοποιεί live καιρό δεν με ενδιαφέρει.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ξεκίνησα τις πρώτες δοκιμές με το addon που αντικαθιστά τους Bing maps με αυτούς της Google και νομίζω το αποτέλεσμα είναι αρκετά καλό μέχρι στιγμής. Οι διαφορές φαίνονται σε αυτό το εξαιρετικό tutorial.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρατησα ολα τα εξτρα  σε soft και hardware και δαθετω τον χρόνο  σε πτησεις σουπερ  βρηκα και την υγεια μου :)

 

Επεξ/σία από psaras
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα αποτελέσματα του Google Maps addon πάρα πολύ καλά θα έλεγα. Είναι πολύ απλό στην εγκατάσταση και στη χρήση του (πρακτικά 2 κλικ), ενώ δεν φαίνεται να έχει οποιουδήποτε είδους performance impact τόσο στο ίδιο το παιχνίδι όσο και στο δίκτυο την ώρα που κατεβάζει από τη Google σε πραγματικό χρόνο χωρίς να cache-άρει τίποτα (το Rolling Cache πρέπει να είναι απενεργοποιημένο για να δουλέψει το addon).

Εδώ είναι ένα δείγμα live streaming χθες βράδυ από Στρασβούργο στα 1440p@60 και με upload 4Mbps (δεν πάει και πολύ παραπάνω η γραμμή μου).

Και εδώ άλλο ένα παράδειγμα από Σπέτσες-αεροδρόμιο Πόρτο Χελίου, το οποίο φαίνεται πιξελιασμένο, αλλά συνήθως δεν είναι έτσι (νομίζω αυτό γίνεται επειδή έχω βάλει και το σχετικό free addon του flightsim.to που μάλλον συνεργάζεται καλύτερα με το Bing Maps).

Κατά τ' άλλα έχουμε release νέο σημαντικού addon στα $25: http://rexsimulations.com/accuseason.html

Κάτι αντίστοιχο με αυτό που κάνει το Bijan Seasons (μακράν το #1 payware addon του MSFS), οπότε περιμένω να δω συγκρίσεις.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωστόσο η 1.21.18.0 μου δουλευει αψογα,μεγαλη εκπληξη το ATC που πλεον με κατεβαζει σωστα χωρίς να με πηγαινει για καρφωμα στα βουνα.

Επεξ/σία από psaras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγήκε update για το LGSK της Orbx.

Btw το LGRP που έχει το marketplace κοντά στα 30Ε που φαίνεται να έχει και την πόλη της Ρόδου, το έχει κάποιος? Αξίζει τόσα λεφτά?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα review που είδα κάπου στα γρήγορα έλεγε ότι το LGRP δεν έχει καν το ILS οπότε δεν μου φαίνεται για σόι δουλειά. Εκτός αν έχει βγει update από τότε. 

Για την πόλη της Ρόδου υπάρχει και δωρεάν addon στο flightsim, αν και πριν κάνα χρόνο που το είχα δοκιμάσει τελευταία φορά γονάτιζε το MSFS. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, psaras είπε

Ωστόσο η 1.21.18.0 μου δουλευει αψογα,μεγαλη εκπληξη το ATC που πλεον με κατεβαζει σωστα χωρίς να με πηγαινει για καρφωμα στα βουνα.

Εμενα σε visual approach στο LGSK σημερα, με ανεβοκατεβασε ισα με 20 φορες απο τα 4000 στα 2100, με ολα τα ενδιαμεσα!

Αυτο με τα συννεφα που ακουμπανε τη θαλασσα ειναι γνωστο bug να υποθεσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

47 λεπτά πριν, stcp είπε

Αυτο με τα συννεφα που ακουμπανε τη θαλασσα ειναι γνωστο bug να υποθεσω?

Ναι γιατί οι επιστήμονες της Asobo έχουν μπερδέψει το MSL με το AGL στα ΜETAR reports. Νομίζω φτιάχνεται στο update που ετοιμάζουν, αλλά γενικά η κατάσταση με τον live καιρό έχει γίνει τόσο γελοία που πλέον έχω πάψει να παρακολουθώ τις εξελίξεις και απλώς περιμένουν να φτιάξουν ό,τι είναι να φτιάξουν.

5 ώρες πριν, stcp είπε

Btw το LGRP που έχει το marketplace κοντά στα 30Ε που φαίνεται να έχει και την πόλη της Ρόδου, το έχει κάποιος? Αξίζει τόσα λεφτά?

Επίσης ένα update για το LGRP επειδή με τρώει κι εμένα και το έψαξα ελάχιστα παραπάνω. Γενικά όλη η περιοχή εκεί γύρω στα Δωδεκάνησα και τη νοτιοδυτική Τουρκία από Σμύρνη μέχρι Μπόντρουμ είναι υπέροχη, την είχα οργώσει με το Piper Arrow για αρκετές εβδομάδες (επίσης οι Τούρκοι controllers είναι από τους πιο ευγενικούς που έχω γνωρίσει στο VATSIM).

Αν κατάλαβα καλά υπάρχουν δύο LGRP πλέον, με το πιο πρόσφατο της FSDG να κυκλοφορεί μέσα του '21 και το αρχικό (και φθηνότερο) της JustSim να διατίθεται ήδη από το τέλος του '20. Τα αρνητικά σχόλια τα είχα διαβάσει για το δεύτερο:

https://secure.simmarket.com/justsim-rhodes-international-airport-diagoras-msfs.phtml#reviews

Όπου μιλάνε για ανυπαρξία ILS στον 24, χάλια δέντρα κλπ. Ωστόσο προγενέστερο σχόλιο εδώ αναφέρει ότι το πρόβλημα έχει διορθωθεί και δείχνει βίντεο με C172 που το G1000 κλειδώνει στον localizer και το glideslope του 24.

Όπως και να έχει νομίζω ότι μόνο το FSDG version έχει και τα περίχωρα σύμφωνα με αυτά που αναφέρουν στην περιγραφή:

  • Complete realization of the entire island
  • Many additional objects like hotels, historical sites, solar parks, olive groves, greenhouses and much more
  • Extremely realistic representation of Diagoras International Airport (LGRP)
  • Authentic implementation of Maritsa Military Airport (LGRD)
  • ...

Αν παίζεις σε PC εγώ θα πρότεινα να αγοραστεί απευθείας από 3rd party site όπως αυτό https://secure.simmarket.com/fsdg-rhodes-msfs.phtml (25 ευρώ) παρά από το σάπιο marketplace. Γενικά το αποφεύγω το marketplace για πολλούς και διάφορους λόγους.

Τώρα που το έψαξα νομίζω ότι είναι σίγουρη αγορά, όπως επίσης και Σκιάθος/Ηράκλειο.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι κι εγώ το έβαλα στο wishlist προς το παρόν γιατί μέσα στις γιορτές δεν νομίζω να προλάβω να πετάξω καθόλου.

Πάντως σε MSFS προϊόντα δεν έχω δει εκπτώσεις μεγαλύτερες από 20% και γενικά είναι πολύ σπάνιες για ευνόητους λόγους ενώ συχνά αφορούν κάτι σαπίλες (ή scenery του marketplace μετά από world updates της Asobo στις ίδιες περιοχές) . Αυτά τα 40-60% που διαφημίζουν κατά καιρούς είναι σχεδόν πάντα για άλλα flight sims.

Επίσης από τα λίγα που έχω καταλάβει για τις τιμές είναι ότι οι περισσότεροι που απλώς κάνουν port στο MSFS διάφορα αεροδρόμια που έχουν ήδη φτιάξει σε Xplane, FSX κλπ, δεν τα βαράνε ιδιαίτερα και κοστίζουν 13-20 ευρώ το πολύ. Καμιά φορά και λιγότερο αν είναι μικρά GA αεροδρόμια.

Τουναντίον άλλοι 3rd parties που φτιάχνουν το αεροδρόμιο από την αρχή, το τιμολογούν σε αφύσικα υψηλές τιμές που συχνά δεν δικαιολογούν καν την ποιότητα του προϊόντος. Δεν γίνεται το μακράν καλύτερο αεροδρόμιο του MSFS (το Εδιμβούργο της Pyreegue) να πωλείται κάτω από 20 ευρώ στο ORBX και κάτι αηδίες χωράφια με bugs να κοστίζουν 25-30 ευρώ.

Και φυσικά υπάρχουν και αυτοί που τα βαράνε όλα όσο δεν πάει, όπως ένα addon με πουλιά που μέχρι στιγμής καλύπτει μόνο μεσοδυτικές και ανατολικές ΗΠΑ και κοστίζει συνολικά 40+ ευρώ. Αλητεία.

ps: μια ωραία λύση που κάνουν κάποια site σαν το ORBX είναι να πουλάνε addons σαν θεματικά bundles με κάποια έκπτωση. Αλλά τελευταία φορά που είχα τσεκάρει δεν είχα δει κάτι συγκεκριμένα για Ελλάδα. Επίσης σχεδόν όλα τα μεγάλα ελληνικά αεροδρόμια και πολλά σημαντικά landmarks υπάρχουν ήδη δωρεάν σε αρκετά καλή ποιότητα στο flightsim.to, μόνο που πλέον τα updates έρχονται πολύ αραιά έως καθόλου.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/12/2021 στις 12:07 ΜΜ, nzeppos είπε

Τα αποτελέσματα του Google Maps addon πάρα πολύ καλά θα έλεγα. Είναι πολύ απλό στην εγκατάσταση και στη χρήση του (πρακτικά 2 κλικ), ενώ δεν φαίνεται να έχει οποιουδήποτε είδους performance impact τόσο στο ίδιο το παιχνίδι όσο και στο δίκτυο την ώρα που κατεβάζει από τη Google σε πραγματικό χρόνο χωρίς να cache-άρει τίποτα (το Rolling Cache πρέπει να είναι απενεργοποιημένο για να δουλέψει το addon).

Εδώ είναι ένα δείγμα live streaming χθες βράδυ από Στρασβούργο στα 1440p@60 και με upload 4Mbps (δεν πάει και πολύ παραπάνω η γραμμή μου).

Και εδώ άλλο ένα παράδειγμα από Σπέτσες-αεροδρόμιο Πόρτο Χελίου, το οποίο φαίνεται πιξελιασμένο, αλλά συνήθως δεν είναι έτσι (νομίζω αυτό γίνεται επειδή έχω βάλει και το σχετικό free addon του flightsim.to που μάλλον συνεργάζεται καλύτερα με το Bing Maps).

Κατά τ' άλλα έχουμε release νέο σημαντικού addon στα $25: http://rexsimulations.com/accuseason.html

Κάτι αντίστοιχο με αυτό που κάνει το Bijan Seasons (μακράν το #1 payware addon του MSFS), οπότε περιμένω να δω συγκρίσεις.

το δουλεψες λιγακι σου κανει τιποτα κολλήματα με τα google maps , απ'οτι βλεπω εχει μεγαλυτερη αληθοφάνεια ή ειναι η ιδεα μου ?? . Σε επομενο update θα θελει ξανα ρύθμιση ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...