Προς το περιεχόμενο

DSLR vs smartphone III


nickolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, Razor333 είπε

Τα ειπαμε ολα ξανα, ενα 26mm εχουν τα κινητα που αξιζει και οσο δουλευουν τα hdr+/nightmodes. Οι περισσοτερες φωτογραφιες που εχω ειναι σε διαφορετικα εστιακα μηκοι απο τα ~26mm και οσες ειναι εκει γυρω, δεν ηταν απο επιλογη, αλλα γιατι ειχα καποιον kit που επαιζε καπου εκει γυρω στο wide και ηθελα να τραβηξω καποιο τοπιο, φυσικα και θα προτιμουσα 20mm και κατω, αν και το τοπιο και η πολη πολλες φορες απαιτουν 40-50 ακομα και tele, δεν ειναι σιγουρο, οτι με καποιον wide εισαι καλυμμενος, υπαρχει λογος που οι 24-70 η 24-105 ειναι οι πιο χρησιμοι zoom και δεν βλεπω πως ακριβως ενας 26mm μπορει να καλυψει το ευρος τους.

Προς το παρον στα κινητα ultrawide και tele ειναι πολυ κατωτεροι απο τον main, οκ για video/snaps τυπου gopro ο ενας και ο tele τιποτα το σπουδαιο, κυριολεκτικα αν κροπαρεις τον main καλυτερο αποτελεσμα παιρνεις, αυτος ειναι και ο λογος που αρχισαν να τον ξυλωνουν σε καποιες συσκευες και απλα βαζουν main μεγαλυτερης αναλυσης για μεγαλυτερο crop και με καποιους αλγορίθμους και ΑΙ reconstruction κρατανε καπως την αναλυση ψηλα, φυσικα και δεν εχει look 50mm πανω σε full frame, ουτε την αναλυση, ουτε την ευκρινεια, ουτε το dr/iso performance.

Ενα φεγγαρι που δουλευα αρκετα την coolpix a, απλα εκανα ολη την ωρα crop γιατι ο 28mm ειναι αρκετα wide για generic και απο την αλλη δεν ειναι και αρκετα wide για καποια ειδη landscape.

Για long exposure emu κτλ. γινεται με το κινητο, αλλα πρεπει να παρεις τετοιο δειγμα και να κανεις stack που δημιουργει overheat και στον αποθηκευτικο χωρου του κινητου και μετα στο pc, θελει και χωρο, θελει και ποση ωρα στο photoshop, ο αλλος τροπος να το κανεις με mask στο photoshop και καποιο blur, δουλευει μονο σε συγκεκριμενες φωτογραφιες που μπορεις ευκολα να απομονωσεις ουρανο, νερο κτλ. επισης απαιτει πολυ περισσοτερο χρονο απο το να βαλεις απλα ενα ND και να κλεισεις το διαφραγμα, δια πραγματα που δεν μπορεις να κανεις σε κινητο, ισως το ND με πατεντα, αλλα και παλι χαιρετας τα κολπακια τυπου hdr+ και fusion οπως τo λεει η apple, γυρνας σε manual και ψηνεις για 30 sec τον αισθητηρα 1/1.33'' που με τοσο ανοιχτο διαφραγμα, θα πρεπει να ειναι αρκετα σκοτεινα για να φτασεις τα 30sec, noise και dr θα ειναι αυτο που ολοι περιμενουμε απο τοσο μικρο αισθητηρα, πανε τα 14stop/βελτιωμενο snr γιατι δεν εχεις πλεον 9+ δειγματα.

Ενας αλλος λογος εκτος απο το ρηχο βαθος πεδιου, που ο ελεγχος του διαφραγματος ειναι σημαντικος ειναι να μπορεις να ριξεις την ταχυτητα γιατι θελεις να δωσεις καποια αισθηση της κινησης.

Handheld 1/2 με κλειστο διαφραγμα συν nd filter.

33534951061_ea0d4ba460_k.jpg.e04b138f236428e82d4dced1105a2c0e.jpg

Επισης handheld με κλειστο διαφραγμα, ηθελα να αποτυπωσω την κινηση του συρμου και των ανθρωπων, μου βγηκε λιγο πιο κουνημενη απο οτι θα ηθελα, αλλα με 1/2 στο χερι δεν ειναι ευκολο.

25235290794_f90f29b7be_k.jpg.0983187d5d0e254db6e6daf441ee947b.jpg

 

Με τα περισσότερα σωματα m43, τουλάχιστον το handshake στο 1/2 sec δεν υπάρχει λόγω ibis. Τώρα για dslr ήδη το αποτέλεσμα που πέτυχες είναι εξαιρετικό. Η κίνηση των ανθρώπων βέβαια είναι άλλο θέμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

19 λεπτά πριν, DVaderLa είπε

Με τα περισσότερα σωματα m43, τουλάχιστον το handshake στο 1/2 sec δεν υπάρχει λόγω ibis. Τώρα για dslr ήδη το αποτέλεσμα που πέτυχες είναι εξαιρετικό. Η κίνηση των ανθρώπων βέβαια είναι άλλο θέμα. 

Ο 28-70 fe (στην συγκεκριμενη περιπτωση)  μεχρι 1/4 στο wide ακρο κατεβαινε, στο 1/2 δυσκολo μονο αν στηριζεσαι καπου, τα ιδια εβλεπα και με τον canon 24-105 f3.5-5.6 usm ii.

Τωρα ειμαι με την a7ii, προς το παρον μονο τον 50mm εχω, μεχρι και 1/4 κατεβαινει αν στηριζεσαι καπου, αλλα για πιο σιγουρα 1/6-1/8, καθολου ασχημα για 50mm, γενικα μετραει πολυ να εχεις σταθεροποιηση σε γρηγορους prime (native και vintage), που δεν ειχα στην a7 και στην 5dmii, κρατας το iso πολυ χαμηλα.

Οι 4/3 παιζουν σε αλλο league στην σταθεροποιηση, καποια μοντελα ξεπερνανε τα 2 δευτερολεπτα και παραπανω, με wide φακους.

8 λεπτά πριν, Axelfc είπε

Και το κινητό μου δεν νομίζω πως τα πήγε και πολύ άσχημα. F1.7, ISO 100, 1s

IMG.jpg

Οσο σου επιτρεπει το f/1.7 να κατεβεις σε ταχυτητα και να μην ειναι εντελως καμμενα (ειδη το πεζοδρομιο στο εκαψε), δεν θα εχεις θεμα, θεωρητικα ειναι και πιο ευκολο το stabilization σε πιο μικρο αισθητηρα. Καποια κινητα κατεβαινουν και iso 25, οποτε μαζευεις απο εκει το ανοιχτο διαφραγμα, μεχρι ενα σημειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stratigos24 είπε

Πρώτη προσπάθεια για birding χθες με τον 70-300. Πολλές φορές συνέβηκε το παραπάνω με κλαδιά μπροστά κλπ..

 

DSC_8202.jpg

 

DSC_8191.jpg

Φιλική συμβουλή (αν και πιθανότατα τα γνωρίζεις): αυτόματη εστίαση group mode ή (ακόμα καλύτερα) 9-point, continuous εννοείται, και το μοτερ να δίνει πόνο.

Μονόποδο οπωσδήποτε (αν δεν έχεις ήδη)-θα πέσει που θα πέσει το crop της αρκούδας, το οποίο φυσικά μεγεθύνει κάθε ατέλεια του φακού και πιθανά μικρολάθη του AF, να μην έχεις και το κούνημα  να ρίχνει κι'αλλο την ποιότητα της εικόνας.

Γενικά πάντως τα μικρότερα πτηνά είναι από τα δυσκολότερα θέματα αφού κινούνται πολύ πιο χαοτικά και απότομα από τα μεγαλύτερα και τρομάζουν πολύ ευκολότερα αν αισθανθουν απειλή.

Good job (και sorry για το εκτός θέματος σχόλιο)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Razor333 είπε

Οι 4/3 παιζουν σε αλλο league στην σταθεροποιηση, καποια μοντελα ξεπερνανε τα 2 δευτερολεπτα και παραπανω, με wide φακους.

Με G9 ή gx80 και φακό με σταθεροποίηση για dual is εγώ, που δεν έχω και χέρι χειρούργου, βγάζω 1 δεύτερο άνετα.

 

Επίσης Nikon Z6 kit 1800 ευρώ στον Παπαδάκη. Full frame μεσαίας κατηγορίας με kit φακό 24-70 f4, που μόνο kit δεν είναι, και συζητάμε για απόδοση κινητών.

Επεξ/σία από DVaderLa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DVaderLa είπε

Με G9 ή gx80 και φακό με σταθεροποίηση για dual is εγώ, που δεν έχω και χέρι χειρούργου, βγάζω 1 δεύτερο άνετα.

 

Επίσης Nikon Z6 kit 1800 ευρώ στον Παπαδάκη. Full frame μεσαίας κατηγορίας με kit φακό 24-70 f4, που μόνο kit δεν είναι, και συζητάμε για απόδοση κινητών.

Και η z5 έπαιζε στα 1200 με τον kit, την προτιμούσα από την a7ii, αλλά το state του z mount, είναι ίδιο με το emount το 2015, δεν μπορείς να ακουμπήσεις τίποτα πέρα από τον kit, πρέπει να παίξεις αναγκαστικά με τον ανταπτορα που δεν διαβάζω τα καλύτερα. Από την άλλη στο e mount έχει πλέον πολλές επιλογές από τρίτες εταιρείες κυρίως σε γρήγορους σχετικά οικονομικούς prime που με ενδιαφέρει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Και η z5 έπαιζε στα 1200 με τον kit, την προτιμούσα από την a7ii, αλλά το state του z mount, είναι ίδιο με το emount το 2015, δεν μπορείς να ακουμπήσεις τίποτα πέρα από τον kit, πρέπει να παίξεις αναγκαστικά με τον ανταπτορα που δεν διαβάζω τα καλύτερα. Από την άλλη στο e mount έχει πλέον πολλές επιλογές από τρίτες εταιρείες κυρίως σε γρήγορους σχετικά οικονομικούς prime που με ενδιαφέρει.

Αν είσαι ήδη σε Sony μην κοιτάς Nikon, το AF θέλει δουλειά ακόμη. 

Σχετικά με τους φακούς, σιγά σιγά συμπληρώνει το σύστημα, εγώ που πήρα και τον 50mm 1.8 στα 570, δε μπορώ να πω ότι είναι φτηνός, αλλά η ποιότητα εικόνας είναι τρομερή. Δεν ξέρω αν οι άλλες εταιρίες έχουν κάτι αντίστοιχο.

Παραθέτω μια εικόνα όπου νομίζω φαίνονται οι δυνατότητες του φακού.

DSC_0855

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, DVaderLa είπε

Αν είσαι ήδη σε Sony μην κοιτάς Nikon, το AF θέλει δουλειά ακόμη. 

Σχετικά με τους φακούς, σιγά σιγά συμπληρώνει το σύστημα, εγώ που πήρα και τον 50mm 1.8 στα 570, δε μπορώ να πω ότι είναι φτηνός, αλλά η ποιότητα εικόνας είναι τρομερή. Δεν ξέρω αν οι άλλες εταιρίες έχουν κάτι αντίστοιχο.

Παραθέτω μια εικόνα όπου νομίζω φαίνονται οι δυνατότητες του φακού.

DSC_0855

 

Βρε σεις που τις χτυπάτε τις γατούλες από τόσο κοντά; Εγώ τόσο τρομαχτικός είμαι να πάρει; Στο απέναντι πεζοδρόμιο είμαι και με το που χαμηλώσω μπας και πετύχω καμιά ωραία πόζα, το αιλουροειδές την κάνει εν ριπή οφθαλμού! 🙂

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Βρε σεις που τις χτυπάτε τις γατούλες από τόσο κοντά; Εγώ τόσο τρομαχτικός είμαι να πάρει; Στο απέναντι πεζοδρόμιο είμαι και με το που χαμηλώσω μπας και πετύχω καμιά ωραία πόζα, το αιλουροειδές την κάνει εν ριπή οφθαλμού! 🙂

Περίπου στο 1 μέτρο ήμουν. Ίσως λίγο λιγότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, DVaderLa είπε

Αν είσαι ήδη σε Sony μην κοιτάς Nikon, το AF θέλει δουλειά ακόμη. 

Σχετικά με τους φακούς, σιγά σιγά συμπληρώνει το σύστημα, εγώ που πήρα και τον 50mm 1.8 στα 570, δε μπορώ να πω ότι είναι φτηνός, αλλά η ποιότητα εικόνας είναι τρομερή. Δεν ξέρω αν οι άλλες εταιρίες έχουν κάτι αντίστοιχο.

Παραθέτω μια εικόνα όπου νομίζω φαίνονται οι δυνατότητες του φακού.

DSC_0855

 

Ημουν αναμεσα στην a7ii και να παρω τον 50mm και σε λιγο τον 18mm της samyang, περιπου στα ιδια μου εβγαινε με την z5+kit. 

Σιγουρα οι ακριβοι prime εχουν αξια για οσους κανουν επαγγελματικη δουλεια ή απλα εχουν να τα δωσουν, αλλα οταν πουλας ερασιτεχνικο σωμα στο 1000αρικο θελεις και οικονομικους φακους, ο sony 50mm 1.8 δεν ειναι τελειος (κυριως στο afs πασχει), αλλα τον πηρα 169€, θελω τωρα και γυρω στα ~700 να παρω τον 18mm f/2.8 της samyang και τον 35mm f/1.8 και ισως αργοτερα παρω και τον tamron 70-300, οταν πεσει στα ~500 και κλεινω, δεν χρειαζομαι κατι αλλο σαν ερασιτεχνης.

Προς το παρον το z mount σαν συστημα ειναι φωτια, καλυτερο σωμα η z5 και καινουριο, αλλα οπως δεν μπορουσα να ακουμπησω παλια τους zeiss, δεν προκειται να δωσω 825€ για τον 35mm f/1.8 και αλλα 550€ για τον 50mm και προς το παρον ''φθηνος'' zoom tele 70-300 4.5-6.3 δεν φαινεται στον οριζοντα, o nikkor οταν βγει θα ζηταει 1200€.

50mm f/1.8 fe @ 1.8 

DSC00144.jpg.2f81a7bc02f4d8d9e38dedbf640e1993.jpg

DSC00144-Edit.jpg.cce447cd55f75b0170e948e9f53458a8.jpg

 

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dimoskoutr είπε

Βρε σεις που τις χτυπάτε τις γατούλες από τόσο κοντά;

Είναι επειδή οι γάτες έχουν απαιτήσεις. Στις μέρες μας δεν κάθονται να τις φωτογραφίσεις αν δε δουν να κρατάς DSLR / mirrorless:

 

Cats.png

Κι εδώ η Μπέμπα. Sorry για το κακό κάδρο, κροπαρίστηκε για λόγους προσωπικών δεδομένων.

Beba1.png

The Cat.png

...για την ιστορία, βγήκαν με Nikon D5600 + 70-300mm AF-P VR.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα κανουν οι γατες και δεν κάθονται αν δεν δουν εξοπλισμό , τι ειναι ; Σκυλιά ; 

Είδανε οτι παει ο καθείς με το κινητό και βαράει ! 

 

Ειπαμε το κλασσικό ρητό που ισχύει .

Σκύλος : ο άνθρωπος με φροντίζει , πρεπει να ειναι θεος .

 

Γάτα : ο άνθρωπος με φροντίζει , πρεπει να ειμαι θεος !!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Είναι επειδή οι γάτες έχουν απαιτήσεις. Στις μέρες μας δεν κάθονται να τις φωτογραφίσεις αν δε δουν να κρατάς DSLR / mirrorless:

 

Cats.png

Κι εδώ η Μπέμπα. Sorry για το κακό κάδρο, κροπαρίστηκε για λόγους προσωπικών δεδομένων.

Beba1.png

The Cat.png

...για την ιστορία, βγήκαν με Nikon D5600 + 70-300mm AF-P VR.

Εγώ πάντως με mirroless προσπαθώ, αλλά συνήθως τζιφός.🙂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εδώ έχουμε την μέση λύση. Θέλουμε να φωτογραφηθούμε αλλά κάνουμε και την δύσκολη... Θηλυκή(;;) η γάτα, mirrorless κρατώ στα χέρια μου! IMG_0173.thumb.jpg.58eac2ff9a91fdd34538db88516a9359.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...