Προς το περιεχόμενο

Microsoft Flight Simulator 2020 [PC]


nzeppos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν έχω προλάβει να το δοκιμάσω εκτενώς ωστόσο μέχρι στιγμής δεν έχω δει κανένα κόλλημα. Στις περισσότερες περιοχές φαίνεται να έχει αρκετά μεγαλύτερη αληθοφάνεια. Μια δοκιμή θα πείσει, είναι πάρα πολύ απλό στη χρήση του. 

Τώρα για μελλοντικά updates δεν ξέρω, το addon υπάρχει εδώ και αρκετούς μήνες αλλά δεν είναι απίθανο κάποια στιγμή να αρχίσουν τα εξώδικα από Microsoft ή/και Google. Μέχρι τότε απολαμβάνουμε χάρτες πολύ καλύτερης ποιότητας. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγορών συνέχεια.

Πήρα το Great Britain Central της Orbx αλλά δεν πρόλαβα να το δω ακόμα. Φαίνεται ότι αξίζει τα 11 ευρώ του ακόμα και μετά το UK World Update. 

Είμαι μεταξύ Ηρακλείου, Σκιάθου και Ρόδου αλλά δεν ξέρω ποιο να πάρω πρώτο απ' όλα. Από τη μία με τρώει το Καζαντζάκης γιατί έφτιαξα νέο μικρό FBO εκεί στο OnAir, απο την άλλη θέλω και τα υπόλοιπα λόγω υπέροχης τοποθεσίας. 

Βγήκε σήμερα το Simworks Kodiak και φαίνεται καταπληκτικό. Παίρνει πολύ καλές κριτικές επιπέδου JF Arrow. Το βαράνε βέβαια (43+ ευρώ νομίζω, edit: γύρω στα 30 από το ίδιο το site της Simworks) αλλά φαίνεται πολύ καλή περίπτωση για island hopping στους Αιγαίο οπότε νομίζω είναι σίγουρη αγορά μετά τις γιορτές (γιατί στο ενδιάμεσο δεν πιστεύω να πετάξω καθόλου). 

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια λεπτομέρεια. Έκανα uninstall το παιχνίδι, έτσι νόμιζα. Μου άφησε 111gb σκουπίδια υλικό στον δίσκο. Αεροδρόμια και αεροπλάνα, όλα της ms. Κανένα executable, και τα έκανα απλώς delete με το χέρι.

Αν κάποιος ψάχνει γιατί δεν έχει χώρο και είχε πρόσφατα το παιχνίδι στον δίσκο του, ας κοιτάξει μια. 

(Το είχα ρίξει σε δικό μου φάκελο στα program files)

Επεξ/σία από xtrmsnpr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για όσους ενδιαφέρονται και θεωρούν πως όσα κουμπάκια και να έχουν δεν τους φτάνουν ποτέ, έχουμε ιστορικό χαμηλό στο Logitech Switch Panel  στο ισπανικό Amazon. Flash sale με 56,5 ευρώ τελική τιμή, συμπεριλαμβανομένων των μεταφορικών.

Λέω να πάρω ένα δεύτερο γιατί όλα τα κουμπιά στο πρώτο έγιναν assign μέσα σε λίγα λεπτά και τώρα με το Kodiak αλλά και το CRJ (που ακόμα δεν έχω προλάβει να πιάσω) θα χρειαστούν όσα περισσότερα γίνεται. Δυστυχώς το button box με τα Arduino έχει πάει πίσω γιατί δεν προλαβαίνω να ασχοληθώ ούτε με το σχεδιασμό ούτε με την υλοποίηση, οπότε το βλέπω να αναβάλλεται για καλοκαίρι.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν καποιος πηγε απο Βενιζελο μερια το βραδακι κατα τις 8μμ. Προσεγγιση στον 03R με ενα ολογιομο φεγγαρι λοξα δεξια, να καθρεφτιζεται πανω στη θαλασσα κι εγω Κ2 να κοιταζω περισσοτερο αυτο παρα τον 03.

@nzeppos: ωραια τα hardware καλουδια, αλλα εγω θα ζητησω απο τον Αγιο Βασιλη το LGRP της FSDG.

Το τελευταιο 2μηνο νομιζω πεταμε οπως θα θελαμε, πραγματικα το ευχαριστιεμαι. Ελπιζω μονο μην εχουν καμμια φαεινη ιδεα να βγαλουν update μεσα στις γιορτες και μας το βγαλουν ξινο οταν θα εχουμε ελευθερο χρονο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο hardware επιμένω γιατί πλέον έχω μάθει να πατάω μόνο κουμπάκια και διακόπτες (τα είχα και στο χωριό μου) αλλά πλέον θέλω να ελπίζω ότι έχω ολοκληρώσει τις αγορές στο συγκεκριμένο τομέα. Από εδώ και μπρος θα αφοσιωθώ στα scenery addons, άρα και στο ίδιο το πέταγμα. Το LGRP είναι σίγουρη αγορά πιστεύω, αξίζει τα λεφτά του. 

Όσο για το update, η Asobo έβγαλε πριν λίγες μέρες ανακοίνωση τύπου "μ' άλλα λόγια να αγαπιόμαστε" επιβεβαιώνοντας πλαγίως ότι δεν πρόκειται να βγει patch μέσα στις γιορτές. Κάτι που δυσαρέστησε αρκετό κόσμο δεδομένων των κάμποσων προβλημάτων που παρουσιάστηκαν μετά το SU7. Οπότε αναγκαστικά υπομονή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όχι άμεσα σχετιζόμενο με το MSFS, αλλά φαντάζομαι όλοι θα έχετε δει το ντοκιμαντέρ για το συμβάν του 747 της ΟΑ411 με Μιγάδη και Φικάρδο. Αν όχι, υπάρχει εδώ

Πριν λίγες μέρες έβγαλε αντίστοιχο επεισόδιο και ο Mentour Pilot (του οποίου η παραγωγή έχει ξεφύγει εντελώς):

Κατά τ' άλλα μετά από μέρες κατάφερα και τελείωσα με το σετάρισμα του Kodiak 100, οπότε θα ξεκινήσω τις πρώτες δοκιμαστικές με το "πιλοτήριο"-συνοθύλευμα να μοιάζει κάπως έτσι:

 image.png.1b62074774e262e5ed5a3a39d587eefc.png

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλός ο mentour αλλά έχει την τάση να μην χρησιμοποιεί πάντα το FS2020 και κάποια βίντεο δείχνουν άσχημα. Εγώ παρακολουθώ και αυτόν που κάνει αναλύσεις ατυχημάτων και έχει πάντα το FS2020 για τα graphics. https://www.youtube.com/c/AirspaceVideos

Αν θυμάμαι καλά Α340 πετάει αυτός..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, δεν το ήξερα το κανάλι, ενδιαφέρον φαίνεται. Έκανα subscribe.

Τον Mentour τον παρακολουθώ από πριν αρχίσει τα incident investigations, τότε που δεν είχε ούτε γραφικά ούτε τίποτα. Τώρα τελευταία έχει ανεβάσει πολύ το production value, λογικά εξαιτίας της μεγάλης ανόδου των συνδρομών αλλά και των σπόνσορων. Εννοείται είναι απείρως ανώτερο από κάτι τηλεοπτικά Mayday, μιας και έχει πολύ περισσότερες τεχνικές πληροφορίες και δεν επαναλαμβάνεται κάθε δύο λεπτά (όπως στην TV), κάτι που είναι λογικό μιας και στοχεύει σε πολύ συγκεκριμένο κοινό.

Όσο για το MSFS, πιθανώς το κάνει επειδή δεν υπάρχουν όλα τα μεγάλα αεροπλάνα σε αυτό, οπότε πως θα προσομοιώσει το συμβάν ενός B737 ή ενός Α380, χωρίς να μπλέξει με mods αμφιβόλου ποιότητας; Ή μπορεί όποιος έφτιαχνε τα video (δεν ξέρω αν ήταν ο ίδιος), να χρησιμοποιούσε άλλο flight sim και να μην ήταν εξοικειωμένος με το MSFS. Ούτως ή άλλως τα γραφικά δεν παίζουν τόσο μεγάλο ρόλο σε τέτοιες εκπομπές γιατί αλλού είναι η ουσία.

Πάντως πριν λίγες μέρες έβγαλε αγγελία ότι ψάχνει άνθρωπο για full time job που να πετάει όλα τα flight sims και (ει δυνατόν) να μπορεί να κάνει video editing. Οπότε λογικά θα έχουμε εξελίξεις στο θέμα αυτό.

Πίσω στα δικά μας, έβαλα χθες βράδυ δρομολόγιο Λάρνακα-ΝΔ Τουρκία με CJ4. Είχα βδομάδες να το πετάξω και σε πολλά σημεία δυσκολεύτηκα να θυμηθώ τι έπρεπε να κάνω. Λες και οι 100-200 και βάλε ώρες που έχω γράψει με το συγκεκριμένο δεν υπήρξαν ποτέ... τι σου κάνει η απραξία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας, μπήκα και εγώ στο κλαμπ του FS 2020 πριν από λίγες ημέρες με το Xbox game pass του γιου μου στο pc του. Παλιός γνώριμος του simulator από το 1998 όταν αγόρασα το fs 98  θυμάμαι 45.000 δραχμές, σημαντικό ποσό τότε. Εκτός από τα 111GB που έπρεπε να κατεβάσω, ευτυχώς η 100αρα πήγαινε σφαίρα και σε ένα πρωί κατέβηκε, είδα αρκετές διαφορές μεταξύ της προηγούμενης σειράς. Καλά, τα γραφικά είναι σε άλλο επίπεδο, ο ρεαλισμός στο πτητικό κομμάτι μέτριος, αλλά επιχειρώντας να δημιουργήσω μια πτήση από Αθήνα σε Θεσσαλονίκη LGAV-LGTS μου ξεκινά πάντα στην Αυστρία. Ενώ υπάρχει επιλογή για αεροδρόμια στην Ελλάδα στο μενού, και το Βενιζέλος και το Μακεδονία, και αφού τα επιλέξω, πατώντας fly με ξεκινά cold and black σου Ίνσμπρουκ. Έχω το βασικό πακέτο που δίνει με το Xbox game pass, μήπως πρέπει να κατεβάσω κάτι άλλο για να μου τρέξει το σενάριο στην Ελλάδα;

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς ήρθες στην παρέα συνάδελφε!

Αυτό που λες μου ακούγεται να μοιάζει με το παρακάτω bug: https://forums.flightsimulator.com/t/starting-at-the-same-airport-all-the-time/412469/7

Μήπως το όνομα του Windows account σου έχει κάποιο περίεργο χαρακτήρα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nzeppos είπε

Καλώς ήρθες στην παρέα συνάδελφε!

Αυτό που λες μου ακούγεται να μοιάζει με το παρακάτω bug: https://forums.flightsimulator.com/t/starting-at-the-same-airport-all-the-time/412469/7

Μήπως το όνομα του Windows account σου έχει κάποιο περίεργο χαρακτήρα; 

Περίεργο χαρακτήρα δεν έχει, αλλά όπως έγραψα τ πιο πάνω ο λογαριασμός στο Xbox game pass είναι του γιου μου. Θα κάνω τις ενέργειες που περιγράφονται στο λινκ που ανέβασες και μακάρι να λυθεί το θέμα. Σε ευχαριστώ για την βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...