Προς το περιεχόμενο

Microsoft Flight Simulator 2020 [PC]


nzeppos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για Rafale δεν ξέρω, αλλά είδα που βγήκε τις προάλλες το Challenger 650 στο Xplane και μου πέσανε τα σαγόνια. Ακριβό μεν (νομίζω γύρω στα $110), αλλά ό,τι πιο λεπτομερές έχει κυκλοφορήσει ποτέ σε οποιοδήποτε flight sim.

Το συνέκρινα με το (τίγκα στο bug) Aerosoft Twin Otter που κυκλοφόρησε κι αυτό περίπου την ίδια μέρα και οι διαφορές είναι κάτι παραπάνω από χαώδεις. Όχι μόνο στο τι μπορεί να κάνει το κάθε αεροσκάφος, αλλά και στο πόσα περισσότερα πράγματα υποστηρίζει το API και το SDK του Xplane. Τι να γίνει. Αφού η επένδυσή μου είναι πάνω στο MSFS θα παραμείνω αποκλειστικά σε αυτό προς το παρόν. Όταν βγει το XP12 θα δούμε.

Ξεκινάω σε λίγο δρομολόγιο ΝΔ Τουρκία-Σαρδηνία με CJ4. Βλέπω να με παίρνει ο ύπνος στα μισά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η τελευταία προσθήκη στο setup είναι ένα Fire HD Plus 8", μάλλον το πιο value for money tablet με τιμή ~90 ευρώ. Μετά την πρώτη δοκιμή (Λειψία-Μπίρμπιχαμ, το δεύτερο με αρβανίτικη προφορά) φαίνεται να δουλεύει ωραιότατα σαν φορητό EFB για Navigraph charts, METARs, VATSIM map, checklist και πολλά άλλα. Απομένει να σηκώσω και Spacedesk για να το βλέπω σαν ξεχωριστό monitor στο PC και να μπορώ να ρίξω εκεί ένα Little Navmap ή ό,τι άλλο δεν υπάρχει σε Android app.

Το μέγεθος φαίνεται να είναι ιδανικό για κάποιον που δεν έχει πολύ χώρο όπως εγώ (διάβαζα ότι ακόμα και σε πραγματικά GA αεροπλάνα, συχνά τα 8" tablets προτιμούνται έναντι των 10"), ενώ κάποια στιγμή θα κοιτάξω να εκτυπώσω μια βάση για να το κουμπώσω πάνω στο yoke.

Ένα μείον είναι ότι το Navigraph Charts σου δείχνει μεν τη θέση του αεροσκάφους (λογικά το τραβάει απευθείας από το cloud) αλλά στο chart του αεροδρομίου μάλλον δεν είναι πολύ καλιμπραρισμένο γιατί σε εμφανίζει ελαφρώς εκτός των taxiways/runways. Ενώ το desktop app ή το αντίστοιχο στην MFD οθόνη (πχ. στο WT CJ4) δεν έχει τέτοιο θέμα. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να σε μπερδεύει σε μεγάλα αεροδρόμια με πολλά και παράλληλα taxiways, ειδικά όταν δεν υπάρχει καλή ορατότητα. Θα το ψάξω στο forum τους.

Κατά τ' άλλα τα CTDs συνεχίζονται ακάθεκτα και πιστεύω ότι σχετίζονται με τα liveries του AIG σε συνδυασμό με το Live ή Offline AI traffic. Το σκέτο AIG με ή χωρίς multiplayer πιθανολογώ ότι δεν έχει πρόβλημα. Μόλις όμως τα συνδυάσω με Live/Offline traffic, συνήθως έχω CTD μετά από κάποια ώρα και μόνο σε αεροδρόμια. Οι δοκιμές απελπισίας συνεχίζονται...

Επίσης σήμερα το βράδυ περιμένουμε το World Update 7 (Αυστραλία), που λογικά θα έχει μόνο βελτιώσεις στο scenery αλλά όχι bug fixes. Τα τελευταία υποτίθεται θα πάνε όλα για το επόμενο μεγάλο SU, νομίζω σε κανα μήνα ή κάπου εκεί.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα 

μπορεί κάποιος να βοηθήσει ?

όταν ξεκινάω το παιχνίδι  μου βγάζει αυτό /// error not translated  // και σταματαει ... 

έψαξα google και δεν είδα κατι που να βοηθάει ... 

είμαι με Xbox game pass 

ευχαριστώ 

 

Επεξ/σία από ghost73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έλεγα ότι είναι ένα πολύ ενδιαφέρον πρόβλημα μιας και δεν θυμάμαι να το έχω ξαναπετύχει πουθενά. Ακόμα χειρότερα το λάθος που σου βγάζει μοιάζει να είναι πολύ γενικό κι αόριστο και, όπως το είπες, δεν φαίνεται να έχει βρει κάποιος λύση (από τους ελάχιστους που το έχουν αναφέρει).

Θα ξεκινούσα με ένα καλό update μέσω του MS Store (πριν φορτωθεί το παιχνίδι), update των ίδιων των Windows, του Xbox app, πιθανώς και ένα reset στο MSFS (είτε από το Store είτε από κάποια settings που έχουν τα Windows κάπου στα applications, δεν θυμάμαι ακριβώς). Και βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/2/2022 στις 3:41 ΜΜ, ghost73 είπε

Καλησπέρα 

μπορεί κάποιος να βοηθήσει ?

όταν ξεκινάω το παιχνίδι  μου βγάζει αυτό /// error not translated  // και σταματαει ... 

έψαξα google και δεν είδα κατι που να βοηθάει ... 

είμαι με Xbox game pass 

ευχαριστώ 

 

Πατάς οκ και προχώρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έβαλα μετά από μήνες να κάνω καμιά πτήση και έχω θέμα. Ενώ στην 1η με Α320 εντός Ελλάδας δεν είχα κανένα θέμα, παίρνω 747 και απογείωση από Σίδνεϋ. Μόλις σηκώνομαι και περνάει πάνω από τα σπίτια, τα fps πέφτουν στα 2 και αναγκαστικά κάνω Esc και βγαίνω. Έκλεισα το Photogrammetry στα Data όπως προτείνει κάποιος στο Youtube, τίποτα. Είτε με High, είτε με Low κάνει το ίδιο. Τι φταίει;

R5 2600 - GTX1660 - 16GB RAM

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, p4n0s86 είπε

Τι φταίει;

Μήπως έχεις κάποιο scenery για το Σίδνεϋ; Κατά καιρούς και ειδικά μετά από μεγάλα updates είχα παρόμοιο πρόβλημα, οπότε και έσβηνα το υλικό από το community folder και το πρόσθετα προοδευτικά. Κάνε μετονομασία το community folder και πέταξε για λίγο με default αεροπλάνο στην περιοχή, μετά προσέθεσε το A320 και δοκίμασε πάλι, μετά προσέθεσε και scenery της περιοχής. Πάντα αυτό έκανα σε παρόμοιες καταστάσεις. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικά υπάρχει ένα issue που σε ορισμένους το performance πέφτει πάρα πολύ μετά από κάμποση ώρα. Γίνεται track εδώ: https://forums.flightsimulator.com/t/after-playing-a-few-hours-fps-drops-from-40-to-5fps/. Το κακό είναι ότι φαίνεται να συμβαίνει ακόμα και στο SU8 Beta (το update αναμένεται να διατεθεί τέλος του μήνα).

Προσωπικά δεν το έχω δει ποτέ, αν και μου τυχαίνει συχνά μικρή πτώση στο performance μετά από 1-2 ώρες πτήσης (πχ. από τα 60fps να πάει στα 45-50 με stuttering, κυρίως όταν γυρίζω την κάμερα), το οποίο μπορεί να στρώσει μετά από λίγα λεπτά. Μιλάμε πάντα χωρίς custom sceneries, αφού κάθε φορά φορτώνω μέσω του Addons Linker μόνο ό,τι μου χρειάζεται και όχι τα πάντα όλα.

Τα παραπάνω βέβαια γίνονται οπουδήποτε στον πλανήτη, οπότε αν στον p4n0s86 το κάνει μόνο στο Σίδνεϊ θα πρότεινα ένα delete το Rolling Cache μπας και γίνει κανα θαύμα (εκτός από αυτά που λέει ο newlynx εννοείται, που ούτως ή άλλως πρέπει να γίνουν).

Σε άλλα Ζέππεια νέα, συνεχίζονται ακάθεκτα τα CTD κατά το approach ή το rollout πριν το τελικό παρκάρισμα. Κρασάρει μόνο εκεί και μπορεί να κρασάρει σε οποιοδήποτε αεροδρόμιο με οποιοδήποτε αεροπλάνο, αλλά μόνο όταν η πτήση κρατάει αρκετό χρονικό διάστημα (πχ. 1+ ώρες) και σε ποσοστό άνω του 30% των πτήσεων. Έχοντας αποκλείσει πάρα πολλές πιθανές αιτίες, πλέον προσανατολίζομαι μήπως φταίει κάτι στο ΑΙ traffic (είτε live, είτε online). Οπότε μέχρι να βγάλω άκρη και να το σιγουρέψω έχω περιορίσει τα δίωρα δρομολόγια με CJ4 και κάνω τα IFR μαθήματα της FS Academy για να περνάει η ώρα.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, newlynx είπε

Μήπως έχεις κάποιο scenery για το Σίδνεϋ; Κατά καιρούς και ειδικά μετά από μεγάλα updates είχα παρόμοιο πρόβλημα, οπότε και έσβηνα το υλικό από το community folder και το πρόσθετα προοδευτικά. Κάνε μετονομασία το community folder και πέταξε για λίγο με default αεροπλάνο στην περιοχή, μετά προσέθεσε το A320 και δοκίμασε πάλι, μετά προσέθεσε και scenery της περιοχής. Πάντα αυτό έκανα σε παρόμοιες καταστάσεις. 

Όχι δεν έχω βάλει τίποτα, όπως είναι "μαμά" από το gamepass. Θα δοκιμάσω και θα επανέλθω, αν δεν μου σπάσει τα νεύρα να το βγάλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν έχεις Nvidia (edit: που έχεις, γιατί μόλις είδα το "GTX1660"), δοκίμασε να αλλάξεις και drivers γιατί κάποιες πρόσφατες εκδόσεις δημιούργησαν μεγάλα προβλήματα με το παιχνίδι σε performance και stability. Κάποιοι επιστήμονες λένε ότι προτείνονται οι εκδόσεις 497.29 και 511.09.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά από άφθονους μήνες έχουμε σχετικά μικρό update για τα διάφορα Piper της JustFlight, που εξακολουθούν να είναι τα πιο ευχάριστα στο MSFS γιατί εκτός των άλλων είναι τα μόνα που έχουν τόσο εκτεταμένο state saving. Πάει να πει σε ενδιαφέρει πραγματικά να κάνεις σωστά τα preflight και shutdown checklists, γιατί αν κάτι σου ξεφύγει θα το λουστείς αργότερα. Αυτό θα έπρεπε να υπάρχει σε όλα τα 3rd party αεροπλάνα του MSFS αλλά δυστυχώς οι περισσότεροι devs επιλέγουν την εύκολη λύση.

Οι συνάδελφοι κάτοχοι του απλού P28R παρακαλούνται να προσέλθουν εδώ (το Turbo δεν το έχω ακόμα).

Επίσης είναι έτοιμο το νέο μεγάλο update του SWS Kodiak 100 με αρκετές αλλαγές και βελτιώσεις, αλλά νομίζω περιμένουν πρώτα το SU8 πριν το διαθέσουν (άρα σε καμια βδομάδα λογικά).

Και κλείνουμε με το πρώτο επίσημο trailer της PMDG για το πολυαναμενόμενο B737, το οποίο μπήκε σε beta testing πριν καμια 10αριά μέρες αν και ακόμα δεν υπάρχει πιθανή ημερομηνία κυκλοφορίας:

 

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πέραν της χθεσινής κυκλοφορίας του ίδιου του SU8, που για τον περισσότερο κόσμο (και ειδικά τους console casuals) δεν λέει πολλά αφού έφτιαχνε ένα σωρό από πολύ συγκεκριμένα bugs, νομίζω το σημαντικότερο νέο των ημερών είναι αυτό:

https://news.xbox.com/en-us/2022/03/01/microsoft-flight-simulator-with-xbox-cloud-gaming/

Αναφορά σε κείμενο

Starting today, Microsoft Flight Simulator is available on Xbox One and on other supported devices thanks to Xbox Cloud Gaming, powered by custom Xbox Series X hardware. Players can enjoy the same awe-inspiring experience as on Xbox Series X|S.

Microsoft Flight Simulator can also be played beyond the console on supported mobile phones, tablets and lower-spec PCs. Standard controller inputs from Bluetooth controllers such as Xbox Wireless Controller for cloud gaming are supported.

edit: ...το οποίο θα ήταν πολύ καλή φάση ΑΝ στις χώρες που υποστηρίζουν Xbox Cloud Gaming συμπεριλαμβανόταν και η Ελλάδα. Άρα άκυρο.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συνέχεια του παραπάνω μιας και κατάφερα να παίξω λίγο μέσω UK IP (που πρακτικά την θέλει μόνο στην αρχή να κάνει launch το παιχνίδι και μετά μπορείς να αποσυνδεθείς, αρκεί φυσικά να μην κάνεις refresh τον browser στο ενδιάμεσο).

Μια σχετική θολούρα σε σχέση με ό,τι έχω συνηθίσει και φυσικά 30fps, αλλά κατά τ' άλλα δεν είναι άσχημο. Δεν κόλλησε καθόλου και δεν είχε lag. Το κύριο πρόβλημα ήταν το Xbox gamepad, μιας και είναι αδύνατον να πετάξεις έστω και το πιο μικρό Cessna. Καλύτερα να είχε ποντίκι αντί για χειριστήριο, που δεν ξέρω καν αν γίνεται παίζοντας σε Chrome αλλά δεν έκατσα να το ψάξω περισσότερο (edit: αν κατάλαβα καλά τα παιχνίδια του Xbox Cloud θέλουν οπωσδήποτε gamepad, αλλά υπάρχει ένα Chrome extension που κάνει emulate keyboard+mouse σαν χειριστήριο).

Γενικά αξίζει για κάποιον με παλιό xbox ή low-spec PC. Θεωρητικά παίζει ακόμα και σε κινητό/tablet. Βέβαια δεν αξίζουν τα 13 ευρώ/μήνα μόνο για το MSFS, αλλά αν η συνδρομή χρησιμοποιείται και για άλλους τίτλους τότε δεν το συζητάμε ότι είναι απίστευτη φάση να παίζουμε τέτοιο πράγμα σε browser.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...