Προς το περιεχόμενο

SFBB δράση και Voucher


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
1 λεπτό πριν, markon είπε

Ίσως δεν υπάρχει και η ανάλογη ζήτηση ,σε μια πολυκατοικία 20 διαμερισμάτων ποσοι βαζουν οπτικη

Εμεις αυτη την στιγμη απο τα 16 διαμερισματα οι 10 εχουν οπτικη , 2 ανοικιαστα και οι αλλοι ειναι αρκετα μεγαλης ηλικιας οποτε δεν υπαρχει νοημα να πανε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 534
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
4 hours ago, hln3 said:

Παράταση στην παράταση, αντί να δούνε τα αίτια που το πρόγραμμα τρέχει χρόνια χωρίς να έχουν ξοδευτεί ακόμη τα χρήματα. Καμία πράξη που να μετριάσει την γραφειοκρατία που υπάρχει, γιατί άλλωστε όταν υπάρχει η "λύση" της παράτασης;

32000-33000 κουπόνια έχουν μείνει περίπου ακόμα. Αν συνεχίσουν με τους περσινούς ρυθμούς τότε στο 6μηνο θα έχουν εξαντληθεί.

Ήδη ζητάμε (σαν χώρα) έγκριση από ΕΕ για να δωθούν άλλα 50 εκατ ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/3/2022 στις 8:38 ΜΜ, ReBeLoS είπε

Αν ειναι καλωδιο με χαλκο δεν ειναι οπτικη. Η οπτικη ειναι συγκεκριμενο καλωδιο πολυ ψιλο και στο περνανε οταν κανεις αιτηση και ερθει ο εργολαβος οχι οταν αφηνουν αναμονες. Εσυ εχεις κανει αιτηση ?

κανονικα να σου δωσω να καταλαβεις επρεπε ο σωληνας να ειναι ταπομενος χωρις να εχει μεσα καποιο καλωδιο.

 

3C7999C2-B40E-4D1B-8383-213F45565865.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, zillakarpen είπε

 

3C7999C2-B40E-4D1B-8383-213F45565865.jpeg

αν δεν κανω λαθος δεν ειναι καλωδιο αυτο ετσι ? οποτε λογικα αναμονη θα ειναι αν και δεν εχω ξαναδει κατι παρομοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Thresh είπε

32000-33000 κουπόνια έχουν μείνει περίπου ακόμα. Αν συνεχίσουν με τους περσινούς ρυθμούς τότε στο 6μηνο θα έχουν εξαντληθεί.

Ήδη ζητάμε (σαν χώρα) έγκριση από ΕΕ για να δωθούν άλλα 50 εκατ ευρώ.

- Εδώ χρειάζεται μια διευκρίνιση (όσον αφορά τους «ρυθμούς»).

- Σε άλλη περιοχή τα χαρτιά φτάνουν στο Μηχανικό σε 10-15 μέρες, σε άλλη περιοχή χρειάζονται τουλάχιστον 2,5 μήνες (Πετρούπολη το 2021), όχι για να υλοποιηθεί η εγκατάσταση αλλά για να φτάσει η αίτηση στα χέρια του Μηχανικού!

- Αν έχεις πάρει κουπόνι πριν αρχίσουν να γίνονται συνδέσεις FTTH, αλλά είχαν τελειώσει οι εργασίες ανάπτυξης του νέου δικτύου, σε άλλες περιοχές σε καλούσε (τηλεφωνικά) εκπρόσωπος της Cosmote για να σε ενημερώσει μόλις άρχισε η διάθεση του δικτύου και σε άλλες περιοχές η κλήση αυτή έγινε 16 μήνες μετά…

Επεξ/σία από filipN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, filipN said:

- Εδώ χρειάζεται μια διευκρίνιση (όσον αφορά τους «ρυθμούς»).

Το 2018 είχαν δοθεί 500 κουπόνια, το 2019 δόθηκαν 3.500, το 2020 αυξήθηκαν σε 17.921 και το 2021 εκτοξεύτηκαν στα 63.843.

Συνολικά μέχρι στιγμής 85000+ κουπόνια.

Αν λοιπόν το 2022 έχουμε τον ίδιο "ρυθμό" με το 2021, τα 33000 κουπόνια λογικά θα έχουν εξαντληθεί μέχρι τον Σεπτέμβριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Μιλάω για to τι συνέβαινε, σε διαφορετικές περιοχές της χώρας (και της Αθήνας) την ίδια ακριβώς εποχή του ίδιου χρόνου και όχι σε διαφορετικές χρονιές. Άλλωστε υπάρχουν πολλές αναφορές και εδώ για το χρόνο που χρειάζονταν να υλοποιηθούν οι συνδέσεις FTTH.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα Παιδιά, εμένα σήμερα ολοκληρώθηκε η εγκατάσταση και είμαι εν αναμονής ενεργοποίησης της γραμμής. Πάντως δεν έχω βρεί πουθενά επίσημα να αναφέρεται για παράταση της Δράσης, όλα τα κουπόνια επισήμως λήγουν μετά το πέρας τις 31 Μαρτίου. Πήρα και τηλέφωνο και το υπουργείο και την ίδια την δράση και αυτοί το ίδιο μου είπαν, ότι δηλαδή δεν υπάρχει κάποια σχετική ενημέρωση για παράταση. Η Μοναδική αναφορά σε παράταση που βρήκα ήταν από το άρθρο της capital το οποίο έχει αναπαραχθεί και από άλλα site αλλά δεν παρέχει καμία πηγή επίσημη η μή.

Επεξ/σία από Σκιαδόπουλος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Ερώτηση: μετά το πέρας των 24μηνων που η τιμή διαμορφώνεται απο 28,90 στα 41,90 εαν έχεις επιλέξει το 100αρι πακέτο μπορείς να το αλλάξεις στο βασικό πακέτο που δίνεται η 100αρα με 37,90 ή σε δεσμεύει στην αρχική τιμη? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
7 hours ago, filipN said:

- Μιλάω για to τι συνέβαινε, σε διαφορετικές περιοχές της χώρας (και της Αθήνας) την ίδια ακριβώς εποχή του ίδιου χρόνου και όχι σε διαφορετικές χρονιές. Άλλωστε υπάρχουν πολλές αναφορές και εδώ για το χρόνο που χρειάζονταν να υλοποιηθούν οι συνδέσεις FTTH.

Το θέμα είναι ότι πλέον φεύγουν γρήγορα τα κουπόνια κι ότι τα επόμενα 50 εκατ δεν θα αντέξουν ούτε 2 χρονια, σε αντίθεση με τα 4 που άντεξα τα πρώτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 28/03/2022 at 11:28, Xvipes said:

Σήμερα ήρθε ο τεχνικός και έκανε την σύνδεση και μέσα στο σπίτι και πλέον έχω FTTH officially.

Την αίτηση την έκανα 17 Φεβρουαρίου και δεν συνάντησα κάποιο πρόβλημα σε κανένα από τα στάδια.

Αναμένω να δω τον 1ο λογαριασμό καθώς και το πότε λήγει το συμβόλαιο μιας και μου επιβεβαιώσανε πως δεν θα πάρει ανανέωση 2ετία. Μέχρι στιγμής μια χαρά το internet και νομίζω έχω 4-5 ms χαμηλότερο ping.

p.s Ρώτησα τον τεχνικό αν πλέον υπάρχει η έννοια του fast path/ interleave αλλά δεν γνώριζε, μήπως έχει κάποιος ιδέα?

Συνεχίζονται τα παρατράγουδα με την αγαπητή Cosmote.

Τελικά έχω τιμή 28,90 και ανανέωση συμβολαίου για 2 χρόνια από εχθές.
Έχω ηχογραφημένη συνομιλία στις 17 Φεβρουαρίου που τώρα θα στείλω αίτηση για απομαγνητοφώνηση κλήσης που εκπρόσωπος τους με επιβεβαιώνει πως δεν θα γίνει ανανέωση συμβολαίου καθώς και την απόδειξη από το eshop που γράφει την τιμή που με το κουπόνι θα έβγαινε 23,90

image.png.46dfcbabcc8b30814ea57ec4a81f2c03.png

 

Στο τηλέφωνο τώρα μαζί τους μου είπαν πως δεν ίσχυε ποτέ τέτοια τιμή στο eshop και αυτή η τιμή αφορούσε μόνο για χαλκό και όχι για FTTH(γελάω, έχω την απόδειξη) και μου ζητάνε συγνώμη για τον συνάδελφο σχετικά με την ανανέωση συμβολαίου και πως για να χρησιμοποιήσω το κουπόνι του SFBB πρέπει ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ να κάνω και ανανέωση συμβολαίου(αλήθεια αυτό πως προκύπτει).

Γιατί τα γράφω όλα αυτά;
Για να πω τον πόνο μου μιας και νιώθω εξαπατημένος, να γνωρίζει και κάποιος άλλος μήπως πέσει στην ίδια περίπτωση και να ρωτήσω αν έχει ουσία να κινηθώ νομικά με την ηχογράφηση γιατί έχω σπαστεί πολύ άσχημα που πρακτικά κάνουν ότι θέλουν και απλά λένε ένα συγνώμη και άμα θες.

Επεξ/σία από Xvipes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Xvipes είπε

Στο τηλέφωνο τώρα μαζί τους μου είπαν πως δεν ίσχυε ποτέ τέτοια τιμή στο eshop και αυτή η τιμή αφορούσε μόνο για χαλκό και όχι για FTTH

Τί γράφει η (13σέλιδη) ΣΥΜΒΑΣΗ που σου έστειλαν ηλεκτρονικά και την επέστρεψες πίσω υπογεγραμμένη?

Επεξ/σία από turbat0s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, turbat0s said:

Τί γράφει η (13σέλιδη) ΣΥΜΒΑΣΗ που σου έστειλαν ηλεκτρονικά και την επέστρεψες πίσω υπογεγραμμένη?

Η 13η σελίδα είναι για την υπογραφή, εκτός αν δεν κοιτάω σωστά.

image.png.a5749a0d8203ad44f9fdc061ab6dd663.png

Ίσως εννοείς αυτή την σελίδα που αναγράφει τιμή και διάρκεια?

image.png.01838895c0b800b35e85906e3491b002.png

Το πρόβλημα μου είναι πως ενώ έκανα την αίτηση από το eshop και πήρα μια τιμή, στο συμβόλαιο είχε άλλη τιμή και σε τηλεφωνική επικοινωνία μου είπαν ότι δεν θα υπάρξει νέα ανανέωση (με απόλυτη σιγουριά μάλιστα δίνοντας και το όνομα του ο εκπρόσωπος).
Προφανώς δεν θα έπρεπε να προχωρήσω βλέποντας τα παραπάνω στο συμβόλαιο αλλά και αυτοί προφανώς δεν θα έπρεπε να μου πουν ότι ψέματα στο τηλέφωνο ή να πάρω άλλη τιμή στο eshop.

Επίσης πως προκύπτει πως πρέπει να γίνει ανανέωση για 2 χρόνια για να μπορέσω να χρησιμοποιήσω το κουπόνι(εκτός αν πάει στη λογική του αν θες να εξαργυρώσεις το κουπόνι στην Cosmote τότε θα κάνεις ότι σου πούμε εμείς).

Αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι ότι η Cosmote τσίμπησε μια 2ετία ακόμα με 42,90/μήνα ενώ οι τιμές έχουν πέσει και σίγουρα μέχρι το τέλος της 2ετίας θα έχουν πέσει και άλλο.

Τόσο λάθος το σκέφτομαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...