Προς το περιεχόμενο

SFBB δράση και Voucher


Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, golity είπε

Για αυτό δεν έχω προχωρήσει την αίτηση. Αν ξέρει κάποιος ας μας πει.

Ρώτησα και στην COSMOTE. Εκεί μου είπαν ότι εφόσον δεν έχω σύνδεση με κάποια εταιρία στο σπίτι ότι πρέπει πρώτα να βάλω adsl και μετά στη συνέχεια θα γίνει η οπτική. Τους είπα ότι δεν έχει σχέση το δίκτυο χαλκού με την οπτική και ότι υπάρχουν στην πολυκατοικία κουτιά σε κάθε όροφο. Μου είπε ότι έτσι γίνεται! Είναι νορμαλ αυτό η εμένα μόνο μου ακούγεται παράλογο; Σχετικά με το κουπόνι δεν πήρα κάποια απάντηση για να είμαι σίγουρος 100% για την ισχύ του.

Αυτήν την οδηγία έχουν. Εφόσον κάνεις νέα σύνδεση ζητά να κάνεις κατευθείαν ftth. Και να είσαι κάθετος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 534
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, kallonos είπε

Αυτήν την οδηγία έχουν. Εφόσον κάνεις νέα σύνδεση ζητά να κάνεις κατευθείαν ftth. Και να είσαι κάθετος.

Σε κατάστημα που ρώτησα δε μου είπαν κάτι τέτοιο. Στο τηλέφωνο που μίλησα μου το είπαν και ότι γίνεται για τεχνικούς λόγους (η κάτι αντίστοιχο αν θυμάμαι σωστά). Είναι τελείως παράλογο, δε βιάζομαι άλλωστε να έχω άμεσα γραμμή για να καλυφτώ με αυτό τον τρόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, golity είπε

Σε κατάστημα που ρώτησα δε μου είπαν κάτι τέτοιο. Στο τηλέφωνο που μίλησα μου το είπαν και ότι γίνεται για τεχνικούς λόγους (η κάτι αντίστοιχο αν θυμάμαι σωστά). Είναι τελείως παράλογο, δε βιάζομαι άλλωστε να έχω άμεσα γραμμή για να καλυφτώ με αυτό τον τρόπο.

Τι θα σου πουν; Αυτή την οδηγία έχουμε;

Σου λέω γίνεται απευθείας σε ftth.

Να σου δώσω ένα παράδειγμα, υπάρχει περίπτωση αν βάλεις πρώτα 24ρα να μην υπάρχει διαθέσιμος βρόγχος στο καφαο για 24ρα, αλλά για ftth δεν παίζει θέμα γιατί είναι υπολογισμένες οι γραμμές.

Επεξ/σία από kallonos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, golity είπε

Για το voucher σε περίπτωση ενεργοποίησης της γραμμής μετά το τέλος Μαρτίου γνωρίζει κάποιος κάτι; 

Στη wind που ξεκίνησα την διαδικασία αρχές Μαρτίου, και προφανώς δεν θα ολοκληρωθεί μέχρι 31/3, μου είπαν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα από την στιγμή που εκδίδω το κουπόνι και ξεκινάει η διαδικασία  Τώρα θα δούμε. Δεν πιστεύω ότι θα έμπαιναν στη διαδικασία να ξεκινήσουν όλη αυτή τη διαδικασία αν δεν ήταν σίγουροι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, golity είπε

Για το voucher σε περίπτωση ενεργοποίησης της γραμμής μετά το τέλος Μαρτίου γνωρίζει κάποιος κάτι; 

Διάβασα πρόσφατα ότι ζήτησε η κυβέρνηση νέα επιδότηση από ευρωπαϊκή Ένωση για το FTTH αλλά έφαγε άκυρο.

Επίσης από όσο γνωρίζω μένουν ακόμα κάποια εκατομμύρια που δεν έχουν επιδοτηθεί οπότε μάλλον θα συνεχίσει να υφίσταται για κάποιο καιρό. Τώρα για το θέμα της λήξης δεν γνωριζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, golity είπε

Σε κατάστημα που ρώτησα δε μου είπαν κάτι τέτοιο. Στο τηλέφωνο που μίλησα μου το είπαν και ότι γίνεται για τεχνικούς λόγους (η κάτι αντίστοιχο αν θυμάμαι σωστά). Είναι τελείως παράλογο, δε βιάζομαι άλλωστε να έχω άμεσα γραμμή για να καλυφτώ με αυτό τον τρόπο.

Ναι, καλά, για "συστημικούς λόγους" μου είχαν πει στην Cosmote ότι από Nova VDSL 50 θα πάω πρώτα σε ADSL 24 στην Cosmote. Είχα κάνει ερώτημα στην ΕΕΤΤ και είχαν απαντήσει το ίδιο.

Τι έγινε τελικά; Άλλαξα σε μια μέρα από Nova VDSL σε Cosmote FTTH...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν εχουν σχεδιάσει εξ αρχής τα συστήματα τους για να μπορείς να μπεις απευθείας σε FTTH,  για αυτό σας λένε να πάτε σε κάποιο άλλο πρόγραμμα και μετά να σας γυρίσουν σε FTTH. Επιπρόσθετα, εάν δεν είσαι στον ίδιο πάροχο και δεν  μπεις σε κάποιο πρόγραμμα(24, 50, 100) έστω για λίγο δεν θα έχεις υπηρεσίες, καθώς το FTTH θέλει χρόνο για να γίνει η εγκατάσταση και η ενεργοποίηση του. Εάν υποστηρίζει η περιοχή σου μπορείς να μπεις και σε vdsl (50,100) μέχρι να γίνει η ενεργοποίηση. Με μια σημείωση, θα πληρώνεις μέχρι την ενεργοποίηση τιμές του αντίστοιχου προγράμματος ( τα 50,100 vdsl είναι πάνω απο 30 ευρώ συνήθως το μήνα στη cosmote). Σε περίπτωση που ο πάροχος σου δίνει και FTTH τότε κάνεις τις διαδικασίες , παραμένεις στο πρόγραμμα και όταν ολοκληρωθεί αλλάζει σε FTTH.

Εάν πάρει παράταση θα δίνει και η NOVA, καθώς υπάρχει σαν πάροχος αλλά δεν μπορείς να την επιλέξεις ακόμα στο sfbb.

 

Επεξ/σία από Baggos91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φορητοτητα απο Wind vdsl 50αρι πριν απο δυο χρονια πηγε κατευθειαν σε FTTH Cosmote, μεχρι και την τελευταια στιγμη λιγο πριν την ενεργοποιηση του ftth βρισκομουν κανονικα στην wind. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/3/2022 στις 4:24 ΜΜ, Baggos91 είπε

Δεν εχουν σχεδιάσει εξ αρχής τα συστήματα τους για να μπορείς να μπεις απευθείας σε FTTH,  για αυτό σας λένε να πάτε σε κάποιο άλλο πρόγραμμα και μετά να σας γυρίσουν σε FTTH. Επιπρόσθετα, εάν δεν είσαι στον ίδιο πάροχο και δεν  μπεις σε κάποιο πρόγραμμα(24, 50, 100) έστω για λίγο δεν θα έχεις υπηρεσίες, καθώς το FTTH θέλει χρόνο για να γίνει η εγκατάσταση και η ενεργοποίηση του. Εάν υποστηρίζει η περιοχή σου μπορείς να μπεις και σε vdsl (50,100) μέχρι να γίνει η ενεργοποίηση. Με μια σημείωση, θα πληρώνεις μέχρι την ενεργοποίηση τιμές του αντίστοιχου προγράμματος ( τα 50,100 vdsl είναι πάνω απο 30 ευρώ συνήθως το μήνα στη cosmote). Σε περίπτωση που ο πάροχος σου δίνει και FTTH τότε κάνεις τις διαδικασίες , παραμένεις στο πρόγραμμα και όταν ολοκληρωθεί αλλάζει σε FTTH.

Εάν πάρει παράταση θα δίνει και η NOVA, καθώς υπάρχει σαν πάροχος αλλά δεν μπορείς να την επιλέξεις ακόμα στο sfbb.

 

Μάλλον δεν κατάλαβες ότι μου έλεγαν ότι θα πάω ADSL από την αίτηση (και μετά από ερώτηση ΕΕΤΤ) και τελικά έμεινα 2 μήνες που πήρε η εγκατάσταση FTTH στην Nova με VDSL 50 και την μέρα που ενεργοποιήθηκε η FTTH έφυγα από την VDSL απευθείας.

Για μην ξεχάσω τον τραγέλαφο όπου άλλοι πληρώνουμε με κουπόνι 23,90€ και άλλοι 28€...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/3/2022 στις 7:33 ΜΜ, golity είπε

Στη Vodafone που είχα ρωτήσει μου είπαν ότι μόλις ενεργοποιηθεί η γραμμή τους πηγαίνω εντός 10 ημερών το κουπόνι. Τι θα γίνει αν κάνω την αίτηση και η ενεργοποίηση γίνει μέσα στον Απρίλιο μετά τις 31 Μαρτίου; Στη σελίδα του sffb γράφει το παρακάτω…

 

11. Μέχρι πότε μπορώ να εξαργυρώσω το SFBB κουπόνι μου;

Το SFBB κουπόνι είναι εξαργυρώσιμο μέχρι την 31η Μαρτίου 2022. Τα SFBB κουπόνια που δεν θα έχουν ενεργοποιηθεί έως την 31η Μαρτίου 2022 ακυρώνονται. Η καταληκτική ημερομηνία εξαργύρωσης δύναται να παραταθεί με απόφαση της Επιτελικής Δομής ΕΣΠΑ Τομέα Τεχνολογίας, Πληροφορικής και Επικοινωνιών του Υπουργείου Ψηφιακής Πολιτικής Τηλεπικοινωνιών και Ενημέρωσης.

 

Στις 16/3/2022 στις 8:27 ΜΜ, Xvipes είπε

Σε σχετική ερώτηση που έκανα στην Cosmote μου είπαν πως εφόσον εκτύπωσα το κουπόνι είμαι οκ και ας έχει περάσει η ημερομηνία. Βέβαια διαβάζοντας το παραπάνω δεν βγαίνει αυτό το νόημα. 

Αν γνωρίζει κάποιος σίγουρα ας ενημερώσει γιατί και εγώ ενώ περάστηκε η οπτική μέχρι το σπίτι περιμένω να γίνουν κάποιες μετρήσεις όπως με ενημέρωσαν και δεν ξέρω πόσο θα πάρει. 

Τα ίδια μου είπαν κι εμένα. Αποφάσισα να το προχωρήσω γιόλο και στα έγγραφα που υπέγραψα με τον τεχνικό που ήρθε για αυτοψία, με έβαλε να τικάρω στο ότι όλα τα έξοδα εγκατάστασης κτλ θα βαρύνουν την COSMOTE. Καθώς αυτό επιτυγχάνεται, απ' όσο ξέρω, μόνο μέσω του κουπονιού, θέλω να πιστεύω ότι όντως πάει με την ημερομηνία αίτησης και όχι ενεργοποίησης.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να κανω και εγω μια ερωτηση, ας πουμε οτι δεν εχω την συγκαταθεση της πολυκατοικιας γιατι ειναι ολοι μεγαλη σε ηλικια και δεν τους ενδιαφερει να βαλουμε οπτικη ινα , εγω που μενο στο ισογειο δεν  μπορω να επικαλεστω να με αντιμετωπισουν σαν μονοκατοικια. Δεν ειναι δυνατον να ειμαι ομηρος αλλων. Στις παροχες βαση συνταγματος εχουμε ολοι τα ιδια δικαιωματα. Εχει τυχη σε κανεναν αλλον αυτο. Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, ΠΑΛΑΒΟΥΡΗΣ said:

Θελω να κανω και εγω μια ερωτηση, ας πουμε οτι δεν εχω την συγκαταθεση της πολυκατοικιας γιατι ειναι ολοι μεγαλη σε ηλικια και δεν τους ενδιαφερει να βαλουμε οπτικη ινα , εγω που μενο στο ισογειο δεν  μπορω να επικαλεστω να με αντιμετωπισουν σαν μονοκατοικια. Δεν ειναι δυνατον να ειμαι ομηρος αλλων. Στις παροχες βαση συνταγματος εχουμε ολοι τα ιδια δικαιωματα. Εχει τυχη σε κανεναν αλλον αυτο. Ευχαριστω.

Ένας να θέλει, μπαίνει κανονικά. Απλά νομίζω θέλει υπογραφή από τον διαχειριστή(δεν είμαι σίγουρος σε αυτό). Στην δική μας πολυκατοικία έτυχε ο διαχειριστής να είναι και αυτός που έκανε την αίτηση. Ο περίεργος γέρός της πολυκατοικίας πήγε και ξεσήκωσε άλλους ηλικιωμένους άσχετους (σχετικά με καρκινογόνα ακτινοβολία, οτι θα μας επιβάλουν τον πάροχο που βάζει την ίνα, οτι θα κερδίσουν χρήματα με κάποιο τρόπο αυτοί που την βάζουν) και κάλεσαν αστυνομία. Τον ξέχεσε και η αστυνομία αλλά στην δική μας περίπτωση ο <<εργολάβος>> του πρότεινε πως αν του υπογράψει πως αυτός είναι η αιτία που σταματάει την εργασία, θα σταματήσει. Εκεί ο κύριος έκανε πίσω και άρχισε άλλο παραμύθι πως δεν θέλει μπλα μπλα μπλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω έκανα πρόσφατα αίτηση στην Cosmote για την οπτική ίνα στο σπίτι. Διαχειριστής στην πολυκατοικία μου είναι εταιρεία, μου είπαν να βάλω μια ανακοίνωση στην είσοδο ότι θα περάσουν οπτική ίνα και θα είναι οκ. Εγω τους έγραψα και ότι δεν έχει να επιβαρυνθούν οι ιδιοκτήτες και οι ένοικοι σε τίποτα και ότι αν κάποιος θέλει να βάλει κι αυτός τρέχει αυτή η προσφορά και μπορούν να επωφεληθούν. Πριν μια εβδομάδα ήρθε ο εργολάβος και το συνεργείο έκαναν την εγκατάσταση, μάλιστα μαζέψαν και τα σκουπίδια τούς και καθάρισαν την οικοδομή στο τέλος, πρίν από δύο μέρες ήρθαν από την Cosmote και έκαναν την σύνδεση μέσα στην οικοδομή και τωρα περιμένω να έρθουν και στο σπίτι να κάνουν την σύνδεση. Κανενας από την οικοδομή δεν μου είπε τίποτα, ένας μόνο με ρώτησε αν μπορεί να βάλει με άλλη εταιρεία. Φυσικά και μπορεί.

1 ώρα πριν, ΠΑΛΑΒΟΥΡΗΣ είπε

και καταλιγουμε οτι ο διαχειρηστης δεν δινει την υπογραφη του , τοτε τη κανουμε;

Το συνεργείο είναι υποχρεωμένο να βάλει οπτική ίνα και κουτάκι σε κάθε όροφο και αυτό θα κάνουν. Γραψε μια ανακοίνωση και βαλτην στην είσοδο όπου θα περιγράφεις το τι θα γίνει και ότι δεν θα επιβαρυνθεί κάνεις τίποτα ούτε πρέπει κάποιος να συνδεθεί, ανάφερε ότι τρέχει και η προσφορά τώρα. Αν ο διαχειριστής επιμένει να μην υπογράφει ο εργολάβος θα τον βάλει να υπογράψει ότι αυτός φταίει πού δεν μπορεί να εγκατασταθεί οπτική ίνα στην οικοδομή. Το ποίο πιθανόν είναι να αλλάξει γνώμη μετά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...