Προς το περιεχόμενο

DSLR vs smartphone III


nickolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο μεταξύ , οι περισσότεροι θεωρείτε ότι είναι δεδομένο ότι όλοι έχουν smartphone. Εγώ όχι.

Κινητό έχω nokia με πλήκτρα. Το τελευταίο smartphone to πέταξα το 2015 και δεν θα ξαναπάρω .

Δεν μου είναι απαραίτητο  και δεν μου αρέσει να τα βλέπω. 

Και θεωρώ ανοησία να δίνεις 500€  ή 700€ ή 850€ ή 1200€ για τέτοιες συσκευές.

Σε αντίθεση με τα 4500€ που κάνει η D6 .

Και τα 850€ που κάνει ο tamron 24-70 f/2.8 g2 στο e-infinity . 

Το επόμενο κινητό που θα πάρω μπορεί να είναι nokia των 15€ που δεν έχει ούτε vga κάμερα.

Η επιλογή του κινητού δεν υπάρχει για μένα και δεν με ενδιαφέρει . 

 

Ενημερωτικά , για να παθαίνουν όσοι μεγάλωσαν με playstation και iphone , 

όταν λέω μεγάλο φορμάτ φίλμ , δεν εννοώ φίλμ 120

120Film.jpg

 

εννοώ τουλάχιστον 4Χ5

PF104_600x600.jpg

 

που μπαίνει σε ... λούπες ! Κομμάτι κομμάτι !

 

catlabs_4x5fh2_4x5_film_holders_pair_159

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Ενημερωτικά , για να παθαίνουν όσοι μεγάλωσαν με playstation και iphone , 

όταν λέω μεγάλο φορμάτ φίλμ , δεν εννοώ φίλμ 120

 

εννοώ τουλάχιστον 4Χ5

 

που μπαίνει σε ... λούπες ! Κομμάτι κομμάτι !

 

Reading comprehension problems?

"Αν με ρώταγες πριν 20 χρόνια τι θεωρείς το «απόλυτο» σε εικόνα θα σου απαντούσα 20x25 με τύπωμα επαφής σε έμπειρα χέρια." 

"Μαστοδοντα μιας άλλης εποχής, όταν το de facto «επαγγελματικό φόρμα» άκουγε στο όνομα 120 (και μια Mamiya πχ έφτανε και περίσσευε για να παραδώσεις υλικό για γιγαντοαφίσες). 
Εξ’ου και η λέξη «βίτσιο». Ήταν overkill ακόμα και τότε."

Ενημερωτικά, η Mamiya ΔΕΝ είχε ποτέ μηχανή μεγάλου φορματ. Μπορείς να μπεις στο Google να ενημερωθείς. Ξέρεις εσύ. Εκεί που βρίσκεις φωτογραφίες απο Leica κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mafaka μπήκες στην ignore list μου. Συζήτηση  μαζί σου,  δεν επιθυμώ , όχι για φωτογραφικές, για οποιοδήποτε θέμα. 

Αν δεν μπορείς να το δεχτείς και συνεχίσεις να απευθύνεσαι σε εμένα , μην απορήσεις γιατί δεν θα λάβεις απάντηση.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι φαίνεται, βρέθηκε και Νικόλας νο2 που άλλα ρωτάς και λες και επιλεκτικά απαντάει σε ότι νομίζει και όπως νομίζει ή όπως θέλει να νομίζουν οι άλλοι πως το πήρε...

Καλή συνέχεια στο παρον θέμα.. Καλό θα ήταν να μετονομαστεί και σε ''Η εξέλιξη ΄της φωτοογραφικής απόδοσης των smartphones'' και να τελειώσει η κουβέντα με τα VS... ούτως ή άλλως, φαίνεται το πράγμα...

  • Like 1
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, babisskg είπε

 

1609854494868_copy_864x1152.jpg

Ανάθεμα με αν είδα φωτογραφία σου κύριε Μπάμπη που δεν μου άρεσε...ο σένσορας στην ψυχή και στη ματιά σου είναι large format και από τους καλύτερους!

1 λεπτό πριν, dimoskoutr είπε

 

 

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stratigos24 είπε

Από ότι φαίνεται, βρέθηκε και Νικόλας νο2 που άλλα ρωτάς και λες και επιλεκτικά απαντάει σε ότι νομίζει και όπως νομίζει ή όπως θέλει να νομίζουν οι άλλοι πως το πήρε...

Καλή συνέχεια στο παρον θέμα.. Καλό θα ήταν να μετονομαστεί και σε ''Η εξέλιξη ΄της φωτοογραφικής απόδοσης των smartphones'' και να τελειώσει η κουβέντα με τα VS... ούτως ή άλλως, φαίνεται το πράγμα...

      Πιστεύω πως είναι κάτι περισσότερο από αυτό , δεν μπορώ να αποκλείσω την περίπτωση ότι γνωρίζουν τεχνικές τις οποίες δεν θέλουν να δώσουν προς τα έξω , κάτι που έχει την λογική του .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, babisskg είπε

      Πιστεύω πως είναι κάτι περισσότερο από αυτό , δεν μπορώ να αποκλείσω την περίπτωση ότι γνωρίζουν τεχνικές τις οποίες δεν θέλουν να δώσουν προς τα έξω , κάτι που έχει την λογική του .

Μπάμπη για εξήγησε το λίγο αν θες, δεν το'πιασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Μπάμπη για εξήγησε το λίγο αν θες, δεν το'πιασα.

     Θέλω να πω , ότι δεν θέλουν να δώσουν προς τα έξω την γνώση τους για λόγους ανταγωνισμού . Συμβαίνει αρκετές φορές . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, stratigos24 είπε

Από ότι φαίνεται, βρέθηκε και Νικόλας νο2 που άλλα ρωτάς και λες και επιλεκτικά απαντάει σε ότι νομίζει και όπως νομίζει ή όπως θέλει να νομίζουν οι άλλοι πως το πήρε...

Καλή συνέχεια στο παρον θέμα.. Καλό θα ήταν να μετονομαστεί και σε ''Η εξέλιξη ΄της φωτοογραφικής απόδοσης των smartphones'' και να τελειώσει η κουβέντα με τα VS... ούτως ή άλλως, φαίνεται το πράγμα...

Υπαρχει νημα για απόδοση στον φωτογραφικό τομεα απο τα κινητά , εαν πιστεύετε οτι είναι ιεροσυλία το παρόν θέμα ας μείνει στάσιμο .

 

Απο εκει και πέρα δεν είναι δυνατόν να λες μου αρέσει η φωτογραφία τι κινητό να πάρω ; Και καταλήγεις με 500 άνω ευρω κινητό για την φωτογραφία !

Οχι δε σου αρέσει η φωτογραφία , εισαι ενα social πλάσμα που παρασύρεσαι από το μάρκετινγκ .

 

Να δώσεις λεφτά για κινητό , και πολλα , γιατί όχι ; Αλλα για ένα πακέτο λόγων , μιας και μιλαμε για μια υπερ/πολυ/συσκευή που κανει πολλα πράγματα και μάλιστα παρα παρα πάρα πολύ καλα .

 

Οποτε καλα εκανες και το πήρες , αλλα !

Αλλα μην μπαίνεις σε νημα οπου θα ελκυσεις χομπιστες που λατρεύουν το αντικείμενο και ξεκινάς vs . 

Απο την πλευρά των καμερα people μπαίνετε σε ενα νημα οπου ο αλλος άνοιξε για να δουμε το ποσο εξαιρετικά τα πανε τα κινητά με τα πανέξυπνα jpeg engine που μετατρέπουν τον καθε ενα μας ικανο να βγάλει κατι πολύ καλο με ενα κλικ , και ξεκινάτε vs ! 

Γιοκο τσοκο vs γιοκο ονο και τα μυαλα στα κάγκελα .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, georgerapp είπε

Υπαρχει νημα για απόδοση στον φωτογραφικό τομεα απο τα κινητά , εαν πιστεύετε οτι είναι ιεροσυλία το παρόν θέμα ας μείνει στάσιμο .

 

Απο εκει και πέρα δεν είναι δυνατόν να λες μου αρέσει η φωτογραφία τι κινητό να πάρω ; Και καταλήγεις με 500 άνω ευρω κινητό για την φωτογραφία !

Οχι δε σου αρέσει η φωτογραφία , εισαι ενα social πλάσμα που παρασύρεσαι από το μάρκετινγκ .

 

Να δώσεις λεφτά για κινητό , και πολλα , γιατί όχι ; Αλλα για ένα πακέτο λόγων , μιας και μιλαμε για μια υπερ/πολυ/συσκευή που κανει πολλα πράγματα και μάλιστα παρα παρα πάρα πολύ καλα .

 

Οποτε καλα εκανες και το πήρες , αλλα !

Αλλα μην μπαίνεις σε νημα οπου θα ελκυσεις χομπιστες που λατρεύουν το αντικείμενο και ξεκινάς vs . 

Απο την πλευρά των καμερα people μπαίνετε σε ενα νημα οπου ο αλλος άνοιξε για να δουμε το ποσο εξαιρετικά τα πανε τα κινητά με τα πανέξυπνα jpeg engine που μετατρέπουν τον καθε ενα μας ικανο να βγάλει κατι πολύ καλο με ενα κλικ , και ξεκινάτε vs ! 

Γιοκο τσοκο vs γιοκο ονο και τα μυαλα στα κάγκελα .

 

_DSC4095.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, MAFAKA είπε

Υπόγεια μασκοφόρα όντα...

(με το κινητό προφανώς, καθ'οδόν για τη δουλειά)

cZ2xA41.jpg

     Αυτό που μου άρεσε ιδιαίτερα στην εικόνα , είναι η μαύρη γραμμή στο δάπεδο , αυτή που βρίσκεται λίγο πριν το άκρο της ράμπας και ενώνεται κατά κάποιον τρόπο στον ορίζοντα με την ίδια μαύρη γραμμή που βρίσκεται ακριβώς πριν τα φωτιστικά στην οροφή και η οποία δεν υπάρχει φυσικά αλλά δημιουργείται από την σκιά που κάνουν τα φωτιστικά .

    Δημιουργεί ένα διαχωριστικό στην εικόνα , νοητό φυσικά , ενώ θα ήταν πολύ πιο διακριτή αν η εικόνα ήταν στραμμένη λίγο . 

   Κάτι σαν κουρτίνα μεταξύ των ανθρώπων που στέκονται και του μετρό που κινείται .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...